Nieprawdziwie o śmieciach

/ 348 odpowiedzi / 38 zdjęć

@dragon36

Dzięki za komplement i pozdrowienia. Odwzajemniam, ale przypomnę, że Pan na portalu już kilka razy w wątkach dotyczących   śmieci deklarował zostawić ten temat. :)                

Proszę więc o konsekwencję. Rozmawiajmy o tym co dziś i co dalej.

(2016/02/03 14:42)

to co zrobic dzis by smieci były tańsze.co poradzil by Pan obecnemu burmistrzowi ,co robic by ogólnie dziś było lepiej taniej .

(2016/02/03 16:43)

Radzę nie uprawiać taniej propagandy, polubić gospodarkę śmieciami jako ważne zadanie gminne i rozmawiać po partnersku z branżystami, mając racjonalne argumenty.

(2016/02/03 18:07)

Szanowny Panie Jerzy,

Pozory mylą… Jestem młody, to fakt, ale nie napisałbym informacji bez sprawdzenia u źródła.

Inwestycja o której Pan wspomina dokładnie będzie wynosić 45 mln zł, a nie tylko 16mln zł. Jest to już drugi etap modernizacji instalacji w Julkowie. Uspokoję Pana, i wszystkich fomurowiczów, cena na RIPOK w Julkowie nie będzie większa od dotychczasowej po zakończeniu tej inwestycji. O czym Pan i Państwo przekonacie się na początku II kwartału tego roku. Skąd miałem takie informację? Od dyrektora zajmującego się inwestycjami w Eko-Regionie. Powiem więcej na chwile obecną instalacja w Julkowie wyprzedza instalację w Płońsku przynajmniej o dekadę, jeżeli chodzi o wyposażenie maszynowe, natomiast cena jak wspominałem utrzymuje się na poziomie 240zł (to tak w ramach dygresji). Dlatego opieram się na faktach i pogłębionej wiedzy o gospodarce odpadami, a nie na wróżbach. Gwarantem utrzymania takich cen jest jeden z podmiotów, które przyczyniły się do założenia tej spółki i dalej jest jej udziałowcem, czyli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W myśl zasady większy może więcej, Eko-Region utrzyma swoje ceny na dotychczasowym poziomie, ponieważ ma tak duże możliwości. Proponuję porozmawiać po partnersku z branżystami Eko-Regionu, na pewno znajdą sposób na obniżenie ceny w Płońsku. 

Dziękuję za zaproszenie.

Pozdrawiam

Piotr Kierzkowski

p.o. Rzecznika Prasowego

(2016/02/04 10:09)

to w końcu kiedy mozna liczyc na to ze smieci będą tańsze?,a może problem tkwi w tym że zarobki na naszym terenie są nie adekwatne do ponoszonych oplat.

(2016/02/04 11:04)

@Piotr Kierzkowski

Panie Rzeczniku, nie robią na mnie wrażenia Pańskie zachwyty nad budowaną instalacją w Julkowie. Odwiedziłem już wiele takich i większych instalacji w różnych regionach Polski i cieszę się, że mimo głośnego narzekania, rewolucja śmieciowa postępuje dynamicznie. Natomiast wszędzie nowe inwestycje generują niemałe koszty amortyzacji. Zobaczymy za jakiś czas, ile zostanie z Pańskich optymistycznych prognoz.

Wróćmy jednak do Sochaczewa.

Napisał Pan: "Pozory mylą… Jestem młody, to fakt, ale nie napisałbym informacji bez sprawdzenia u źródła". Pański wiek jest handicapem, jestem za dawaniem szans młodym ludziom. Widzę jednak problem w drugiej części tego zdania, bo w poprzedniej Pańskiej wypowiedzi i fajnych rachunkach pojawiła się sugestia, że jakoby wysoka cena śmieci w płońskim RIPOK rzutuje na wysokie opłaty za odpady w Sochaczewie. Podał Pan, że do Płońska trafia 11 tys. ton odpadów zmieszanych i w oparciu o tę ilość pokazał Pan swoją kalkulację kosztów. A czy sprawdził Pan źródło? Każda gmina otrzymuje od obsługującej ją firmy kartę przekazania odpadów. Proszę więc sprawdzić ile odpadów zmieszanych przyjechało z Sochaczewa do płońskiego RIPOK w 2014 i 2015 roku. W tym czasie byliśmy w regionie płockim i cena na bramie RIPOK była ta sama. Proszę też poinformować mieszkańców ile odpadów zmieszanych trafiło do Płońska w listopadzie, grudniu 2015 r. i styczniu br., od kiedy funkcjonuje nowa umowa z firmą. W tym czasie cena na bramie RIPOK nie uległa zmianie, a odpady segregowane w Sochaczewie zdrożały do kwoty ok. 15 zł od osoby. Mieszkaniec płaci 12,80 zł, a resztę  - 2,20 zł dopłaca budżet miejski.

