Nieprawdziwie o śmieciach

/ 395 odpowiedzi / 39 zdjęć
Korekta: niezałatwiona!

(2019/07/11 10:09)
Polecam! Ciekawy wywiad z samorządowym fachowcem z branży odpadowej. Powinni go przeczytać sochaczewscy decydenci i ich poplecznicy próbujący usprawiedliwiać cenową porażkę i chwalący się, że ich podwyżki śmieci są niższe niż w sąsiednich gminach.

"Część samorządowców mówiła jednak o zmowie cenowej w RIPOK-ach, zrzucając winę za wzrost cen właśnie na instalacje."
- "Zgadza się takie głosy się pojawiają. Najwięcej krzyczeli ci, którzy przez lata nic nie zrobili w gospodarce odpadami. Ich jedyne działanie to było ogłaszanie przetargów i czekanie, kto da niższą cenę. Było fajnie, bo można było powiedzieć „nic mnie to nie obchodzi”. Nie słyszałem takich głosów od samorządów posiadających swoje lub wspólne z innymi RIPOK-i."
https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/samorzady-boja-sie-wolnego-rynku-moze-sie-okazac-ze-wybudowalismy-pomniki-za-200-mln-zl,128641.html

(2019/07/12 08:19)
Sochaczewscy decydenci znają tylko 3 metody ustalania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminie mówi o 4 metodach:
Art. 6j. 1. W przypadku nieruchomości, o której mowa w art. 6c ust. 1, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn: 1) liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, lub 2) ilości zużytej wody z danej nieruchomości, lub 3) powierzchni lokalu mieszkalnego – oraz stawki opłaty ustalonej na podstawie art. 6k ust. 1.
2. W przypadku nieruchomości, o której mowa w art. 6c ust. 1, rada gminy może uchwalić jedną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego.

Art. 6k. 1. Rada gminy, w drodze uchwały:
1) dokona wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi spośród metod określonych w art. 6j ust. 1 i 2 oraz ustali stawkę takiej opłaty; dopuszcza się stosowanie więcej niż jednej metody ustalenia opłat na obszarze gminy;


To żadne novum, że są 4 metody. Tak jest już od 6 lat!!!

(2019/07/13 18:54)
Po sesji Rady Miejskiej propaganda miejska napisała na stronie internetowej : "Radni uchwalili stawkę za śmieci".Więcej precyzji w propagandzie magistratu! Nie wszyscy radni uchwalili stawkę za śmieci. Informacja, że 12 radnych było "za", to powód do wstydu? Radni Prawa i Sprawiedliwości (PiS) oraz Sochaczewskiego Forum Samorządowego (SFS) przychylili się do propozycji burmistrza i głosowali za podwyższeniem stawek. Radni Bezpartyjnych Samorządowców (BS) oraz Koalicji Obywatelskiej (KO) głosowali przeciw.
http://sochaczew.pl/AppData/tinymcegallery/ustalenia%20op%C5%82aty%20za%20odpady.pdf

(2019/07/23 12:07)
Panie radny w Radzie Miejskiej to radni przyjmują uchwały rady miasta to ,że opozycja jest przeciw nie zmienia faktu, kto tę uchwałę przyjął.Czy propaganda napisała, że wszyscy radni? Ja się cieszę ,że walczy Pan o niższe stawki opłat za wywóz śmieci,szkoda tylko ,że nic z tego nie wynika.

(2019/07/23 12:51)
Panie zbigsoch, ależ zmienia, zwłaszcza ogląd i wiedzę tych mniej zorientowanych mieszkańców Sochaczewa, którzy po przeczytaniu mojej korekty będą świadomi komu zawdzięczają podwyżkę opłat za śmieci. Kiepskiej intuicji burmistrza w temacie śmieci na przestrzeni 6 lat (świadczy o tym ponad 380 wpisów w tym wątku) i bezkrytycznym poplecznikom, którzy jak widać, głosują za wszystkim co proponuje burmistrz.
Walczę od 2013 roku (od wprowadzenia reformy śmieciowej) nie tylko o niższe stawki za śmieci w Sochaczewie, ale też z niekompetencją i hipokryzją burmistrzów w temacie śmieci. Moja próba pomocy samorządowi miejskiemu spotkała się z wrogością i brakiem zrozumienia podczas sesji Rady Miejskiej pod koniec I kadencji burmistrza Osieckiego. Została wówczas odtrącona. Chciałem i mogłem pomóc. Zadufanie i popełnione błędy kosztują nas wszystkich, mnie również. Niestety "pociąg odjechał", stracone szanse na normalność w sochaczewskiej gospodarce śmieciowej już nie wrócą.

