Obywatelu Jak zadłużony jest Twój samorząd

/ 44 odpowiedzi / 4 zdjęć
Werutjąc strony wskazane przez @Zirgu2 natrafiłem na takie oto zestawienia:

Zadłużenie Powiatuhttp://sprawdzsamorzad.pl/samorzad.php?jstname=Sochaczewski+%28powiat%2C+woj.+mazowieckie%29
Zadłużenie Miastahttp://sprawdzsamorzad.pl/samorzad.php?jstname=Sochaczew+%28gmina+miejska%2C+woj.+mazowieckie%29
Zestawienia obejmują lata 2010-2013. Wykresy mają odciętą bazę "0", ale dobrze wizualizują trend. Szczególnie ciekawy jest wskaźnik: jaki procent rocznego dochodu stanowiło zadłużenie w 2013 roku.

wbienko,

Próbujesz porównać różne jednostki samorządowe.. to tak jakbyś porównywał jabłka z gruszkami. Zrób sobie benchmark Sochaczewa do innych nieodległych miast, a się przekonasz jak to faktycznie wyglada. A wygląda tak (za ostatni rok z tabel, czyli 2013):

Sochaczew - zadłużenie 42,197 mln - na mieszkańca 1106 zł - 40,7% rocznego dochodu,
Żyrardów - zadłużenie 60,924 mln - na mieszkańca 1465 zł - 54,9% rocznego dochodu,
Skierniewice - zadłużenie 57,042 mln - na mieszkańca 1173zł - 29,1% rocznego dochodu,
Grodzisk Maz. - zadłużenie 62,339 mln - na mieszkańca 1478zł - 40,5% rocznego dochodu.

No i? ;)

(2015/03/06 16:42)
No właśnie!! No i czy to dobrze? :)

(2015/03/06 16:51)
 Te liczby też niewiele mówią - istotą rzeczy jest to czy to zadłużanie było celowe i spowoduje w przyszłości poprawę rynku pracy i wzrost dochodów miasta. Dla  Sochaczewa prognozy nie są optymistyczne. Ale za to w naszym mieście wszędzie rozbrzmiewają pieśni patriotyczne. 

(2015/03/06 17:05)
@dolicha - słusznie zauważone. Nie wiem jak w Żyrardowie i Grodzisku, ale u nas jakoś mam wrażenie, że miejsc pracy nie przybywa, inwesorów nie ma, infrastruktura nie porywa. 

(2015/03/06 17:21)
@Zigru te liczby doskonale odzwierciedlają się w wyglądzie tych miast,wystarczy pojechać i popatrzeć.Jak powiedział przedmówca:"celowość inwestycji"Mam nadzieję,że twoja wybitna Pani Starosta zmieni ten stan rzeczy,wraz z drogami o których masz tak dużo do powiedzenia.A pro po dróg zrób jak pisał wbienko przejedż się po nich rowerem będziesz miał stan faktyczny a nie www.ziemiasochaczewska.pl

(2015/03/06 17:23)
Panowie!
To, że środki w ww miastach są lepiej wydawane to WIECIE czy Wam to się po prostu WYDAJE / PODEJRZEWACIE / MACIE WRAŻENIE / PRZECZUWACIE? Skoro nie macie twardych dowodów, liczb to wyrażacie jedynie subiektywną opinię bazującą na niechęci do burmistrza Osieckiego. Dowody, twarde dowody są niezbędne w dyskusji.

(2015/03/06 19:38)
Z tymi miejscami pracy to jest troche dziwnie. To znaczy dziwnie na to patrzymy. OBI, Tesco, Sonata Parki i takie inne dają przecież pracę ludziom. To są nowe i nowsze miejsca pracy. Na budowe jakiejś fabryki to raczej nie mamy co liczyć, podobnie jak większosć polskich miast i  miasteczek.pewnie wsadzę kij w mrowisko, al eprzypomniało mi się, że kilku polskich producentów, np. sznurka i palet  z granulatu plastikowego, chciało uruchomić produkcję i dac prace ludziom na terenie byłego Chemitexu. Przypomnieć, jaki wrzask się wtedy podniósł?

(2015/03/06 20:30)
Zirgu2
To miasto za cztery lata będzie wyglądało jak ten dzisiejszy Chemitex , bez żadnych perspektyw. Odpowiedz Nam lepiej skąd powiat weźmie pieniądze na spłatę kar za oświatowe subwencje  i kiedy ruszy remont Staszica i kiedy przewidziane jest przecięcie wstęgi i nie chodzi mi tu tylko o nakładkę ale o całość.

(2015/03/06 20:50)
stawik12
Chętnie się z Tobą założę o duże pieniądze, że za 4 lata miasto będzie promieniało i kwitło. Nie wiem, ale podejrzewam, że zaraziłeś się wirusem defetyzmu rozsiewanym przez niemogących pogodzić się z porażką lokalnych działaczy samorządowych. Więcej wiary!
Powiat będzie musiał sobie jakoś poradzić, póki co nie ma jeszcze "wezwania do zapłaty", ale jestem pewien, że za taki "wałek" ktoś poważnie "beknie". O remoncie Staszica porozmawiajmy jak się zakończy, ok? bo póki co to bicie piany. 

