Nasze miasto - regularnie szpecone styropianem

/ 13 odpowiedzi
Czy mógłby ktoś się wypowiedzieć na temat zagospodarowania przestrzennego w Sochaczewie? 
Czy mógłby ktoś powiedzieć, czy jest ktoś w tym mieście, kto może wyrazić zgodę bądź zakazać np zbyt krzykliwej elewacji na budynku co widzimy ostatnio na ulicy Warszawskiej na wprost Policji? 
Czy jest jakaś ustawa, która zabrania takiego "niekontrolowanego upiększania" Sochaczewa?
Czy naprawdę nasz Kraj musi być tak "Styropianowy" ???
Jestem blisko związana z Architekturą i powiem szczerze NIE MOGĘ PATRZEĆ NA ŚWIEŻO OCIEPLONY BUDYNEK NA ULICY WARSZAWSKIEJ. I naprawdę jestem fanką żywych kolorów, jednak trzeba je umiejętnie łączyć. Ten budynek wygląda jak wciśnięty między klimatyczne kamieniczki blok z lat '90 ocieplony styropianem i pomalowany przypadkiem dobranymi farbami. TANDETA I KICZ - inaczej nie da się tego opisać. 
Chciałabym aby istniała ustawa nakazująca zmianę kolorystyki elewacji. Żeby nie było w Sochaczewie aż takiej samowolki. Fajnie by było jakby ktoś się zainteresował tą kwestią.
to wolisz by wszystkie kamienice były szare i brudne? Akurat ten budynek się wybija z brzydoty, dlatego tak razi. Skoro jesteś blisko związana z architekturą to powinnaś wiedzieć, że tak wyglądają zadbane kamienice w innych miastach - gdzie całe centra to pełna paleta barw na budynkach. Oczywiście, że lepiej by ten budynek wyglądał w ładniejszym otoczeniu, ale tutaj to bym zmienił właśnie otoczenie.

(2013/12/27 14:08)
zapraszam do odwiedzenia innych miast i tam można zobaczyć jak fajnie pomalowane sa domy ,kamienice,mam nadzieę że Warszawska kamienica to dopiero początek zmian .

(2013/12/27 14:27)
Absolutnie! Są ładne kolorowe kamienice. Już nawet bordowa kamienica przy ul. Staszica wygląda dobrze. Otoczenie? Proszę, wystarczy spojrzeć na stonowaną kamienicę nad sklepem rtv agd w tym samym rzędzie. Można zrobić tak, żeby było ładnie i estetycznie. Kolorowe kamieniczki są super, pod warunkiem, że są pomalowane estetycznie i wyglądają jak kamienice, tutaj ktoś bezmyślnie zrobił z kamienicy coś przypominającego blok z typowego obłożonego styropianem blokowiska. Poza tym "wybija się z brzydoty"??? Ważne jest zrobić coś, co właśnie integruje się z tą brzydotą, która na swój sposób ma swój urok. I nie mówię, że skoro większość kamienic jest obskurnych, tzn, że nie można ich wyremontować. Ja wręcz kocham kolorowe kamieniczki i nie twierdze, że ma być szaro i ponuro, ale niech ma to swój rytm, a nie wybija się z tłumu jako totalny odmieniec.

Kolorowe kamieniczki i inne budynki, które się komponują z resztą mogą wyglądać tak:
 http://www.flickr.com/photos/krzyjab/4912203325/
http://polska.pl/polska/51,125333,11450303.html?i=17
http://s1.manifo.com/usr/4/4467/96/manager/warszawa/kolorowe-kamieniczki.jpg

Polecam przeczytać artykuł "Rzeczpospolita Polska Styropianowa", który juz kiedyś ktoś, kto podziela moje zdanie udostępnił pod zdjęciem tej katastrofy estetycznej w Sochaczewie :)

Masz rację , ten problem poruszono w książce:

Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni

Autor:
Filip Springer
Wydawnictwo:
Czarne , Wrzesień 2013
ISBN:
978-83-7536-556-6
Liczba stron:
248
Wymiary:
180 x 240 mm
Sprawdź inne tytuły:
Filip Springer
Kategorie:
sztuka > architektura
Polska miała jeden z najlepszych systemów planowania przestrzennego w Europie, a wiele krajów podpatrywało go i wdrażało u siebie. Na przykład Niemcy. Tak było przed wojną. Po wojnie system został scentralizowany. A w nowej Polsce nikt nie planuje ani centralnie, ani przestrzennie. Bo planowanie przestrzenne jest nudne i sprowadza się do ustaw, przepisów, wykresów, szkiców i terminologii. Zamiast planowania mamy więc wszechobecny chaos. Jednak reporter Filip Springer uparł się i postanowił znaleźć w tym szaleństwie jakąś metodę. Nie zważając na zagradzające mu drogę płoty, meandrując pomiędzy setkami billboardów, przemierzał Polskę wzdłuż i wszerz. Jeździł po miastach i miasteczkach, ulicach widmach, przedmieściach bez dróg i chodników, przekraczał mosty nad nieistniejącymi rzekami, rozmawiał z urzędnikami, naukowcami, architektami i mieszkańcami nowych osiedli, które mimo obiecujących nazw okazały się miejscami wygnania. Na Śląsku znalazł egipską piramidę, w Jelonkach coś w rodzaju Partenonu, a pod Warszawą wenecki pałac. Przy okazji określił też nową jednostkę chorobową - pastelozę. I tak z pozornie nieinteresującego nikogo, nudnego zagadnienia powstała niezwykle ciekawa książka o kraju, w którym żyjemy, i ludziach, którzy tworzą naszą rzeczywistość. "Wanna z kolumnadą" to pasjonująca opowieść - trochę straszna, ale i czasami śmieszna - o ładzie przestrzennym, czyli o czymś, o czym każdy w Polsce słyszał, ale nikt od dawna tego nie widział.

(2013/12/27 15:13)
zgadzam się, że kamienica jest źle wykończona, ale nie zgadzam się, że "powinna wkomponować się w brzydotę". To przecież bzdura. Niech od niej zaczną się zmiany na tej ulicy.

(2013/12/27 15:31)
najlepiej zostańcie w szarej,brudnej polsce tj.pamietaja wasi dziadkowie i rodzice. od kiedy ktoś ma nadrzucać właścicielą kamienic swoją koncepce na zagospodarowanie elewacji budynku? prawdziwe bohomazy to gryzmoły wymalowane na elewacji budynku znajdujacego sie na przeciw starego Urzędu miasta na ul.1 maja. gryzmoły idealnie komponuja sie z szaroscia i brudem rozpadajacego sie budynku. i nie robi to nikomu problemu a napewno nie tym którzy parkuja sobie tam za szlabanem. 

(2013/12/31 15:13)
,,eXemess,,jestes blisko zwiazana z architekturą ? wiec moze ty dawałas rady w spr.wykanczania odremontowanych ruin zamku ,które teraz sie rozpadają? :p

(2013/12/31 15:15)
głupot jebanie nikomu się nic nie podoba.

(2013/12/31 15:19)
jak ci sie nic nie podoba to sie nie udzielaj i nie zajmuj miejsca na forum.rozdzielaj sygnał gdzies dalej ;p ha ha ha 

(2013/12/31 23:32)
osobiście chciał bym zobaczyć krytyków  domy 

(2014/01/01 09:50)
   A w Sochaczewie to jest jakieś zagospodarowanie przestrzenne ? ...proszę nie żartować, czasem jak się jakiemuś prywatnemu inwestorowi uda coś ładnie zrobić i to wszystko. Puki oczywiście do dzieła nie zabiorą się miejscy spece od architektury, pożal się Boże.A jak już wymyślą, albo wybiorą projekt to .......................klękajcie narody i łeb urywa.
No i jeszcze wykończenie..................masakra.

(2014/01/08 15:16)
 To tak jest chyba że złe zastąpiliśmy gorszym bo:

Stalinizm był dyktaturą jednostki, d***kracja to dyktatura (tfu!) Większości. Z dwojga złego chyba już wolę Stalina. Był mniej krwiożerczy – i można Mu było przemówić do rozsądku.

Tej (tfu!) Większości się nie da.


(2014/01/08 15:37)