Może razem pomożemy dostrzec m.in. dragonowi36, gdzie tkwi problem?

(2016/02/04 18:34)

Szanowny Panie Jerzy,

Zataczamy koło w naszej rozmowie. Przyczyny takich cen znane są od dłuższego czasu:

- jeden oferent dyktujący wysokość ceny śmieci

-transport do RIPOK

-cena na bramie RIPOK

Gmina Miasto Sochaczew przygotowuje się do przetargu na „Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Miasta Sochaczew”. Myślę, że to postępowanie przetargowe zweryfikuje nasze argumenty. Natomiast Urząd Miejski w Sochaczewie podejmuje działania mające na celu obniżenie cen śmieci dla mieszkańców naszego miasta.

Pozdrawiam

Piotr Kierzkowski

p.o. Rzecznika Prasowego

(2016/02/05 15:10)

@Piotr Kierzkowski

Panie Rzeczniku, nie zataczamy żadnego koła. Rozczarował mnie Pan. Dlaczego nie chce Pan przekazać mieszkańcom informacji o które proszę? Przecież one nie są tajne! Pan schował głowę w piasek, bo musiałby Pan drastycznie zrewidować swoje rachunki, a ja mam niezbity dowód, że obciążacie winą firmę odbierającą odpady, RIPOK, ale nie siebie. Może wreszcie i do Was to dotarło?

Miasto przygotowuje się do nowego przetargu. OK. Darujcie sobie jednak dotychczasowy populizm, bo znowu zostaniecie na lodzie, a my mieszkańcy będziemy musieli za to zapłacić.

(2016/02/05 19:30)

oj Panie jerzyk2205 widże że chyba musi Pan wrocic do ratusza i wyprostowac to wszystko bo tak czytam i widzę że ma Pan do tego fifa. 

(2016/02/06 15:04)

Dziękuję Panie Router za komplement, ale ryzykuje Pan, że Pana zaszufladkują poplecznicy obecnej sochaczewskiej władzy samorządowej, a może nawet nazwą moim kolejnym anonimowym kontem. Niestety, nie mam fifa do układania się z nieudacznikami (bez żalu), więc robią ze mnie od dawna czarnego luda.

(2016/02/06 16:23)

Kierzkowski też delikatnie pisze.no ale nie dziwi mnie to wcale,mowiono że za komuny to było ale teraz jest sto razy gorzej.

(2016/02/06 21:42)

Rzecznik prasowy burmistrza szybko porzucił wątek odpadowy, ponieważ znalazł się w ślepym zaułku. Moje pytania o ilości sochaczewskich odpadów dostarczane do RIPOK są nadal aktualne. Magistrat nie może publicznie upowszechniać niesprawdzonych informacji i wprowadzać w błąd mieszkańców. Skoro rzecznik nie jest w stanie udzielić odpowiedzi, to oczekuję reakcji radnych miejskich, którzy w imieniu mieszkańców powinni odpowiedzieć na te kluczowe pytania i sprawdzić racjonalność uchwalonych przez Radę Miejską opłat za śmieci.

(2016/02/08 17:51)

Panie Jerzyku 22005 

Pan przytacza fakty liczby dane , które są wiarygodne , a rzecznik prasowy mówiąc pływa po temacie , śmieszą mnie jego niepoważne stwierdzenia ,

że po mdernizacji punktu w ok. Skierniewic cena będzie taka sama jak przed modernizacją , przecież zainwestowane dziesiątki milionów muszą 

się zamortyzować . Urząd miasta nie podając ilości opdadów , mydli na mieszkancą oczy , że dopłaci , ale skąd , z naszych podatków . 

Przepraszam ale P. rzecznik stosuje stere metody rzeczników , a w naszym kraju było i jest dużo ,, rzczników godnych naśladowania ''

(2016/02/08 23:35)

Pan rzecznik burmistrza wykonał fajne kalkulacje kosztów. Cytuję:

"Z Sochaczewa odbieranych jest rocznie 11 tysięcy ton odpadów zmieszanych, cena na bramie RIPOK w Płońsku 324zł.

