Kolejka wąskotorowa jako miejski środek lokomocji

/ 30 odpowiedzi
Nie znam się w ogóle na kolejnictwie, a tym bardziej na kolejnictwie muzealnym. Jednak już kiedyś na tym forum widziałam wpis dotyczący kolejki wąskotorowej i możliwości jej wykorzystania w naszym mieście nie tylko jako atrakcję turystyczną, ale jako miejski środek lokomocji. Czy ktoś może się tym zna i ma jakiś pomysł na to by kolejka jeździła po naszym mieście? Czy uważacie, że byłby to fajny pomysł?? Czy to w ogóle potrzebne??? ( Wsiadam przy stacji pkp i wysiadam w centrum miasta - marzenie :)) Za granicą np. w Hiszpanii istnieją takie połączenia... jak sądzicie???
Z tym centrum to trochę nie bardzo ale oczywiście  Chodaków, Plecewice, Konary i Brochów spokojnie moglby z takiego tramwaju korzystac co ważne istnieje do tej pory dzialka  łaczaca kolejke w okolicach Olimpijskiej z stacja PKP wiec mozna by zakonczyc tramwaj w okolicach przystanku PKS/parkingu przy samym peronie 1.

(2015/09/16 13:06)
...e wemtualnie poprawdzic jako splot z bocznica i zakonczyc przy peronie na Boryszewie miedzy Biedronka a Patio.   Ale Burmistrz chce zaorac kolejke na zrobic droge rowerową.

(2015/09/16 13:08)

Jestem za wykorzystaniem torów kolejki i uruchomieniem miejskiego tramwaju :-)

Inne miasta budują torowiska a Sochaczew już je ma i co... i leży niewykorzystane.

To by był dobry projekt do SBO ale już raczej na przyszły rok :-(

Mam pytanie, co robi nasz Wydział Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych, Wydział Infrastruktury Miejskiej, Wydział Inwestycji i Modernizacji, Nasi Bez-Radni - skoro nie widzą takiego projektu ?

Do czego jest ta rzesza urzędników? 


(2015/09/16 13:35)

Super pomysł ! mnie bardzo się podoba ale....

no jak zwykle jest jakieś ale...i to nie małe ale...

bo chodzi oczywiście o pieniądze!

żeby w ogóle codziennie kursowała kolejka czy tramwaj czy jak zwał tak zwał potrzebni są ludzie do obsługi całego taboru, którym trzeba zapłacić ...

palacz, maszynista, kierownik pociągu, dyżurny ruchu itd..itd...

przypuszczam, że gdyby funkcjonowanie kolejki było opłacalne to nie byłoby przekształcenia w muzeum i cieszylibyśmy się takim taborem do tej pory

moja wiedza jest zbyt mała w temacie kosztów utrzymania kolejki w stosunku do wpływów za bilety dlatego nie będę się wypowiadać

dla mnie jest to bardzo dobry pomysł tylko czy realny? tego nie wiem.... 

(2015/09/16 13:47)
...e wemtualnie poprawdzic jako splot z bocznica i zakonczyc przy peronie na Boryszewie miedzy Biedronka a Patio.   Ale Burmistrz chce zaorac kolejke na zrobic droge rowerową.

z kostki Bauma...?(2015/09/16 14:56)
Z informacji jakie posiadam , szlak i muzeum ma być przekazane do instytucji o nazwie "Stacji Muzeum" w związku z likwidacją Muzeum Kolejnictwa, w związku z tym istnieje bardzo duża szansa na "dofinansowanie funkcji historycznej".  Jesli do tego dolozymy projekt tramwaju akumulatorowego istnieje tez mozliwosc dofinansowania z kilku projektów UE (ekologicznych, transportowych, regionalnych).
Ponieważ kolejka miałaby dwóch operatorów przewozów czyli Muzeum i "tramwaj miejski" koszty utrzymania będą podzielone.   Oczywiście na terenie Chodakowa trzeba by wybudować lokomotywowni na potrzeby Sochaczewskiej Powiatowej Kolejki Elektrycznej.    
Kursowanie co 30 minut jest jak najbardziej osiągalne na całej trasie przy mijance w Chodakowie.
Koszt utworzenia SPKE  to około 5 mln na torowisko i 8mln na tabor (2 szynobusy).
Tutaj muzeum mogłoby wywalczyc z Unii  pieniądze na odbudowę szlaku do predkosci 40-60km/h  a SPKE na tabor (ekologiczny elektryczny doładowany na stacji końcowej byłby mile widziany nawet 80% dofinansowania).

