Flagi w mieście.

/ 34 odpowiedzi

Witam.

Wczoraj byłem przejazdem w Sochaczewie i tak sie zastanawiałem o co kaman z flagami wywieszonymi w całym mieście, ale przypomniałem sobie że dziś rocznica smoleńska. Tylko z tego co wiem, nie jest to święto Państwowe, więc czemu ratusz zdecydował się na taki krok?

Widocznie "dobra zmiana" przyniosła również zestaw nowych świąt państwowych.
Taka oto nasza polska mitomania podszyta polityką - że takimi słowy "zaszargam świętość".

(2016/04/10 14:08)

Była kiedyś taka piosenka "że raz kiedyś narodowe flagi wywieszono bez rozporządzenia", Waldek ją chuba i śpiewał i grał w dawnych czasach.  Widocznie ratusz ma więcej szacunku do tego wydarzenia, niż dyskutujący na esochaczew.pl

(2016/04/10 15:23)

Otóż Pawle mam wrażenie, że "narodowe flagi wywieszono" właśnie z rozporządzenia. Jest tylko inny rozporządzający.
Do tego, jak to nazwałeś, wydarzenia mam ambiwalentne uczycia. Z jednej strony mam szacunek dla wszystkich, którzy zginęli w katastrofie i współczucie dla ich rodzin, z drugiej jednak strony mam  nieodparte wrażenie instrumentalnego traktowania katastrofy do prowadzenia gry politycznej i uzyskania określonych efektów politycznych. Z jednej strony uważam to za tragedię w wielkim wymiarze, z drugiej jako przejaw zbiegu okoliczności, zaniedbań, bylejakości, "jakoś-to-będzizmu" i niekompetencji, których efektem była śmierć tak wielu ludzi.

Zaduma i pamięć? Tak! Manifestacja polityczna? Po co? Więcej refleksji i rozwagi.  Przecież niedawne wydarzenia związane z wypadkiem Prezydenta RP świadczą o tym, że my Polacy chyba jesteśmy niewyuczalni. Procedury bezpieczeństwa? Nikt nam jakichś tam procedur narzucał nie będzie. Zdrowy rozsądek? Ma być tak, jak powie zwierzchnik. Ma być osiągnięty cel - jakim kosztem? W tej chwili nie ważne. A potem mamy co mamy i trudno jest rozsądzić, co tak naprawdę jest naszą narodową tragedią. 
Czy egotyczne, emocjonalne gry wykonywane przez polityków i manipulowana mitologizacja zdarzeń do czegoś nas doprowadzą?

(2016/04/10 17:16)

clw

Ale odkrycie, to któryś rok z rzędu.

(2016/04/10 17:37)

Ciekaw jetsem tylko czy w maju bedzie wywieszone tyle samo flag, czy ratusz ograniczy sie tylko do kilku w strategicznych miejscach :)

(2016/04/10 21:22)

mks

A nikomu z Was nie przyszło do głowy to, że mamy również obchody 76 rocznicy Mordu w Katyniu???????????????? A na taką okazję chyba warto flagi wywiesić co?

(2016/04/11 07:44)

MKS słuszna uwaga! Szkoda że w mediach głównie słychać o smoleńsku. Aczkolwiek myślę że to jednak z powodu Smoleńska te flagi a nie Katynia :)

(2016/04/11 08:35)

pewnie mord w katyniu... jakos przed 10 kwietnia pamietnego roku gdzie tupolwe dygnąl az zahuczalo to flag nie bylo.

pokazuje to jaka prywate uprawia sobie kaczor. to jest jego kraj i bedzie robil co chce.

nie wspomne juz o pochowku na wawelu. zobaczcie sobie ten post czy to wogole sie godziło??? ale rozumiem, kazdy w szoku nie wie co sie dzieje, bronek podpisywal bez pomyslenia co robi.

(2016/04/11 09:28)

Z całym szacunkiem do wszystkich ofiar katastrofy Smoleńskiej czy mordu Katyńskiego, ale powinno się informować społeczeństwo a takiej akcji.

PS. 1943r dokonano ludobójstwa na kresach wschodnich i nie ma flag, cisza w mediach. Do tej pory nie rozliczono tej tragedii. Ba na Ukrainie stawia się pomniki osobom odpowiedzialnym za te mordy…

(2016/04/11 09:41)

Kacperskyy przyznasz, że w tej prywacie prezesa  bardzo pomaga Kukiz15.