11 000 t x 324 zł = 3 564 000 zł

Plus koszty transportu (liczone duże zestawy po 20 t, 4zł/km, według wiedzy Pana Jerzego)

11 000t : 20 t = 550 kursów 

1 kurs do Płońska to  60 km x 2 x 4 zł = 480 zł

Transport do Płońska ogółem: 550 kursów x 480zł = 264 000 zł

ŁĄCZNIE 3 564 000 zł + 264 000 zł = 3 828 000 zł"

Proszony o sprawdzenie uwzględnionej w wyliczeniach ilości odpadów w kartach przekazania odpadów, będących kluczowymi i obligatoryjnymi dokumentami w gminach, rzecznik burmistrza zamilkł. Panie rzeczniku, a jaką opłatę za śmieci powinni uchwalić radni, jeśli do płońskiego RIPOK nie dojechałaby np. połowa tej sugerowanej przez Pana ilości odpadów?

(2016/02/09 19:47)

@clw

Panie clw, proszę się nie wciskać do gołębnika. To póki co rewir "gołębia szachisty". Do głowy mi nie przyszło, że Pan siebie tam widzi. Przypuszczam, że zbyt emocjonalnie i osobiście traktuje Pan moje wypowiedzi, ignorując ich szerszy kontekst. Zapewniam Pana, że tam gdzie w ripoście nie oznaczyłem adresatów, nie chodziło o Pana. Dostrzegam, że nie wszyscy anonimowo piszący gubią przyzwoitość.

(2016/02/09 20:16)

Dzisiaj, 17 lutego w Warszawie w ramach dwudniowego Forum Gospodarki Odpadami w Polsce SOSEXPO 2016 - http://www.sosexpo.ztw.pl/, miała miejsce V Ogólnopolska Konferencja Samorządowa "Gospodarka Odpadami - Wyzwania Dla Samorządów". Wśród 400 uczestników niestety nie spotkałem nikogo z decydentów z UM Sochaczew. Szkoda, bo było czego posłuchać, zwłaszcza była to świetna okazja do zweryfikowania populistycznej opinii, głoszonej przez burmistrza Sochaczewa, że ustawa śmieciowa jest bublem. Obecny podczas całej konferencji poseł Andrzej Maciejewski (Kukiz'15) - Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej z wielką uwagą śledził wystąpienia prelegentów - samorządowców, branżowych fachowców, oceniających reformę śmieciową po trzech latach. Nikt, a mówiono też o mankamentach systemu, nie krytykował ustawy. Padły natomiast oprócz pochwał pod adresem wielu sprawnych samorządów, również słowa krytyki. Zwłaszcza za brak samorządowej kontroli nad strumieniem odpadów. Często powtarzano, że samorząd ma nie tylko zorganizować jak najtańszy odbiór odpadów, ale ma też obowiązek zadbać o zgodne z ustawą ich zagospodarowanie. Apelowano o konieczność kontroli samorządów, jeśli chcemy ograniczyć wciąż istniejącą w gospodarce odpadami "szarą strefę" i wożenie odpadów poza RIPOK.

No proszę! Czyż proponowana przeze mnie dyskusja o kosztach systemu zagospodarowania odpadów na portalu e-Sochaczew nie okazuje się kłopotliwa dla naszych władz miejskich? Dlaczego burmistrz, czy jego rzecznik, nie chcą poinformować nas, gdzie i ile odpadów jest zagospodarowanych zgodnie z dokumentami. Czy mieszkańcy słono płacący nie tylko za odbiór, ale też za zagospodarowanie odpadów, nie mają prawa pytać i wiedzieć, gdzie trafiają ich śmieci? Mają płacić i tyle? A co na to obecni radni miejscy? Poprzednia przewodnicząca rady i radni poplecznicy burmistrza na sesjach miejskich nie pozwalali dyskutować o śmieciach. Wierzyli, że tworzą wzorcowy model do naśladowania przez inne samorządy. Gdzie ten wzorcowy model? Kto nas naśladuje?

Może ktoś poważny merytorycznie odpowie, zamiast chować się za jakichś anonimowych, wdzięcznych obrońców majestatu obecnej władzy.

(2016/02/17 21:15)

Program Konferencji SOSEXPO 2016:

(2016/02/17 21:21)

Nie wielu z nas ma tak dużą wiedzę w niniejszym temacie jak Pan Panie Jerzy. Widać Pana pytania są bardzo niewygodne dla władz miasta, skoro osoby władzę tę reprezentujące, tak wybiórczo odpowiadają na nie.

Szczerze powiem, to bardzo ciekawe, gdzie i ile odpadów jest zagospodarowanych zgodnie z dokumentami posiadanymi (miejmy nadzieję) przez burmistrza.

