Manipulacja, megalomania czy żart

/ 46 odpowiedzi / 5 zdjęć
Wertując rozmaitości powyborcze natrafiłem na stronie http://www.piotrosiecki.pl/wyniki-wyborów taką oto wizualizację. Ja się skulałem ze śmiechu, a wy jak to interpretujecie? Kurcze, kto i jakie kompleksy tym leczy :))) Może jakiś lokalny Toadie (czyt. Tołdi) chciał uradować swojego księciunia (patrz. Gumisie). Kontrkandydat po prostu zdeklasowany ;).

Znakomite.

(2014/12/09 23:48)
Świetny przykład manipulacji, pokazujący jak działa magistracka propaganda. Oby tak dalej. :)

(2014/12/10 07:07)
Świetny przykład manipulacji, pokazujący jak działa magistracka propaganda. Oby tak dalej. :)

Widocznie jeszcze nie mogą uwierzyć w zwycięstwo. 

(2014/12/10 07:32)

skale mozna bylo zrobic na 0,01% ale paaaanie burmistrzu sa inne metody na powiekszanie :)

(2014/12/10 07:56)
Jak to mówią...po bandzie. ;)

(2014/12/10 08:24)
Rewelacja ;-) I tak ze wszystkim.

(2014/12/10 09:09)

Oby na takich "wpadkach" się skończyło to za 4 lata niebieski słupek będzie 3x wyższy ;)

(2014/12/10 09:27)
Oby na takich "wpadkach" się skończyło to za 4 lata niebieski słupek będzie 3x wyższy ;)

154,2 % ? no w przypadku pana burmistrza to jest to możliwe :D

(2014/12/10 09:37)

efektowne :))

w taki właśnie   sposób przedstawię w prezentacji swoje osiągnięcia zawodowe za 2014 r :))))

Podwyżka murowana  -   oby nie w takiej samej skali :))))))

(2014/12/10 09:50)
Jaka tam "wpadka", władza nie ma wpadek tylko  marketingowe zacięcie... Za cztery lata planujecie zrobić w skali 0,01? zgodnie z poradą kacperskyego, imponujące:) 
A tak na poważnie, @wbienko, jest Pan nie od dziś moim idolem internetowym. Czekam na kolejne wpisy.

(2014/12/10 09:54)
Ogólnie, każdy z kandydatów miał na starcie po 47 % poparcia... pięknie! wielu dałoby się pokroić za taki wynik na "dzień dobry". Swoją drogą.... nie czepiajcie się popkultyzmu Osieki... mógł przecież zacząć skalę od 48,5 %, wówczas miałby "miażdżącą przewagę"! 
ogólnie Farsa, Latający Cyrk i groteska. Następne 4 lata psu w d***...

(2014/12/10 10:11)
Hm.. i tak się hamowali w tej "nachalnej propagandzie"... mogli przecież taki wykres wrzucić :)

(2014/12/10 10:19)
http://www.wiocha.pl/1175761

(2014/12/10 10:22)
Albo nawet taki... ;)

(2014/12/10 10:24)
A PRAWDA OKAZUJE SIĘ BYĆ BANALNA !!!

Przy wprowadzaniu wartości 48,6% oraz 51,4% do excela i próbie stworzenia z tego wykresu kolumnowego program automatycznie zawęża skalę osi Y do wartości minimum (0,47) oraz maximum (0,515), czyli otrzymujemy dokładnie taki wykres jaki przestawił wbienko (można empirycznie samemu to sprawdzić).

Tak więc krzykliwi dwaj Panowie J. i G. dobra rada - zanim zaczniecie krzyczeć o manipulacjach sprawdźcie to dokładnie, bo może stać za tym taki banał (a obsługa excela nie jest znów taka trudna ;)

(2014/12/10 10:42)
Excel, nie bądź lizusem, przestań manipulować!

