Parafia św. Wawrzyńca dzwony

/ 74 odpowiedzi
Operator - tak sie składa, że ja w mniej wiecej takiej samej odległosci mieszkam i akurat pobodke mam codziennie kiedy jest uchylone okno. Chociaż ostatnio melodii rano nie slysze. Same dzwony mnie budza ale jak one skoncza dzwonic to przynajmniej wiem ze na tym koniec. A nie ukrywam, że w pełni usatysfakcjonowana bym była jakby rano było TYLKO 6 uderzeń oznaczajacych godzine 6.00 :)

Dragon - jestes w błedzie. Temat kosciola byl juz tutaj wczesniej poruszony i nie chodzi tutaj, ze to akurat kościol. Np w weekendy na placu organizowane sa jakies imprezy (nawet nie wiem co to bo w nich nie uczestnicze). Wszystko jest u mnie slychac co tez jest drażniące ale nie zaczynaja grac i spiewac o 6 rano więc jestem to w stanie zaakceptowac i zrozumiec, ze inni maja ochote sie pobawic.

Bianka - z całym szacunkiem ale może my jesteśmy jakieś "staromodne" i nie znamy sie na nowinkach "technicznych" haha :D

Jacek myśle, że reakcja byłaby podobna + interwencje służb mundurowych co kilka dni :P

(2012/08/09 17:39)
i nigdy by więcej Jacku do Ciebie nie przyszedł a do Krk pójdą ;)

resztę napisałem już na 1 stronie tematu

a może kościoły powinny być budowane jak supermarkety, na obrzeżach miasta?

(2012/08/10 10:08)
U nas  w każdej dzielnicy jest kościół..obecnie naliczyłem ich 6 , chodzi o kościoły Katolickie na terenie miasta.

(2012/08/10 11:48)
Łaskawco oświeć! ja naliczyłem 5:Karwowo, Chodaków, Trojanów,Wawrzyniec, Boryszew

(2012/08/10 13:08)
Jak liczymy Karwowo to i Kąty

(2012/08/10 14:20)
Dokładnie, a więc wychodzi 6

(2012/08/11 14:23)
To jeszcze Kozłów Biskupi czyli 7 :)
Zarówno Kąty jak i Karwowo to są oddzielne miejscowości a nie dzielnice Sochaczewa więc sie nie liczy. Są cztery kościoły rzymskokatolickie w Sochaczewie :P

(2012/08/11 16:03)
No ale mieszkańcy miasta Sochaczew należą do tych parafii. Np. mieszkańcy ul. Płockiej podlegają pod Kąty, a mieszkańcy ul. Gawłowskiej oraz uliczek odchodzących od niej pod Karwowo.

(2012/08/11 19:57)
Temat jest ciekawy. Pozwolę sobie wyrazić swoje zdanie w tym temacie.Postaram się być w miarę rzeczowy.Od odmierzania czasu są zegarki a nie jakieś kuranty czy dzwonnice.Po pierwsze primo:Ja nie wychodzę o 6 rano na osiedle i nie drę mordy który godzina. Jakbym tak dwa razy zrobił - to pewnie sąsiedzi nauczyliby mnie zasad dobrego sądsiedztwa.Po drugie primo: Do osoby która twierdzi, że jak ktoś śpi o 6 rano to leń.Myślisz, że jak o tej 6 rano nie odbijam karty w kopalni to jestem nygus?Są różne rodzaje pracy.Po trzecie primo:Jak to kolega kacpersky wywołał swojego kolego co mieszka koło wieży ciśnień.Jak też tam mieszkałem. Mieszkam teraz na Hanki Sawickiej. Wszędzie słyszałem te nap...nie kurantów. Masakra jakaś. Te dzwonki komponował jakiś niespełniony artysta nurtu disco polo.Ponadto nie porównujmy przyjemnego dźwięku hamującego pociągu do tego wycia.Po czwarte primo - ultimo:Jeden słyszy drugi nie. To jak z paleniem - jednemu przeszkadza - drugiemu nie.Ale tam się kończy twoja wolność gdzie naruszasz moje prawa. Te kościelne nawalanie w rurki czy co oni tam robią jak widzę przeszkadza więcej niż jednej osobie - w związku z tym powinno zostać zakończone. Kto chce chodzić do kościoła - ten go znajdzie i bez tej echolokacji.

