Nieprawidłowości w POWIECIE ciąg dalszy...

/ 13 odpowiedzi
Mogłoby się wydawać, że po zeszłorocznych aferach w powiecie (DPS Młodzieszyn, PCPR, MOW Załusków, zawyżaniu subwencji oświatowej i paru innych), które łącznie zakończyły się postawieniem 9 zarzutów prokuratorskich nic już nas nie zaskoczy. A jednak! Jak donosi sochaczewianin.pl w działaniach poprzednich władz RIO doszukała się kolejnych nieprawidłowości.
Link do artykułu: http://sochaczewianin.pl/index.php?nazwa=dane_aktualnosci&id_ak=33050

JAK RIO KONTROLOWAŁO STAROSTWO

Kontrolerzy Regionalnej Izby Obrachunkowej nie pozostawiają suchej nikt na sposobie, w jaki w sochaczewskim starostwie gospodarowano powiatowymi funduszami. Według naszych informacji przed kontrolerami Izby ukryto część wydatków związanych z termomodernizacją budynków należących do starostwa.

Nie tak dawno informowaliśmy czytelników o kłopotach w uzyskaniu przez Express Sochaczewski protokołu kontroli, jaką Regionalna Izba Obrachunkowa przeprowadziła w 2013 roku w sochaczewskim starostwie. Jednak w końcu udało nam się go otrzymać.
Po przeanalizowaniu dokumentu zdaliśmy sobie sprawę, dlaczego niektórzy urzędnicy starostwa zwlekali z jego przekazaniem naszej redakcji. Prawdopodobnie dlatego, że w poprzedniej kadencji samorządu w Starostwie - według kontrolerów RIO - popełniono tyle nieprawidłowości, że niektórzy zatrudnieni tam urzędnicy już dawno powinni stracić pracę.

Wpadki skarbnika

Weźmy chociażby finanse starostwa, które zostały skontrolowany przez RIO. Kontrolerzy zwrócili m.in. uwagę, że od 2011 roku staroście wypłacane było zawyżone wynagrodzenie i zostało ono ustalone bez zgody Rady. A to należy do jej wyłącznych kompetencji.
Jakby tego było mało kontrolerzy przypomnieli skarbnikowi Starostwa - bo to on odpowiada za owe nieprawidłowości - że zgodnie z przepisami maksymalna kwota miesięcznego wynagrodzenie pracowników samorządowych powinna wynosić 12 365,22 zł. Czyli nie może przekraczać w okresie miesiąca siedmiokrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej w 2012 rok, czyli - 1766,46 zł. Tymczasem starosta - za zgodą skarbnika - otrzymywał w latach: 2011, 2012 i 2013 wynagrodzenie w wysokości 12 540 zł miesięcznie.
Ale to nie koniec dziwnych wpadek pracowników starostwa odpowiedzialnych za finanse tego samorządu.

Wirtualna kasa

Kontrolerzy zwrócili także uwagę na nieważność umowy dotyczącej ryczałtu samochodowego, jaka została zawarta z sochaczewskim starostą. Została ona podpisana przez osobę do tego nieuprawnioną. Należy jednak nadmienić, że już w trakcie kontroli błąd ten został naprawiony i umowa została podpisana przez sekretarza powiatu. Ale z kolejnego zarzutu - stawianego przez RIO - skarbnik nie mógła się już tak łatwo wytłumaczyć. Tym bardziej – choć kontrolerzy nie mówią tego wprost - że mogło dojść do złamania ustawy o finansach publicznych.
Chodzi o utwardzenie placu pod miejsca parkingowe przed Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Sochaczewie. Otóż na ich budowę zawarto umowę na kwotę 125 tysięcy złotych, mimo że w budżecie starostwa nie zapewniono w całości środków na ten cel. Co już samo w sobie jest złamaniem przepisów.
W podobny sposób - zaciągając zobowiązania bez zabezpieczenia środków w budżecie – podpisywano umowy na remont mostu w Kozłowie Szlacheckim oraz na przebudowę jednej z powiatowych dróg. W przypadku tej ostatniej na realizację inwestycji w budżecie nie zabezpieczono nawet złotówki.
Do tego kontrolerzy mieli zastrzeżenia dotyczące wyboru banku, któremu starostwo powierzyło obsługę swojego budżetu. Bank został wybrany z pominięciem ustawy Prawo Zamówień Publicznych.