(2019/07/23 16:11)
Lada chwila musimy osiągnąć recykling odpadów komunalnych na poziomie 65 procent, czy odpadów opakowaniowych w wysokości 75 procent, a to plany bardzo ambitne. Dochodzi do tego redukcja składowania odpadów do 10 procent. Więc musimy coś zrobić i to na każdym poziomie. Co zrobi burmistrz Sochaczewa? Jakie kolejne strategiczne działania zaproponuje swoim radnym? O dotychczasowych mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej w dniu 11 lipca br. Polecam obejrzenie relacji filmowej na ten temat:
https://hdsystem.pl/fms/video/index.php?streamName=sochaczewsesja
Wyjątkowo ciekawe i pouczające kilka minut (od 48:08 do 52:00 minuty).

(2019/07/27 15:37)
Upłynęło kilka miesięcy od sesji lipcowej, kiedy burmistrzowie pokrętnie odpowiadali na pytanie radnego Adama Klocha o Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) i możliwość pozyskania na jego budowę środków unijnych. Miało go nie być w Chodakowie jak stwierdził burmistrz Osiecki, dlatego miasto zleciło to zadanie Gminie Sochaczew. Gmina zrobiła przetarg dla wszystkich gmin powiatu (bez Nowej Suchej, która ma swój PSZOK) i miasta. W efekcie powstał wspólny PSZOK dla mieszkańców miasta i gmin powiatu. Gdzie? W Chodakowie!!! To jest przykład traktowania przez władze miejskie trudnego tematu zagospodarowania odpadów i uprawiania propagandy mijającej się z rzeczywistością.
Inną kwestią jest wieloletnie utyskiwanie przez władze Sochaczewa na RIPOK w Płońsku. Instalacja płońska przechodzi teraz proces modernizacji (dostosowanie do funkcji Centrum Recyklingu), co spowoduje przejściowe ograniczenia w odbiorze śmieci. To będzie okazja dla władz Sochaczewa do znalezienia tańszego RIPOKu i spełnienia obietnicy obniżenia kosztów odbioru śmieci od mieszkańców miasta.

(2019/11/25 19:07)
Czy miasto doszło już do porozumienia z RIPOK w Julkowie? Teraz nie ma już rejonizacji, więc nie ma przeszkód, żeby wozić odpady do tańszej instalacji w sąsiednim województwie. Czas spełnić obietnicę obniżenia mieszkańcom ceny za śmieci. Chyba, że to był tylko wyborczy pic!!!

(2019/12/01 13:07)
Jedni gadają bzdury, a drudzy się modernizują.
Umowa na modernizację sortowni odpadów!
Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poświętnem przejdzie kompleksową modernizację, która pozwoli na zwiększenie ilości odpadów komunalnych poddawanych recyklingowi.
26 sierpnia 2019 r. Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Płońsku Sp. z o.o. podpisał umowę na realizację zamówienia publicznego pod nazwą "Modernizacja zakładu w celu zwiększenia recyklingu odpadów surowcowych bez zwiększenia mocyprzerobowych".
Zamówienie zostanie zrealizowane przez firmę Sutco-Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Hutniczej 10.
Wartość umowy:14 735 400,00 zł

Modernizacja zostanie przeprowadzona przy wsparciu środków unijnych.
Kwota dofinansowania:7 992000,00 zł

(2019/12/10 14:16)
co wam te gadanie da? urząd wie lepiej ile trzeba płacić,najniższe stawki zostaną skontrolowane,bogato ma być !!tu nie chodzi o to co pobierze firma,ważne żeby podatku odprowadziła jak najwięcej