(2016/04/11 09:42)

dolicha, przyjme ze zartujesz bo nie chce przyjac ze nie myslisz :)

(2016/04/11 09:56)

te flagi to chyba na,, wyrost ,,

(2016/04/11 10:48)

Ktoś, kto nie myśli a mówi o innym, że tamten nie myśli w następnym zdaniu musi użyć słowa partiokracja. Ten potworek słowny ma bezmyślnym wmówić, że jest jakaś różnica pomiędzy Kukiz15 a PiS.

(2016/04/11 10:54)

Mnie tam flagi nie przeszkadzają. Co roku w okolicach 10 kwietnia wiszą w Sochaczewie biało-czerwone flagi. Od dnia katastrofy oczywiście. Wcześniej nikt nie czcił w tym mieście mordu katyńskiego. Co roku jednak pojawiały się 10 kwietnia. W tym roku wisiały już od czwartku 7 kwietnia. Pamiętajmy, że zginął jednak prezydent naszego kraju a wraz z nim wiele innych ważnych głów naszego państwa. Dlatego nie mam nic do flag. Jak zaczną sklepy zamykać a dzieciom zabronią grać tego dnia w piłkę i zamkna place zabaw, jak zamkną basen, przestaną jeździć autobusy a po ulicach zaczną łazić marsze z pochodniami blokując całe miasto to wtedy się zdenerwuję.
Można nie być fanem ani Lecha Kaczyńskiego ani jego prezydentury, ale jednak była to głowa naszego państwa. Ja fanem nie byłem, ale patyrząc na dzisiejszą "głowę" coraz bardziej żal tej śmierci.

(2016/04/11 11:23)

Niestety historia Polski miała taki przebieg, że biorąc pod uwagę częstotliwość tragedii, które zgotował nam los należałoby przyjąć inne rozwiązanie  - zarządzać kiedy flagi zdejmować. Dlatego ktoś kiedyś przyjął rozsądna zasadę, żeby flagi wieszać w święta państwowe lub w sytuacjach wyjątkowych. Sytuacji wyjątkowej nie ma, więc należy to odczytać jako nowe święto państwowe ogłoszone w ramach tzw. "nowej polityki historycznej". Tylko wypartywać pomnika, ulicy, ronda lub/i skweru. Wszak nie pozwolimy, by słowa prezesa nie zakiełkowały na naszym rodzimym gruncie.

(2016/04/11 12:03)

szczawiu o tym to trzeba jak najszybciej zapomniec. jaki inny cywilizowany kraj na swiecie pozwolil w ciagu kilku lat zabic znamienitych generalow - katastrofa casy a potem zabic prezydenta wlasnego kraju? to tylko obnaża bezislonosc i amatorszczyzne aparatu ktory kieruje tym panstwem.

wg PCK dziennie w wypadkach ginie 15 osób w polsce. w szczekocinach w 2012 roku zgineło 16 osob, ofiar zawalenia sie hali w katowicach - 65 ofiar smiertelnych!! tu sie nie wiesza flag? co to gorsi ludzie byli?? a gorsi wystarczy spojrzec na to:

cytuje: "Skarb Państwa wypłacił rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej odszkodowania, których łączna wysokość osiągnęła poziom 67,5 mln złotych" za http://natemat.pl/57211,67-5-mln-zlotych-dla-rodzin-ofiar-katastrofy-smolenskiej

o tym chcesz co roku przypominac?

(2016/04/11 12:37)

Nie no sprawa odszkodowania to oczywiście co innego i ja tego nie poruszam. Choc właśnie o tych odszkodowaniach powinno się przypominać ludziom. Wypowiedziałem się tylko o flagach. Mi one nie przeszkadzają, ale jesli któregos 10 kwietnia się nie pojawią to ja protestował nie będę. Wiadomo, że codzinnie giną ludzie i się tego nie czci narodowo, ale jednak wtedy nie zginął zwykły Kowalski tylko prezydent kraju. Wiadomo, że nie jeden Kowalski jest bardziej wartosciowy niż był tenże prezydent, ale to stanowisko robi swoje. Poza oficjalnymi uroczystościami państwowymi nie powinno być dodatkowo żadnych innych, ale będzie jeszcze więcej zobaczycie a i w naszym Sochaczewie to się deko bardziej rozrosnie. Obecny bolszewizm pójdzie jeszcze dalej. Pogadamy za rok i dwa lata (o ile Internet jeszcze bedzie ogólnodostepny).
wbienko a czy czasem te zasady uzywania polskiej flagi nie sa gdzies zapisane i to co robi obecna władza w naszym mieście to jest łamaniem tej zasady?
Jesli tak to może powinnismy to zgłaszać? tak jak ze szlabanem hehehe ;)

(2016/04/11 13:15)

no racja szczawiu.

