Czy ktoś ma zdjęcia starego mostu w Sochaczewie?

/ 35 odpowiedzi / 7 zdjęć
Dzięki za info! A Wiesz może kiedy zbudowano ten most na Toruńskiej? To byłaby juz wisienka na torcie.
Swoją drogą myśląc o tym jak wyglądała sytuacja w 1945 zamysliłem się nad nauczaniem historii. Na lekcjach historii podawano mi wiele różnych dat i nazwisk, ale nigdy nie osadzano tej historii w jakimś kontekście. Tak jakby sytuacja zewnętrzna nie miała żadnego znaczenia. A okazuje się, że miała gigantyczne: most w Sochaczewie był niszczony w czasie pierwszej wojny światowej, był też wysadzony we wrześniu 1939 roku. A nie zniszczono go w 1945 pomimo, iż skala ilościowa tej ofensywy była przerażająca (prawie 4 miliony żołnierzy radzieckich na całym froncie). Ale okazuje się, że Generał Mróz miał tu decydujące znaczenie a o tym mnie nie uczono... W załączeniu zdjęcie pokazujące jak wyglądała w styczniu 1945 roku przeprawa wojsk niemieckich przez Pilicę - rzekę porównywalną do Bzury.

(2015/03/03 15:36)
Pamiętam, jak niedawno w 2011 pasjonaci wydobyli z Pilicy niemiecki transporter opancerzony. Może ugrzązł w tej przeprawie. 

(2015/03/03 16:15)
Na podstawie map topograficznych : polskiej z 1936 i niemieckiej z 1943 oraz zdjęcia lotniczego z 1943 roku można jednoznacznie stwierdzić ,że do 1943 roku nie było mostu na Toruńskiej. Jednoznacznie most drogowy został wysadzony we wrześniu 1939 ( fachowo).

(2015/03/04 08:45)
@Radioman
Czy te napisy na przedruku są  czytelne? I jaka jest tam pisownia "polsko- ruska", ruska czy polska?

(2015/03/04 08:55)
Są to napisy polskie, czytelne.

Nazywa się to tak:

Sytuacyjna Miarka (?) Sochaczewa z oznaczeniem w tymże Rynku i Ulic tak długości jako i szerokości oraz pustych placów natychże ulicach znajdujacych się przez Jana Medyńskiego (?) geometrę dnia 29 sierpnia 1818 roku w Łowiczu.

Jest do mapy dodana legenda, na której zaznaczono:
domy drewniane na czerwono, murowane na niebiesko itd, itp.

Na mapę w latach późniejszych nanoszono poprawki, widać lata 1878, a nawet 1910. Cieżko je odczytać, bo atrament wyblakł.
Podawana jest liczba mieszkańców Żydów i Chrześcijan, oraz nazwiska właścicieli działek i domów.

Oraz opisy typu, że "zamek pusty",  "ratusz jusz rozebrany, plac ratuszowy pusty"

Mam jeszcze późniejszy plan Sochaczewa z końca XIX wieku, w całości opisany po rosyjsku
i chyba wcześniejszy, napisy jakby niemieckie, ale mam przeczucie że mapę sporządzali Żydzi. jest dziwnie odwrócona, znaczy jakby północ była zamieniona na południe.

(2015/03/04 10:13)
W publikacji historyków UW z okazji rocznicy uzyskania przez Sochaczew praw miejskich również zawarto podobny plan ( datowany na 1831).
Chciałym zwrócić uwagę na dwa cieki wodne, które obecnie są zakryte: z parku Garbolewskiego i z okolic skrzyżowania 1-go Maja i Wąskiej oraz na podstawie ówczesnego koryta Bzury doskonale widać,że Sochaczew położony jest na teran bagiennych.

(2015/03/04 11:17)
"Plan sytuacyjny miarka Sochaczewa" to jest coś w rodzaju mapy miejskiej, być może służącej do celów podatkowych. Ważnym elementem treści jest rozróżnienie budynków murowanych i drewnianych - przez pewien czas (być może do końca zaborów) była zakaz budowania mieście budynkow drewnianych ze względu na ogromne zagrożenie pożarem. Sochaczew zresztą palił się conajmniej 3 razy cały.

Plan rosyjski z 1896 roku to jst taki dziejszy Plan Zagospodarowania Przestrzennego czyli pokazuje bardziej to jak ma być w przyszłości a nie jak faktycznie było. Choć sytuacja była rzeczywista. Ale chyba parku miejskiego na miejscu dawnego kościoła farnego nigdy nie założono.

(2015/03/04 12:36)
Według mnie we wrześniu 1939 obok zniszczonego mostu drogowego wybudowano dwa mosty polowe. Pierwszy najbliżej od tego mostu drogowego wykonali Polacy, ten drugi Niemcy.

(2015/03/05 07:50)

Babcia krawcowa mówi: "Sukieneczka z okresu międzywojnia i koniec." I koniec...

(2017/06/11 14:29)

Jest to rok 1979 jak mnie pamięć nie myli.Aparat Kijew.Z tego co wiem jest to chyba jedyne znane mi zdjęcie tego mostu.Ale mogę się mylić.

(2017/06/12 00:07)