Co z darmową komunikacją w mieście?

/ 98 odpowiedzi
Witam chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwa darmowa komunikacja w Sochaczewie. Pomysł bardzo dobry rozwiązujący wiele problemów miast takich jak:
-korki-wyrównuje szanse społeczne miedzy ludźmi-ekologia-w przyszłości nawet zmniejszenie cen Paliw 
Sam się zastanawiam dla czego miasta mające problem za spalinami/smogiem itp. nie wprowadzają takich rozwiązań.
Ps. Chyba jeden z radnych p. Gaik zaproponował takie rozwiązanie (info z radia), pozdrawiam.

kondziu jesli to prawda to jest to bardzo dobry przyklad ze p gaik kompletnie sie nie nadaje na urzad burmistrza, gdyz:

- albo zupelnie nie orientuje sie jaka jest sytuacja w miescie i pisze o darmowej komunikacji
- albo dobrze wie jaka jest sytuacja ale mimo to bez skrupulow klamie ludzia w oczy w swoich obietnicach przedwyborczych.

w obydwu przypadkach jest dla mnie skreslony.

osobiscie mysle ze takie miasto jak socho nie stac na darmowa komunikacje. juz jestesmy w ciemnej finansowej dupie.

(2014/07/08 13:57)
A ja już wiem w jaki sposób wprowadzi darmową komunikacje w mieście.
Zlikwiduje ją.
Wtedy będzie dla każdego za darmo.  ;)

PS. w sumie to obecnie i tak z niej nie korzystam ponieważ nie współgra z pociągami.

(2014/07/08 14:04)
Ps. i info usłyszane radia wpisałem tylko z przyzwoitości.
Sam Pomysł Uważam za Bardzo Dobry!!!!!!!!

(2014/07/08 14:20)
Parę miast dało już dobry przykład, głównie na Śląsku są takie miasta, inne debatują nad tym.

(2014/07/08 14:34)
Owszem pomysł zacny.
Ale tak jak już pisałem na blogu Pana Gaika na razie to jest tylko czcza obietnica nie poparta żadnymi wyliczeniami.
Na moje pytania co do szczegółów finansowania Pan Gaik zbył mnie że nie chce się chwalić przed konkurencją.
Czyli ogólnie ma gdzieś dobro mieszkańców, a ten pomysł/obietnicę chce tylko wykorzystać w kampanii marketingowej.

(2014/07/08 15:03)
do tej dyskusji dodam od siebie-żądam obniżki ceny wody o 50% ,darmowego internetu,ogólnodostępne  wi-fi w każdym autobusie,na placu Kościuszki,na skwerku (jeszcze) Armii Ludowej,w każdej szkole i przedszkolu (dla personelu ),na każdym przystanku MZK,basenie i stacji PKP,zamieńcie te autobusy na busy i niech ruszają  z dworca szlakami pętli-PKP,Staszica,Chodaków,600 lecia PKP (wystarczą dwa busy),druga pętla to PKP Traugutta,Gawłowska,Kąty,Rozlazłowska ,obwodnica, 15 sierpnia , PKP,-dorzuciłbym jeszcze kursy na Trojanowską i okolice (z zajechaniem do Chodakowa),-kurs co 15 minut,(częstotliwość tego ruchu wahadłowego uzależniona od natężenia- kierowcy wiedzą w których godzinach brakuje przyczepki a w których wozi sie powietrze,bilety po 2 zł i każdy będzie płacił i jechał w poczuciu spełnionego obowiązku obywatelskiego,wiadomo że czasem obniżka przynosi większe dochody niż utrzymywanie wysokich cen,poza tym się dobrze czuję,mocz kolor słomkowy ciśnienie trochę wysokie (to od piwa),dziękuję za uwagę

(2014/07/08 17:30)

Coś jest niemożliwe dopóki nie przyjdzie ktoś i tego nie zrobi. To tak ogólnie i dotyczy nie tylko polityki.

Obietnice wyborcze są najlepszym sposobem by sprawdzić polityka. Nie realizuje? Inni politycy powinni przekonać ludzi do referendum (pozbierać podpisy i zachęcić do głosowania). Mam nadzieję, że tak będzie w przyszłości w samorządach w Polsce (dziś to wyjątki). To tak ad vocem dyskusji o obietnicach wyborczych. 

