Piszą o sochaczewskim skarbie na Onet.pl

/ 4 odpowiedzi
Chodzi o amforkę, którą przyniósł nam do muzeum chłopak z SP nr 4 i która datowana jest wstępnie na XIV wiek. W artykule na onecie trochę pomieszali informacje (o klasztorze i kościele) a zdjęcie wstawione pod nim jest wyciągnięte nie wiem skąd - zapewne nawet nie z Sochaczewa.

(2015/09/21 09:17)

Zdjęcie jest z tzw. "hurtowni zdjęć" i przedstawia jakieś szczątki, kości sam nie wiem...

A gdzie konkretniej ta amfora była znaleziona. Jaka ulica / okolica ?

(2015/09/21 10:15)
Podczas remontu na Staszica, koło podstawówki nr 4, jakieś 2 miesiące temu została przekazana do muzeum.  Generalnie mamy z nadzoru na Staszica setki (jeśli już nie przeszło tysiąc) fr. ceramicznych a także zabytki metalowe (np ręcznie kute nowożytne nożyce znalezione k. Niemcewicza czy fr. brązowej zawieszki z okolic ul . Farnej). Znalezienie amfory w całości (jedynie odłamany fragment wylewu) można zawdzięczać wielkiemu szczęściu jako, że ulica była już wielkokrotnie kopana w latach wcześniejszych. Godne pochwały jest, że została przekazana do muzeum (z relacji chłopca - Huberta wiemy, że była całkowicie oblepiona gliną).

W szczegółowej dokumentacji z badań, którą sporządzimy na początku przyszłego roku oraz wstępnym sprawozdaniom z badań, które sporządzimy jeszcze w tym roku (dla ZWIKU (być może jeszcze w tym tyg.) oraz PZD (po zakończeniu wszystkich prac) znajdą się wszelkie wytyczne co do dalszych badań w pobliżu prowadzonego nadzoru. Więcej informacji o pozyskanych zabytkach będzie też w artykule naukowym w przyszłorocznym roczniku naszego muzeum.
 Byłoby wskazane przebadanie w przyszłości nieużytku na terenie "Poświętnego" (mimo prowadzonych na tym terenie badań w roku 1980), terenie należącym do Kościoła - stan. archeologiczne nr 2 w Sochaczewie.
Takie badania wymagałyby zatrudnienia przy wykopaliskach dodatkowych ludzi i pokrycia kosztów ze strony miasta za zgodą i wolą jego mieszkańców i oczywiście zgodzie parafii (z rozmowy z proboszczem parę tygodni temu wnioskuję że nie byłoby żadnych przeciwwskazań do takich badań). Przyczyniłyby się one w dużym stopniu do dalszego poznania średniowiecznych początków Sochaczewa.

(2015/09/21 11:50)
dodam jeszcze, że amforkę oraz wybrane zabytki z nadzoru można oglądać od jakiegoś czasu na wystawie stałej MZSiPBnB

(2015/09/21 13:25)