Helloween - zakazany przez starostwo

/ 58 odpowiedzi / 12 zdjęć
Nie jestem szczególną zwolenniczką polskiej mody na helloween, jaka od lat 90. obiegłego wieku zakorzenia się zwłaszcza wśród naszej młodzieży, ale traktuję ją z przymrużeniem oka, jako znak czasów, świadectwo przenikania się kultur, któremu w dzisiejszych czasach nikt zaprzeczyć nie może. Dopóki straszni przebierańcy nie ograniczają w niczym polskiej tradycji obchodzenia Święta Zmarłych, nie widzę w tym kompletnie nic niepokojącego. Wystarczy mieć świadomość.
Córka mojej dobrej znajomej powiedziała mi, że od jakiegoś czasu w ZSO im. Chopina przeddzień Święta Zmarłych właśnie obchodzony był na helloweenowo: "Przebrany nie pytany". W ten sposób szkoła zapełniała się kolorowymi przebierańcami, był pretekst do zabawy, dowcipów z nauczycielami, bezstresowego - bezocenowego - dnia. Wiadomo, młodzież...
I oto w tym roku, jak relacjonuje córka dobrej znajomej, poinformowano społeczność tej szkoły, że starostwo powiatowe w Sochaczewie zakazało obchodów utrwalonej już tradycji "Przebrany nie pytany".
Czyżby przedsmak odnowy moralnej, jaka czeka nasz cały kraj po wyborach? Jestem praktykującą katoliczką i czuję niesmak i wielki niepokój. Jeśli tzw. władza pójdzie w tym kierunku, popełni błąd...
Na FB ktoś napisał, że tradycja miała 10 lat, a ja dodam, że w tej samej szkole ksiądz uczący religii kazał dzieciom z 1 klasy liceum opisać objawy syndromu po-aborcyjnego. Taki oto pozytywny przekaz, jaki przystał Kościołowi, by wzbudzić zaufanie. Piszmy, wyrażajmy się, póki możemy, póki nam języka nie utną...

(2015/10/29 21:10)
Póki nie spalą na stosie...

(2015/10/29 21:13)
Fajny pomysł : "Przebrany nie pytany".SZkoda tylko że nie połączono tego ze świętem Wszystkich Świętych bo to święto jest obecne znacznie dłużej w naszej kulturze niż halloween. Można fajnie się bawić nie tylko małpując kulturę innych ale rozwijać w pozytywny sposób Święto Wszystkich Świętych-nieporównywalnie cenniejsze niż halloween. Słyszałam na przykład o szkole która robi tego dnia BAl Wszystkich Świętych. BAsia skoro jeseś katoliczką to trochę dziwne jest Twoje oburzenie bo KK jasno wypowiada się na temt obchodzenia halloween.

(2015/10/29 21:38)
Cenniejsze w jakim sensie? Więcej kosztuje? 

(2015/10/29 22:20)
Uczęszczam do klasy 1 i tak, ksiądz kazał nam napisać jako pracę domową "na czym polega syndrom post aborcyjny ",ale wyrwała to pani z kontekstu, nie było tam pani i nie wie pani o czym tam rozmawialiśmy, więc proszę się nie wypowiadać na dany temat, jeżeli nie wie panie o czym mówi. Pozatym jeśli nie odpowiadają pani metody nauki Religi w szkole pani dziecko nie musi,nie będzie musiało na nie uczęszczać. A na koniec powiem, że specjalnie pisałem "pani"  z małej litery, gdyż nie mam do pani szacunku, po tym co widziały moje oczy. P.S Zakładałem specjalnie konto żeby móc to pani powiedzieć. 

(2015/10/29 22:39)
Tak, jestem katoliczką i trochę inaczej pojmuję swoją wiarę. Skupiam się na Pokorze i na tym skupieniu udaje mi się pogodzić wszystko. Gdy wyczuwam nie-pokorę, przestaję godzić. I się wzburzam, niepokoję, obawiam... To wszystko. Kościół jest na zakręcie, nie Ci duchowni, z którymi rozmawiam, których słucham, Kościół jako autorytet duchowy w Polsce jest na zakręcie. I właśnie pokory mu brakuje. Trzeba umieć rozmawiać z młodzieżą, a nie ją podporządkowywać, jeśli zależy nam na... No właśnie, chyba cele polityków określonej partii, kościoła polskiego zależnego od polityków określonej partii i im podobnych rozbieżne są z nauką papieża Franciszka, zakonu dominikanów chociażby, z którym Sochaczew tak wiele ma wspólnego. I rozbieżny jest z tym, czym fascynują się dzieci, czym żyje młodzież. Jest wielkim błędem, gdy małym, nieuprawnionym pozwala się narzucać moralność komukolwiek. Jest wielkim błędem kościoła, jeśli nie próbuje dialogować z dziećmi, zrozumieć ich pragnienia, pożądania, poczucie humoru, w mmiejscu tego oferując mur. To się "zwróci" w podobnym przekazie.