(2015/03/06 21:37)
stawik12
Chętnie się z Tobą założę o duże pieniądze, że za 4 lata miasto będzie promieniało i kwitło. Nie wiem, ale podejrzewam, że zaraziłeś się wirusem defetyzmu rozsiewanym przez niemogących pogodzić się z porażką lokalnych działaczy samorządowych. Więcej wiary!
Powiat będzie musiał sobie jakoś poradzić, póki co nie ma jeszcze "wezwania do zapłaty", ale jestem pewien, że za taki "wałek" ktoś poważnie "beknie". O remoncie Staszica porozmawiajmy jak się zakończy, ok? bo póki co to bicie piany. 

(2015/03/06 21:42)
dominika a gdzie w Sochaczewie jest OBI I TESCO?

Zirgu2 czy ty się benzyny napiłeś czy może czegoś gorszego? Jesteś człowiekiem wielkiej wiary w obecny układ sochaczewski,gdybyś był muzułmaninem to pewniefanatycznie wierzyłbyś w Państwo islamskie.

(2015/03/06 21:47)
mefistoCzy analizowałeś sobie kiedyś JAKI WPŁYW NA POZIOM naszego życia jako społeczeństwa mają samorządy? Brałeś pod uwagę NA CO WYDAWANE JEST gro budżetowych pieniędzy? Czy myślisz, że samorząd miejski z budżetem ok. 100 mln zł (czyli ok. 2500 zł na mieszkańca) to jest czynnik decydujący o tym czy i jak się rozwijamy? Oświata, wychowanie i pomoc społeczna pochłania 55% budżetu, dolicz do tego 10% na koszty własne (administracja), kolejne 10% na kulturę i masz mikrobudżecik, który W MINIMALNYM STOPNIU wpływa na to czy za 4 lata będziemy bogatsi czy biedniejsi. Inne czynniki makroekonomiczne na to wpływają, dlatego pogódź się z tym - za 4 lata będziemy mieli się znacznie lepiej. Rosnący rokrocznie PKB Ci to gwarantuje. ;)

(2015/03/06 22:02)

Zirgu, w Twoim wpisie zawarta jest cała filozofia obecnej władzy w mieście -  jeżeli dostaniemy większe pieniądze z budżetu centralnego to będzie lepiej. W ogóle nie ma myślenia aby zwiększyć dochody własne. Dobrze, że przynajmniej dostrzegasz, że PKB rośnie bo oficjalna doktryna pisowców zabrania mówić o tym jak jest. Ma być "wszystko źle" 

(2015/03/07 06:50)
dolichaNic nie zrozumiałeś z mojego wpisu. Samorządy lokalne przy budżetach okrojonych o scedowane na nich wydatki na oświatę, wychowanie czy kulturę niewiele zmienią lokalnie. Na przestrzeni ostatnich kilku lat powstało kilka osiedli domków jednorodzinnych, klubów fitness, pubów i knajpek... to wszystko obrazuje/wpływa na nasz poziom życia i W ŻADNEJ mierze nie jest spowodowane działaniem władz lokalnych. Zasada jest prosta - im bogatsi mieszkańcy tym bogatsze miasta, a władza (jakakolwiek) ma nie przeszkadzać się bogacić.

(2015/03/07 07:30)
@Zigru a nie pomyślałeś,że swoją postawą ,wsparciem merytorycznym,współpracą mogą pomóc w rozwoju przedsiębiorczego ducha mieszkańców.Wiem,że to trudno sobie wyobrazić jeśli się żyje na garze budżetowym ale trzeba podejście zmieniać.Ciągłe ograniczenia zaściankowe postrzeganie rzeczywistości,podnoszenie kosztów utrzymania w imię iluzorycznego dobrobytu i nowoczesności za bijają chęć działania.Trzeba wyjść z za biurka,posłuchać ludzi tworzyć wspólnie plany rozwojowe a ni tylko przez pryzmat ustaw i własnych zwężonych wizji,uparcie dążąc do realizacji czegoś czego nikt w przyszłości nie będzie potrzebował.Trzeba analizować przyszłe koszty utrzymania wszelkiej infrastruktury.Mając moc decyzyjną można więcej niż tylko roztrwonić fundusze własne czy zewnętrzne .Wydajecie ciągle tak samo środki finansowe na te same cele bez analizy ich celowości.W ten sposób nigdy nie da się zaspokoić potrzeb.Taka jest istota samorządności nie tylko przesiedzenie 4 lat.Twoi mocodawcy nie mają póki co pomysłu na Miasto jak i na Powiat.Proszę nie wyskakuj znowu z jakim linkiem napisz coś od siebie lub co myśli twój układ trzymający obecnie władzę bo czas ucieka a miasto w stagnacji.

