Duże podwyżki podatków w Sochaczewie?

/ 21 odpowiedzi / 4 zdjęć
Mieszkańcy Sochaczewa, szykujcie się na jeszcze droższe życie w naszym mieście.

Jeżeli radni przystaną na propozycję burmistrza, to w nowym roku kalendarzowym podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - od 1 m kw. powierzchni wyniesie 0,89 zł (było 0,84 zł).
Bez zmian pozostaje natomiast stawka podatku za grunty pod jeziorami, zajęte na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrownie wodne od hektara powierzchni, tak jak w poprzednich latach zapłacimy - 4,33 zł. Natomiast w przypadku pozostałych gruntów, podatek z metr kwadratowy będzie wynosił 0,47 zł (było 0,40 zł).
Ale na tym nie koniec. Burmistrz chce, aby od nowego roku nie wzrosły także stawki podatków od budynków i ich części. W przypadku budynków mieszkalnych, proponowana stawka od 1 m kw. powierzchni użytkowej to - 0,75 zł (było 0,70 zł).
Władze miasta proponują również, aby podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, oraz od budynków mieszkalnych, lub ich części - zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - wynosił od 1 metra powierzchni użytkowej – 22,86 zł (było 22,50 zł). Bez zmian pozostanie wysokość podatku od budynków, w których sprzedaje się materiał siewny i nadal będzie wynosiła – 10,24 zł z metr kwadratowy.
Zmian nie dokonano również w przypadku podatku od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych i nadal będzie on wynosił - 4,63 zł za metr.
Z kolei organizacje pożytku publicznego za swojej lokale zapłacą – 7,68 złotych za metr (było 7,36 zł). - za sochaczewianin.pl

Jak myślicie, czy ze zagarniętych mieszkańcom pieniędzy uzbiera się tyle, żeby miasto dopłacało do śmieci?

A ja myślałem, że jak stać miasto na 8 000,00 pensji dla dyrektora SCK to jesteśmy bogatym miastem... :(

Trzeba z czegoś finansować te, pożal się Boże, inwestycje i obligacje. Ale wybór mieszkańców trzeba uszanować. 

(2015/11/10 14:10)
Nie no, oczywiście, mieszkańcy zdecydowali i absolutnie trzeba to szanować, ale litości podwyżki o tyle!
Tak sobie policzyłem, że 4 osobowa rodzina mająca taki mały domek 150 m2 z działeczką 1000 m2 uwzględniając zakładany wzrost opłaty za śmieci to do kasy miasta wpłaci ponad 25% więcej.
Mam nadzieję, że się nie pomyliłem... :S

(2015/11/10 15:00)
Ja trochę żartuję. ;-) A ile to wychodzi, to nie wiem, bo kiepski ze mnie matematyk, ale ogólnie jestem zadowolony. Bo za głupotę trzeba płacić, no i się płaci. Ja jestem gotów nawet zapłacić za głupotę innych, póki mam przynajmniej. 

(2015/11/10 23:50)
     Proponuję zamieszkać w Płońsku tam jest darmo wszystko podobno.

(2015/11/11 12:33)
@adam11111

W Płońsku wszystko darmo to mają mieszkańcy aresztu. Nie radzę więc korzystać z propozycji adama11111. Natomiast mieszkańcy miasta mają usługi komunalne kalkulowane po racjonalnych kosztach, a wynika to z długofalowej rozsądnej polityki samorządowej burmistrza i zarządzających gospodarką komunalną w Płońsku. W efekcie Płońsk jest wśród krajowych samorządowych liderów w zakresie innowacyjnych i ekonomicznych rozwiązań w obszarze gospodarki komunalnej. Tylko dyletanci mogą to lekceważyć.

(2015/11/11 21:22)
Domyślam się Andrzej, że żartujesz... ;)
Płakać i płacić.
Wątek zdaje się nie cieszy się zainteresowaniem więc może zakończę go ze swej strony przytoczeniem humorystycznej w mojej ocenie wypowiedzi adam11111 - " Proponuję zamieszkać w Płońsku tam jest darmo wszystko podobno".
Mam tylko nadzieję, że to nie jest propozycja burmistrza w stosunku do tych mniej zamożnych.

(2015/11/12 13:00)
Szanowny ''Reage77'' napisał : (...)Jeżeli radni przystaną na propozycję burmistrza...(...)

