Nieprawdziwie o śmieciach

/ 348 odpowiedzi / 38 zdjęć

Na temat śmieci burmistrz Osiecki publicznie opowiada, delikatnie nazywając, nieprawdę. Wypowiedź, że Płońsk ma najdroższe wysypisko w regionie oraz, że lasy nie stały się czyste, bo mieszkańcy zaczynają myśleć jak zaoszczędzić, jest tego dowodem. Nie wypada osobie na tym stanowisku być tak mało precyzyjnym w publicznej wypowiedzi. Taka wypowiedź świadczy o niewielkiej wiedzy burmistrza na temat gospodarki odpadami. RIPOK w Płońsku to instalacja spełniająca unijne wymogi BAT(best available technology). Instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów to nie wysypisko!!! Koszt tony odpadów zmieszanych na bramie RIPOK w Płońsku oraz dystans ok. 60 km absolutnie nie uzasadniają obecnej podwyżki ceny za śmieci w Sochaczewie. Mieszkaniec, który jest w systemie gminnym może zaoszczędzić na wysokości opłaty podając zaniżoną ilość osób, ale nie na ilości śmieci. Przecież nie ma limitów, więc nie musi ponadlimitowych ilości wywozić do lasu. Firma odbierze tyle śmieci ile mieszkaniec wystawi do odbioru. Fakt, że burmistrz populistycznie wypowiada takie opinie jest wymowny. Warto szukać prawdziwej przyczyny takiego stanu, zamiast zwalać winę na ustawę.

Zapomniał pan dodać, że do przetargu staje jedna firma dydktująca ceny wywozu :) 

W województwie łódzkim nie daleko skierniewic ceny za tonę śmieci są niższe, ale "ukochani przywódzcy" z PO wprowadzili taki projekt ustawy, który przypisuje miastom i gminom konkretne miejsca wywozu nieczystości stałych :)

To tyle jeżeli chodzi o mijanie się z prawdą :)

(2016/01/24 11:16)

Panie jarl, czy to wina mieszkańców, że do przetargu staje jedna firma? Dlaczego tylko jedna firma? Czy w naszym mieście firmy zagospodarowujące odpady komunalne mają życzliwy klimat dla ich działalności? Kto w konsekwencji ponosi tego koszty? Czy burmistrz poda kalkulację kosztów dla uzasadnienia obecnych cen dla mieszkańców, zamiast populistycznej gadki o dyktacie? A może to nie dyktat, tylko brak wiedzy?

Zdaniem fachowców z branży cena za tonę śmieci zmieszanych na bramie w RIPOK, nie może powodować takiej drastycznej podwyżki opłat jak w Sochaczewie. Przecież do instalacji nie jeżdżą śmieciarki, tylko duże zestawy powyżej 20 ton. Czy do RIPOK jadą wszystkie śmieci?

Przenieśmy się do łódzkiego, bo dzisiaj tam mają niższą cenę za tonę. Jednak ich instalacja wymaga inwestowania, co spowoduje wzrost kosztów. Taka sytuacja nie dotyczy instalacji w Płocku i Płońsku, które dzisiaj spełniają wymaganmia unijne. Czy wówczas znowu będziemy szukać innego regionu? Nie tędy droga !

(2016/01/24 14:43)

a może ktos wie jak jest w Warszawie.W Sochaczewie widze samochody ekoserwis ,ciekawe czemu oni nie odbierają smieci jak to robili do tej pory zanim wszystko łyknął remondis -zebra.Będe sie upierał przy tym co juz pisałem wcześniej  że zapewne było by inaczej gdyby ktoś kiedyś nie rozwalil śmieciarek miejskich ZUK ,

(2016/01/24 14:53)

Jeżeli do ogłoszonego przetargu stawia się tylko jedna firma to jak za to może odpowiadać Burmistrz ?

W związku z tzw. ustawą śmieciową mniejsze firmy padły lub zostały wchłonięte przez większe.

