Pod czujnym okiem - rozbudowa monitoringu miejskiego

/ 17 odpowiedzi / 2 zdjęć
ZAGŁOSUJ NA ROZBUDOWĘ MONITORINGU W SOCHACZEWSKIM BUDŻECIE OBYWATELSKIM
17 NOWYCH LOKALIZACJI:

1.      ul. Staszica (okolice Szkoły Podstawowej nr 4)

2.      teren Gimnazjum nr 2 (siłownia zewnętrzna, boisko orlik)

3.      pasaż  Żeromskiego

4.      ul. Żeromskiego/ul. Senatorska

5.      ul. Długa (okolice torów kolejki wąskotorowej)

 

6.      młyn w chodakowie/most

7.      skrzyżowanie ul. Chodakowska/ul. Wyszogrodzka

8.      ul. Grunwaldzka/ul. Hotelowa (plac zabaw, park, osiedle)

9.      Pasaż Duplickiego

 

10.  boisko Szkoły Podstawowej nr 2

11.  Park im. I. W. Garbolewskiego

12.  skrzyżowanie ul. Hanki Sawickiej/ ul. Wojska Polskiego (przy Szkole Podstawowej nr 3)

13.  skrzyżowanie ul. 15 Sierpnia/ul. Licealna/ ul. Traugutta ( przy zso m. F. Chopina)

14.  rozwidlenie ul. Lotników

15.  rondo ul. Towarowa/ul. Licealna/ ul. Piłsudskiego

16.  nowy plac zabaw - podwórko „Nivea”

 

17.  ul. Gawłowska

1. 

Realizacja projektu wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, wspomoże walkę z patologiami, wandalizmem oraz usprawni pracę służb porządkowych. Obecnie system obejmuje 16 kamer. Miasto Sochaczew zajmuje powierzchnię ponad 26 km2. Biorąc pod uwagę korzyści, jakie płyną z systemu wizyjnego, uważamy, że jest to liczba zdecydowanie za mała, dlatego proponujemy rozbudowę o 17 dodatkowych kamer. Wskazane przez nas lokalizacje wynikają z analizy preferencji mieszkańców oraz rekomendacji Powiatowej Komendy Policji w Sochaczewie.

Dzięki systemowi monitoringu możliwe są :

·         całodobowa identyfikacja i przeciwdziałanie naruszeniom spokoju, porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta, ustalanie ich sprawców , niedopuszczanie do niszczenia obiektów

·         wspomaganie służb porządkowych powołanych do zapewnienia spokoju, porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta [funkcja bezpośredniego nadzoru - obserwacja w czasie rzeczywistym, co w przypadku powstania zagrożenia pozwala na natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań]

·         utrwalanie dowodów popełnienia przestępstw i wykroczeń, poprzez rejestrację i archiwizację obrazu z kamer. Duża czułość urządzeń umożliwia rejestrację obrazu nawet przy bardzo słabym oświetleniu (np. lampy ulicznej) [funkcja dowodowa – zdarzenie zarejestrowane przez kamery może być wykorzystane jako materiał dowodowy]

·         obserwacja wielu miejsc jednocześnie bez względu na porę dnia i nocy oraz panujące warunki meteorologiczne 

·         funkcja prewencyjna – obecność kamer skutecznie odstrasza przestępców<

Projekt zakłada rozbudowę monitoringu miejskiego o 17 nowych kamer,  modernizację lokalnego systemu oglądowego, budowę systemu łączności:

·         zakup kamer szybkoobrotowych full hd dzień/noc z oświetlaczem podczerwieni do 100 metrów

·         zakup serwera monitoringu zapewniającego zapis obrazów z kamer

·         zakup oprogramowania

·         zakup komputera klienckiego

·         montaż serwera i konfiguracja oprogramowania

·         wykonanie instalacji kablowej i montaż punktów kamerowych

·         profesjonalna linia radiowa działająca w wolnym paśmie

·         zakup urządzeń towarzyszących w punkcie kamerowym

·         modernizacja nadajników światłowodowych w istniejących punktach kamerowych

·         wykonanie przyłączy zasilających


Co myślicie o tym projekcie? Które ze wskazanych lokalizacji wydają Wam się najpotrzebniejsze? Jakie inne miejsca montażu kamer byście wskazali?

