PGE - rachunki za prąd

/ 24 odpowiedzi / 2 zdjęć
Czy ktoś się orientuje czy jest to zgodne z prawem, a mianowicie PGE jak zwykle na początku roku przysyła rachunek za prąd, na którym po prostu lakonicznie informuje, że od 1 stycznia wzrosły stawki (a nawet dokładnie nie tyle, że wzrosły tylko, że tyle a tyle wynosiły przed zmianą a tyle i tyle po zmianie). Czy aby taka informacja nie powinna trafić do mnie przed 1 stycznia abym miał czas na decyzję czy dalej mam kontynuować umowę czy raczej zmienić dostawcę? Przecież ja mam chyba prawo nie zgodzić się na wyższą stawkę więc dlaczego jest mi naliczana bez mojej zgody. Czy już w tym kraju wolno jest wszystko? PGE chyba zapomina, że monopolu na swoje usługi już nie ma. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

oko
Tak przy okazji...

(2015/02/23 14:38)
Jednostronna zmiany zapisów umowy, czyli tak jak w tym wypadku, wzrost ceny, jest podstawą do rozwiązania umowy, chyba że zmiana umowy wynika ze zmiany prawa bądź też zmiany obowiązujących przepisów, tak mniej więcej działa to w przypadku telekomów, ale wydaje mi się że w tym wypadku, jest to podstawą do roszczeń z twojej strony, tym bardziej, na twoją korzyść działa fakt, że dostałeś to pismo po wejściu zmian w życie. Na stronach UOKiK-u coś powinieneś przeczytać na ten temat.

(2015/02/23 14:43)
W tym kraju niestety można wszystko - PGE zwłaszcza :(Ja byłem u nich w siedzibie by zmienić umowę to mi powiedzieli, że takie zmiany przyjmują tylko drogą listowną! Paranoja :(

(2015/02/23 14:43)

iks
Rozumiem, że macie tak wszyscy jeśli chodzi o PGE (czy tylko ja?), że rachunek, który przyszedł parę dni temu i obejmuje okres do połowy lutego ma wyższe stawki od stycznia bez żadnej wcześniejszej informacji? A jak ta kwestia wygląda u innych dostawców?

(2015/02/23 19:13)
Też tak mam, w dodatku nie mam poprzedniego rachunku , więc nie wiem ile podrożała energia ?
Rachunek jest około 30 złotych wyższy , niż grudniowy.

(2015/02/23 20:43)
PGE akurat niema tu nic do rzeczy!Z tego macie, z tamtego macie, chcieliście Platformy to ją teraz macie:vat,akcyza i wszystko w temacie.

(2015/02/23 21:17)
Ceny energii ustala Urząd Regulacji Energetyki, a nie PGE. Poza tym, umowę z dostawcą energii można rozwiązać w każdej chwili, nie trzeba czekać na zmiany cen, które mogłyby być podstawą do rozwiązania umowy.

16 grudnia Prezes URE zatwierdził taryfy operatorom systemów dystrybucyjnych. Stawki dystrybucyjne stanowią około połowy kwoty widocznej na rachunku odbiorców w gospodarstwach domowych. Taryfy dystrybutorów: Energa Operator, Enea Operator, Tauron Dystrybucja, RWE Operator oraz PGE Dystrybucja wzrosną średnio dla wszystkich grup odbiorców o 3,9 %, przy czym stawki opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną od ok. 70 groszy miesięcznie dla odbiorców przyłączonych do sieci PGE do ok. 1,60 zł dla odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z sieci Tauron Dystrybucja (tj. średnio 3,4 %). Wzrost stawek dystrybucyjnych wynika z potrzeby zwiększenia nakładów inwestycyjnych na poprawę bezpieczeństwa i ciągłości zaopatrzenia odbiorców w energię elektryczną.

Więcej na http://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/5929,Ceny-energii-w-2015-roku-bez-wiekszych-zmian.html

(2015/02/23 22:14)
 No i prawidłowo, jako były pracownik PGE proponowałbym sprawidzić, zrobić przegląd odbiorników energi elektrycznej w domu, czasem zdarza się że  ktoś oszczędza nie pali zbytnio światła itd. ale wystarczy  jakieś jedno kwioipijcze urządzenie (energo-wampir) który zrobi wam taki rachunek że za głowę się tylko i portfel trzymać.