(2012/08/12 21:54)
 Tak zachodzi tu jedno pytanie. Bo czy jeżeli komuś przeszkadza to co akceptują inni, większość to czy to czy ta większość powinna się dostosować czy ten pojedynczy osobnik nie nadaje się do wsółżycia w społeczeństwie?. Gdy byśmy tak rozpatrywali pod kątem że cokolwiek by nie zrobić to pogwałcenie podstawowych wolności i prywatności człowieka to dojdziemy do jakiegoś totalnego absurdu i obłędu w którym jednak nie da się żyć. Jednemu będą przeszkadzały dzwony innym głośna muzyka na pl.Kościuszki , trzeciemu samoloty, tiry  itd,itd. Jak komuś za głośno w mieście to przeważnie wyprowadza się na wieś.

(2012/08/12 23:13)

Olaf,

Z jaki żródeł masz wiedze, że większość jest za dzwonami budzącymi najbliższych sąsiadów kościoła ???

Czy "kościół" pytał  mieszkańców o zdanie przed montażem ???

Owszem pewne rzeczy akceptujemy, ale nie budzenie o 6 rano, tiry wracające na ulice miasta czy nic nie robienie naszego burmistrza itd.

(2012/08/15 15:58)
wiele rzeczy się robi i nie pyta mieszkańców czy całego narodu  o zgodę.

(2012/08/15 18:26)
Temat jest ciekawy. Pozwolę sobie wyrazić swoje zdanie w tym temacie.Postaram się być w miarę rzeczowy.Od odmierzania czasu są zegarki a nie jakieś kuranty czy dzwonnice.Po pierwsze primo:Ja nie wychodzę o 6 rano na osiedle i nie drę mordy który godzina. Jakbym tak dwa razy zrobił - to pewnie sąsiedzi nauczyliby mnie zasad dobrego sądsiedztwa.Po drugie primo: Do osoby która twierdzi, że jak ktoś śpi o 6 rano to leń.Myślisz, że jak o tej 6 rano nie odbijam karty w kopalni to jestem nygus?Są różne rodzaje pracy.Po trzecie primo:Jak to kolega kacpersky wywołał swojego kolego co mieszka koło wieży ciśnień.Jak też tam mieszkałem. Mieszkam teraz na Hanki Sawickiej. Wszędzie słyszałem te nap...nie kurantów. Masakra jakaś. Te dzwonki komponował jakiś niespełniony artysta nurtu disco polo.Ponadto nie porównujmy przyjemnego dźwięku hamującego pociągu do tego wycia.Po czwarte primo - ultimo:Jeden słyszy drugi nie. To jak z paleniem - jednemu przeszkadza - drugiemu nie.Ale tam się kończy twoja wolność gdzie naruszasz moje prawa. Te kościelne nawalanie w rurki czy co oni tam robią jak widzę przeszkadza więcej niż jednej osobie - w związku z tym powinno zostać zakończone. Kto chce chodzić do kościoła - ten go znajdzie i bez tej echolokacji.

Dobre podsumowanie :)

Co do osób, który zarzekaja sie, że na wsi jest ciszej to owszem jest ale uwieżcie, że nie jest idealnie cicho. Trasy samolotów sie nie zmieni, kościoły też są, traktory, kombajny, ciągniki i inne maszyny hałasują od rana. Wiec też nie jest tak cudownie. Jedyny plus to ograniczony ruch samochodów. Ale to akurat mi nie przeszkadza w miescie bo ich nie słysze. Wszedzie coś sie dzieje dlatego niektorzy powinni zastanowic sie co moze byc uciazliwe dla otoczenia. Akurat teraz kiedy jest chlodniej i okno mam zamkniete nie przeszkadza mi nic i nie mam przymusowego budzenia o 6. Tak samo w zime bedzie spokoj. Niestety trzeba akceptowac wszystko co kosciół narzuca.