(2015/03/07 09:54)

Szanowny ''Zirgu2'' cóż za piękne słowa w ustach doświadczonego twórcy wizerunkowej polityki novoosieckiej... Wypowiedziane tuż po wymordowaniu ducha samorządu... nieprzypadkowymi działaniami prokuratury, urzędu skarbowego, ZwiKu, Sanepidu, PIHu, CBŚ i nnych posiadających władze kontroli z zakresu ''uprzejmie donoszę'' konsekwencja waszego politycznego zawzięcia jest co najmniej mało śmieszna skutkująca wyłącznie masą stawianych zarzutów doprowadzających nasze miasto do upadku samorządu jako niezależnego organizmu powołanego aby dbał o mieszkańca... 

każdego mieszkańca tego smutnego novoosieckiego Sochaczewa... 

Wątpię aby ktoś odważył się aby zagarnąć nawet złotówkę z subwencji a wynik kreatywnej kontroli novoosieckiej skarbówki która jak płomień ogarnia całą konkurencję polityczną traktuje jako kolejny atak na opozycje sochaczewskich samorządowców i kolejny sygnał podszyty groźbą dla każdego kto nie popiera zadłużania obligacjami na prawie 50mln po to aby następne pokolenia miały co spłacać... 

''Zirgu2'' z całym szacunkiem te twoje info traktuje jako ''kolejną brudną szmatę'' która ma odwrócić uwagę mieszkańców Sochaczewa od nieudacznictwa samorządowego obecnej władzy... Inkwizycja novoosiecka... palenie na stosie czarownic... za pomówienia... wasza władza nie wniosła nic po za obłudą i wykorzystywaniem stanowisk publicznych do prywatnej polityki personalnej... Jedyne co stworzyliście to nową grupę społeczną ''novoosieckich urzędników'' kosztem każdego mieszkańca Sochaczewa chwalicie się osiągnięciami które zawdzięczacie Czubackiemu... nic nie pozyskaliście dla Sochaczewa... tyle mówiłeś o rzetelności napisz więc rzetelnie co zawdzięcza miasto ''Przebiegłej Grupie Novoosieckiej''  

(2015/03/07 15:30)
tadeusz, wciąż czekam na konkret nr 1 (czyt. jeden) z Twojej strony, bo póki co w Twoich homeryckich opisach jest więcej wody niż na Marsie ;)

(2015/03/07 17:48)
zirgu2 ,według ciebie samorząd jest po to żeby wypłacać pensje nauczycielom i innym przypisanym do samorządu podmiotom a do tego żeby samemu się utrzymywać.Za pozostałe grosze może coś tam zrobić dla miasta.Rozwój ma gwarantować mi wzrost PKB a nie samorząd,więc idąc tym tropem to nie ważne kto rządzi bo to i tak nie ma znaczenia.Nie zastanawiałeś się nad tym że gdyby Sochaczew był o 50 km dalej od Warszawy to przy rządach tych nieudaczników mieszkalibyśmy pod strzechą a na ulicach byłby bruk.Miasto nasze ma idealne wręcz połączenie a mimo to prawie się nie rozwija.Tylko dzięki zaradności mieszkańców coś się tu dzieje ale młodzi którzy liznęli trochę życia poza Sochaczewem nie chcą już tu wracać bo nie mają po co. 

(2015/03/07 19:16)
Święte słowa , bo za cztery lata, po  rządach tych ludzi Sochaczew będzie wyglądał jak Chemitex dzisiaj.

(2015/03/07 20:13)
Panowie! Spójrzcie na proporcje budżetowe, na liczby i wyciągnijcie wnioski! To, że to dla Was czarna magia i nie potraficie ich właściwie zinterpretować to nie powód aby straszyć innych defetystycznymi wizjami Sochaczewa! Zapiszcie sobie ten wątek i za 4 lata do niego wrócimy. Ja stawiam dolary przeciw orzechom, że zakład wygram, bezsensownie bić piany w dyskusji z Wami nie zamierzam. Pozdrawiam.

(2015/03/07 20:32)
 Zirgu- pianę bijesz Ty. Nie proporcje budżetowe są ważne a wysokość budżetu. A jego wzrostu  nie potraficie wypracować.

(2015/03/08 07:13)
dolicha
Podawaj proszę prawdziwe dane, bo ściemniasz! Poniżej masz dane jak rosły dochody miasta w latach 2010-2013 - wzrost o ponad 23%! Jak uwzględnisz zaplanowane dochody na 2015 na poziomie 109,4 mln zł, to wzrost jest rzędu 30%!

(2015/03/08 09:07)

WIT
Zirgu , jeśli możesz , podrzuć takie dane : liczba uczniów w Szkołach Sochaczewskich (podlegających UM) - wydatki na oświatę , czyli Rok 2010 - uczniów ...... wydatki ....., Rok 2014 - uczniów ...... wydatki .....

(2015/03/08 10:31)
niestety, nie pomogę, nie mam dostępu do takich danych - pytanie do rzecznika UM.

(2015/03/08 11:26)

(2015/03/08 12:16)