Konferencja „Pokonanie wykluczenia cyfrowego szansą udziału w budowaniu wspólnoty”.

/ 8 odpowiedzi

Dzięki współpracy posła Macieja Małeckiego, starosty Jolanty Gonty oraz burmistrza Piotra Osieckiego  w kramnicach odbyła się konferencja „Pokonanie wykluczenia cyfrowego szansą udziału w budowaniu wspólnoty”.  

Honorowymi gośćmi była minister cyfryzacji Anna Streżyńska oraz Piotr Woźny, wiceminister cyfryzacji. 

Pokonanie wykluczenia cyfrowego omówione zostało na przykładzie pracowni komputerowo-internetowej działającej przy parafii św. Stanisława Kostki w Płocku.

Aktywność informatyczna Sochaczewa znana jest pani minister Annie Streżyńskiej z wcześniejszych lat, zarówno ze współpracy mazowieckich gmin w zakresie informatyzacji jak i działalności Stowarzyszenia e-Sochaczew.pl. Żałuję, że nie mogłem uczestniczyć w tej konferencji, bo w tym samym czasie miałem w Warszawie posiedzenie Zarządu Mazowieckiego Stowarzyszenia Gmin na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (MSSI). Stowarzyszenie m.in. z mojej inicjatywy powstało w 2008 roku, a założycielskie spotkanie odbyło się w Hotelu Chopin w Sochaczewie. Byłem pierwszym prezesem stowarzyszenia. Należą do niego oprócz wielu mazowieckich samorządów, również Miasto Sochaczew, Gmina Sochaczew i Gmina Teresin. http://www.mssi.pl/. Co istotne, w porządku obrad zarządu mieliśmy informację o projekcie unijnym MSSI - Pracownie dydaktyki cyfrowej - rozwój kompetencji informatycznych u nauczycieli i uczniów 20 szkół obszaru 7 gmin województwa mazowieckiego. Projekt dotyczy kilku gmin członkowskich MSSI, w tym Miasta Sochaczewa. Projekt jest już po pozytywnych ocenach formalnych. Stowarzyszenie przygotowuje się też do Walnego Zebrania MSSI, które będzie w kwietniu w Płońsku.

Niestety, gdybym był uczestnikiem konferencji, musiałbym w obecności pani minister ocenić krytycznie poczynania sochaczewskich decydentów, którzy przyzwalają na zniekształcenie procesu komunikacji społecznej. Sami wykorzystują jednostronnie przekaz medialny, akceptując ograniczenie interaktywności. Mają w tym też udział media lokalne, które nie chcą narażać na szwank swoich umów finansowych z urzędami. Doświadczam tego na własnej skórze. Jaskrawym przykładem jest blokowanie mi na Facebooku możliwości merytorycznego komentowania informacji z Urzędu Miejskiego na profilu Miasto Sochaczew. Natomiast na portalu e-Sochaczew.pl decydenci akceptują ich anonimowych obrońców - hejterów, którzy ignorują argumenty merytoryczne, a koncentrują się wyłącznie na atakach personalnych. Takie praktyki stoją w jawnej sprzeczności z deklaracjami budowy społeczeństwa informacyjnego i przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu 50+.

(2016/02/22 00:03)

OOOOOOOOOO znalazł się Pan Jerzyk. Tak mi brakowało Pana "merytorycznych" wypowiedzi. Podobno mieli odwołać tę konferencję jak się zorientowali, że nie ma Pana Jerzyka.......Następnym razem proszę powiadomić Burmistrza o Pana wolnych terminach, wówczas pewnie organizacje takiej konferencji dopasują do wolnych Pana terminów. Pozdrowionka.......

(2016/02/22 08:03)

adaś czy jak ci tam, widać ze nawet jednego akapitu nie przeczytałeś a tylko login widzisz jerzego i juz atak, twoje wypowiedzi sa bardzo merytoryczne :) czlowieku nawet jakby jerzyk napisal ze chce dac dla miasta 1 000 000 zlotych to bys sie o to przypier... stoi ci czlowiek ością w gardle to sobie wyjasnij a nie ubrałeś sie w pseudonim i tak najłatwiej co? zwykły tchórz, zebys sie jeszcze jakos odniósl do wypowiedzi, konkretnie, wypunktowal co ci sie nie podoba ale ty.. OOOOOOOO znalazł sie.. i w tym momencie przestaje czytać twoje wpisy bo juz pierwsze wyrazy zapowiadają klęskę.

(2016/02/22 08:12)

clw

Jakoś nie widać tej ogromnej walki z wykluczeniem cyfrowym, czy za tej czy poprzedniej władzy.

@jerzyk2205 mylisz pojęcia, wykluczony cyfrowo, a blokowany to zupełnie dwie inne rzeczy. Co ma piernik do wiatraka? Co to za argumenty? Poza tym standardowy wpis Pana Jerzego - wstęp: wychwalanie siebie; rozwinięcie: jeszcze troche powychwalam siebie i napiszę jak to mnie źle traktują; zakończenie: podam jakiś argument, żeby przywalić władzy. Albo się Pan zna na śmieciach albo na cyfryzacji. Jest takie powiedzenie, jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. 