(2015/06/20 22:22)
Jeszcze  na drodze do mojej cioci, do wujka, na działke, do lasu, nad rzekę ,w mojej piwnicy, na strychu itp, itp.

(2015/06/20 22:26)
Forumowiczu ''rozbudowamonitoringu''... Na głowę upadłeś?! po co? wszyscy wiemy że monitoring służy wyłącznie do wlepiania mandatów!!! władze i tak trzepią mieszkańców po kieszeni a budżet obywatelski nie jest po to aby tej samej nieludzkiej władzy robić prezenty... Policja zamiast wozić tyłki w autach zamiast z za szyb samochodów straszyć minami mieszkańców... połowa z nich niech ruszy dupę i popilnuje porządku na mieście.... Pieszo!!!... naprzyjmowali wypacykowanych laleczek to niech te policyjne ''modelki i modele'' pokarzą od czego są... chyba że boją się że fryzura się popsuje lub tiiipsik złamie... 

(2015/06/20 23:06)
Dzięki istniejącemu monitoringowi, na gorącym uczynku udało się między innymi złapać poszukiwanego od 4 lat listem gończym złodzieja samochodów, złodzieja halogenów samochodowych, wskazać sprawcę kolizji po zamianie osoby kierującej i pasażera, niszczenie mienia, bójki. Sytuacji jest wiele więcej, a monitoring nie zastępuje pracy policji, ale ją usprawnia. Nie ulega chyba wątpliwości, że fizyczną niemożliwością jest ciągłe patrolowanie tak rozległego obszaru jaki mogą objąć kamery.
Naszym celem nie jest wspomaganie "trzepania mieszkańców po kieszeni" lecz POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA.
Czy nie czułby się Pan bezpieczniej wiedząc, że podejrzany człowiek zaczepiający dzieci przy szkole podstawowej wzbudzi zainteresowanie pracownika monitoringu, a patrol szybko to sprawdzi,  do starszej pani, która zasłabnie na ulicy niezwłocznie przyjedzie karetka, a gdy ktoś zarysuje Pana samochód będzie Pan dysponował materiałem kto i kiedy to zrobił?

Oczywiście każdy mieszkaniec sam wybierze w budżecie propozycje, które poprze. Szanuję, że ma Pan odmienne zdanie w kwestii tego projektu.

(2015/06/21 01:11)
zgoda jeżeli część kamer z głównych ulic udostępniono by w internecie,te obecne na e-Sochaczew są denne i martwe,przypominają projektor do bajek na kliszy sprzed 40 lat gdze obrazki zmieniały się po przekręceni pokrętła, XXI wiek mamy , wiele miast udostępnia kamerki live z ulic,placów parków i nic w tym złego-  tak na marginesie --no absolutnie nie życzyłbym sobie podglądu z przed PUBów,coby tam nie sięgało oko Małżonki- to są męskie świątynie relaksacyjne i niech tak zostanie

(2015/06/21 07:22)

(2015/06/21 07:27)
Jestem pewien, że skromne pieniądze z BO można przeznaczyć na inny cel niż inwigilację obywateli. Ale co ja tam wiem.

(2015/06/21 16:29)
Ta propozycja to kolejny dowód na to, że nie wszyscy rozumieją idę SBO.
Monitoring to kolejna inwestycja obiecana przez Pana Osieckiego. Czyżby podobnie czekał ją taki sam los jak budowa hali sportowej dla dzieciaków z Chodakowa...?

(2015/06/22 06:42)
Na kamery niech sobie Policja zapracuje... i tak nas za dużo kosztuje życie codzienne... SBO raczej po tych wszystkich chorych podatkach przeznaczył bym na rekreację z pożytkiem publicznym... do dudY ten pomysł z kamerami i monitoringiem... może jeszcze dostęp do mojej kamerki w ''Laptoku lub w Fonie'' jednoznacznie moja opinia brzmi ''NIE'' dla kamer w mieście... choć w paKamerce magistrackiej jedną mogli by zamontować... hehehe

(2015/06/22 16:25)
jak ktos skopie ci samochod i tak nie udostepnią ci nagrania. w dupie mam taki monitoring. a policja niech sie wezmie do roboty a nie łata dziury monitoringiem. jakby ta instytucja funkcjonowala prawidlowo to podgladanie mieszkancow nie bylo by potrzebne i tyle w tym temacie.

