CHOINKOWY SOCHACZEW

/ 33 odpowiedzi
Drodzy Mieszkańcy Naszego Miasta, tak jak wcześniej pisałem przedstawiam swój pomysł na zieleń w Sochaczewie.
Zbliżają się święta więc wszyscy, którzy kultywują tradycję kupują choinki, czasem żywe a czasem sztuczne. Proponuję w tym roku przeprowadzić akcję choinka w doniczce, która po świętach ozdobi Nasze Miasto. Wszystkich którym podoba się mój pomysł proszę o wpisy....to nic nie kosztuje a przyniesie nam tyle drzewek ile chętnych będzie na zakup takiej choinki a i od razu uprzedzam nie jestem w posiadaniu szkółki leśnej i nie handluję choinkami...żeby nie było, że mam z tego korzyści a jedyną moją korzyścią będzie satysfakcja CHOINKOWY SOCHACZEW!!!!
Pozdrawiam Wszystkich
Karol
karolu pomysł fajny ,tyle że z tymi doniczkami to trochę lipa,w ubiegłym roku kupiłem w doniczce miało być wszystko oki ,po świętach wyjmuje do ogródka niosę chce wkopać a tam nie ma korzenia,i tu może być podobnie.

(2014/12/04 22:30)
@karol997
Pomysł dobry, tylko trzeba kogoś kto się troszkę na tych roślinkach zna i coś doradzi, bo ja to wiem tylko, że sadzi się zielonym do góry :). W grę wchodzi pewnie jakaś podsypka z odpowiednio kwaśnej ziemi, choina musi mieć stosowny korzeń, jak wspomniał @dragon36, no i nie może zbyt długo stać w domu.
No i miejsca jakieś by się przydało "wykukać", gdzie ten mini-socho-las mógłby powstać.

(2014/12/04 23:23)
Drzewko w donicy można sadzić zawsze, byle ziemia nie była zamarznięta, bo dołka się nie wykopie.Warunek: nie wolno choinki rozhartować. To znaczy, że nie wnosimy jej do domu na dłużej niż np. ok 1 doba. Cieszymy się donicowanymi choinkami stojącymi na tarasie lub balkonie. Ona musi pozostawać cały czas w stanie zimowego spoczynku. Podlewamy minimalnie. Jeśli bryła korzeniowa jest zmarznięta, to nie podlewać.Jeśli choinkom przy wykopywaniu nie zdewastowano systemu korzeniowego, to może się przyjmie. Uprawianych w donicach od sadzonki raczej nie szukajmy, bo nie znajdziemy. 

(2014/12/04 23:36)
Szanowny ''bandar'' masz w pełni rację ćwiczyłem ten zabieg z sadzeniem  4ry razy a przyjęła się tylko jedna choinka choć trudno ją tak nazwać... mimo że ma 8 lat urosła może 20 cm jest słaba i pokraczna choć wokół niej same miłe wspomnienia sama stanowi jako drzewko obraz nędzy i rozpaczy... po prostu nie rośnie wręcz szpeci... pozostawiona wyłącznie ze względów sentymentalnych które zbieramy jak najdroższe skarby...   

(2014/12/04 23:51)
sam pomysł rewelacyjny z lasem o świątecznej aurze gdzie mieszkańcy mogli by sami dosadzać swoje drzewa wzdłuż jakiejś ścieżki...  no pomysł myślę nawet medialnie mógł by rozreklamować nasze miasto ze ''Świątecznym Gaikiem Choinek'' :) 

(2014/12/04 23:57)
Sochaczew prawie jak wioska,burmistrzem mało co nie został Gaik to jeszcze chcecie zrobić las w mieście .Dobre ,jeszcze tylko zgodę niech ktoś na to wyda.

(2014/12/05 08:32)
Cieszy mnie wasza reakcja na pomysł i czekam na odzew wszystkich, którzy znają miejsca w których kupimy takie choinki. Czekam też na burmistrza, który dając przykład posadzi pierwszą choinkę w mieście. Jednocześnie zwracam się do prowadzących portal aby rozpowszechnili ten pomysł w wersji papierowej. Czekam na wskazówki w jaki sposób przetrzymać choinkę by można było ją po świętach posadzić. Może w tym roku nasze drzewka będą upiększać nasze tarasy, balkony czy wejścia do domów, sklepów itp i to kolejny pomysł na najładniejszą żywą dekorację w Mieście jako coroczny konkurs.
Panie Andrzeju czekam na reakcje i pomoc w rozreklamowaniu pomysłu.
Pozdrawiam Wszystkich, Karol

(2014/12/05 08:41)
karolu ,pierwszym miejscem na sadzenie mógł by być teren nad rzeką ,podzamcze,pasaż w Chodakowie,jest jeszcze kilka miejsc ale może niech promocja miasta się wysili i coś wymyśli sensownego,wiadomo mieszkańcy wybierają to niech nam teraz służą.I co ważne niech będzie władza z ludem i dla ludu.