Pozostaje nam tylko obserwacja poczynań towarzystwa wzajemnej adoracji w Magistracie... gdybanie i zastanawianie się czy radni przystaną na propozycję burmistrza jest jak pytanie ''czy woda jest mokra?''... Kręgosłup samorządowy obecna ekipa SFS i PiS połamała na wszelkie możliwe sposoby wyłączyła z obiegu działaniami na temat których jeszcze nie można pisać... W obecnej Radzie Miasta większość stanowi grono osób bez własnego zdania... ubezwłasnowolnionych radnych grających pod dyktando dyktatury novoosieckiej... Arogancja władzy w stosunku do pieniędzy publicznych aż piecze w oczy co widać na każdym kroku przy każdej inwestycji i każdej decyzji finansowej... Podobno szykują się kolejne wybory samorządowe w 2016 roku... ile jeszcze zostało pieniędzy burmistrzowi z wyemitowania obligacji??? czy wystarczy na następną kampanię i festiwal obietnic wyborczych jakimi jesteśmy świadkami od prawie 6ciu lat??? Czy dodatkowe podatki rzeczywiście są potrzebne i jak się to ma do szastania pieniędzmi publicznymi na ponad wszelką przyzwoitość wysokie wynagrodzenia wielokrotnie z kilku etatów... na rozrzutność inwestycyjną w realizacji wszystkich projektów... i niczym nieograniczoną samowolę w remontowaniu dopiero co wyremontowanych wszystkich obiektów do których dotknęła się nieudolna ręka nowoosieckich urzędników... brak kontroli ze strony radnych stworzyło patologię i wykreowało urzędnika któremu wolno jest wyrzucić w błoto setki tysięcy złotych... co w konsekwencji zawsze będzie prowadziło do podniesienia podatków... gdyż pieniądze nie biorą się z nieba... doskonale o tym wie nawet miejscowy Proboszcz

(2015/11/13 10:01)
Tadeuszu muszę się z Tobą zgodzić w tym co napisałeś.
Arogancja władzy - niestety postępująca.
Przypomnijmy tym co zapomnieli, że przecież ostatnie podwyżki podatków w mieście miały swój, a jakże, górnolotny cel - remont Staszica. Swoją drogą to przydał by się tu audytor BRD... (pomysł dla następcy)
Dziś burmistrz podnosi podatki o grube procenty na co, na te strefy osiedlowe bez chodników? Następny "pożal się ..." wspaniały projekt.
Za cztery lata burmistrz ogłosi START nowego programu - "Bezpieczne chodniki dla pieszych, ulice dla samochodów" i nowe podwyżki podatków. ;)

(2015/11/13 13:08)
Tadziu a może wypowiesz się o działaniach demokratycznych w poprzedniej kadencji Powiatu, o Domu Pomocy Społecznej, o PCPRze, o etatowym członku Zarządu o innych ciekawych zatrudnieniach .....  a ty przyczepiłeś się Miasta, które funkcjonuje ok. Martw się o swoje pieniądze Miastu na pewno wystarczy.

(2015/11/13 14:45)
I jeszcze jedno Tadziu od naszego Proboszcza wara. Każdego się czepia prócz powiatu poprzedniej kadencji. Tadziu ja wiem dlaczego.

(2015/11/13 15:01)
Drogi użytkowniku ''Janek11111'' miasto to nie powinien być folwark urzędujących urzędników których pozatrudniał burmistrz Osiecki... Miasto to przede wszystkim jego mieszkańcy również i ja... Martwię się o swoje pieniądze bo to również z moich pieniędzy korzysta burmistrz Osiecki i jego mało udolni urzędnicy... ty piszesz że miastu wystarczy... nie wydaje się, a wręcz jest przeciwnie... burmistrzowi ciągle jest i będzie mało... świadczy o tym zadłużenie na ponad 52miliony złotych obligacjami nasze miasto... świadczy o tym rozrzutność przy doborze kadry zarządzającej poszczególnych wydziałów Miasto i Starostwo... świadczą o tym ''wieloetatowe'' zatrudnienia, zatrudnienia i tworzenie nowych etatów... świadczą o tym poprawki po remontach i poprawki poprawek po remontach... świadczą o tym mydlane kosztowne wizualizacje którymi novoosiecka władza karmi naiwnych mieszkańców... świadczy o tym nieudolność w pozyskiwaniu pieniędzy z Unii Europejskiej i bzdury przedstawiane mieszkańcom o tym że się skończyły pieniądze (jak się siedzi i nic nie robi w zaciszu biura i drapie nie powiem w co to jasne każde pieniądze się skończą i nie ma takich pieniędzy na świecie aby ktoś dostał je za darmo... no chyba że podniesie się podatki... Jeśli porównasz dokonania novoosieckich z poprzednikami sprawdzając którzy samorządowcy zdobyli więcej pieniędzy na rozwój Sochaczewa to obecny burmistrz wypadnie co najmniej anemicznie na tle swoich poprzedników... burmistrz w jednym jest dobry no morze w dwóch... w podnoszeniu podatków i wykorzystywaniu swojej władzy...

(2015/11/14 09:24)
Oczywista oczywistość,miastu na pewno wystarczy a jak braknie to sięgnie do naszej kieszeni w postaci podatków lub innych danin lub się czyli nas bardziej zadłuży w bankach. adam11111 pora byś zrozumiał,że miasto nie ma swoich pieniędzy podobnie jak każda inna instytucja państwowa ma i wydaje fundusze obywateli tego państwa.W związku z powyższym mamy prawo nie zgadzać się na kolejne obciążenia finansowe.Jeszcze jedno marny argument co do pretekstu podwyżki w momencie kiedy mamy deflację Panie Burmistrzu,podobnie jak to było z podwyżką na remont ul.Staszica po czym po 7 latach okazało się,że nie ma na remont.