Co do pomysłu z bezpłatną komunikacją miejską. Połowę kasy już i tak miasto dokłada (jeśli pamięć mnie nie zawodzi to ok. 1,8 mln złotych z 3,6 mln złotych). Nie wiem jakie są koszty dystrybucji biletów, obsługi księgowej, kontroli, podatków z tym związanych itp i jakie byłyby w związku z tym oszczędności Załóżmy że nie są duże ale z takiego rozwiązania (tj. bezpłatnej komunikacji miejskiej) byłaby jedna podstawowa korzyść - więcej ludzi korzystało by z autobusów a mniej z samochodów co pozytywnie odbiło by się na przemieszczaniu się po Sochaczewie. Zresztą te pieniądze zostałyby w kieszeniach ludzi, którzy autobusami jeżdżą a więc mieszkańcy mieliby ich więcej dla siebie. Być może warty wzięcia pod uwagę jest także czynnik społeczny – ludzie mieli by mniej wymówek by się ze sobą spotykać i odwiedzać. Myślę, że pomysł ten, ktokolwiek by nie wygrał, powinien po wyborach rozważyć. Warto być w awangardzie zmian. Warto też rozważyć drugą alternatywę: brak dopłat do biletów i działania jak na wolnym rynku (choć rozumiem pewne prawne ograniczenia samorządu). Busy które jeżdżą do Warszawy w takich warunkach (bez dopłat i konkurencja) funkcjonują. A 1,8 mln zostałoby w kasie miasta. Pewnie pojawiłby się wtedy inny przewoźnik a konkurencja byłaby zdrowa i korzystna dla mieszkańców.

(2014/07/08 19:25)

dlaczego polityk ubiegajacy sie o intratna posadke burminia obiecuje co on takiego nie zrobi zamiast pokazac co juz zrobil?

wiecie dlaczego? bo lepiej oszukiwac ludzi niz cos wogole robic. nie nabierajmy sie na to.

jesli pan panie gaik zorganizuje darmowa komunikacje w sochaczewie przed wyborami na burmistrza i wykona choc 50% swoich obietnic bede na pana glosowal powiem wiecej bede bulterierem w pana sztabie wyborczym :) w innym wypadku jest pan takim samym klamca jak cala reszta politykow pchajacych sie na stolki tylko i wylacznie dla wlasnych korzysci.

(2014/07/09 08:50)
tak było i jest że zawsze się obiecuje i ludzi kupuje bajkami by dostac się do koryta a potem to wszyscy calujta mnie w dupę.

(2014/07/09 09:08)
Zadanie opozycji to bombardowanie inicjatyw rządowych i obiecywanie że sami mają pomysły na usprawnienie wszystkiego, ale wprowadzą je tylko jak sami będą rządzić.

PS. Zdanie powyższe można przypasować do każdego ugrupowania politycznego będącego w opozycji. Tak teraz. Jak i kiedyś. Jak i w przyszłości. Ot taka polska polityka.

(2014/07/09 10:53)

hattori napisał: Coś jest niemożliwe dopóki nie przyjdzie ktoś i tego nie zrobi. To tak ogólnie i dotyczy nie tylko polityki.

Obietnice wyborcze są najlepszym sposobem by sprawdzić polityka. Nie realizuje? Inni politycy powinni przekonać ludzi do referendum (pozbierać podpisy i zachęcić do głosowania). Mam nadzieję, że tak będzie w przyszłości w samorządach w Polsce (dziś to wyjątki). To tak ad vocem dyskusji o obietnicach wyborczych. 

Co do pomysłu z bezpłatną komunikacją miejską. Połowę kasy już i tak miasto dokłada (jeśli pamięć mnie nie zawodzi to ok. 1,8 mln złotych z 3,6 mln złotych). Nie wiem jakie są koszty dystrybucji biletów, obsługi księgowej, kontroli, podatków z tym związanych itp i jakie byłyby w związku z tym oszczędności Załóżmy że nie są duże ale z takiego rozwiązania (tj. bezpłatnej komunikacji miejskiej) byłaby jedna podstawowa korzyść - więcej ludzi korzystało by z autobusów a mniej z samochodów co pozytywnie odbiło by się na przemieszczaniu się po Sochaczewie. Zresztą te pieniądze zostałyby w kieszeniach ludzi, którzy autobusami jeżdżą a więc mieszkańcy mieliby ich więcej dla siebie. Być może warty wzięcia pod uwagę jest także czynnik społeczny – ludzie mieli by mniej wymówek by się ze sobą spotykać i odwiedzać. Myślę, że pomysł ten, ktokolwiek by nie wygrał, powinien po wyborach rozważyć. Warto być w awangardzie zmian. Warto też rozważyć drugą alternatywę: brak dopłat do biletów i działania jak na wolnym rynku (choć rozumiem pewne prawne ograniczenia samorządu). Busy które jeżdżą do Warszawy w takich warunkach (bez dopłat i konkurencja) funkcjonują. A 1,8 mln zostałoby w kasie miasta. Pewnie pojawiłby się wtedy inny przewoźnik a konkurencja byłaby zdrowa i korzystna dla mieszkańców.

