Aranżacja łazienki

/ 4 odpowiedzi

Czeka mnie remont łazienki, wymiana glazury, terakoty. Obecnie jest wanna, ale poważnie zastanawiam się nad brodzikiem + kabiną prysznicową. Jedyna rzecz jakiej się boję, to czyszczenie i utrzymanie w nienagannym stanie. Łazienka w bloku, wymiary to jakieś 3,5m na 3,9m. Czyli taki prostokąt. Budżet to maksymalnie 14 tys zł na wszystko z robocizną. Może ktoś niedawno przerabiał i byłby w stanie podpowiedzieć na co nalży zwracać uwagę?

Przede wszystkim warto jest wykonać izolację przeciwwodną. Jest to specjalny powłoka, którą nakłada się pod płytki. Dzięki temu w razie awarii nie dojdzie do zalania np. sąsiadów. Dodatkowo warto jest też wymienić rury w łazience na plastikowe, bo są one mniej podatne na awarię. Jeżeli będzie pracował u Ciebie jakiś majster to zwracaj uwagę na to, aby układ glazury był odpowiedni. Często nie zwracają oni uwagę na to jak płytki się zaczynają, gdzie kończą. W efekcie może dojść do tego, że płytki będą przycięte w dziwnych miejscach, co nie będzie wyglądało dobrze. Ogólnie powinnaś się zmieścić w tej kwocie. Robocizna z materiałami (kleje, farby, zawory, rurki) to jakieś 7-8 tysięcy złotych. Pozostała kwota to zakup glazury, terakoty, sprzętów, armatury. Możesz oszczędzić na meblach kupując jakieś gotowe zestawy. Ja zdecydowałam się na: http://defra.pl/kolekcje/1/AMALFI/ - według mnie bardzo fajny, stylowy zestaw do łazienki :)

(2017/03/23 08:47)

Zakupy warto robić z notatnikiem w ręku, dokładnie spisywać modele upatrzonych produktów i sprawdzać, jakie ich ceny oferują sklepy internetowe. W marketach budowlanych dopytajmy o ilość i dostępność wybranego asortymentu, bo może się okazać, że upatrzone płytki są na zamówienie, z długim okresem oczekiwania.

Kran i umywalka

Bateria umywalkowa czy podtynkowa? Każda z nich musi odpowiadać wielkością umywalce. Jeśli do małej dobieramy baterię sztorcową, nie może ona być zamontowana zbyt wysoko, bo woda będzie chlapać. Z kolei korzystanie z dużej umywalki, ale z kranem o krótkiej wylewce będzie niewygodne. Decydując się na baterię podtynkową, musimy pilnować, by była zamontowana na odpowiedniej wysokości, czyli 25–35 cm nad górną krawędzią umywalki.

Płytki

Na podłogę do domowej łazienki w zupełności wystarczą płytki o klasie ścieralności II. Warto wczytać się jednak w specyfikację produktu, by sprawdzić, czy mają np. powłokę antypoślizgową. Jeżeli decydujemy się na kupno płytek w różnych kolorach czy od kilku producentów, przede wszystkim należy sprawdzić informacje na temat kalibracji – wartość kalibracji na paczkach z płytkami musi się zgadzać.

W przypadku łączenia płytek różnych marek bezpieczniej jest decydować się na płytki rektyfikowane, które utrzymują założony rozmiar z dokładnością do 0,2 mm, a kąt wynosi dokładnie 90°. Od kalibrowanych różnią się także krawędziami, które są ostro ścięte, a nie zaokrąglone, ich ułożenie na ścianie – ponieważ nie wymagają szerokich fug – daje zaś efekt jednolitej płaszczyzny.

Płytki rektyfikowane pozwalają na stosowanie kombinacji elementów o różnej wielkości. Niestety w związku z tym, że poddaje się je dodatkowej obróbce, są droższe od kalibrowanych, a różnica w cenie płytki z dekorem może wynieść nawet 40 zł za sztukę.

 

(2018/02/19 20:15)