(2015/11/14 09:35)

(2015/11/14 12:51)
Gdyby zwykły szary obywatel który ma pracę i wie że co miesiąc dostanie wypłatę w granicach średniej krajowej co i tak jest dobrym zarobkiem w naszym mieście  a wykonywał by w swoim domu remonty remontów po czym następne remonty i poprawki po remontach dbając jednocześnie o kolegów korzystając z pieniędzy z kredytu aby o nim dobrze mówili tej żonie i całej jego rodzinie a przed żoną, dziećmi i całą rodziną opowiadał by że zaciąganie pożyczek na które go nie stać i wmawiał by jej że to normalna sprawa co by się stało???... dawno by zbankrutował i stracił dom autorytet i całą rodzinę wciągnął by w długi... Kiedy ten sam obywatel roztaczał by przez wiele lat wizję że wybuduje coś wspaniałego swojej żonie i drukował by jej te wspaniałości na kartce nie wspominając że ta żona i jej rodzina będzie musiała pokryć jego zobowiązania nawet za tusz do drukarki z której drukował te wspaniałości nie wspominając już że te obietnice są palcem pisane na wodzie.... to uważał bym takiego człowieka za skrajnie nieodpowiedzialnego głupca który myśli że prawda nigdy nie wyjdzie na jaw... Ten sam typ szary zwykły obywatel innymi słowy hochsztapler naturalnie będzie się zarzekał że wszystko jest ok... jednak taki zwykły człowieczek nie może nałożyć podatku na swoich bliskich w celu wypchania portfela aby spełnić obietnice dane swojej rodzinie kiedy nie umie pracować a jedyne co umie to kłamać w żywe oczy w sposób cyniczny korzystając z krótkiej chwili w której może sobie żyć jak hrabia razem z kolegami na koszt pożyczek... inaczej ma się takie działanie jeśli chodzi o samorząd...  tu jest zawsze wyjście... podnieść podatki!!! nałożyć jakiś abonament!!! wyznaczyć płatne parkingi!!! możliwości obywatele dają wiele... ale czy trafiły one w odpowiednie ręce??? sami się przekonamy... już nie długo... 

(2015/11/14 13:02)
Mówię i piszę o tym od dawna, powtórzy się historia z przeszłości. Miasto teraz inwestuje rocznie tylko ok. 6% budżetu z ok. 113  mln zł, reszta idzie na bieżące funkcjonowanie. Nie ma szans na rozwój przy takim przejadaniu pieniędzy publicznych. Pamiętam, że MOSiR, któremu groziło zamknięcie, doszedł do równowagi po dwóch latach. Miasto nie da rady nawet w kadencję.

(2015/11/14 17:07)
Szanowny ''jerzyk'' odnoszę wrażenie że miasto przede wszystkim inwestuje te blade 6% w dużej mierze w remonty z partaczonych inwestycji... jeśli odliczymy koszty remontów remontów po remontach i poprawek po remontach może się okazać że to nie jest 6 procent... że jest jeszcze mniej... a rozrzutność w sferze wynagrodzeń znacznie większa... Wygląda to tak jak by wpuścić ekipę nonszalanckich amatorów nie mających żadnej kontroli nad sobą aby zadbali o interes kilkudziesięciu tysięcy ludzi ... :-/

(2015/11/16 00:43)
Tadziu znowu głupoty piszesz. Opanuj się. Dlaczego nie komentujesz pracy powiatu poprzedniej kadencji? Ciekawe.

(2015/11/16 08:04)
@adam11111

Może dlatego tadeusz nie komentuje pracy powiatu poprzedniej kadencji, bo założony przez mnie wątek dotyczy raz miasta nie powiatu, a dwa nie poprzedniej, nie poprzedniej poprzedniej kadencji, tylko już tej obecnej... ;)

Wracając do podatków w mieście. Dziwię się radnym miejski, którzy tak beztrosko i jednogłośnie podnieśli pensję burmistrza!
Radni, a szczególnie ci opozycyjni to się wstydzić powinni.
Burmistrz podnosi podatki, a mieszkańcy przez radnych, obniżają pensie takiego burmistrza o tyle samo co ten podniósł mieszkańcom.
Co tu jest do rozumienia?!

(2015/11/16 11:33)
 oczywiście , że tak , obniżyć także wiceburmistrzom i diety radnym którzy głosowali za tym . 

(2015/11/16 13:58)
Niech głosują tak dalej na "swoich radnych ", z sekty UKOCHANEGO WODZA I ZBAWCY NARODU.

(2015/11/18 10:25)

Podniesiono w mieście podatki, tłumacząc swego czasu ten fakt koniecznością remontu Staszica. Ale jak teraz patrzę na jakość wykonania prac drogowych za nasze publiczne pieniądze, to mam wrażenie że są one co najmniej marnotrawione. Zastanawia mnie fakt bezczynności urzędników w tej kwestii i to nie jest tylko moja opinia. 

(2015/12/18 17:09)