Niecierpliwie czekam na rozwinięcie i możliwość bliższego zapoznania się z WWW.PLANDLASOCHACZEWA.PL  Przemka Gaika 
Do kacperskyy nie można wszystkich naszych polityków wrzucać do worka ''Novoosieckiego''   

(2014/07/09 13:03)
Znam paru uczciwych (no ... w miarę), którzy dostali się do korytka-stare maciorki wygryzł ich po pierwszej kadencji. Tam potrzebne są specjalnie oklapnięte uszki i zakręcony ogonek.

(2014/07/09 21:29)
Pomysł pozornie darmowej komunikacji miejskiej - wg mnie całkowicie niewypał i populizm. 
Po pierwsze - skąd na to pieniądze? Tego Pan Gaik nie wyjaśnił chyba nigdzie do tej pory i czuję, że nie wyjaśni. Jeśli sytuacja w budżecie się nie zmieni to nawet nie krok, ale kilka kroków (bodajże ok. 2 mln zł więcej rocznie niż dotychczas) w drodze do bankructwa.
Po drugie - zwiększanie niesprawiedliwości społecznej. Teraz ludzie, którzy nie korzystają z komunikacji miejskiej dopłacają do niej. Jeśli nie trzeba będzie płacić za bilety to taki "Kowalski" niejeżdżący komunikacją będzie dopłacał jeszcze więcej (miasto będzie musiało dopłacić braki z pieniędzy otrzymanych od obywateli w różnego rodzaju opłatach/podatkach).

(2014/07/16 13:03)
Szanowny Pestek ufam w działanie jeśli nie zaczniemy choć by na próbę... nic się nie wydarzy a pomysł mi się bardzo podoba... Patrząc przez pryzmat ostatnich nawet kwartalnych zaskakujących różnych dofinansowań jakie był raczył nas zaskoczyć jeszcze burmistrz do kilku inwestycji przepompowanych zbliżającą się kampanią... dzięki 27000000milionom zł z obligacji bezsensownie przejadanych....nawet niewielka kwota z tych nieprzemyślanych wydatków w pełni wystarczyła by na wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej z której w równym stopniu mogą korzystać wszyscy mieszkańcy dzieciaki, całe rodziny, zwykły spacer ułatwi dojazd do Żelazowej Woli, do lasu do przyjaciół na spotkanie po latach co prawda grupa społeczna Taxi mogła by ucierpieć jednak oni mają stałych swoich klientów wiernych od wielu lat więc tego bym się wcale nie bał... To się nazywa wyrównywanie szans wygoda dla mieszkańców, i ich rodzin...

(2014/07/16 18:07)
Chłopie, 27000000000000 zł? to chyba nawet Chiny nie mają takiego budżetu.

(2014/07/16 22:52)
sq7bte sorki :) słuszna uwaga powinno być 27 000 000 zł no i tak kwota jest ogromna :/

(2014/07/17 00:00)

populizm i oszustwo

miasto tonie w dlugach, drogi rozj... jezdzimy autobusami ponad 20-letnimi .,.,,, jaka darmowa komunikacja??... oszustwko i sciema prostu ludziom w oczy panie gaik.

co jeszcze bedzie darmowe??? moze taksowki pan zrobi i pociagi??

po takich obietnicach jest pan skonczony jako kandydat na burmistrza

wiecie co moga jedynie obiecywac kandydaci? co moze byc choc czesciowa prawda? ze moze jakos uda sie nadganiac zaleglosci z ostatinch 20 lat... łatac dziury.. i tak gowno zrobia przez 4 lata.. moze 200 metrow trojanowskiej... smiech na sali...

tadeusz jedziesz po osieckim a gaika darmowa komunikacja to tak jak osieckiego dolina krzemowa w plecewicach... zalosne...