(2014/12/05 08:52)
Router co znaczy że w tyłku byłeś i gucio widziałeś, takie miasto w lesie jest tylko jeno w Polsce i jest tam przepięknie, czyste powietrze, mikroklimat żałuj  że nie byłeś i nie widziałeś.
 Karol choinki świątecznej nie posadzisz, te w doniczkach mają tak podcięte korzenie że i tak  uschnie. Trzeba by kupować sadzonki takich choinek. póki co można zacząć od swojej działki, ja mam już ok. 300 posadzonych różnych drzewek z przewagą iglaków. Najstarsze pamiętają Stan Wojenny.

(2014/12/05 10:20)
Borne Sulinowo koło Szczecinka.

(2014/12/05 10:41)

Podoba mi się ten pomył :)

jakby się  ludzie zorganizowali to  pewnie z 2  tys. drzewek by się uzbierało ...

i tu potrzebna armia ludzi żeby   to jakoś poukładać potem ,szkoły ,harcerze, emeryci ,itp.

No i musi być jakaś propozycja zaakceptowana przez władze, bo inaczej może być nieco bałaganiku jak się tego nie zorganizuje .. bo każdy postawi drzewko wg własnego pomysłu ..

(2014/12/05 11:00)
Fajny pomysł ale jak ktos wcześniej zauwazył to choinki mają podcięty system korzeniowy i nie nadają się do nasadzeń.Najlepiej kupić choinki w szkółce,kiedyś była w żdżarowie ale nie wiem czy nadal jest..Może zwrócić się z tym pomysłem do burmistrza i niech urząd wyznaczy teren gdzie można by sadzić drzewka.Nie psioczmy że napewno oleją i mają gdzieś zieleń.Warto spróbować,potrzeba myśle osoby która fajnie by to wszystko przedstawiła..Karol,gratuluje pomysłu ps.może dobrym miejscem byłby pasaż Duplickiego

(2014/12/05 11:00)
Pani Karolu, ja oczywiście popieram. Sam sadziłem, ale chyba się nie przyjęło. Napiszę na blogu, ale już w weekend. Pozdrawiam!A

(2014/12/05 11:12)
Szkółkę masz na Crzczanach jak jedziesz w kierunku Warszawy to widać po lewej stronie przed Mastersem, maja sporo tego. No widzę że przybywa zwolenników także sprawa jest rozwojowa :)

(2014/12/05 11:16)
Redakcja obiecuje spopularyzować temat w wersji papierowej i nie tylko. Na zachętę fotka ze strony driverlayer.com.

Pozdrawiam wszystkich miłośników żywych choinek.Monika Figut

(2014/12/05 11:36)
Bardzo dziękuję Wszystkim za zainteresowanie tematem i miłe słowa...:) Wiele już wiemy i czekam na dalsze propozycje i podpowiedzi. Zróbmy coś pozytywnego czym wyróżni się Nasze Miasto. Przede wszystkim czekam na reakcję burmistrza Miasta i UM,starostwa i PS że poprą akcję CHOINKOWY SOCHACZEW!!! Portal e- sochaczew też zachęcam do współpracy...:)
Pozdrawiam, Karol

(2014/12/05 11:55)
 z tymi choinkami to jest naprawdę fajny pomysł,może wreszcie czas by mieszkańcy zaczęli dbać o wizerunek miasta,tylko boję się żeby za chwile koło tych choinek nie zaczęły pojawiać się torby ze śmiećmi jak to maja nie którzy w nawyku i wynoszą co dzień do koszy ulicznych.

(2014/12/05 20:10)
Pomysł ze wzbogaceniem miasta w ziele dobry z tym ,że powinien być różnorodny gatunkowo ,gdyż rośliny iglaste nie mają zbyt dużo zalet środowiskowych.(ktoś w innym temacie popisywał się wiedzą o fotosyntezie)Jeszcze jedno urząd musiał by podjąć się pielęgnacji w okresie ukorzeniania się roślin.Wczesny okres adaptacji wymaga intensywnego nawadniania.Posadzić to nie wszystko.Wybetonowane podłoża uniemożliwiają podsiąkanie wody.