(2015/06/23 08:23)
Problem systemu monitoringu jest znacznie poważniejszy niż nam się wydaje.Nie chciałbym tutaj nikogo częstować  szerokim rozpisywaniem się na dany temat gdyż to nie miało by sensu....  Należy jednak mieć świadomość że polskie prawo w ogóle nie zajmuje się sprawami monitoringu (głębokiej ingerencji w naszą prywatność). 
Rzeczą oczywistą jest że osoby zainteresowane tym systemem ( odnoszące jakieś tam korzyści ) będą przedstawiać nam informacje w taki sposób  aby to jakoś uzasadnić.Dobrym przykładem jest, kiedy pod pretekstem walki z hackerami i piratami komputerowymi chciano wprowadzić prawo ACTA. (ingerencja w naszą prywatność) 
Dziś w Sochaczewie głośno mówi się o walce z przestępczością proponując rozwiązania które jak się głębiej zastanowimy, wcale nie są nam potrzebne...Proszę zwrócić uwagę że Sochaczew z roku na rok  staje się miastem co raz bardziej policyjnym w którym dodatkowo z upływem czasu zamieszcza się co raz większą liczbę kamer.
Dlatego Warto zadać pytanie czy mimo tych wszystkich starań dziś czujemy się bardziej bezpieczni niż 20 lat temu? Kiedy policji było znacznie mniej, nie wspominając już o kamerach czy fotoradarach. 
Moim zdaniem jak w każdej dziedzinie życia we wszystkim trzeba znać umiar...Być może nie każdy się ze mną zgodzi ale uważam że obecna ilość kamer jest wystarczająca a bynajmniej rozbudowa czegoś bez żadnych granic rozsądku niczego dobrego nam nie przyniesie. 
Dla osób które uważają inaczej podpowiem taką ciekawostkęw 2005 r w Warszawie w centrum handlowym Arkadia zamontowano kamerę która optycznie potrafiła zajrzeć przez okno  do mieszkań oddalonych o 3-5km i z dokładnością określenia marki kobiecej bielizny... Dziś choć minęło kilka lat i technika poszła do przodu to takie zabawy - zaglądania do czyiś mieszkań ( proszę mi wierzyć ) są normalnością podczas nudnych wieczorów? 

(2015/06/23 09:50)
W sobotę będąc na stacji benzynowej ( ul.600 lecia ) mijałam patrol policji, który ewidentnie wkładał coś do czarnego worka (domyślamy się o co chodzi.) Wszyscy z ulicy mogli podziwiać pracę naszych funkcjonariuszy. Szczegółów nie znam, więc nie wypowiem się na temat akcji. Oczywiście nikt nic nie widział, nikt nie słyszał. Poszlak brak, taśm z monitoringu tym bardziej, bo za daleko i pech chciał, że nie sięgały. 

Według mnie kamery powinny być zamontowane na każdych światłach i na każdym większym skrzyżowaniu, by uniknąć takich czy innych tego typu sytuacji. 

(2015/06/23 11:34)
RobertHurka
rozumiem ze za 5-10 lat bedziesz prosil o dofinansowanie wszczepiania mieszkancom sochaczewa chipow pod skóre, co umozliwi sledzenie kazdego mieszkanca w czasie rzeczywistym? to tez przeciez poparawi bezpieczenstwo, myle sie?
sa setki technologii ktore umozliwiaja inwigilacje spoleczenstwa... to wszystko poprawia przeciez bezpieczenstwo? podsluchy, rewizje, wglad na konta itd... widze to w nastepnej kolejnosci twoich propozycji.
nie idzmy w ta strone co USA, gdzie debilni obywatele pozwolili sobie wmowic terrorystow i daja sie inwigilowac na potege.. co wladza skrzetnie wykorzystuje.. swiat nie jest idealny i poki bedzie czlowiek na tej planecie to bedzie wykorzystywal wiele rzeczy do tego, zeby trzymac owieczki za pysk i robic to dla wlasnych interesow.
kamerki pewnie zwieksza bezpieczenstwo ale ile razy zostana wykorzystane w innym celu? wiadomo jaka wladza jest w tym miescie.