(2015/02/26 00:07)
 No i prawidłowo, jako były pracownik PGE proponowałbym sprawidzić, zrobić przegląd odbiorników energi elektrycznej w domu, czasem zdarza się że  ktoś oszczędza nie pali zbytnio światła itd. ale wystarczy  jakieś jedno kwioipijcze urządzenie (energo-wampir) który zrobi wam taki rachunek że za głowę się tylko i portfel trzymać.
Tak - ja mam taki: C11 :(

(2015/02/26 13:16)
olaf do tego jeszcze w pradzie robisz??? ja pier** ty to jestes omnibus! znasz sie na wszystkim :)
podaj przyklady takich urzadzen, byly pracowniku PGE :)
po szkole sredniej kazdy wie co to takiego jest wat i kazdy potrafi odczytac tabliczke znamionowa oraz sobie przeliczyc..
wampiry hahaha.... no ciekawy jestem co wymienisz.. jesli napiszesz zelazko albo piecyk elektryczny to pekne ze smiechu... :) kazdy wie ze to jest pradozerny sprzet ale on nie chodzi calymi dniami.. a ja rozumiem te wampiry jako takie niepozorne urzadzonka pracujace cala dobe a zzerajace dziesiatki MW :)
dawaj dawaj... jedziesz młody... :) wykaz sie i chociaz w tym temacie sie nie osmiesz

(2015/02/26 13:31)

iks
lukzat i Deluxe sorry ale wypowiadacie się nie na temat. Moje pytanie brzmiało dlaczego nikt mnie nie powiadomił o wyższych opłatach i bez mojej wiedzy te wyższe opłaty nalicza. lukzat co mnie obchodzi, że 16 grudnia Prezes URE zatwierdził taryfy operatorom. Ja chyba nie mam obowiązku o tym wiedzieć bo operatorem nie jestem tylko odbiorcą. Deluxe nie mam problemu z kontrolą urządzeń w domu. 

(2015/02/26 15:32)
Problem w tym, że co ich obchodzi, że Ty się o tym nie dowiedziałeś wcześniej. Trzeba zmienić prawo. A już widzę las rąk chętnych, żeby się tym zająć.

(2015/02/27 10:38)
iks do jaśnie pana trzeba specjalną prośbę wysłać, czy zgodziłby się wielmożny pan kupować energię po droższej cenie w związku z podniesieniem podatków? A telewizora też nie posiadasz, było w mediach o podwyżkach energii.

Kacpersky ty jak zwykle udajesz głupiego i twoje wypociny nastawione na obrażanie traktuje jak zwykły kał i śmieci.  Mowa o potencjalnie niesprawnych odbiornikach które mogą pobierać więcej niż powinny( moga mieć tzw. straty np. iskrzaca na szczotkach wiertarka pobiera kilkakrotnie więcej niż powinna gdyż energia zamiast na pracę zamienia się w energię cieplną) lub starych urządzeniach z demoludów w których nie stosowano  tzw. klasy energetycznej. Obecnie kupując nowoczesne urządzenia posiadają takie odpowiednie  oznaczenie i warto np. czy to lodówka, pralka, telewizor czy inne kupować  odbiorniki tzw. energooszczędne. Każdy raczej wie  i wolałem tego nie pisać że najbardziej prądożerne są wszelkiego typu urządzenia grzewcze: termy,kuchnie,piecyki itp.
 Kacpersky ty jesteś jakiś idiota, znam się na tym, bo takie mam wykształcenie i uprawnienia,i nie udaję tu jakiejś omegi więc przestań bredzić bo wygląda jakbyś ciągle pijany pisał te swoje posty.

(2015/02/27 11:15)

iks
Tak Deluxe trzeba wysyłać bo tak jest w cywilizowanym świecie. Ja nie mam obowiązku oglądania telewizji. Umowa obustronna polega na tym, że informuje się drugą stronę o chęci jej zmiany.

(2015/02/27 13:07)
brrrrrryyyyy wiertarko ty wampirze! hahahha
no ciekawe dla wiertarki zaplace za audyt energetyczny ... dobrze ze mamy takiego klauna.. przy weekendzie wesolo :)

(2015/02/27 17:23)
 Jaki ciul? Wszyscy wiedzieli tylko On nie wiedział :))))))))

To miej pretensje do Miynystra Fynansiów że ci powiadomienia nie wysłał, napisałem tak niepoprawnie-wyraz pogardy dla tego Mynystra

Nie ma obowiązku oglądania a masz umowę z Zakładem Energetycznym i czy jest tam punkt w którym ZE ma obowiązek informować o podwyżkach cen, zwłaszcza jeśli te podwyżki nie dotyczą energii czy sposobu jej naliczania lecz polityki fiskalnej Państwa, vat, akcyza itp?
 Kacpersky ty z tym swoim pustym kwadratowym  łbem Iwana  jak wyjdziesz na miasto to lępszą bekę robisz.

