Jednomandatowe Okręgi Wyborcze

/ 57 odpowiedzi / 4 zdjęć
Przecież napisałem w czym mówi nieprawdę :)
Pan Konrad mówi, że wg Konstytucji wybory są bezpośrednie. To jest prawda. Tak jest napisane w Konstytucji naszego kraju. Pan Konrad jednak mówi, że wybory bezpośrednie oznaczają głosowanie na konkretnych ludzi, których wybieramy do sejmu, senatu itp. itd. Poniekąd to jest prawda jednak system liczenia głosów konkretnie określa ordynacja wyborcza. Owszem głosujemy na konkretnych ludzi, ale nasze głosy liczą się nie tylko dla danego człowieka ale i dla całej listy.
Określenie wybory bezpośrednie w rzeczywistości oznacza to, że my obywatele idziemy i głosujemy na ludzi których chcemy w sejmie a nie np. na ludzi, którzy dopiero wybiorą wśród siebie przedstawicieli w sejmie. Można by powiedzieć, że niebezpośrednimi czyli pośrednimi wyborami do sejmu jest wybór rządu tego kraju. To nie my wybieramy kto będzie w rządzie tylko my wybieramy kto będzie wybierał ludzi do tego rządu. To nie my wybieramy Marszałka/marszałkinię sejmu. To wybrani przez nas ich wybierają i to są wybory pośrednie. Wybór składu parlamentu jest wyborem bezpośrednim.

(2015/06/26 14:19)
Albo Ty źle zrozumiałeś słowa,  albo ja teraz coś źle odbieram.... Więc dla jasności trzeba odróżnić dwie rzeczy to jak Konrad widzi wybory bezpośrednie "głosowanie na konkretnych ludzi, których wybieramy do sejmu" i to czego nie ukrywa i o tym mówi że dziś wybory są  nie zgodne z konstytucją z dwóch względów 
1.) Brak bezpośredności - liczenie głosów według art 232 kodeksu prawo wyborcze metody D'Hondta 
2) Brak proporcjonalności -  5 % próg wyborczy
Jeżeli przybliżysz zrozumienie czym jest 1Polska.pl i to o czym Konrad mówi, zrozumiesz że dziś używając pewnego rodzaju  wytrychu, można zgodnie z konstytucją i prawem wyborczym przeprowadzić wybory które będą bezpośrednie m.in. zgłosić komitet wyborczy wyborców (daje nam to konstytucja - Rozdział I 

Art. 4.

) który będzie (jedną społecznie wspólną listą wyborczą) należącą do całego społeczeństwa a nie do partii. Na którą może wpisać się każdy obywatel ( nie błagając lidera o pozwolenie) a wybory odbędą się w sposób bezpośredni ponieważ każdy wyborca będzie głosował nie na partie a na daną osobę. Minusem  takiego komitetu Jest że prawo wyborcze mówi o innym sposobie finansowania takiego komitetu niż obecnie maja to partie. Tutaj finansowanie odbywa się na tej samej zasadzie co ruchy społeczne których w Sochaczewie jest 124  (tak kolego) w Sochaczewie jest ok 124 ruchów społecznych. Oczywiście o tym przeciętny obywatel nie wie gdyż żadne media o tym nie piszą. Liczą się czyny nie słowa - Powinno nabrać większego znaczenia, jeżeli w Polsce chcemy cokolwiek zmienić. Mówiąc inaczej - Zaufajmy Władzy a zostaniemy nadzy;)  

(2015/06/26 15:55)
I o co ten spór? Skrót JOW-ów dawno rozszyfrowano -( J.... Obecną Władzę). Obie ordynacje mają mniej więcej tyle samo zalet ile wad. Zajmijcie się lepiej programem gospodarczym Kukiza - przejął właśnie program Centrum Adama Smitha bo jak mówi na gospodarce się nie zna. Nie zdradził jednak na czym się zna - ale to "szczegóła"

(2015/06/26 19:53)
żaden tam spór :)
po prostu starałem się wyjasnić tę konstytucyjną bezpośredniość
jak widać nie poszło mi za dobrze

wybory w Polsce do sejmu, senatu do samorządu są bezpośrednie i już a metoda liczenia głosów to jest inna sprawa

(2015/06/26 23:00)
nie kumam skad wy bierzecie teorie wchodzenia do sejmu "partii" (jakiej partii?) kukiza na samo słowo JOW?
cala inicjatywa ktora prowadzi obecnie kukiz to jedynie propagowanie idei JOW i zachecanie ludzi do wzięcia udzialu w referendum. kukiz zwraca uwage jak bardzo jest to wazne. dali w koncu nam, obywatelom, szanse cos zmienic - zmienmy to.
powtarzam jeszcze raz - w referendum beda 3 pytania, ktore - uwazam - sa rownie wazne dla nas.
chcecie o tym pogadac? wpadajcie do kramnic miejskich jutro o 18.00. rozmawialem z organizatorami i wiem ze to NIE JEST spotkanie polityczne! aa podobno ma byc ciasto :)

(2015/07/07 08:56)