(2014/12/10 10:56)
Proszę EMPIRYCZNIE sprawdzić i samemu się przekonać (excel nie gryzie;)
No chyba, że manipulację do spółki z UM zarzucimy też Microsoft'owi ;)

A to wykres otrzymany w excelu po wprowadzeniu wyników II tury:
- Bogumił Czubacki - 48,6%
- Piotr Osiecki - 51,4%.

I kto tu teraz manipuluje upierając się przy swoim? ;)

(2014/12/10 11:08)
Zirgu2 a czy nadal twierdzisz, że nie jesteś Bidonem?

(2014/12/10 11:11)
Wciąż i niezmiennie ;)

(2014/12/10 11:15)
Zatem doceniam tę stałość osobowości;)Skoro zatem exel nie gryzie, to można było wejść w ustawienia skali i zrobić wykres jak należy, tak jak ten z wieczoru wyborczego, który jest tłem do uradowanego burmistrza:), albo oszczędzić sobie pracy i wykorzystać tamten.

(2014/12/10 11:35)
Pewnie tak, choć wtedy wykres byłby mało czytelny (albo twórca nie zna tych funkcji w exelu). Z drugiej strony na osi Y jest podana skala, są podane wartości przy słupkach, więc wyraźnie widać jakie to było zwycięstwo.
Mam inna teorię, że wbienko chciał po prostu obudzić przedwyborcze nastroje, ożywić wymarłą dyskusję na forum i zaczął taki wątek.... i prawie mu się udało ;):D

(2014/12/10 11:44)
Tak, tak pewnie byłby mało czytelny, tak jak ta różnica w rzeczywistych słupkach. Ach, zawsze to lepiej podkoloryzować trochę tę rzeczywistość, bo przecież było tak blisko klęski. Więc lepiej trochę podrasować wykres, to się wszystkim wokół lżej na sercu zrobi:)))

(2014/12/10 12:03)
Tak, tak pewnie byłby mało czytelny, tak jak ta różnica w rzeczywistych słupkach. Ach, zawsze to lepiej podkoloryzować trochę tę rzeczywistość, bo przecież było tak blisko klęski. Więc lepiej trochę podrasować wykres, to się wszystkim wokół lżej na sercu zrobi:)))

No może było blisko porażki (nie klęski - obie rady obsadzone przez koalicję;), ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło (jak w dobrym filmie z happy endem).
Za to przeciwnicy to dopiero musieli czuć się zmasakrowani... już witali się z gąską, już odbierali zwycięskie wyniki z pierwszych komisji, już widzieli swój triumfalny powrót z odległych miast, a tu taka piękna katastrofa! Kilka dni do siebie dochodzili nim wydusili jakieś oświadczenie. No ale nie ma co się dziwić, znowu 4 lata bez żadnego wpływu na rządy w mieście, a co najgorsze brak realnego lidera, który mógłby powalczyć za 4 lata. To dopiero ból głowy - jedna tabletka aspiryny tu nie pomoże ;):).
Pozdrawiam:)

(2014/12/10 12:23)
@Zirgu2 - nie "obudzić przedwyborcze nastroje", tylko wysnuć powyborcze refleksje :)
No tak, trzeba znaleźć winnego - @wbienko się nadaje ;).
Dobrze wiem, że tak działa Excel. Dobrze też wiem jaki ma być przekaz wizualizacji danych - przede wszystkim do odbiorcy dociera obraz, potem liczby. Wiem też, że w excelu można tak zestawić te same wartości, że ten słupek z mniejsza wartością będzie większy.
Do wszystkiego potrzebna jest precyzja i profesjonalne podejście.
Z tak głupich powodów można ludzi wyprowadzić ludzi na ulicę, bo np. jakiemuś prezesowi partii "swoi" pokażą słupki tak jak Excel podał, a w TV zobaczy inne choć praktycznie bazujące na tych samych danych. No i co, wyniki zafałszowane??
Ale przecież to tylko Excel :))))

(2014/12/10 12:24)
@wbienko
Trzeba było znaleźć winnego i TY wraz z niejakim EXCELEM idealnie pasowaliście do tej roli;):)

(2014/12/10 12:34)