co z tym robic?

/ 13 odpowiedzi / 2 zdjęć
Pod wiadomością nt. wizyty naczelnego Rabina Francji - Naczelny Rabin Francji z wizytą w Sochaczewie pojawił się następujący komentarz:

"Powoli Żydzi będą wykupywać Sochaczew"- jak to powiedziała jedna starsza pani, aby znowu Sochaczew był ich, kiedyś rządzili w Sochaczewie i teraz też mają coraz większy wpływ na to, co się dzieje.

Jak Waszym zdaniem należy reagować na podobne treści?
Wykasować i udawać, że ich nie było,
zostawić i nic nie robić,
polemizować, tłumaczyć?
Prawdopodobnie nie zwróciłeś uwagi, ale wykasowałem już komentarze z dobrze znanym "Żydzi do gazu". Ten pozostawiłem, ponieważ uważam, że każdy ma prawo do wyrażania opinii, jakkolwiek byłyby absurdalne. To pierwsze natomiast jest nie tylko żałosne i przerażające, ale jest po prostu przestępstwem.

(2008/01/09 09:47)
Wypowiedź "gn" pozostawmy bez komentarza.
Świadczy ona o samym autorze. Więc może więcej nauki historii by się "gn" przydało, nie wspominając o tolerancji.

(2008/01/09 16:46)
Popieram głos Andrzeja, opinia wyrażona w sposób zrozumiały dla białego człowieka nawet jeśli kontrowersyjna jest opinią i należy ją uszanować.

Nie ma natomiast mowy o szanowaniu obelg, wulgaryzmów czy ordynarnego języka pochodzącego ze skupisk niepiśmiennych parobków na pańskich dworach (niewtajemniczonych informuję, że chodzi o folwark), którzy po ostatniej wojnie zasiedlili wiele miast skutecznie degradując kulturę i klimat tych miast. Dziś jak widać niektórzy z nich posiedli umiejętność napisania kilku słów, na nasze - internautów - nieszczęście.

(2008/01/09 16:55)
Z takimi wpisami polemizować ale takie o jakich pisze Gąsior zdecydowanie kasować.
Obawiam się że tego typu wypowiedzi w najbliższych tygodniach mogą coraz częściej pojawiać się w sieci. W piątek w księgarniach pojawi się kontrowersyjna (wg tych co ją już czytali) książka Grossa a już za kilka tygodni będziemy mieli okrągłą rocznicę tragicznych wydarzeń marcowych.
Należy mieć nadzieję, że zaraza antysemityzmu przy tej okazji nie zacznie się rozprzestrzeniać.

(2008/01/09 22:38)
Pozwolę sobie na trochę polemiki ze zdaniem Panów. Wypowiedź, którą cytował Marcin uważam za pewnego rodzaju skrót myślowy, być może charakterystyczny dla niektórych środowisk, ale jego prostota, w moim przekonaniu, nie zasługuje na totalne potępienie. Niestety w Polsce od lat 90-tych pokutuje filozofia Gazety Wyborczej, wg której słowo Żyd - wypowiedziane w jakichkolwiek ustach - brzmi pejoratywnie i zasługuje co najmniej na naganę. Polecałbym zapytanie własnych babć i dziadków o stosunki między narodowością polską i żydowska w czasach przedwojennych, tudzież troszkę późniejszych. I o fakty, a nie o mity. BYc może wszyscy dowiedzielibyśmy się, że społeczność żydowska to nie tylko Holocaust, ale również siatka wzajemnych mniej lub bardziej oficjalnych powiązań - czego nie potępiam, a wręcz przeciwnie pochwalam. Powiązań niejednokrotnie bezczelnie wykorzystujących narodowość polską. Dziwi mnie to, że tak rzadko w portalach internetowych słyszy sie oburzenie kiedy ktoś mówi "pijany jak Polak" czy "polski złodziej", a dużo częsciej do słowa "Żyd" (stosowanego przy określeniu narodowości) dodaje sie automatycznie dyżurny antysemityzm, prostactwo oraz logo Gazety Polskiej. Reasumując tę krótką wypowiedź, która jak sie spodziewam, zostanie totalnie stłamszona, poprosiłbym o odrobinę tolerancji. Rozumianej nie tylko w kontekście "wszechobecnego" antysemityzmu.