Znikająca faktura

Kolejna nieprawidłowość dotyczy realizacji i rozliczeń inwestycji dotyczących wymiany dachów w budynkach oświatowych w Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz dachu na budynku dydaktycznym w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie.
Przypomnijmy, że Prokuratura Rejonowa w Sochaczewie postawiła zarzuty trzem pracownikom Starostwa, zarzucając im, że wełna mineralna została położona nie tam, gdzie przewidywał projekt. Dodajmy, że prokuratura wszczęła postępowanie na wniosek kilku radnych Rady Powiatu. A oni podobno bardzo skrupulatnie prześwietlili obie inwestycje.
Chyba nie zrobili tego dokładnie. Otóż, jak wynika z protokołu RIO, kontrolerom nie przekazano wszystkich faktur związanych z termomodernizacją MOW w Załuskowie. Zabrakło np. faktury na 58 tysięcy złotych. Pieniądze te miały być zapłacone za dodatkowe prace. Umowę na ich wykonanie podpisano przed zabezpieczeniem na to środków w budżecie powiatu i bez wcześniejszego wyrażenia na to zgody przez radnych.
O tym dlaczego jej nie pokazano kontrolerom i innych zaskakujących, aby nie powiedzieć bulwersujących, kulisach termomodernizacji ZSR CKU i MOW napiszemy w jednym za najbliższych wydań Expressu.
Na koniec dodajmy, że - według kontrolerów RIO - za nieprawidłowości wykazane podczas kontroli odpowiadają ówczesny starosta oraz skarbnik powiatu, która nadal sprawuje swoją funkcję.

Jerzy Szostak

@Zirgu2 - zagłosuj lepiej na plac zabaw :)

(2015/04/09 17:23)
...jesteśmy już na 10 miejscu, ale do Żyrardowa dzieli nas prawdziwa przepaść... ;)

(2015/04/10 08:22)
Czemu wbienko odpycha informacje zirgu?To nawet interesujące, ile złego poprzednia ekipa zdążyła narobić. I to wszystko podpada pod prokuratora. Nieźle.

(2015/04/10 13:00)
hehehe byłemu prokuratorowi podpadało wszystko... głównie Ci co nie klaskali po novoosiecku hehe całe szczęście jest nowy Prokurator i może... może ten zacznie traktować równo wszystkich :)

(2015/04/10 13:26)
@dominika80
niczego nie odpycham, tylko od paru dni zachęcam @Zirgu2 do zagłosowania na plac zabaw :)))Ciebie też zachęcam - może niedługo awansujemy do pierwszej dziesiątki.
A afery były, są i będą. Mogą poczekać :) Jest nie powtarzalna okazja - trzeba wykorzystać.
Wracając do sprawy,zalecenia RIO raz dla @Zirgu2 są śmieszne, a raz porażające w zależności od opcji której dotyczą. Taki relatywizm. 
Zadaniem urzędu jest sprawy wyjaśnić i naprawić, prokuratury - udowodnienie złamania prawa, a dopiero sądu wydawanie wyroku. @Zirgu2 zawsze zaczyna od końca uzurpując sobie prawo sądu.

(2015/04/10 14:00)
@dominika80
niczego nie odpycham, tylko od paru dni zachęcam @Zirgu2 do zagłosowania na plac zabaw :)))Ciebie też zachęcam - może niedługo awansujemy do pierwszej dziesiątki.
A afery były, są i będą. Mogą poczekać :) Jest niepowtarzalna okazja - trzeba wykorzystać.
Wracając do sprawy,zalecenia RIO raz dla @Zirgu2 są śmieszne, a raz porażające w zależności od opcji której dotyczą. Taki relatywizm. 
Zadaniem urzędu jest sprawy wyjaśnić i naprawić, prokuratury - udowodnienie złamania prawa, a dopiero sądu wydawanie wyroku. @Zirgu2 zawsze zaczyna od końca uzurpując sobie prawo sądu.

