Centrum handlowe Traugutta?

/ 5 odpowiedzi
Z niepokojem patrzę na przedłużającą się budowę Lidla w Sochaczewie. Kilka lat temu miasto broniło się przed tym, aby w tym miejscu nie powstał żaden tandetny blaszak. Obawa była uzasadniona, ponieważ jak w pobliżu historycznego miejsca jakim jest zamek Książąt Mazowieckich miałaby powstać szpetna budowla. Przechodząc kilka dni temu ul. Traugutta zobaczyłem potężny plac budowy. Nie chodzi mi o to co tam będzie, ale o to, że wysoki, przytłaczający bez okien mur, budowany jest tuż przy chodniku. Teraz sam już nie wiem co gorsze, czy typowa budowla Lidla jakim jest schludny, niegórujący nad okolicą budynek, czy potężne „zamczysko” w ostrej granicy z wąskim chodnikiem. Brak jakiejkolwiek wizualizacji obiektu świadczyć tylko może o tym, że koncepcja zmienia się w funkcji czasu. Co na to władze? Przecież miało być w pobliżu zamku tak ładnie i dostojnie, a charakter tego miejsca miał być niczym niezakłócony. Zacytuję teraz kilka słów o historii naszego sochaczewskiego zamku:
„Historia budownictwa obronnego w dawnym Sochaczewie sięga XII stulecia, kiedy to na wysokiej polodowcowej skarpie rzecznej w południowej części miasta wzniesiony został drewniano-ziemny gród, prawdopodobnie pełniący później funkcję stolicy kasztelanii - ośrodka administracji państwowej w ówczesnej dzielnicy mazowieckiej. Gród ten istniał nie dłużej niż 100-130 lat, w roku 1286 bowiem został doszczętnie zniszczony przez najazd litewsko-ruski. Po tej dacie nastąpiła na wzgórzu przerwa osadnicza aż do czasów panowania księcia rawskiego Siemowita II (1283-1345), który zapewne tuż przed śmiercią ufundował murowany zamek, choć z braku wymaganych dla poparcia tej wersji wydarzeń dokumentów historycznych imię inwestora oraz podany wyżej termin budowy należy traktować jedynie jako jedną z hipotez - według innej wznoszenie warowni rozpoczął Siemowit III (1320-81), książę czerski, rawski i liwski, po śmierci rządzącego dotąd w Sochaczewie brata Kazimierza, czyli już po roku 1355. W okresie panowania książąt mazowieckich zamek miał niebagatelną wartość, zarówno militarną, jak i polityczną, czego świadectwem może być zorganizowanie właśnie w tym miejscu przez Siemowita III zjazdu wielmożów oraz książąt mazowieckich w 1377 roku i uchwalenie "statutów sochaczewskich", czyli pierwszego pisanego zbioru praw dla całego Mazowsza. Innym ważnym wydarzeniem było - choć tym razem już nie na samym zamku, a w jego najbliższym sąsiedztwie - wypowiedzenie wojny Krzyżakom 15 lipca 1414 w imieniu króla Polski i własnym przez słynnego rycerza Zawiszę Czarnego z Grabowa, które to wystąpienie rozpoczęło tzw. "wojnę głodową" z Zakonem. ''
odpowiedz sobie na pytanie-JAK PIĘKNY I CUDOWNY JEST ODBUDOWANY ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH,za 7 albo i więcej milionów ? obok był tor motokrossowy,na który przychodziły (w czasie zawodów) setki rodzin z dziećmi,zaszczepiając niłość do sportów motocyklowych, PRZYCHODZILI!! już nie przyjdą, jak ktoś mi mówi że Lidl oszpeci święte miejsce w poblizu świetego zamku ,to się spytam-pomnik (popiersie) b. Prezydenta na uchodźctwie mozna było postawić w ustronnym miejscu? gdzie 80 % Sochaczewian nie zgadnie gdzie on stoi ten pomnik-popiersie? czy honorując Marszałka J.Piłsudskiego trzeba umieścić jego pomnik-popiersie obok Straży-praktycznie na uboczu,w zakamarku Sochaczewa?-przestań wylewać krokodyle łzy za czymś co nie jest tego warte,mam na myśli RUINY ZAMKU,badziew,.Na marginesie-tam gdzie jest Kaufland była stajnia Królewska,tam gdzie Biedronka -stała karczma w której jadali i chlali wino najjaśniejsi Panowie szlachta,a w Parku remontowanym (obok ruin) JA ROBROY, CHLAŁEM KIEDYŚ JABOLA Z KOLEGAMI,BO BYŁY TAM KRZAKI I ZAROŚLA,, (przedawnione) ,sam sobie mam tabliczkę upamiętniającą postawić?

(2018/12/05 17:52)
Musisz przyznać robroy, że J-23 czy Patykiem pisane było bardzo ekologiczne. Tak samo jak zapach pieczonego chleba z piekarni przy Reymonta czy Gzika.
W czasie wyborów na Prezydenta Warszawy jednym z kandydatów był hrabia Jan Zbigniew Potocki, który twierdzi,że jest jedynym Prezydentem na uchodźtwie.
Co do reszty Ty jako rodowity Sochaczewianin pojechałeś po bandzie.

(2018/12/05 19:53)
Jednemu się podoba drugiemu nie, niemniej właśnie to miejsce jest historycznym miejscem w Sochaczewie i dobrze byłoby, aby to uszanować. Co do pomników, to można było spytać mieszkańców przed ich postawieniem, gdzie powinny być one zlokalizowane. Mnie osobiście miejsca te zbytnio nie przeszkadzają, ale ten ostatni lepiej jakby stanął np. w parku im. Włodzimierza Garbolewskiego przy ul. Józefa Piłsudskiego.
Powracając do wspomnianej przeze mnie budowli, to bardzo wysoka ściana bez okien jest przytłaczająca. Wystarczyłoby cofnąć ją np. 3-6 metrów, a uzyskane miejsce miejsce przeznaczyć na pas zieleni. Sochaczew jest wystarczająco brzydkim miastem, aby nowe potężne budowle szpeciły go dodatkowo.

(2018/12/06 14:18)
@Grabiec-z czym pojechałem po bandzie? z zamkiem? skup się na przepieknym ogrodzie dumania przy kościele .nie było żadnej drogi krzyżowej,12 stacji czy tam przystanków,poczytaj Ewangelie. Nawet Jezus nie niósł krzyża ,tylko Szymon z Cyrenei złapany i przymuszony do niesienia kiedy wracał z bibki z kumplami (no-sarkazm) Ten fałsz Tobie nie przeszkadza-budowla szpeci czy upiększa miasto? i ile miasto na to wydało? zamiast inwestować w coś ,co będzie zadowalało mieszkańców,np. muszla koncertowa? Już kiedyś,forumowicz POPO (przepraszam ,nie pamiętam) pokazywał wizualizację odbudowy zamku,pewnie trzeba by się trochę dołozyć do tych 7 milionów zmarnowanych na ruiny,ale efekt by był,szkoda

(2018/12/06 18:01)
poszukałem,projekt był chyba z 2005 r.

(2018/12/06 18:04)