Marsz ku pamięci żołnierzy I Wojny Światowej (11/11/2016)

/ 1 odpowiedzi

Czcimy 11/11/1918 roku jako Dzień Niepodlegości, symbol odrodzenia Państwa Polskiego po okresie niewoli. 

To co czyni tę datę szczególną jest fakt, że tego dnia wcześnie rano (to był poniedziałek) podpisano rozejm w Compiegne kończąc cztery lata niezwykle krwawych walk o czym my, z perspektywy Polski mamy tendencję zapominać. Ta wojna dla żołnierzy była bardziej krwawa niż II Wojna Światowa (gdzie większość ofiar to byli cywile). Zginęło ponad 5 milionów żołnierzy a ponad 12 milionów było rannych. Niepodległość Polski była możliwa dlatego, że państwa zaborcze (wraz z całą Europą) wykrwawiły się prawie na śmierć.

Tak więc powinniśmy pamiętać, że niepodległość Polski jest efektem ofiary krwi milionów żołnierzy. Wśród tych żołnierzy było także wielu Polaków walczących głównie pod obcymi sztandarami w armiach Rosji, Niemiec i Austro-Węgier. 

W tym dniu, wieczorem, proponuję 10-kilometrowy spacer po Puszczy Bolimowskiej, kiedy odwiedzimy kilka miejsc związanych z jedną z największych bitew jaka kiedykolwiek miała miesce na terenach Polski. Wspomnimy los żołnierzy, którzy walczyli i zginęli w tej wojnie, a których bardzo wielu spoczywa na zawsze w naszej ziemi.

Spotkanie o godzinie 18:00 przy cmentarzu żołnierzy niemieckich w Joachimowie-Mogiłach. Tak naprawdę nie jest to cmentarz wyłącznie żołnierzy niemieckich ale tak jest oznaczony dojazd.

 

https://www.facebook.com/events/1678108542499601/

Na zachodzie huczniej obchodzi się to święto niż u nas.

(2017/02/16 11:15)