Na rynku zostały nieliczne firmy, które dzięki braku konkurencji mają monopol w swoim regionie i mogą dyktować ceny z kosmosu.

Głównym powodem wzrostu ceny jest brak konkurencji w branży zajmującej się odpadami komunalnymi.

Na chłopski rozum:

"Jeżeli w całym mieście tylko ja mam warzywniak, to pomidory które kosztują w innych miastach np. 2 zł , ja sprzedam po 5zł.

Skoro nie ma nikogo innego kto sprzedaje pomidory to i tak wszyscy przyjdą do mnie" 

A do Łódzkiego nie możemy się przenieść , poniważ jak wspomniałem każde miasto i gmina ma przypisaną instalację.

I znów mamy monopol. Nie ważne jaką cenępodamy i tak zapłącą.

(2016/01/24 14:57)

clw

1. Panie Jerzy, ma Pan rację, BAT czyli najlepsza dostępna technologia, któa również kosztuje. Według mnie przeniesienie do łodzi nic nie da, bo chyba tamte RIPOK'i też będą musiały być BAT, więc ceny pójdą w góre. Wydaje mi się, że już jakiś specjalista pisał o tym na tej stronie. Tylko nie pamiętam dokładnie w jakim wątku to znaleźć. 

Wniosek: Sochaczew mając przydzielony RIPOK np płoński, skazany jest na wyższą cenę za odbiór. 

2. jeśli chodzi o dystans, no to jednak ma znaczenie na cenę. Owszem Płońsk się nie przemieszcza:) ale jakiś specjalista również wspominał o kosztach transportu jako jednej ze składowych - chyba 100zł jak się nie mylę za tonę tak to ujął. Biorąc pod uwagę Panie Jerzy, że będa to samochody transportujące po 20 ton będzie to koszt 2000zł. 

Wniosek: biorąc pod uwagę opinię specjalisty - i tak będzie trzeba zapłacić 100zł za transport tony śmieci:)

3. Według mnie i mam nadzieję według większości fomurowiczów, istnieje prawo zamówień publicznych, które chyba wyklucza Panie Jerzy znaczny wpływ instytucji ogłaszających przetargi na zgłaszanie się potencjalnych wykonawców. Zostają im tylko warunki szczegółowe zamówienia? W innym przypadku jest to naruszenie wspomnianego prawa. Chyba, że ma Pan pomysł jak sprawić, aby większa liczba firm się zgłaszała, ja słyszałem że były 3 lub 4 przetargi na to, Więc co może być źle?

Wniosek: Jedynym lekarstwem Pan Jerzy:)  proszę się nie obrażać, nie zrobiłem tego złośliwie, jestem ciekawy jaki ma Pan sposób na ten bałagan. 

(2016/01/24 16:08)

@dragon36

W Warszawie jest 10 zł segregowane i 12 zł zmieszane od mieszkańca. W Sochaczewie widać samochody kilku firm, ale one obsługują nieruchomości niezamieszkałe. Ta część rynku działa po staremu, bez udziału gminy. Proszę pytać tych firm, dlaczego nie wchodzą w obszar nieruchomości zamieszkałych.

@clw

1. Czy Sochaczew nie jest od początku w regionie płockim? Cena na bramie RIPOK nie uległa zmianie! Skąd zatem teraz problem z ceną na bramie?

2. Pamiętam szacunki ekspertów oferujących pomoc gminom na początku reformy śmieciowej. Koszt 100 zł za tonę transportu na odległość ok.100 km, szacowano przy transporcie śmieciarką. W przypadku dużego zestawu koszt transportu jest w zasadzie taki sam, ale dzieli się przez ilość ton, co wypada zdecydowanie taniej.