(2014/12/06 11:58)

gaj
Świerki i jodły może nie mają tyle chlorofilu co rośliny wszystkich oceanów, ale są drzewami które można podziwiać bez konieczności ubierania się w akwalung i wypraw w głębiny. Prawda Plastek? ;)Dobry pomysł Karol :)Sam też posadziłem kilka świątecznych drzewek. Najmniej chorowało te które sam wykopałem w szkółce. Dwa inne (kupione na targu) niestety uschły. Jeszcze inne na wiosnę straciło wszystkie igły. Ale przeżyło i teraz ma blisko cztery metry wysokości. Myślę że im mniejsze (młodsze) drzewko, tym ma większą szansę by się przyjąć. 

(2014/12/07 16:46)
Popieram!
Drzewko takie przezimuje, jeśli będzie wykopane właściwie - z marginesem bezpieczeństwa na system korzeniowy. Nie można zapominać o podlewaniu, ponieważ gleba musi być wilgotna! Mi, dwa lata temu taki świerk choinkowy się przyjął bez problemu i rośnie pięknie do dzisiaj:-)

(2014/12/07 20:40)
Drodzy Mieszkańcy poszukajmy szkółki i postarajmy się ogłosić, iż jest pomysł na akcję CHOINKOWY SOCHACZEW może znajdziemy zdrowe drzewka z korzeniami by nasza akcja miała sens i dała nam wiele radości na lata, niech nasze choinki rosną dla potomków...:)
Proponuję przedstawić akcję na fb, tym co mają tam swoje profile....:)
Angażowanie się w taką akcję zapewne sprawi nam wszystkim więcej radości i przyjemności niż nie jeden najładniejszy prezent bo to prezent od Was dla Was.
Pozdrawiam serdecznie Wszystkich, Karol

(2014/12/07 21:20)
Super sprawa. Panie Karolu bardzo proszę doprowadzić tę inicjatywę do końca!
Życzę dużo sił i wytrwałości;-)

(2014/12/07 21:46)
Wszyscy wiemy, że od pomysłu do realizacji jest długa droga a tu czas nagli...:) święta za pasem jak to się mówi...:) Niech każdy z Was uzna ten pomysł nie tylko za dobry, fajny, ciekawy ale za swój do zrealizowania. Proszę by w tym roku był to najważniejszy lub priorytetowy świąteczny cel Wszystkich Mieszkańców, którzy są uwrażliwieni na piękno i zieleń w Naszym Mieście. Niech każdy da z siebie tyle ile może by CHOINKOWY SOCHACZEW BYŁ ZREALIZOWANY. Taką akcję można przeprowadzać od tego roku cyklicznie co rok. Dołączajcie, tak jak to robią w innych miastach, jest hasło jest realizacja. Jako pomysłodawca, niestety sam nie dam rady, więc proszę Wszystkich o pomoc...:) Jestem przekonany, iż do akcji dołączą UM i PS bo tylko razem możemy to wykonać. Odpowiednie komórki Ochrony Środowiska jak i społeczność może wspólnie zintegrować Mieszkańców do juniora do seniora razem pod hasłem CHOINKOWY SOCHACZEW posadźmy te nasze choinki. Dziękuję tym co chcą się zaangażować, Pani Monice, która wstawiając fotkę rozbudziła moje i chyba innych marzenia, dziękuję Panu Andrzejowi oraz wszystkim aktywnym i proszę o więcej....
Karol

(2014/12/08 07:30)
Po co szukać daleko, choinki w doniczkach (dużych doniczkach, odpowiednich w stosunku do systemu korzeniowego drzewek a nie wsadzonych w pierwszą lepszą doniczkę jak na rynku czy w OBI) można kupić w Hurtowni Ogrodniczej w Sochaczewie, za Carrefour'em. Ja kupuje tam od lat i wszystkie mi się przyjęły po przesadzeniu ich do ogródka.

(2014/12/09 12:50)
Temat trochę przycichł ale ja działam i dowiedziałem się, iż mimo kilku nadleśnictw w okolicy żadne nie ma sadzonek choinek...:) Nadleśnictwo Kampinos proponuje po promocyjnej cenie inne drzewka jak dęby itp....Może ktoś z Was drodzy mieszkańcy ma jeszcze inne propozycje kupna tych choinek bo to reklama nawet takiego Nadleśnictwa czy prywatnych szkółek.
Pozdrawiam, Karol

(2014/12/10 10:07)