A tak na marginesie, ostatnio przechodzac uliczka przy kosciele wypatrzylam koło kosciola 6 lub 7 garaży, w ktorych zapewne stały ssamochody naszych księży... ciekawe skad na to znalazły sie pieniadze. Pewnie "co łaska"...

(2012/08/15 19:21)
Kościół nie musi pytać o zgodę przy montażu takich dopóki odbywa to się w granicach ogólnie przyjętego prawa. Cisza nocna trwa od godz. 22.00 do 6.00. Poza tym godzinami mogą sobie dzwonić.

(2012/08/15 21:15)
Perła nie pytaj o auta księży tylko o to skąd gołodupcy raptem stali się nagle  w Polsce Multi milionerami, właścicielami korporacji,firm, koncernów, Banków itd. a wszystko to się stało za rządów Unii Wolności obecnie ukrywającej się pod szyldem Platforma Obywatelska.

(2012/08/15 21:21)
Kościół nie musi pytać o zgodę przy montażu takich dopóki odbywa to się w granicach ogólnie przyjętego prawa. Cisza nocna trwa od godz. 22.00 do 6.00. Poza tym godzinami mogą sobie dzwonić.

Szkoda, że nie odbywa sie to w granicach ogólnie przyjętego rozsądku

(2012/08/16 09:57)

Olaf,

Czy w godzinach 6.00 - 22.00 można bezkarnie przekraczać dopuszczalne prawem granice chałasu, czy ogólnie przyjęte zasady dobrosąsiedzkie.

(2012/08/16 10:35)

dobre pytanie. ja tez o 6,03 nie zapodaje muzy na 200w kolumnach rozwalonych na maxa ;)

a zgodnie z prawem moglbym :P po prostu sa jakies niepisane zasady dobrego zycia miedzy ludzmi.

(2012/08/16 10:50)

Wg polskiej normy POLSKA NORMA PN-87/B-02151/02 Akustyka budowlana
Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach

Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach

Dopuszczalny poziom dźwięku A hałasu przenikającego do pomieszczenia od wyposażenia technicznego budynku oraz innych urządzeń w budynku i poza budynkiem:

Pomieszczenia mieszkalne w budynkach mieszkalnych, internatach, domach rencistów, domach dziecka, hotelach kategorii S i 1, hotelach robotniczych :

• maksymalny poziom dźwięku A, (LAmax), przy hałasie nieustalonym, w dzień 40 dB, w nocy 30 dB. ,

• a średni poziom dźwięku A, (LAm) (przy hałasie ustalonym1) lub równoważny poziom dźwięku A, (LAeq) (przy hałasie nieustalonym), dB w dzień 35 a w nocy 25 dB.

Tablica 1. Dopuszczalny poziom dźwięku A w pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania ludzi

Lp.

Przeznaczenie pomieszczenia

Dopuszczalny równoważny poziom dźwięku A hałasu przenikającego do pomieszczenia od wszystkich źródeł hałasu łącznie
LAeq, dB

Dopuszczalny poziom dźwięku A hałasu przenikającego do pomieszczenia od wyposażenia technicznego budynku oraz innych urządzeń w budynku i poza budynkiem

średni poziom dźwięku A, (LAm) (przy hałasie ustalonym1) lub równoważny poziom dźwięku A, (LAeq) (przy hałasie nieustalonym2), dB

maksymalny poziom dźwięku A, (LAmax), przy hałasie nieustalonym2, dB

w dzień

w nocy

w dzień

w nocy

w dzień

w nocy

1

2

3

4

5

6

7

8

1

Pomieszczenia mieszkalne w budynkach mieszkalnych, internatach, domach rencistów, domach dziecka, hotelach kategorii S i 1, hotelach robotniczych