3. W grę  wchodzi tylko rozwiązanie zgodne z PZP.

Sposób? Przeanalizować dokładnie poszczególne koszty systemu, aby dysponować tą samą wiedzą co firma. Wybrać się do kilku RIPOKów i kilku miast, gdzie system się sprawdza. Podróże kształcą. Miasto bliźniacze Melton Mowbray jest w czołówce miast w Anglii. Zamiast śpiewać kolędy, lepiej zapoznać się z ich systemem zagospodarowania odpadów. Zaprzestać populistycznego gadania, bo z takim mamy do czynienia od początku funkcjonowania nowego systemu w Sochaczewie. Przedstawiciel władzy miejskiej w 2013 roku twierdził, że może być taniej niż 6 zł, a jest ok.15 zł (12,80 zł od mieszkańca + ok. 2,20 zł dopłata z budżetu miejskiego).

(2016/01/24 17:03)

clw

Nie no Panie Jerzy, przepraszam że to napisze, ale "obśmiałem się" z tymi kosztami transportu:) 

Chce mi Pan powiedzieć, że ciężarówka za przewiezienie 20 ton na odległość 100km (w jedną stronę, tak zrozumiałem Pana wypowiedź) weźmie 100zł?? Ma Pan jakiś kontakt do takiej firmy? mi za tonę groszku krzyczą 20zł na odległość kilku km:) 

Dość dziwnie Pan mi to wytłumaczył, poszukałem w necie i średnie spalanie ciężarówku EURO 5 to 38l przy dzisiejszych cenach ON 3,8x38 =144,40zł za 100km no i musi wrócić więc kolejne 144,40zł:) Czyli 288,80zł. oczywiście plus kasa dla kierowcy bo przecież coś zarabiać musi. Może nie 100 a przynajmniej 300zł za transport takim dużym zestawem. Tak w ogóle, to chyba Wykonawca nie musi się nikomu tłumaczyć czym zawozi śmieci? Czy musi?

Ja rozumiem, że know how kosztuje, ale niech Pan rozwinie troche pkt3. i właśnie tutaj dobrze Pan zauważył o dopłacie z budżetu.

(2016/01/24 18:01)

@clw

Nie dziwię się, ja też bym się obśmiał, gdybym przyjął podobny Pańskiemu tok myślenia. Napisałem ok.100 zł za tonę w śmieciarce, a ta niech ma ładunek ok. 5 ton, to wychodzi za kurs ok. 500 zł. Jeśli jedzie transport ok. 20 ton w podobnej cenie, bo firmy transportowe liczą ponoć ok. 4 zł/km takiego ładunku, to wówczas za tonę wychodzi ok. 20 zł. Oczywiście, firma nie musi się tłumaczyć ze sposobu transportu śmieci, ale urząd powinien to wiedzieć, bo trzyma rękę w kieszeni mieszkańców. Zasłanianie się dyktatem firmy jest argumentem dla naiwnych.

Nie mam nic więcej do dodania w pkt.3, a dopłata z budżetu miejskiego jest rozwiązaniem kontrowersyjnym. Ustawa mówi, że system ma się samofinansować i znam samorządy, gdzie przestrzegają tego rygorystycznie. Urzędnicy obsługujący administracyjnie system opłacani są z opłat za śmieci trafiających do gminy na gospodarkę odpadami. Nawet pensja kasjerki w urzędzie, która m.in. pobiera opłaty za śmieci od części mieszkańców, też jest w ułamkowej części wśród kosztów systemu zagospodarowania odpadów.

(2016/01/24 19:13)

Tego problemu nie da sie rozwiązać!Ustawa jest do niczego i było to jasne na samym początku.W gminach naszego powiatu tez podnieśli ceny bo nie mieli wyjścia,zabraklo konkurencyjnych firm.Wszystkie inwestycje oparte o przetargi nie sprawdzają się co widać było przy remontach dróg.Duże firmy wchłaniają małe i dyktują ceny,Staszica wykonali podwykonawcy za ułamek kwoty którą wziął główny wykonawca.Panie Jerzy ,czas przyznać że PO dało ciała w tym temacie.Wciskanie się samorządu między kosz a śmieciarkę było błędem a do tego narusza elementarne prawo wyboru usługodawcy przez konsumenta.