(2015/10/29 22:39)
Następne pod nóż Andrzejki i Walentynki. Kto słyszał, aby a porządny katolickim kraju taki zabobon się szerzył.
To w starostwie nie maja co robić, że takie "genialne" myśli generują? Jedni bawią się w Halloween inni robią sobie orszak trzech króli. Ja myślałem, że żyjemy w wolnym kraju i każdy ma wolny wybór. A tu proszę - władza wie lepiej.
Paranoje stają się ciałem. 

(2015/10/29 23:11)
Suchy Sucharze, jak sądzę, to do mnie Pan pije, więc odpowiadam:

1. Gdzie mnie nie było? Miał Pan jakieś specjalne seanse z młodzieżą, skoro ja nie pojmuję, młodzież na pewno wie, a Pan doskonale zna niuanse, delikatności, subtelności tej szczególnej sytuacji?

2. Tak szybo Pan odpowiedział... Śledzi Pan swoich uczniów na FB? Chce Pan być ich kumplem, przyjacielem? To może niech Pan pyta o pozytywy nauki Chrystusa, o pozytywy życia, bo przecież ten kto wierzy, jest szczęśliwy? Dlaczego 15-latkowie mają rozmawiać na religii o aborcji, o in vitro, o telewizji republika jako jedynej TV blisko prawdy? Dlaczego nie mają rozmawiać o tym, dlaczego warto żyć i po co zgodnie z nauką Jezusa?

3. Widzi Pan, ja do Pana piszę przez wielkie "P", bo szanuję każdego. Zakładam, że może jest Pan księdzem, który te wszystkie prawdy wygłasza. Nie wiem. Nie poniżam Pana specjalnie. I nie śledzę. I się nie obawiam. I mi nie odwala. 

Pozdrawiam Pana

(2015/10/29 23:14)
 Ktoś z tych pis-u wybrał, uważam że  to i dobrze. Może Polacy wreszcie przejrzą  na oczy.

(2015/10/30 07:12)

(2015/10/30 08:20)
halloween jak walentynki - co komu to szkodzi? wszystko jest dla ludzi to nie tradycja typu "dzien strzykawy ładujemy koke w żyłe" zeby cos zabraniac.
jesli ktos ma ochote sie pobawic, powyglupiac to co w tym zlego? jesli uwaza ze to komercha to niech siedzi w domu. po raz kolejny rozbraja mnie strasznie wybiorczość w mysleniu. halloween zle, walentynki komercha ale to co dzieje sie po pierwszym listopada gdzie mikołaj zapie... z kokakolą to juz jest OK. rozumiecie?? 4 listopad i mikolaj! hellllooołł

takie problemy stwarzaja ludzie samotni, zgorzkniali, bez dziewczyny czy faceta od lat, jedynie kot ktory tez jest juz po 4 probach samobojczych.. na szczescie takich ludzi jest niewiele i trzeba ich po prostu ignorowac :) 

(2015/10/30 08:38)

(2015/10/30 08:50)
Ale czemu nikt nie mówi jak jest!
Ci którzy tak nawoływali do zmian w kościele, do tzw. "postępu" w kościele, dostali to co chcieli.
To już nie jest ta sama wiara co wiara naszych ojców czy dziadków. Kościół idzie z czasem, "z postępem, z osiągnięciami".
Przecież różne glosy z kościoła słyszymy, a ciekawsze widzimy.
Marszy, orszaki inne nowe święta...
A co Jezus Chrystus mówi o świętach?
Z jednej skrajności w drugą...i imię czego?

(2015/10/30 08:57)
Podobno jest już przygotowany nowy program do nauczania w szkołach ,każdego szczebla , nakazujący przed każdym zaczynającym się dniem nauki zmawiać pacierz i modlić się o dobre oceny tego dnia . Idzie ciemnogród och idzie , ale czym szybciej będzie szedł tym szybciej pójdzie dalej w zapomnienie.A co do tradycji , jeszcze z niejednym zaskoczeniem będziemy mieli do czynienia a dzieje się to tak kiedy zaczynają rządzić ludzie zaślepieni wiarą.

(2015/10/30 09:22)

(2015/10/30 09:24)

@klaudyno
@suchysuchar pisze "Uczęszczam do klasy 1" więc wygląda na to, że dostało Ci się od fundamentalistycznej młodzieżówki religijnej ;). Świadczy o ty pisanie, nie wiedzie czemu słowa "Religia" z wielkiej litery i zastosowanie niby grzecznościowo zwrotu "pani" z uzasadnieniem, że ma Cię w głębokim poważaniu. Najwyraźniej @suchysuchar jest na etapie, gdzie nie odróżnia się ortodoksji od ortopraksji, gdyż na lekcjach religii musi się zajmować bardziej "religijnymi" tematami np. "syndromem post aborcyjnym". Co począć na taką retorykę? Nie podejmować dialogu, bo i tak ostatecznym argumentem będzie to, że jesteś "lewakiem".