40

30

35

25

40

30

2

Kuchnie i pomieszczenia sanitarne w mieszkaniach

45

40

40

40

45

45

3

Pokoje w hotelach kategorii II i niższych

45

35

40

30

45

35

4

Pokoje w domach wczasowych

40..45 3)

30..35 3)

35..40

25..30

40..45 3)

30..35 3)

5

Pokoje chorych w szpitalach i sanatoriach za wyjątkiem pokoi w oddziałach intensywnej opieki medycznej

35

30

30

25

35

30

6

Pomieszczenia łóżkowe w oddziałach intensywnej opieki medycznej

30

30

25

25

30

30

7

Sale operacyjne, pokoje przygotowania chorych do operacji

35

-

30

-

35

-

8

Gabinety badań lekarskich w przychodniach i szpitalach, pomieszczenia psychoterapii

35

-

30

-

35

-

9

Pokoje lekarskie, pielęgniarskie oraz inne pomieszczenia szpitalne (za wyjątkiem działów technicznych i gospodarczych)

40

30

35

25

40

35

10

Laboratoria medyczne, pokoje recepturowe w aptekach

40

-

35

-

40

-

11

Pokoje dla dzieci w żłobkach, klasy w przedszkolach

35

-

30

-

35

-

12

Klasy i pracownie szkolne (za wyjątkiem pracowni zajęć technicznych), sale wykładowe, audytoria

40

-

35

-

40

-

13

Sale konferencyjne

40

-

35

-

40

-

14

Pomieszczenia do pracy umysłowej wymagającej silnej koncentracji i uwagi

35

-

30

-

35

-

15

Pomieszczenia administracyjne bez wewnętrznych źródeł hałasu

40

-

35

-

40

-

16

Pomieszczenia administracyjne z wewnętrznymi źródłami hałasu, pomieszczenia administracyjne w obiektach tymczasowych

45

-

40

-

45

-

17

Sale zajęć w domach kultury

35..45 4)

-

30..40

-

40..50 4)

-

18

Sale kawiarniane i restauracyjne

50

-

45

-

- 5)

-

19

Sale sklepowe

50

-

45

-

- 5)

-

1) Np. pochodzącymi od centralnego ogrzewania, wentylacji, stacji transformatorowych.
2) Np. pochodzący od urządzeń dźwigowych, z sypów śmieciowych.
3) Należy przyjmować indywidualnie w podanych granicach w zależności od kategorii obiektu.
4) Należy przyjmować indywidualnie w podanych granicach w zależności od rodzaju zajęć.
5) Nie normalizuje się wartości maksymalnych.

Deweloperzy wiatraków nie podają ograniczeń określonych polską normą, a więc 25 dB (równoważny poziom dźwięku A, (LAeq) (przy hałasie nieustalonym2), w pomieszczeniach mieszkalnych w dzień 35 a w nocy 25 dB). Wykorzystują oni poziom hałasu na otwartej przestrzeni, określony w rozporządzeniu Ministra Środowiska, wynoszący 40 dB w nocy. Tymczasem wiadomo, że ściany domu nie dają tłumienia o 15 dB, a jeśli ktoś sypia przy otwartym oknie, to na pewno dużo mniej.

Wśród organizacji wpływających na ustalenia w rozporządzeniu Ministra Środowiska

Instytut na Rzecz Ekorozwoju, ul. Łowicka 31, 02-502 Warszawa

Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, ul. Kossutha 6, 40-833 Katowice

Biuro Wspierania Lobbingu Ekologicznego, ul. Raszyńska 32/34, 02-026 Warszawa

Polski Klub Ekologiczny, ul. Słowackiego 26a, 31-014 Kraków

Polska Zielona Sieć, ul. Raszyńska 32/34, 02-026 Warszawa

Dwa raporty z Japonii: Statistical distribution of normal hearing thresholds under free-field listening conditions, 2004-09; Kurakata, Mizunami, Ashihara (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology), and Matsushita (National Institute of Technology and Evaluation),

oraz Percentiles of normal hearing-threshold distribution under free-field listening conditions in numerical form, 2005-02; Kurakata, Mizunami, and Matushita.