(2015/09/16 15:19)
OOOO....jakie dokładne informacje. Super by było :) Jaka jest potrzebna inicjatywa ze strony mieszkańców??? Może zainteresowani tym pomysłem jakoś zbiorą siły??? :) ja służę pomocą :)

(2015/09/16 15:34)

robbo2k - i dałeś wszystkie namiary i wytyczne leniwym urzędnikom, ciekawe tylko czy ktoś z naszego urzędu pochyli się nad tego typu rozbudową komunikacji z wykorzystaniem istniejącego torowiska. Właśnie takich osób nam potrzeba.

Pozdrawiam

(2015/09/16 15:37)
Nie ma co się na kogokolwiek oglądać. Zastanówmy się jako mieszkańcy czy chcemy takiego projektu i jak go zrealizować? Możemy przecież sami zacząć działać. W końcu to nam ma taki tramwaj usprawnić komunikację.

(2015/09/16 17:38)
Wez pod uwage iż władze tego miasta nawet autobusowej komunikacji nie ogarniają więc to raczej z powiatem lub marszałkiem trzeba gadac.  Burmistrz to sciezk rowerowa se wymyslil zamiast kolejki

(2015/09/17 06:29)
Robbo2k to tym bardziej trzeba zacząć działać. Chętnie pomogę. Może inni też się dołączą. Masz jakieś propozycje?
A mieszkańców Sochaczewa nadal proszę o wypowiedzi w tej sprawie, bo jeśli tak naprawdę mieszkańcy nie chcą takiego rozwiązania to nie ma co zabierać się za temat. A co sądzą mieszkańcy Brochowa??? Dla nich też by to było spore ułatwienie.... :)

(2015/09/17 07:44)
A mieszkańców Sochaczewa nadal proszę o wypowiedzi w tej sprawie

No nie tylko Sochaczewa. PKS w zasadzie nie istnieje i taki niewielki tramwaj dopasowany do rozkładu PKP byłby super rozwiązaniem dla dojeżdżających własnymi puszkami do stacji PKP na całej trasie z Brochowa.Niestety, patrząc na władze sochaczewskie i ich zaangażowanie i chęć służenia mieszkańcom - a po to są przy korytach - możemy sobie tylko pomarzyć. Pomysł przyjdzie nam powspominać jak złomiarze zaczną zamieniać tory na tanie wina :(

(2015/09/17 08:42)
Jeszcze raz powtarzam - nie trzeba w takim razie czekać na "władze" tylko działać samemu. Uważam że jak pomysł rzeczywiście się mieszkańcom podoba to zbierze się na tyle duża i silna grupa, żeby pomysł ruszyć. Z pewnością nic nie wydarzy jak usiądziemy i zaczniemy narzekać i załamywać ręce albo zganiać na "władze". Zainteresowanych proszę o wypowiedzi i zastanowieniem się nad zbudowaniem grupy zainteresowanej sprawą. Ja wyrażam chęć pomocy i udziału w takiej grupie :) Jak ktoś myśl podobnie zapraszam. Może oczywiście nic z tego nie wyjść, ale jak wyjdzie to będziemy pierwszym miastem w okolicy mogącym się czymś taki pochwalić.