@kacperskyy Panowie, któzy napisali przed Tobą niestety nie używają żadnych argumentów, różnią się tylko stylem pisania. Jeden pisze bo chce żeby uważali go za najmądrzejszego, a drugi tylko po to żeby pisać na tego pierwszego. KABARET. 

(2016/02/22 19:56)

@adam11111

Nie zawiodłem się. Oczekiwałem pod moim komentarzem przykładu potwierdzającego personalną agresję i zerową merytorykę. Dzięki.

@clw

Bez przesady z tą walką. Sugeruję raczej określenie, że są to działania sprzyjające rozwojowi społeczeństwa informacyjnego wśród mieszkańców. Spektrum działań w tym względzie jest widoczne zarówno za poprzedniej jak i obecnej ekipy, a nie należą one do obowiązkowych zadań samorządowych. Różnimy się tym, że poprzednia ekipa nie była nachalna i działała w o wiele uboższym internetowym otoczeniu, a obecna w przesadny sposób nadużywa tej formy komunikacji. Pisałem o tym wielokrotnie na moim blogu na e-Sochaczew.pl. :  

Blokada demokracji wirtualnej

Zostań klakierem burmistrza i polub Miasto Sochaczew

Nie ma miejsca na dyskurs z burmistrzem?

Jak działa propaganda miejska!

Panie clw, walczyć należy z chorobliwą agresją anonimowych hejterów, którzy zatruwają portale społecznościowe personalnymi atakami, zniechęcając potencjalnych nowych użytkowników do aktywności internetowej. Wielu ludzi czyta zamieszczane informacje i komentarze na portalach sochaczewskich, ale odstrasza ich brak netykiety. Jako jeden z nielicznych 50+, którzy nie wstydzą się dyskutować o samorządowych sprawach pod własnym nazwiskiem, doświadczam personalnej agresji. Do czasu stałem z boku, ale przyszedł moment, że przestałem się tymi szczeniackimi atakami przejmować. Mam wystarczajacą wiedzę i doświadczenie, aby zabierać publicznie głos, a ilość odwiedzin mojego bloga utwierdza mnie w przekonaniu, że warto uczestniczyć w budowaniu wspólnoty.

(2016/02/22 21:04)

clw

Niestety nadal pisze Pan nie na temat. Wielka szkoda. Rozmawiamy o wykluczeniu cyfrowym, a Pan zatruwa umysły wszystkich czytających tym całym blokowaniem Pana wypowiedzi. Społeczeństwo informacyjne? U nas? Teraz? Przepraszam, ale zalatuje tutaj populizmem:) Wykluczenie cyfrowe to zupełnie co innego. Przynajmniej tak można stwierdzić czytając kilkanaście definicji na ten temat. Zbudowanie społeczeństwa informacyjnego jest niemożliwe w przypadku obecności wykluczenia cyfrowego. Zrobił Pan coś dla tego miasta w tej materii i słusznie chwalić to należy. Tylko po co wywalać takie teksty pod tematem o próbie pomocy osobom starszym? Zawsze trzymał Pan takt, i trzymał się tematu, a tutaj? Wychodzi z Pana polityk. Po co? Nie może być Pan od nich mądrzejszy? Milczenie jest złotem. Chyba, że uważa Pan inaczej. 

(2016/02/22 22:06)

@clw

Panie clw, piszę na temat, ale wyczuwam pokoleniowe różnice między nami. Rozumiem więc, że nie jest Pan w stanie mnie rozumieć i podchodzi Pan do zagadnienia encyklopedycznie. Jeszcze niedawno sam byłem wykluczony cyfrowo i miałem z tego powodu duży dyskomfort i wstydliwe sytuacje. Uważałem, że pisanie na portalu, to zajęcie dla młodych ludzi oraz dla wprawionych dziennikarzy. Zdarzało mi się czytać w internecie nieprawdziwe informacje i wymyślone historie na mój temat, ale byłem wobec nich bezradny. Nie akceptowałem tego kreowanego wizerunku kogoś zupełnie mi obcego, ale odgradzała mnie bariera braku umiejętności technicznych, aby reagować. Czasami wyskrobałem jakiś tekst, licząc na czyjąś pomoc w jego publikacji. Teraz komunikuję się samodzielnie polemizująci komentując bieżące sprawy samorządowe. Rozmawiam z rówieśnikami, którzy doceniają moją aktywność. Bywają na portalu, czytają, można ich spotkać na fejsbuku, są już częścią społeczeństwa informacyjnego, ale czują się wykluczeni, bo wysiłek obsługi bloga, czy zarejestrowanie się pod własnym nazwiskiem na forum, to ryzyko bycia obrażanym przez niewiadomo kogo. Nie uważam, że słowo pisane jest najlepszą formą komunikacji. Brakuje mi w niej niewerbalnych środków wyrazu, ułatwiających lepsze wzajemne zrozumienie.

A propos Pańskiej sugestii, dlaczego mam milczeć w tematach samorządowych w których nie dzieje się dobrze? Wówczas milczenie jest złotem, ale dla populistycznych decydentów. Jeśli bywa Pan na portalu e-Sochaczew.pl, to powinien Pan obiektywnie dostrzec, że często też milczę.

(2016/02/22 23:09)

jerzyk daj se spokoj. Stanislaw wie o tobie wszystko jak zostanie radnym to bedzie o tym mowil glosno

(2016/02/23 22:04)