(2015/06/23 11:36)
"Prokuratorzy z Wrocławia umorzyli postępowanie ws. oszustwa w jednym z klubów nocnych. Nie pomogły nawet wielogodzinne nagrania z kilkudziesięciu kamer"

http://www.tvn24.pl/prokuratura-nie-znalazla-podejrzanych-o-oszustwo-w-klubie-nocnym,556562,s.html
kolejny przyklad funkcjonowania monitoringu. sluzyc ma tylko wybranym osoba i konkretnym celom a nie obywatelom.

(2015/07/02 11:44)
Mam znajomych w Ostrowcu Świętokrzyskim i kilka miesięcy temu opowiedzieli mi głośną w ich mieście historię. Miasto co prawda 2x większe niż Sochaczew, kamer ma 70, a władze widzą potrzebę dalszej rozbudowy systemu...

"Od zeszłego tygodnia tematem, który nie schodził z ust mieszkańców naszego miasta było usiłowanie gwałtu, do jakiego doszło w rejonie Parku Miejskiego. Zaatakowana młoda kobieta uwolniła się z rąk oprawcy, który uciekł z miejsca zdarzenia. Dzięki miejskiemu monitoringowi wizyjnemu i systemowi kamer możliwe było odtworzenie przebiegu drogi jaką pokonał sprawca za swoją ofiarą. Najważniejszą jednak rzeczą było zarejestrowanie wizerunku oprawcy, który przyczynił się do jego zatrzymania.

      Prokurator oraz funkcjonariusze policji prowadzący sprawę przyznają, że dzięki opublikowanemu wizerunkowi mężczyzny, który zarejestrowany został przez miejski monitoring, odebrali kilkadziesiąt sygnałów i informacji. Przyczyniło się to do zatrzymania sprawcy tego zuchwałego napadu. Sukces kryminalnych byłby mało prawdopodobny, gdyby nie miejski monitoring wizyjny."


http://www.strazmiejska.um.ostrowiec.pl/index.php/108-artykul-informacyjny/artykul/345-gwalciciel-w-oku-kamery

(2015/07/03 16:57)
czekolada4322 Wszyscy się zgodzimy że postęp techniki daje nam wiele możliwości jednak nie popadajmy w odchylenia obłędu,  obecny system monitoringu jest zdecydowanie wystarczający a zwiększanie ilości kamer będzie przekroczeniem granicy rozsądku.

(2015/07/03 17:53)
Uwaga na bankomaty w Sochaczewie
a tu kolejny przyklad sprawnie funkcjonujacego monitoringu... kazdy bankomant ma kamere i co?
podkreslam jeszcze raz... szary obywatel jesli poniesie jakas szkode i jest prawdopodobne, ze to zostalo nagrane - nie ma dostepu do miejskiego monitoringu jak nie ma znajomosci... policja sądy itd... miesiace czekania a potem sie okazuje ze i tak nagrania nie ma...
po drugie: jakby policja sprawnie dzialala i jak nalezy to by nie byly potrzebne dodatkowe srodki w postaci dziesiatek kamer.
po trzecie: najlepsza kamerą sa osoby (swiadkowie) ktorzy reaguja i zadzwonia pod 112, chociaz i ten kanał komunikacji w wiekszosci stwarza problemy
po czwarte: powiedz mi w czym pomogl ten nasz monitoring? i nie licz prosze mandatow za picie piwa na muszli czy w innych miejscach lub za przejscia w miejscach niedozwolonych.
napisz prosze ile kradziezy udalo sie udaremnic? ile rozbojow? ile osob otrzymalo odszkodowania (a sprawca kare) za uszkodzenie mienia w postaci porysowania karoserii itp.
o czym my mowimy... poza tym jeszcze przy takim monitoringu to mozesz sobie nóz w plecy w bic.. ktos cie napadnie,,, doje** gosiowi rowno to jeszcze ciebie beda scigac...

(2015/07/06 08:22)