wbienko

1. Zrób proszę skan mojej wypowiedzi, gdzie stwierdziłem, ze "zalecenia RIO są śmieszne", ok?
2. Wiem, ze można "nie zauważać" afer, relatywizować ich wagę, ale do diabła, w powiecie to już była patologia! Za którą szafę się nie wezmą to wylatuje im nie jeden a kilka trupów! Ślepy by zauważył skalę nadużyć, ale wbienko nie zauważa. ;)

(2015/04/10 14:36)

@Zirgu2 - ja nie pracuje w wydziale propagandy, więc nie mam czasu na przeszukiwanie postów. W inny sposób zarabiam na życie.

Ad.1 A przypominasz sobie ton swoich wypowiedzi, gdy na forum omawiana była sprawa respektowania zaleceń RIO w sprawie "Ziemi Sochaczewskiej" i magistratu? Takie to było wtedy dla Ciebie jakieś mało istotne :)) 

Ad.2 Nie mam możliwości grzebania w cudzych szafach, a już w szafach urzędu powiatowego - nawet o tym nie marzę, wiec nie mam pojęcia co tam SamooooZłoooooo schowało :)) Może Sodomię i Gomorię*  tam ukryli, a może tylko wydmuszki jakieś lub kapiszony, kto wie? Dobrze poinformowani zdadzą relacje, nadgorliwi nawet wydadzą wyroki ;) Ja na podstawie kilku zdań relacji dziennikarskiej ludzi nie oceniam, a innych wiadomosci jeszcze nie mam.

*- zaczerpnięte z wojskowości

P.S. @Zirgu2 zagłosuj na plac zabaw. Tylko kilku głosów brakuje nam (społeczności miasta), aby przeskoczyć Józefosław. O nie, nie już przeskoczyliśmy !!!! Teraz gonimy Osiniec :)

(2015/04/10 16:55)
wbienko
Ogromna prośba na przyszłość - nie przypisuj mi słów, których nigdy nie wypowiedziałem, ok? 

(2015/04/10 17:32)
@Zirgu2
To nie zabierałeś wtedy głosu? Widocznie z kimś równie aktywnym Cię pomyliłem. Jeśli tak to przepraszam.

(2015/04/10 17:55)
Głos zabrałem, ale nie krytykowałem zaleceń RIO, a to wielka, wręcz ogromna różnica.

(2015/04/10 19:55)
Zirgu2
Jak Pan Małolepszy brał udział w dyskusjach , to chociaż miał odwagę niekiedy - to fakt występować pod swoim nazwiskiem w przeciwieństwie do ciebie .Z Twoich wypowiedzi jasno wynika , żeś Pan pracownik samorządowy powiatowy albo miejski ,ale trzymający stronę obecnej władzy . Pytam się co Panu przeszkadza pisać pod swoim nazwiskiem jako, że jestem przekonany jest Pan osobą  publiczną.Czy to nazywa się tchórzostwem i brakiem odwagi , aby ujawniając się nie pokazać swojej twarzy a kamieniem rzucać zza rogu . Gdyby chciał Pan odwrócić pytanie, to ja jestem zwykłym zjadaczem chleba , osobą niepubliczną , ale nie cierpiącą tej władzy , i nie ukrywam, przekonany , że Ona długo nie porządzi.

(2015/04/11 22:24)
P.S  Zirgu2
A może Nam tu opowiesz jak to U.miasta dąży za wszelką cenę do ugody po sprawie w Płocku z Panem Ciurą. 50 tys. od miasta i 50 tys. od Ziemi to też od miasta , i co Ty na to , zapłacą czy nie. Ja myślę ,że zapłacą , tylko nie z własnej kieszeni.

(2015/04/11 22:36)
Tak samo jak Ty nie jestem osobą publiczną i korzystam z przywileju bycia anonimowym. To chyba zamyka naszą dyskusję. Pozdrawiam. 

(2015/04/11 23:41)