(2008/01/11 21:08)
Moi dziadkowie akurat wiele mi o sochaczewskich Żydach opowiadali. Dziadek mieszkał w budynku obecnego banku PKO BP w Sochaczewie. Żydów wspominał dobrze. Mówił, że jako mały chłopiec z kolegami często im dokuczał. Dlaczego? No był taki trend i coś kazało mu dokuczać. Byli inni. Ale po latach wspomina ich dobrze.
Cieszę się, że władze miasta tych kontaktów się nie boją, w Sochaczewie powinna przede wszystkim zaostać przywrócona pamięć o wymordowanej żydowskiej społeczności. O wielkiej kulturze którą wypalono (dosłownie).
Polski antysemityzm różni się i różnił od niemieckiego. Niemiecki wzrocowo opisała Hannah Arendt. Odsyłam do Eichamna w Jerozolimie. Polski jest inny. Jaki? Pozwól, Jakubie, że pozostawię to pytanie bez odpowiedzi.

(2008/01/12 07:25)
Należy przede wszystkim przytoczyć kilka faktów:
1. Żydzi są narodem wybranym - a to poważna sprawa.
2. Gwoli przypomnienia: Chrystus i Jego Matka też byli z Rodu Dawida - to też przypomnienie dla chrześcijan.
2. Stary Testament jest księgą kanoniczną również dla chrześcijan.
Inną sprawą jest kwestia antysemityzmu, która po drugiej wojnie światowej nabrała szczególnego charakteru. Jest to kolejny temat - powiedzmy źle widziany nie tylko w Polsce - a co za tym idzie - nikt się nie sili na obiektywizm w tej materii. Jest to kwestia dosyć złożona. Natomiast nieuprawniony i krzywdzący wręcz jest zarzut rzekomego antysemityzmu w stosunku do Polaków( odróżniam tu postawę werbalną prezentowaną przez wielu naszych rodaków) Pamiętajmy, że Żydzi osiedlili się w Polsce za Kazimierza Wielkiego po serii pogromów Europie. Mamy więc długą wspólną historię. Podczas wojny wielu Polaków ratowało życie Żydów ryzykując swoje. Armia Krajowa jako bodajże jedyny ruch oporu w Europie wykonywała karę śmierci na szmalcownikach. Żydzi natomiast "witali" 17 września Armię Czerwoną jako rzekomą wyzwolicielkę. Bazą kadrową Urzędu Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej po wojnie bylli w dużej mierze Żydzi. Tak nawiasem 1968 rok był też wynikiem tego, że sporo owych funkcjonariuszy zaczęło robić karierę w PZPR, a jak wiadomo z Izraelem Polska Ludowa stosunków dyplomatycznych nie utrzymywała. Polscy towarzysze mieli więc stracha. Jeszcze gorzej było w np. w NRD.
Żydzi - jak się wydaje - mają w tym interes, aby utrzymywać taki wizerunek np. Polski jako kraju antysemickiego. Stąd określenia " obozy zagłady w Polsce", pseudonaukowe prace T. Grossa czy często bezpodstawne domaganie się zwrotu majątków sprzed wojny i nagłaśnianie tego w światowych mediach. Nikt nie wspomina sytuacji we Francji podczas wojny. Nie mówi się o nastrojach antypolskich w Izraelu o katach żydowskiego pochodzenia w szeregach UB itd. Reasumując - lobby żydowskie jest potężne i nie jest antysemitą ten, który na ten fakt zwraca uwagę. Rasizm zaczyna się wtedy, gdy np. nienawidzę kogoś za samą przynależność do danej grupy etnicznej.
Ja osobiście zachęcam do zainteresowania się np. muzyką klezmerską, pieśniami sefardyjskimi oraz twórczością np. G. Gershwina.