(2019/12/14 16:35)
Umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w Sochaczewie jeszcze trwa, ale skończy się za kilka miesięcy. Czekają nas kolejne podwyżki cen za śmieci? Od sierpnia dzięki 12 radnym koalicji rządzącej miastem płacimy 19 zł od osoby za segregowane i 38 zł za śmieci zmieszane. Przypomnę, że kiedy radni uchwalali budżet na 2019 rok zaplanowali na gospodarkę odpadami 5,354 mln zł. W lipcu 2019 roku musieli zwiększyć środki na obsługę odbioru i zagospodarowania odpadów o kwotę 1,470 mln zł, aby firma nie wycofała się z umowy. W budżecie na 2020 rok pojawiła się wyższa o milion złotych kwota 7,786 mln zł (o 15% wyższa od kwoty z 2019 r.), co zwiastuje kolejną podwyżkę cen za śmieci dla mieszkańców miasta. Dlaczego? Skoro nie ma już regionalizacji, sochaczewskie śmieci mogą pojechać do tańszej instalacji zagospodarowania odpadów np. w woj. łódzkiem. Dotychczas burmistrz używał takiej wygodnej dla niego wymówki, że byłoby taniej gdyby nie ograniczenia regionalne. Jaki teraz wymyśli argument na usprawiedliwienie kolejnej podwyżki? Niestety mieszkańcy płacą za dyletanctwo naszej władzy lokalnej i legislacyjne buble naszych ustawodawców. Ten ponad trzyletni wątek, najdłużej komentowany na portalu, świadczy o tym ewidentnie.

(2019/12/25 19:42)
Wciąż czekam na informację z magistratu, że sochaczewskie śmieci jeżdżą już do Julkowa k/Skierniewic. Dyskusja w tym wątku zaczęła się od utyskiwania rzecznika burmistrza, że regionizacja jest dla Sochaczewa fatalna, a śmieci nie są wożone do tańszej instalacji. Burmistrz w kampanii wyborczej obiecywał, że śmieci będą tańsze. Takie bajki mógł opowiadać tylko ktoś, kto nie miał pojęcia o gospodarce odpadami, lub też nie traktuje mieszkańców poważnie. Regionizację zniesiono, ale ceny za śmieci w Sochaczewie podniesiono. I to nie jest ostatnie słowo burmistrza (ma być drożej), który już nie chwali się naprawianymi drogami, tylko ponoć pieniądze zamiast na drogi przeznacza na dopłatę za śmieci, aby mieszkańcy nie zorientowali się do czego doprowadziła indolencja śmieciowa naszych decydentów. Gospodarka odpadami nie jest łatwym zadaniem dla samorządów, zwłaszcza w legislacyjnym chaosie ostatnich czterech lat, ale są nieopodal dobre przykłady do naśladowania.

(2020/01/28 12:37)
DLACZEGO ŚMIECI SĄ DROGIE?
Czy winna jest ustawa, jak twierdził burmistrz Osiecki kilka lat temu? Wtedy nie rządził PiS, więc łatwo było atakować ustawę. Teraz winne są firmy, które dyktują ceny. A może to wina rządu PiS? Burmistrz tego już nie powie, bo przestałby rządzić. A ceny rosną, bo rośnie opłata marszałkowska za składowanie odpadów. Nazwa opłaty sugestywna. Zatem wina marszałka, który łupi ludzi? Ależ skąd!!! To rząd PiS ustalił wysokości opłaty marszałkowskiejRozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 roku w sprawie wysokości opłat jednostkowych za korzystanie ze środowiska. Opłaty te ustalił w wysokości:
za 2018 r. - 140 zł/tonę, za 2019 r. - 170 zł/tonę, za 2020 r. - 270 zł/tonę odpadów składowanych. Założono, że ludzie zaczną segregować odpady. Im wiecej segregacji, tym mniej składowania. Opłaty za korzystanie ze środowiska wpłacane są do marszałka, ale marszałek przekazuje je dalej, do końcowych dysponentów. Jak dzielona jest opłata marszałkowska? Otóż 50% opłaty należy się gminie na terenie której znajduje się składowisko, 10% dla powiatu właściwego dla tej gminy, a pozostałe 40% dla Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przy czym ta 40% kwota jest dzielona w proporcji 65% dla Wojewódzkiego Funduszu, a 35% dla Narodowego Funduszu. W kolejnych latach Minister Ochrony Środowiska wydawał obwieszczenia o wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska. Mimo apeli samorządowców o zamrożenie tej opłaty w dniu 30 sierpnia 2019 r. minister Kowalczyk ustalił stawkę na 2020 rok w wysokości 270 zł/tonę. To musi skutkować kolejnymi podwyżkami opłat za śmieci.

