Dotacje unijne

/ 19 odpowiedzi
Witam,czy uzyskiwał ktoś dotacje unijne na założenie własnej firmy? Może sie podzielić czy trudno uzyskać taką dotacje i czy zna kogoś kto pomoże wypełnić wniosek i uzyskać owa dotację. Podzielcie się wrażeniami z uzykania dotacji i późniejszym prowadzeniem firmy. 
 W Centrum Informacji Europejskiej zbywają tym że mamy okres przejściowy między budżetami i że trzeba czekać na nową perspektywę Funduszy Unijnych,  aczkolwiek proponują ci w zamian kredyt na preferencyjnych warunkach nisko oprocentowany.  Są jakieś prywatne firmy które pomagaja dobrze wypełnić i przygotować wniosek o taką dotację- koszt 256 zł, poszukam adresu i telefonu i jak coś to ci później napiszę. Musisz też się skonsultować z nimi bo nie na każdy rodzaj działalności takie wsparcie przysługuje. Oni oceniają też pod względem czy twój pomysł rokuje, czy ma szansę być stałym przedsiębiorstwem przynoszącym zyski.Raczej będą wymagane kosztorysy i biznesplan wykonane profesjonalnie. Ja osobiście zamierzam składać taki wniosek na rozwój , rozszerzenie działalności firmy z perspektywą zatrudnienia kogoś, co najmniej jednej osoby, zobaczymy na razie nie wiem  co z tego wyjdzie.

Możesz też zapytać o tego typu wspaecie w PUP jeśli jesteś zarejestrowany/a  co najmniej pół roku. Wiem że  kilku moich znajomych otworzyło własne firmy z takiego wsparcia z Urzędu Pracy.

(2015/01/21 16:13)
Wniosek to nie wszystko.Najważniejszy jest biznesplan,  jak wspomniał delux również potrzebny jest kosztorys (sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności)Nie można zapomnieć również o żyrantach. Musisz mieć 2 osoby o określonych dochodach brutto, które podżerują dotacje na okres utrzymania firmy (kiedyś byl to okres 12 miesięcy, był to minimalny okres utrzymania firmy).Musisz również pamiętać, że po otrzymaniu dofinansowania trzeba przedstawić faktury z zakupu sprzętu czy narzędzi. Wszystko musi zgadzać sie z kosztorężem wcześniej przedstawionym (zapewne są przewidziane odchylenia w nieznacznym stopniu).Warto też jest mieć podkładkę w postaci doświadczenia w pracy na stanowisku związanym z usługami, które będziesz świadczyć.Szanse na dofinansowanie zwiększają również odbytu szkolenia z dziedzin związanych z branżą, w której chcesz otworzyć działalność. Bez tego będziesz na końcu listy.

(2015/01/21 17:39)
A jeszcze jedno. Kiedyś (nie wiem jak jest teraz) wymagany był wkład własny. Mógł to być samochód, lokal, sprzęt biurowy lub wkład finansowy (nie pamiętam w jakiej części wysokości dofinansowania)

(2015/01/21 17:48)
Jeszcze przypomniało mi się jedno.jednym z najważniejszych elementów jest znajomość rynku związanego z wybraną branżą.Musisz wiedzieć jaką masz konkurencję, jak z nią konkurować aby nie wypaść z branży, jaki jest popyt na twoje usługi.Warto też w biznesplanie zamieścić "plan awaryjny", gdyż rozpoczynanie działalności nie wiąże się z sukcesem od samego początku.
Innym z elementów jest rozliczanie dochodów, na początek sugeruje zapoznać się z książką przychodów i rozchodów (najlepsze rozwiązanie dla początkującej jednoosobowej firmy).
Taka wiedza również zwiększy szanse na dofinansowanie.

(2015/01/21 18:35)
No i co mogę jeszcze doradzić, to...Nie obraź się, ale uważam że samemu należy pisać wszystko. Jeżeli się wysilisz to posiądziesz wiedzę, która ułatwi prowadzenie działalności. Większość firm z dofinansowań upada z braku doświadczenia, a co za tym idzie z braku wiedzy o prowadzeniu firmy.Cześć firm była tylko.po to,  aby po wymaganym okresie funkcjonowania firmy sprzedać sprzęt i zamknąć działalność,

(2015/01/21 19:35)
Wkład własny  jeśli się nie zmieniło to był 20% minimum, samochód jest sprawa oczywistą, ponadto  ułatwi ci generować tzw. koszty.  Jeśli zamierzasz prowadzić np. sklep dostaniesz na tzw. środki trwałe,, meble sklepowe, lady, gabloty   i wszystkie koszty pokryte fakturami oprócz towaru bo ten już musisz za własne kupić. Za część wydaną z własnej kieszeni i kasę fiskalną zwrócą ci vat ale sobie poczekasz, niestety u nas tak jest wypłacają ostatniego możliwego dnia. Książkę musisz mieć w jednym palcu a resztę księgowości zrobi i poprowadzi Biuro Rachunkowe i pomogą we wszystkich wątpliwych sprawach , bo kto ma znać przepisy jak nie Oni?