(2015/10/30 09:32)
nie wiem czy dobrze zrozumiałem,-zabroniono ZABAWY W SZKOLE-- ?PRZEBRANY -NIE PYTANY? -no to myślę że nie ma problemu z zakazem. Swoją drogą nie chciałbym aby mnie jakieś maszkary w domu nachodziły i żądały cukierków,przed świętami Bożego Narodzenia szwędają się grupki małolatów ze stajenką zbudowaną w pudełku po butach,otworzysz drzwi--"przybieżeli do Betlejem pasterze..."i koniec,na widok słodyczy wykrzywiają japy bo im o forsę-te 5 zeta-chodzi,na ulicy stoi starszy kolega i odbiera utarg

(2015/10/30 09:44)
@izaura

nie "zaślepieni wiarą" tylko doktryną religijną. Ludzi "zaślepionych" wiarą (dla mnie wymiar jednoznacznie pozytywny, kojarzący się z mistykami) jest coraz mniej - przegrywają z doktrynerami.

(2015/10/30 09:59)
Tradycja straszenia się we Zaduszki jest starsza niż helo-coś-ta, pamiętam to z lat 60...70..nie wspominając Dziadów(tego nie pamiętam). Dziewczynom życzenia w podstawówce(4) składaliśmy w Katarzynki, ale przyszła nowa partia i nowa jedynie słuszna linia-Walentynki-a feeee.                    Robroy dobrze że przypominasz powstanie listopadowe, ale wcześniej była Konfederacja Barska-pierwsze a może i ostatnie prawdziwie polskie i wywołane przez polaków a ostatnio skutecznie wymazywane z pamięci przez naszych niedouczonych "oświatowców".

(2015/10/30 10:13)
poczekajcie, nie obwiniajcie halloweena czy walentynek ze wyparly tak wazne dla naszej hisotrii daty, to zrobili ludzie, nikomu nikt nie broni "pamietac".. ludzie po prostu maja to w d... poza tym nie oszukujmy sie fajniej jest sie przebrac niz sluchac muzyki powaznej lub 23 dat historycznych podczas nudnego wykladu w muzeum.. ludzie strasznie przestawili sie na rozrywke ale to serwuje nam TV wiec co sie dziwic. ludzie sa ukierunkowywani odpowiednio.

(2015/10/30 10:28)
Racja @kacperskyy

Dbanie o pamięć historyczną to jedno, a zabawa to drugie. 
Stawianie sprawy "albo/albo". Jedno można pogodzić z drugi, wręcz najlepiej jest to zrównoważyć, by nie produkować bezrefleksyjnych birbantów albo historyczno-religijnych smutasów. 
A wesoła zabawa jest dobra, zwłaszcza w depresyjne jesienne dni.

P.S. Muzyka poważna jest super :)

(2015/10/30 10:43)
Klaudyno - widzę że być może mamy dzieci w tej samej klasie:). Moje dziecko także napisało pracę o syndromie po aborcyjnym. "Wyedukowało" resztę rodziny że powinnyśmy zacząć oglądać "Uwagę" i "Interwencję" jako źródło rzetelnej informacji :)). Ksiądz był również zawiedziony że młodzież nie była w stanie opowiedzieć o szczegółach ! zabiegu in vitro. Dzieci otrzymały także informację o tym że jeśli ich mamy usunęły ciąże to one na pewno słyszą głosy swych nienarodzonych braci. Gratuluję. rozumiem gdyby temat aborcji był poruszany na lekcjach WDŻ z wytłumaczeniem że nie jest to metoda antykoncepcji ale za WDŻ nie można mieć 5/6 i podnosić sobie średniej więc dzieci na zajęcia nie uczęszczają.

(2015/10/30 11:16)
Ciekaw jestem czy takie tematy są w programie nauczania religii... Na miejscu rodziców złożyłbym skargę do dyrekcji, że nie realizuje się programu tylko uczy się młodzieży głupot wprost ze średniowiecza. Jeśli nic by to nie pomogło to wypisałbym dziecko z lekcji religii. Po co uczestniczyć w czymś co z wiarą nie ma nic wspólnego.

(2015/10/30 14:40)
Jak już pisać artykuł to może by chociaż poprawnie....

Co to za dziwo "Helloween"?

(2015/10/30 14:52)
Jak się  człowiek zapisuje do jakieś organizacji to powinien wcześniej przeczytać jej statut.Żaden dyrektor, żadnej szkoły nie ma prawa kontrolować pracy katechetki.Nie może, a nawet gdyby mógł, to nie odważyłby się tego zrobić. Długo dyrektorem by nie pobył, szczególnie w Sochaczewie.  Rodzice posyłając dzieci na religię godzą się na to. 
Zdjęcie z cmentarzykiem w przedszkolu szokujące.

(2015/10/30 20:04)