(2016/01/24 20:16)

@mefisto

W Sochaczewie się nie da, a gdzie indziej można? Tam ustawa jest dobra? Nie jestem adwokatem PO. Natomiast popieram dobre rozwiązania, niezależnie od ich autorstwa, sprawdzone w bardziej rozwiniętych krajach i służące samorządowi. Ponieważ jesteśmy na początku drogi jeśli idzie o poprawę jakości gospodarki odpadami, nie oczekuję cudów. Ale irytuję się, jeśli zamiast rzetelnego wysiłku i starań, widzę indolencję, przypudrowaną populizmem i ignorancję za którą płacimy my mieszkańcy miasta. Proszę mi nie odbierać prawa do krytyki, bo na co dzień siedzę w temacie i obserwuję w innym samorządzie, że system może działać i nie słyszę psioczenia na ustawę.

(2016/01/24 20:39)

Zewsząd słychać głosy że ustawa jest do niczego,większość ludzi narzeka na wysokie ceny wywozu smieci.Nie bronię, tu burmistrza bo sam nie jestem zadowolony z tego co się u nas dzieje ale konkurencyjność zniszczyła ustawa.Prosze mi przybliżyć w jakich lepiej rozwiniętych krajach są podobne rozwiązania do naszych.

(2016/01/24 21:03)

clw

Panie Jerzy potrafię czytać ze zrozumieniem, szkoda tylko, że Pan odpowiada wybiórczo na pytania, albo inaczej - odpowiada Pan na to co wygodne. 

Po pierwsze to oczywiste, że śmieciarka nie jedzie z jedną toną śmieci - mój błąd nie sprecyzowałem przyznaję się bez bicia. Mógłby mi Pan dokładnie pokazać to wyliczenie, w którym wychodzi 20zł za tonę? bo z danych, które Pan podał nie radzę sobie, a nie siedzę w tym interesie:) Byłbym wdzięczny. 

Może się myle, ale pieniądze z budżetu są naszymi pieniędzmi, z których finansuje się wszystkie miejskie zadania samorządowe. Przeznaczając część tych pieniędzy na dopłatę do śmieci uszczupla się możliwości realizacji wspomnianych zadań, ale o kwotę dopłaty zmniejsza się dodatkowe obciążenie finansowe kieszeni mieszkańców miasta. Mylę się czy nie?

(2016/01/24 21:52)

@mefisto

Większość rozwiniętych krajów opiera gospodarkę odpadami na samorządzie gminnym. Jesteśmy na początku drogi, która jest wyboista i która powinna była być rozpoczęta dawno temu. Teraz działamy w pośpiechu, ratując się przed wysokimi karami. Gminy wprowadziły reformę, ale wiele gmin wzbrania się przed zaangażowaniem uważając, że podrzuca im się kukułcze jajo, natomiast firmy, które weszły na rynek nie chcą z niego rezygnować. Dobrze zorganizowany biznes śmieciowy to duże pieniądze, dlatego trwa zacięta walka o kształt procesu legislacyjnego. Samorządy, które mają wcześniejsze doświadczenia z gospodarką odpadami radzą sobie, ale równolegle walczą o wprowadzenie do ustawy zasady "in house", czyli możliwości zlecania własnym spółkom komunalnym zagospodarowania odpadów bezprzetargowo. Pozostałe samorządy, gdzie zadanie realizował wolny rynek, są często bezradne i paraliżuje je odpowiedzialność za wysokość opłat od mieszkańców. Sprawa nie jest łatwa i dla wielu wójtów, burmistrzów i prezydentów jest to test ich sprawności. Oblewają go włodarze, którzy gospodarkę odpadami kojarzą nadal z wysypiskami śmieci.