(2015/01/21 23:21)
Wiele cennych wskazówek na temat ubiegania się o dotację unijną, całego procesu pozyskania i rozliczenia się z otrzymanej dotacji można znaleźć na Pozyskanie dotacji unijnej.

(2015/01/22 08:34)
Hej, dzięki wszystkim za wskazówki. Mam jednak jeszcze prośbę bo wspominacie o zapoznanie się z książką przychodów i rozchodów macie może jakąś lekturę w tym zakresie? Bo książek w tym temacie jest sporo a wolałabym przeczytać coś sprawdzonego :) I tak samo może polecili byście coś do przeczytania o stworzeniu biznes planu? Deluxe jak byś mógł znaleźć dane tej firmy będę wdzięczna bo 256zł to nie jest aż taka wielka kwota tym bardziej że już wydałam ponad 1000 na kolesia który miał mi pomóc napisać i biznes plan i załatwić dotację i nagle zapadł się pod ziemię z kasą. Jeśli ta firma jest sprawdzona będę wdzięczna za dane, choć chyba wezmę się za to sama bo niedługo zbankrutuje zanim cokolwiek założę. Proszę tylko jak macie jakieś wzory albo lektury jak napisać taki dobry biznes plan na firmę usługową to polećcie mi.

(2015/01/23 08:35)
Tak znajdę to ci podam, mam to w szafce tylko tam muszę przejrzeć tysiąc dokumentów dlatego się schodzi

(2015/01/23 10:59)
Z chęcią mogę obejrzeć zakupioną dokumentację bo jeśli chodzi o zakup to nie wiem bo jak pisze Deluex oni oceniają czy dany pomysł będzie rokował i ma szanse na zysk a więc pewnie do każdego pomysłu podchodzą indywidualnie. Każdy ma pomysł na inną działalność ale z chęcią zobabczę jak wogóle taka dokumentacja wygląda. 

(2015/01/23 12:38)
Zapomnij że Oni Ci w czym kolwiek pomogą. Pomoc polega na wyrwaniu 248zł i na tym kontakty z tymi firmami się kończą. Najlepiej załatwić sprawę z księgową na miejscu. A dokumenty mam już pod ręką, w każdej chwili możesz obejrzeć.

(2015/01/23 12:52)
A mnie ciągle zastanawia za co się płaci tym firmom te kilka stówek.
Sam wniosek jest dostępny na stronie PUP. Dostępna jest także punktacja. Są informacje jakie rzeczy wliczają się w dofinansowanie a jakie nie.
Są panie w PUP które służą pomocą i odpowiadają na pytania (tak. odpowiadają i są pomocne).

Patrząc na punktacje i wniosek wiadomo od razu na co zwracać uwagę przy pisaniu wniosku, co podkreślić a co lekko ukryć.
Kilkoro z moich znajomych z powodzeniem ubiegało się o dofinansowanie i nie musieli korzystać z pomocy żadnych pośredników.
Co do KPiR to najlepiej iść do jakiegokolwiek biura księgowego w sochaczewie i zapytać.

(2015/01/23 13:48)
W  USA od pucybuta do milionera, największe korporacje, Banki firmy świata, autostrady wyrosły bez dotacji unijnych ale do tego potrzebna jest zdrowa gospodarka. Polska powinna korzystać z   tych doświadczeń i  rozwiązań najbogatszych krajów świata które stosowano zanim te kraje  stały się rozwinięte i bogate Nie wystarczy biednego postawić koło bogatego aby  On stał się bogaty, biedny musi przejść tę samą drogę którą przeszedł bogaty zanim się nim stał.

(2015/01/23 13:59)
farmazony....

(2015/01/23 14:36)
Jak wspomniałam z chęcią zobaczę tą dokumentację. Podasz jakieś dane do spotkania?

(2015/01/23 14:40)
Widać Olaf że idea środków unijnych i programu kapitału ludzkiego, jest Ci obca. Jako że pracuje przy dużym projekcie związanym z kapitałem ludzkim, popytam znajomych, czy może będzie jakiś program z czytania ze zrozumieniem dla ludzi o małym ilorazie inteligencji to Cię zapisze, ok?

(2015/01/23 14:45)
Grzech co zabrakło argumentów?

Bartosz ten program dla ciebie na pewno gdzieś jest to jak możesz to z niego skorzystaj.

(2015/01/23 15:38)
do -Deluxe-"biedny musi przejść tę samą drogę ...." ty mi sugerujesz że mam iść na posła,zacząć kraść ? wyłudzać? oszukiwać?(mówimy o naszych,Polskich realiach)

(2015/01/24 13:26)