(2020/02/12 19:29)

gaj
Mnie zastanawia co się dzieje na rynku surowców wtórnych?
Kilka miesięcy temu można było oddać makulaturę i dostawało się parę groszy. Teraz nawet płacąc z odbór nie ma komu jej oddać.

(2020/02/12 22:18)
Co? Mieszkaniec Sochaczewa ma dostarczyć odpady segregowane do PSZOK oddalonego od granic miasta ok. 30 kilometrów? Najpierw burmistrz Osiecki pozwałał mieszkańcom gmin zwozić do Chodakowa odpady segregowane z całego powiatu, a teraz mieszkańcy miasta mają wozić swoje śmieci może do Teresina, Iłowa, czy gdzie jeszcze?

(2020/02/19 23:40)
"Urząd Miasta Sochaczew przeznaczył na ten cel kwotę8 830 080,00 zł".A skąd ją wziął, skoro w budżecie na 2020 rok zapisana jest kwota7 786 176,00 zł?
W SIWZ burmistrz nie wskazał Julkowa k/Skierniewic, o którą to Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) tak walczył, kiedy była ona poza regionem i Sochaczew nie mógł z niej korzystać. Teraz, kiedy nie ma ograniczeń regionalnych, jakoś o Julkowie zapomniano. Nie sugerowano też przystępującym do przetargu firmom odbierającym i zagospodarowującym sochaczewskie odpady wskazania najtańszego RIPOK. I tak za wszystko zapłacą mieszkańcy.

(2020/03/01 21:51)
Burmistrz się chwali w miejskim biuletynie - że będzie Minimalna zmiana cen za odbiór śmieci w Sochaczewie.

Czyżby? Mam wątpliwości po analizie dokumentów: SIWZ z rozstrzygniętego przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych do czerwca 2021 r. oraz projektów uchwał śmieciowych, które teraz są udostępnione w BIP Urzędu Miasta do konsultacji, a później będą proponowane radnym miejskim do uchwalenia.

Firma, która wygrała przetarg za 9,3 mln zł zaakceptowała częstotliwość odbioru odpadów z (A.) zabudowy wielorodzinnej i (B.) zabudowy jednorodzinnej. Ta częstotliwość drastycznie odbiega od częstotliwości, która znalazła się w konsultowanych projektach uchwał. Mieszkańcy mają płacić więcej za dużo gorszą usługę. Odbiór odpadów selektywnych 1 raz na kwartał!!! Koniec z wystawianiem gabarytów przy śmietnikach. Należy je dowieźć własnym transportem do PSZOK (gdzie? dlaczego ma on miasto kosztować ok.pół miliona zł?). Będzie więc usługa odbioru śmieci znacznie uboższa i mniej kosztowna dla firmy. Po uchwaleniu uchwał przez Radę Miasta w proponowanym kształcie, umowa z firmą będzie się drastycznie różnić od uchwalonego prawa lokalnego. O co tu chodzi? Myślę, że radni będą dociekliwi.

(2020/03/28 19:54)
Wskazane powyżej rozbieżności, dotyczące częstotliwości odbioru odpadów segregowanych w przedłożonych do konsultacji projektach uchwał, a warunkach wynikających z ostatniego przetargu, są kwestionowane przez propagandę magistratu. Odnoszę wrażenie, że polemizujący urzędnicy burmistrza nie zaglądają w dokumenty, które magistrat udostępnił do konsultacji w Internecie. Czemu ma służyć drastyczne zredukowanie usługi odbioru śmieci segregowanych przez firmę, a przerzucenie jej na mieszkańca i kierowanie go do PSZOK?
Czy w efekcie zmian w regulaminie utrzymania czystości i porządku w mieście należy się spodziewać w przyszłym roku być może jakiejś obniżki opłat za śmieci? Wszak, obiecanej!

W przeciwieństwi do blokującej mnie propagandy miejskiej na swoich forach internetowych, ja nikogo nie blokuję. Nie spodziewam się jednak polemiki ze strony magistrackich popleczników burmistrza po blamażu rzecznika sprzed kilku lat w tym wątku (jedne z początkowych wpisów).

(2020/04/02 13:43)