Koncert: Świetliki - 26 stycznia 2014

Niepokorne ŚwietlikiCi, którzy pierwszy raz usłyszą nazwę “Świetliki”, zapewne bardziej będą skłonni powiązać ją z jakąś dziecięco-familijną twórczością w stylu “Fasolek”, niż faktycznym obszarem działalności zespołu, czyli alternatywą czy też psychorockiem o profilu slowno-muzycznym. Jak wielki błąd popełniają, przekonają się już po przesłuchaniu pierwszej piosenki tego kultowego już w wielu kręgach zespołu... W najbliższą niedzielę Świetliki zagrają w żyrardowskim Centrum Kultury.
Reklamują się hasłem “Zespół brutalnych doświadczeń”, w wywiadach przyznają, że nie muszą kokietować fałszywą skromnością… Jedno jest pewne - jeśli szukacie kapeli niepokornej, idącej pod prąd, to Świetliki z pewnością spełnią Wasze oczekiwania.Powstali w październiku 1992 roku, w dwa miesiące poźniej zadebiutowali w sposób, o jakim wielu może pomarzyć - na spotkaniu poetów, gdzie ich słuchaczami byli m.in. Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Rok 1993 to “Ogród Koncentracyjny” - pierwsza płyta Świetlików, nagrana dla niezależnej wytwórni Music Corner. Płyta, która wzbudziła ogromne zainteresowanie i zapewniła zespołowi zaproszenie na festiwal w Opolu. Kolejny krążek, wydany w 1996 roku, “Cacy Cacy Fleischmaschine”, nominowany był do Fryderyków, a jeszcze następny, “Perły przed wieprze”, w nagraniach którego uczestniczył Mateusz Pospieszalski, to kolejny sukces mierzony uznaniem publiczności i branżowych dziennikarzy. W 2001 roku ukazała się płyta “Złe Misie”, na której usłyszeć można Kasię Nosowską oraz Lecha Janerkę, a w 2005 roku - “Las Putas Melancólitas”, na której, jako pełnoprawny członek zespołu, wystąpił Bogusław Linda. “Sromotę” - wydany po ośmioletniej przerwie ostatni krążek zespołu - muzycy nazywają dziełem sześciu umysłów i dwunastu rąk, choć tak naprawdę tych twórców było nieco więcej, jeśli wziąć pod uwagę gości - Pablopavo, Fryderyka Lutyńskiego i ponownie Bogusława Lindę...W najbliższą niedzielę Świetliki dadzą pierwszy koncert w Żyrardowie. Takie wydarzenie już się nie powtórzy.
Koncert Świetliki26 stycznia, godz. 19.00Centrum Kultury w Żyrardowie, Plac Jana Pawła II 3Bilety: 25zł (przedsprzedaż), 35zł (w dniu koncertu)Rezerwacja biletów: (46) 855-30-54https://www.facebook.com/events/663352833716554/
http://www.youtube.com/watch?v=4EF4-sqtD7c