Zresztą gucio mnie to obchodzi, jego problem niepodoba mu się to niech nie płaci, moi koledzy przyjadą i mu szybko zasilanie odetną :)))

(2015/02/27 17:46)
Ja też byłam zdziwiona tą informacją na fakturze, ale okazuje się, że wszystko zgodnie z prawem:Obowiązki przedsiębiorstwa energetycznego :"niezwłocznego przesyłania odbiorcy projektów wprowadzenia zmian w zawartej umowie wraz z pisemną informacją o prawie do wypowiedzenia umowy. Ponadto zakład energetyczny powinien powiadomić odbiorcę o podwyżce cen lub stawek opłat za dostarczaną energię, określonych w zatwierdzonych taryfach, w ciągu jednego okresu rozliczeniowego od dnia wprowadzenia tej podwyżki." Zatem jeśli wyrobili się w czasie... a wyrobili się to nie ma o czym rozmawiać.
Mnie natomiast zaskoczyła wizyta panów którzy przyszli wymienić licznik a  ja nie miałam żadnej informacji, nawet telefonicznej wcześniej od PGE. 

(2015/03/06 13:34)
 Bo takich praktyk się nie stosuje, monterzy dostają zlecenie na wymianę licznika u  danej osoby, jadą i to robią.

Rachunki za prąd,  na każdej fakturze są podane stawki i każdy może sobie policzyć ile zużył energii  i po jakiej cenie za kwh

Zakład Energetyczny, wodociągi i gaz  to jedyne firmy które najpierw dostarczają towar  za który płacicie z odroczeniem terminowym. Czy w jakimkolwiek sklepie dostalibyście towar nie płacąc za niego od razu?

Polskie kuriozum gdzie za wynajem mieszkania płaci się z dołu, gdzie  by was na świecie wpuścili do jakiegokolwiek mieszkania gdybyście nie zapłacili z góry za miesiąc, dwa lub 3  jak jest na wyspach?

(2015/03/06 14:58)
usługi telekomunikacyjne - płatność po fakcie.

Co do mieszkać to żeś wystrzelił. W Polsce też płaci się z góry + przynajmniej jedno miesięczną kaucję.

(2015/03/06 15:59)

iks
Dla Deluxe jak widać wszystkie absurdy są oki.

(2015/03/06 18:16)
Grzech czy na pewno wszędzie , a jeśli tak to jest prawidłowo!
 A jak z tą energią to pamiętam jeszcze z pracy" Panie ile   ucyniło i dlaczego tak drogo?", najpierw ludzie napalą energii a potem ździwsko jak przychodzi rachunek i trzeba płacić

(2015/03/06 23:48)
w Niemczech jest stała,roczna opłata za przesył i dostarczenie energii elektrycznej-75 euro-,wy sobie weźcie kwit z elektrowni i zobaczcie ile zużyliście kWh i ile zapłaciliście za dostarczenie,za gotowość i łaskę dostawcy

(2015/03/07 04:21)
przytoczę na swoim przykładzie-
zużycie-233 kWh -koszt po o,25390 zł-59 zł.16 gr.
rachunek-należność do zapłaty- 154 zł 13 gr-w tym 4,66 zł akcyzy
czyli zdarli ze mnie 95 zł.--
to były dwa miesiące letnie,zużycie nie najwyższe

taka ciekawostka z wikipedii

Akcyza lub podatek akcyzowy – podatek pośredni nakładany na niektóre wyroby konsumpcyjne.

Akcyza jest nakładana na dobra, aby ograniczyć ich spożycie, lub ze względu na wysoką akumulację zysku (niskie koszty produkcji, a wysokie spożycie). Obecnie stała się obszernym i łatwym wpływem pieniędzy dla budżetu państwa poprzez nakładanie na tzw. dobra infrastrukturalne (energia, paliwa itp.) lub konsumowane na masową skalę (np. używki)

czyli akcyzą chcą nam ograniczyć czy też akumulacja zysku wysoka ?-niestety  zysk za przesył oddany Niemcom z Taurona?

(2015/03/07 07:33)
 Opłata przesyłowa jest wyszczególniona na fakturze za prąd. Aczkolwiek  wszelkie podatki, akcyzy  nie idą dla zakładu Energetycznego tylko do  Skarbówki.

Takie państwo  niestety,które  likwiduje cały przemysł, wyprzedaje go za bezcen , likwiduje  miejsca pracy i zachowuje się jak Komornik konstruując cały swój Budżet z pieniędzy wyrwanych wszelkimi dostępnymi sposobami od podatników, Obywateli!!!

(2015/03/07 10:54)