Dlatego pozwoli Pan, przyłączę się i również zadam pytanie.

Szanowny Panie Rzeczniku, co dzieje się z sochaczewskimi śmieciami, w jakich ilościach i gdzie trafiają?

Czy Urząd może upublicznić  posiadane dokumenty w tym zakresie?

(2016/02/19 12:21)

O tak, ewidentnie pytania o sposób zagospodarowania sochaczewskich śmieci są od dawna niewygodne dla burmistrza i jego rzeczników. Pierwszy raz pytałem o to, gdy burmistrz chwalił się opłatą w wysokości 6 zł od osoby za odpady segregowane, a jego zastępca obiecywał, że może być jeszcze taniej. Było to 9 lipca 2013 roku. Napisałem wówczas w polemice z rzecznikiem burmistrza m.in.: " Proszę też odpowiedzieć co dzieje się z zebranymi od mieszkańców śmieciami. To jest teraz obowiązek monitorowania i odpowiedzialność gminy! Czy są zagospodarowane zgodnie z postanowieniami Wojewódzkiego Planu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi? Mieszkańcy płacą nie tylko za odbiór, ale również za zagospodarowanie śmieci. Proszę więc o informacje na ten temat". Ówczesny rzecznik udał, że nie dostrzegł, albo nie zrozumiał pytania. Trzy lata później sytuacja się powtarza? Panowie, o co chodzi? Odpowiedzi na te pytania padną. To tylko kwestia czasu.

(2016/02/19 22:22)

Panie rzeczniku burmistrza, wprowadza Pan w błąd media i mieszkańców Sochaczewa informując, że do RIPOK w Płońsku trafia 11 tys. ton śmieci zmieszanych rocznie i tym uzasadnia Pan wysokość opłat za śmieci. Stawiam tezę, że taka ilość odpadów zmieszanych z Sochaczewa nie trafiła tam przez cały okres 3 lat, czyli od początku reformy śmieciowej. Oczekuję zatem od magistratu prawdy i przeprosin mieszkańców za podawanie do publicznej wiadomości takich bzdur!

(2016/02/20 14:57)

Szanowni Mieszkańcy, cierpliwości! Burmistrz i jego zastępca weryfikują dokumenty, a rzecznik najwidoczniej ma na głowie ważniejsze sprawy. :) 

(2016/02/20 22:07)

To bardzo ważny temat dla mieszkańców, wszystkich mieszkańców Sochaczewa, ale może nie tylko. Być może mieszkańcy innych gmin też powinny postawić podobne pytanie wójtom?

Nie pozwólmy zamieść tego tematu pod dywan!!!

(2016/02/22 08:56)

Nuda, nic się nie dzieje...

(2016/02/23 11:16)

a co ma sie dziac,wszyscy mądrzy i cwani jak z dala od ratuszowego stolka ,rady ,mądrości ,śmieszne to zarazem.

(2016/02/23 11:48)

Rzecznik burmistrza podał do publicznej wiadomości, że do RIPOK w Płońsku jedzie rocznie 11 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych, zebranych w Sochaczewie. Dlatego opłaty wynoszą za śmieci segregowane - 12,80 zł i za zmieszane - 22,00 zł od mieszkańca miesięcznie. Dodatkowo z budżetu miejskiego, aby ceny śmieci nie były wyższe, do każdego mieszkańca w systemie co miesiąc dopłaca ponad 2 zł, co w skali roku daje kwotę ok.1 mln zł!

Jeśli jednak śmieci z Sochaczewa nie są wożone do Płońska w podanej przez rzecznika ilości, to znaczy, że system jest tańszy, a mieszkańcy nie powinni płacić opłat w wysokości zaproponowanej przez burmistrza, a przyjętej uchwałą przez Radę Miasta.

Ten wątek pojawił się na portalu 23 stycznia br. Do dnia dzisiejszego burmistrz, jego zastępca od spraw komunalnych i jego rzecznik milczą. Mają dziwny problem z weryfikacją kart przekazania odpadów, które są podstawowym dokumentem dla każdej gminy. Karty dokumentują prawidłowość zagospodarowania odpadów komunalnych, za którą mieszkańcy Sochaczewa są również obciążani comiesięczną opłatą za śmieci. Burmistrz nie robi więc nikomu łaski, jego obowiązkiem jest poinformowanie mieszkańców oraz radnych, gdzie i w jakich ilościach zagospodarowane są sochaczewskie śmieci.

(2016/02/27 22:20)