Na dowód, że zagospodarowanie odpadów jest zadaniem gmin w wielu krajach załączam link:

http://www.goap.org.pl/zdaj-odpady-2/jak-segregowac-smieci/segregacja-smieci-w-innych-krajach/

(2016/01/24 22:32)

@clw

Nie wątpię, że Pan potrafi. Proszę jeszcze raz o analizę bez emocji. Dystans ok.110 km w obie strony, przy cenie ok. 4 zł/km, więc kurs kosztuje ok. 440 zł. Ładunek wynosi ok. 20 ton, to ile wypada transport na 1 tonę?

Nie myli się Pan, tylko przepisy nie przewidują wprost dopłat do śmieci, jak jest w przypadku wody, czy ścieków. Ustawa mówi wyraźnie, że system gospodarki odpadami ma się samofinansować. Wracamy więc do kwestii rzetelnych kalkulacji i realnych kosztów. A może wbrew ustawie sfinansować cały koszt z budżetu miejskiego i maksymalnie zmniejszyć obciążenie finansowe kieszeni mieszkańców miasta? Co Pan na to? Dlaczego tylko część?

(2016/01/24 23:06)

Jak zwykle merytoryczne wypowiedzi są zaspamowane przez autora.

Jerzyk, wiele ptaszków ćwierka (wasze określenie) że masz tu kilka kont.

Obecna dyskusja na to wskazuje, pojawiają się rozmówcy którzy trochę krytykują ale jednocześnie popierają pana działania.

Socjotechnika z najniższej półki :)

P.s. Czekam na pociski w moją stronę.

Zgodnie z waszym mottem , kto nie jest znani trzeba go tu zaspamować i zrobić z niego kretyna.

Czekam na odniesienie się do moich postów, bo rozmowa jerzyka z jerzykiem nic nie wnosi.

(2016/01/25 00:49)

Zaraz możesz tu pisać, że głupoty wypisuję. Ale niektórzy jak trochę wypiją zbyt dużo mówią.

Więc jak komuś chwalisz się swoimi pomysłami to sprawdź czy jest godny zaufania.

Bo te ćwierkające ptaszki są z twojego najbliższego otoczenia :)

(2016/01/25 01:11)

jarl popieram ciebie. Sam z sobą pisze i do tego głupoty i bzdury i mąci ludziom w głowach.

(2016/01/25 08:05)

@jerzyk2205

Nie ma to jak siła merytorycznego argumentu. Gołębie nie rozumiejąc zasad gry wściekają się i robią to co umieją najlepiej :)
A jaka się przy tym zadzierzgnęła nić gołębiego porozumienia i jak wykwitła "niczem lelija" solidarność międzygołębia. Fiu, Fiu!!!

Reasumując: tymi przypadkami nie warto się zajmować ;)

(2016/01/25 10:18)

@wbienko

Dzięki za celną konkluzję. Internet to na szczęście także normalność. Spece od paskudzenia najwyraźniej przycichli, samozadowalając wcześniej szczeniacki tupet. Swoją drogą, co można pomyśleć o władzy lokalnej, która chowa się za plecy takich osobników? Władzy, która komunikuje się zza parawanu przychylnych mediów, a na portalach społecznościowych ochrania ją kordon anonimowych hejterów. Żal mi gołębia, który występuje w niewdzięcznej roli symbolu paskudzącego szachisty.

(2016/01/25 17:14)

Holandia

Gospodarowanie odpadami należy do zadań gmin. Odpowiadają one za budowę, utrzymanie i eksploatację infrastruktury umożliwiającej odbiór odpadów od mieszkańców, ich recykling i unieszkodliwienie.

Dania

Zarządzanie odpadami należy do kompetencji władz lokalnych. Zadaniem gmin jest odbiór odpadów od mieszkańców oraz ich właściwe zagospodarowanie, a także budowa oraz utrzymanie sortowni i spalarni, gdzie trafia zdecydowana większość powstałych w Danii odpadów. Jedynie 1% odpadów jest kierowany na składowiska odpadów.