(2008/01/16 15:59)

Jestem dziennikarzem od ponad pół wieku i zastanawiam się, gdzie zgubiliśmy się dostając do ręki tak wspaniałe medium jak internet? Dlaczego młode pokolenie nie odróżnia pojęcia "cenzura" od polityki redakcyjnej? Internet pozwala każdemu publikować co chce (jeśli nie narusza prawa, a o tym decyduje sąd). Czy to znaczy, że każdy może publlikować gdzie chce? Polityka redakcyjna wyznacza własne granice tego, na co zezwala na swoim forum. Nie, to nie jest cenzura! Kiedy pracowałem w redakcjach papierowych gazet na 100 listów od czytelników publikowało się jeden, bo ciekawy. (W "The Economist" szacuje się, że na publikację zasługuje jeden list na 1000.) Forum wypełnione emocjonalnymi  okrzykami (w tym czymś, co sami redaktorzy kwalifikują jako mowę nienawiści), ale również głupstwem, nieczytelnymi skrótami myślowymi, nie daje szans na dyskusję, nie uczy czytelników wysiłku, żeby komentarz miał jakąkolwiek wagę. Na pytanie "co z tym robić?" odpowiedzi są dwie - albo wyrzucić, bo taka jest znana czytelnikom polityka redakcji, albo  opublikować z komentarzem redakcji. Publikacja bez słowa oznacza bowiem przyzwolenie redakcji. Warto jednak konsekwentnie dążyć do tego, żeby forum było miejscem na dyskusję, a nie gazetką ścienną, na której każdy wiesza co chce.               

(2015/12/19 12:03)

@Gąsior,i to jest odpowiedź nowego,solidarnościowego UBeka -,KASOWAĆ,ZAMKNĄĆ MORDY,KARAĆ !! ZA DUŻO WOLNOŚCI? ZA DUŻO WOLNEJ MYŚLI? proszę,--gnoić tych smarkatych polaczków,te kapuściane łby,tych parobów przyszłego Judepololandu,(no i teraz @Gąsior to usuń !) bo można Chrystusa rzucić z krzyżem na ziemię,można Papieża (przywódca wielkiej miary ) Polaka przygnieść kamieniem i ogłosić-to dzieło sztuki! ale już ośmieszyć jakiegoś małego prowincjonalnego rabina -to nie sztukla-to antysemityzm, na początku lat 90-tych pytano się --co się nosi w Polsce--ŻYDÓW NA RĘKACH,i dalej łapy nam opadają ale nosimy,nosimy,a Żyd Soros wydaje przewodniki dla muslimów,gdzie mają jechać,co mówić ,gdzie dzwonić,jak skolonizować Europę,rozumiem @Gąsir że kochasz sąsiada którego psy zasrywają ci Twój trawnik,który szczy Tobie pod drzwiami,zagłusza ciszę puszczając na full "majteczki w kropeczki",jesteś Gąsior miłosierny,chwała ci za to,ja niestety nie-jak mi ktoś pluje w twarz nie mówię że pada tylko przywlam w pysk !,a ty trzymaj te gumke i wymazuj,wymazuj posty niezgodne z Twoimi poglądami,bez odbnioru !

(2016/01/01 08:11)

powyżej obelisk z przesłaniem, stan Georgia,USA,takie nowe przykazania -- jak kamienne tablice Mojrzesza,ale tym razem dzieła nie przekazał Pan Bóg ale prorocy z NWO

(2016/01/01 08:17)

emocje,emocje,stres pourazowy po powrocie z Sylwestra

(2016/01/01 09:29)

 

robroy

Coś mi się wydaje , że Ty jeszcze nie wytrzeźwiałeś .

(2016/01/10 19:00)

Każdy ma prawo do wyrażaia swojej opini a usuwanie ich z forum, nie zmieni myslenia innych osób.

(2017/08/04 10:42)