(2014/07/17 08:10)
Szanowny Kacperskyy wszyscy mają wyrobioną opinię na temat Osieckiego...
Gdyby nie Novoosiecka polityka finansowa od samego początku ich kadencji miasto było by w doskonałej kondycji i nie martwili byśmy się o przyszłość finansów miejskich, i w naszych portfelach zostawało by więcej. Mamy szczęście żyć w czasach w których wszystkie samorządy całymi garściami zbierają pieniądze unijne tylko i wyłącznie nieudolni Novoosieccy bzdury wmawiają ludziom że kasa unijna się skończyła:/ Wytrzepana kasa z rękawa na dokończenie boisk i alejki a raczej wytrzepana z obligacji wystarczyła by na darmową komunikacje pożytek mieszkańcy mieli by o wiele większy w całym mieście od najmłodszych po najstarszych... 

(2014/07/17 13:50)
Szanowny Tadeuszu - jeśli są problemy finansowe to najpierw trzeba z nimi zrobić porządek, a nie myśleć o czymś co by miało bardziej obciążać budżet miasta. Temat jest o pomyśle pozornie darmowej komunikacji miejskiej więc nie mieszajmy tutaj tematu burmistrza Osieckiego (pewnie wiele racji w tym co mówisz, ale od tego jest już inny temat na forum, skupmy się na komunikacji).W dalszym ciągu komunikacja miejska w której nie trzeba kupować biletów to większy wydatek dla tych, którzy z niej nie korzystają jak i dla reszty mieszkańców Sochaczewa.
Plusy:- ludzie korzystający nie muszą płacić za bilety, więc nie tracą na to czasu- ludzie korzystający nie płacą za bilet (pieniędzy tracą trochę mniej, bo zamiast za bilet zapłacą więcej razem z niekorzystającymi w opłatach na rzecz miasta)
Minusy:- ludzie niekorzystający będą musieli dopłacać do komunikacji stosunkowo więcej niż do tej pory- osoby spoza miasta będą mogły korzystać z przywileju komunikacji bez składania się na nią- ilość osób korzystających z komunikacji miejskiej wzrośnie co na pewno zwiększy koszty np. uszkodzenia autobusów, koszty paliwa itd.
Jeszcze jedna rzecz - nie mieszajmy tutaj tematu darmowej komunikacji i innych zmian w komunikacji - to są dwie różne sprawy na dwie różne dyskusje.

(2014/07/18 14:07)

poza tym "za darmo"? gdzie cos jest za darmo? gdzie cos sie po prostu "dostaje"? w ryj chyba tylko i tez rzadko za darmo...

na tym swiecie nie ma nic "za darmo", "gratis" itd... to zwykle chwyty marketingowe...zawsze ktos za to zaplaci.

wiec panie gaik niech pan powie kto mialby placic za ta darmowa komunikacje?

(2014/07/21 09:31)
kacperskyy brawo nie ma nic za darmo,i nie będzie,wszystko to pic na wodę ,bajki jak wiele innych obietnic bez możliwości spełnienia .

(2014/07/21 10:01)
Panowie jak to nie ma nic za darmo ?!!! 300 drzew z Chodakowa oddanych za darmo podobnie pewnie z drzewami z ul. Staszica i z pod wierzy ciśnień a co oni tam w Magistracie jeszcze rozdają za darmo między sobą to tylko sami wiedzą... 

Darmowa komunikacja funkcjonuje w wielu miastach naszego kraju a my nie jesteśmy gorsi od innych i zasługujemy na swobodną nieograniczoną wygodę jaką daje wszystkim mieszkańcom darmowa komunikacja.  

(2014/07/21 10:33)
"300 drzew z Chodakowa oddanych za darmo podobnie pewnie z drzewami z ul. Staszica i z pod wierzy ciśnień a co oni tam w Magistracie jeszcze rozdają za darmo między sobą to tylko sami wiedzą" - zmienia Pan temat. Trzymajmy się komunikacji.

Komunikacja nie byłaby darmowa, bo mieszkańcy Sochaczewa musieliby za nią płacić (tylko biletów nie trzeba by kupować). Panie Tadeuszu - to nie jest sprawiedliwe, że osoby które nie korzystają z komunikacji będą płaciły za nią jeszcze więcej. Prosżę nie omijać tego ważnego szczegółu.

(2014/07/21 11:01)
Panowie jak to nie ma nic za darmo ?!!! 300 drzew z Chodakowa oddanych za darmo podobnie pewnie z drzewami z ul. Staszica i z pod wierzy ciśnień a co oni tam w Magistracie jeszcze rozdają za darmo między sobą to tylko sami wiedzą... 

tadeusz... mysle ze nie za darmo.. ktos cos za to dostal.. flaszke, 10 000, nie wiem.. na pewno nie za darmo...

(2014/07/21 11:31)

(2014/07/21 12:14)