Widzi Pan tu jakieś podobieństwa do naszego systemu?Ja ich nie widzę,nasze samorządy nie maja nawet własnych koszy na odpady a o śmieciarkach,sortowniach,spalarniach nawet nie ma co marzyć.

(2016/01/25 17:52)

Panie mefisto, tak widzę bardzo duże podobieństwa, a zasadniczym jest powierzenie gminie gospodarowania odpadami komunalnymi, w co chyba raczył Pan wątpić. Są gminy takie jak Pan mówi, ale są i takie, które nie ustępują zachodnim. Nie od razu Kraków zbudowano, dlatego nie eliminuje się z rynku firm prywatnych, bo bez nich byłby klops. Uważam, że postąpiono rozsądnie. Proszę poczytać ustawę o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, ustawę o odpadach, bo po co mam być posądzany o gadanie z samym sobą? Życzę owocnej lektury.

(2016/01/25 18:45)

Ja nie nie widzę tu gospodarowania gmin odpadami.Ich rola sprowadza się do funkcji pośrednika w odbiorze śmieci.W krajach zachodnich gmina jest do końca odpowiedzialna za odpady a głównie za to co się z nimi stanie.Pełni tam funkcję nadrzędną, a u nas to monopolista prywatny decyduje tak naprawdę o wszystkim a szczególnie o cenie.Proszę mi powiedzieć jakie pieniądze inwestuje gmina w proces pozbywania się odpadów?Niestety żadne i nie zamierza tego robić co poskutkuje dalszymi podwyżkami w nastepnych latach.Na czytanie ustaw szkoda czasu bo w naszych realiach prawo to jedno a praktyka drugie.Od Niemiec myślę że dzieli nas przepaść co najmniej 30 lat i w tym przypadku wiem co mówię. Nie wiem czy są u nas gminy im dorównujące.W Niemczech od ponad 15 lat nie wyrzuca się butelek i puszek po napojach bo na każdej jest naliczona kaucja i wszystkie sklepy zwracają kasę.U nas możemy tylko czekać na kolejne podwyżki,innej przyszłości nie ma.

(2016/01/25 19:17)

clw

Dziękuję za wytłumaczenie ceny transportu. Wszystko fajnie tylko czy można nakazać firmom, aby jeździły tylko z dużymi ładunkami? Co do finansowania z budżetu, i jego najlepszego wykorzystania to proszę mnie nie pytać, bo to Pan się na tym zna - przynajmniej tak wnioskuję po przeczytaniu kilkunastu Pana tematów. (nawiasem mówiąc, ma Pan zacięcie) Szkoda tylko że nie chce Pan zdradzić tego "złotego" sposobu na tańsze śmieci. Bo jeśli obecna władza - w co wątpie - wziełaby z Pana przykład, miałby Pan powód do dumy i żelazny argument na następne wybory. 

(2016/01/25 21:14)

a co to za liczenie ,klepanie wkoło tego samego i pokazywanie jaki ktos jest mąry,a gdzie kiedys byli wszyscy jak istniała firma miejska i miala sie calkiem dobrze ,czemu wszystko upadlo,czemu nikt nie zabiegał by rozwijać przedsiębiorstwo ,najlepiej bylo się pozbyc a teraz efekty wszyscy odczowamy ,cala taka gospodarka wspaniala.

(2016/01/26 09:19)

dragon gratuluję rzeczowej wypowiedzi a ja dołożę. To wówczas kiedy nadburmistrzem był ten Pan sprowadzono sortownię śmieci z Anglii, może Pan Jerzyk powie o jej zastosowaniu, bo podobno nawet na złom się nie nadaje. I to jest prwada o Pana działalnosci. A teraz nie wie Pan że nie atakuje Pan Burmistrza obecnego tylko siebie i Pana ekipę która "zarządzała" miastem przez 8 lat i "rozwiązywała" m.in. problemy śmieciowe w naszym mieście.

(2016/01/26 10:53)