(2016/04/11 13:26)

Wbienko mam wrażenie że cokolwiek by nie zrobić to dla Ciebie i tak będzie źle. Jak by flag nie było to byś przyczepił się do czegoś innego, że to znowu efekt DOBREJ ZMIANY. Uważam żę bardzo dobrze że flagi w takich okolicznościach są również wywieszane. Przez wiele lat kryliśmy się z poczuciem dumy narodowej...Wieszanie flag nie było normą. W USA flagi Ameryki niemal na kadym kroku są widoczne .I nikt nie czepia się że to gra polityczna. Ale jak wyżej- widzę żę Tobie nie dogodzi.

(2016/04/11 20:35)

@KIJS
Nawet przez chwilę w swoim życiu nie kryłem się z poczuciem dumy narodowej... żadna władza mi w tym nie przeszkadzała. Dla mnie wieszanie flagi jest normą - jedna z dwóch flag prywatnie wywieszana na naszym osiedlu to moja.

A nadzyczajne okoliczności faktycznie były - 6 lat temu. To co działo się przedtem, potem, a przede wszystkim wczorajsze wydarzenia (grand finale prezesa) raczej dumy narodowej we mnie nie budują.

(2016/04/11 23:36)

zgadzam sie z ostatnim akapitem wbienko i dozuce do tego

a) zerowanie finansowe na tej katastrofie - 65 mln odszkodowan!!! to dumy narodowej we mnie nie buduje przez te hieny.

b) robienie z katastrofy instrumentu do walki politycznej

c) ośmieszanie sie i teorie zamachowe głoszone przez pis. to jest nic innego jak zbieg kilku czynnikow (o wypadku lotniczym prawie nigdy nie decyduje jeden blad). jakies utajnianie czesci rozmow.. czym wiecej wychodzi tym jasniejszy mamy obraz a PIS i tak swoje.

(2016/04/12 08:29)

KIJS ale u nas to właśnie bardzo często jest gra polityczna. Nic więcej :) Sęk w tym, że ta nasza flaga (krzyż również) jest wykorzystywana do celów, które tak naprawdę dewaluują wartość takich symboli.

Przy okazji zauważyliście, że już nie mówi się o Katyniu tylko o Smoleńsku? Za kilkadziesiąt a może i wcześniej lat 10 kwietnia będzie sie kojarzył tylko z katastrofą albo może i zamachem a nie zbrodnią katyńską. Kto wie może dzieci będą się uczyły o zbrodni smoleńskiej. Skoro już w tej chwili Lech Kaczyński nie zginął a poległ pod Smoleńskiem to co będzie za kilka, kilkanaście lat?

(2016/04/12 10:13)

Jak wogóle można zadawać takie pytanie? Czy nie należy się hołd i ucczenie poległym w katastrofie, 96 ofisr  Polskiej elity, nie wyszczególniajac ale  z różnych opcji politycznych. Nie badź ignorantem i nie pokazuj swojej niewiedzy, flagę państwowa n wywiesza się nie tylko z okazji świat państwowych.

(2016/04/12 22:58)

a kiedy sie jeszcze wywiesza? oswiec wszystkich

elita pod jakim wzgledem? kazdy ustrój polityczny miał swoje elity.. czemu nie wywieszac flag w rocznice smierci bieruta na przyklad? na pewno w swoich czasach byl elitą... teraz juz nie ma? znaczy sie ze to co nazywasz elitą to minie wraz ze zamina rządów systemow.. mam nadzieje ze juz niedlugo.

zrobili z tego jakas martyrologie narodową a do tego uzywaja katastrofy do zagrywek politycznych.. godzi sie to??? to nazywasz hołdem??? dziwisz sie ze ludzie maja tego dosyc? ten hołd o ktorym piszesz, kazda z tych flag wywieszonych reprezentuje 65 mln polskich zlotych ktore zarobili na tej tragedii co poniektorzy. poczytaj sobie jakie problemy z odszkodowaniami mieli bliscy ludzi ktorzy zgineli w zawaleniu sie hali w katowicach, jakie pieniadze wogole tam otrzymali...

(2016/04/13 07:49)

max-ton - dzisiaj 13 kwietnia Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej, Święto!!!. Pokaż mi gdzie w mieście wywieszone są flagi państwowe. Nie bredź opoległych w katastrofie.

(2016/04/13 12:16)