Biorąc dane z drugiego raportu otrzymujemy minimalne poziomy hałasu, które są odczuwane przez pewien odsetek ludności.

percent 1 5 10 20 30 40 50 60 70 80 90 95 99

dB(A) 7 12 13 16 18 20 21 23 25 27 30 33 38

Liczby te odpowiadają warunkom w domu. Przedstawiciele deweloperów wiatraków twierdzą, że ściany domu dają redukcję hałasu o 10-15 dB(A). Jest to dalece przesadzone, a jeśli śpi się przy otwartych oknach- a wiele osób lubi spać przy otwartym oknie - to oczywiście hałas w domu jest niewiele mniejszy niż na zewnątrz. Ale aby nie narażać się na zarzut stronniczości, weźmy różnicę 15 dB(A) – i niech wszyscy zamykają okna!. Wtedy poziom hałasu na zewnątrz jaki jest odczuwalny w domu wyniesie

dB(A) 22 27 28 31 33 35 36 38 40 42 45 48 53

Zwiększenie hałasu o 5 dB powoduje widoczny wzrost skarg mieszkańców, w wzrost o 10 dB powoduje powszechne skargi na hałas. Tak więc, dodając 5 lub 10 dB otrzymamy poziom hałasu przy którym wystąpią widoczne lub powszechne skargi mieszkańców wyrażane przez pewien procent populacji.

dB(A) n 27 32 33 36 38 40 41 43 45 47 50 53 58

dB(A) w 32 37 38 41 43 45 46 48 50 52 55 58 63

Przy proponowanym przez deweloperów poziomie hałasu 40 dB(A) okazuje się, że 40% mieszkańców będzie odczuwać znaczący hałas, a blisko 20% będzie skarżyć się na niedopuszczalny hałas w swych domach. I to przy zamykaniu szczelnie okien!

(2012/08/16 11:57)

iks
W dniu dzisiejszym został skazany w Polsce przez sąd jeden z księży za wydzwanianie dzwonami kiedy popadnie i zakłócanie ciszy mieszkańcom także można z takimi praktykami walczyć.

(2012/10/30 21:51)

Skoro niektórym tak bardzo przeszkadzają dzwony, to może wolicie pięć razy dziennie śpiew muezina??? :) Zaznaczam, że śpiewa o różnych porach, raniutko o wschodzie słońca też :) Tu można posłuchać:

http://www.youtube.com/watch?v=VuSof6Ne8TM&feature=related

No i co lepsze...?? :)

(2012/11/01 21:18)
Nie czepiajcie się dzwonów, lepiej pozbierajcie śmieci i poczytajcie troszkę.

http://www.pch24.pl/rosjanie--niemcy--nie-tluczcie-nam-serwantek--,7139,i.html

(2012/11/03 15:45)
na szczescie nie mieszkam blisko kosciola. ale gdybym mieszkal to juz dawno napisalbym skarge. i niech nikt nie pisze o wyciach mueazina. to dzwonienie a zwlaszcza wycie ksiedza w niedziele przez glosniki na caly plac to jest dokladnie to samo. w niedziele nawet nie mozna na placu posiedziec bo to wycie z kosciola niestety odstrasza. nie rozumiem po co te glosniki na zewnatrz. na zewnatrz stoi zawsze jakas grupka znudzonych ludzi, ktorzy i tak niczego nie sluchaja tylko patrza sie to na niebo, to na innych, to na bruk.

(2012/11/04 12:05)