(2015/09/17 09:38)
nie chce wychodzic na malkontenta ale wladzy w tym miescie nie stac na porządny autobus, porządne drogi. kredyty biora na bieżące utrzymanie infrastruktury bo nie potrafia pozyskac kasy z inwestycji czy unii a wy chcecie zeby kilkadziesiat albo kilkaset milionow zaiwestowali w waskotorowke? skad maja to wziac?
dopiero co na remont staszica sie zadluzyli na 50 lat pewnie. tego miasta nie stac na takie rarytasy czy innowacje. czym szybciej sobie to uswiadomicie tym szybciej przestaniecie sie wkurzac na to gowno ktore tu jest.

(2015/09/17 09:57)
A może My mieszkańcy spróbujemy udowodnić władzom, że można, jak się chce. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to "marzenie" jest kosztowne i wymaga pracy, jednak może warto spróbować... Do mojego przedmówcy mam pytanie: czy to nie jest tak, że sami się w dużej części "na to gówno tu" zgadzamy? 

(2015/09/17 10:15)
Sami to dziadostwo wybraliście teraz nie narzekajcie,nie będzie żadnej kolejki skoro jak kolega wyżej wspomniał mamy takich nieudaczników za rządzących tym miastem.

(2015/09/17 10:43)

Mógłby to być "Projekt Międzygminny", którego celem jest poprawa jakości usług publicznych w dwóch obszarach kluczowych dla rozwoju JST członków Związku Międzygminnego do spraw Rozwoju Terenów Wiejskich i Ochrony Środowiska oraz usług komunalnych w zakresie komunikacji.

(2015/09/17 11:03)
lilka27
wlasnie tak jest.. przy kazdych wyborach sie na to zgadzamy. wladza jest dokladnie taka jacy ludzie sa w tym miescie. skoro taka wladze wybieraja to albo jest to bezmyslnosc albo slepa wiara i zaslepienie w blask wodza... w obydwu przypadkach nie ruszysz nic.. zeby cos zmienic w miescie trzeba zmienic jego mieszkancow.

(2015/09/17 11:12)
Grace, kacperskyy i inni - nie gadać tylko połączyć ze mną siły :)

(2015/09/17 11:22)
dobra :) zarzadzasz. ja bede od zaopatrzenia.dzialamy i czekamy na rozkazy :)

(2015/09/17 12:45)
Moim zdaniem miasto nie nadaje się do tego projektu. Myślę ,że Pani starosta powiatu byłaby właściwsza osobą szczególnie iż myśli kategoria  ekonomiczną.
Przede wszystkim należy  w trybie NATYCHMIASTOWYM  włączyć powiat sochaczewski w projekt Stacja - Muzeum.  Wydaje się kluczowe zawalczenie o akt własności terenu kolejki przez powiat lub zagwarantowanie sobie udziału  w decyzjach instytucji Stacja Muzeum.Obecnie Muzeum Kolejnictwa jest w likwidacji.  Co trafi do instytucji Kultury "Stacja Muzeum" jest wielka niewiadomą.  Niewykorzystanie szansy na przejęcie kolejki przez samorząd to będzie wielka strata.   Pas terenu przechodzący przez cały powiat to jest BIZNES nic nie stoi na przeszkodzie by w przyszłości wzdłuż kolejki poprowadzić  kanalizację teletechniczną ii czerpać dodatkowe przychody.   

(2015/09/17 12:50)
robbo2k - czy Ty pomożesz? Kasperskyy - Twoją odpowiedź uznaję za zgodę i zaczynasz ze mną tworzyć grupę w tej sprawie... :)

(2015/09/17 12:57)
potwierdzam.

(2015/09/17 14:41)
Dziękuję...i czekamy na zainteresowanych :)

(2015/09/17 15:26)
Zgłaszam się również na ochotnika. Nie wiem jeszcze jak mogę pomóc ale myślę że "kolejna para rąk" na pewno się przyda :)

(2015/09/20 11:40)