Polityka a kościół św. Wawrzyńca

/ 202 odpowiedzi / 6 zdjęć

Nie należę do krzykaczy i wyznawców skrajnych poglądów. Uważam się za człowieka tolerancyjnego. Ale też jestem żywo zainteresowana tym, co się dzieje wokół mnie, również w moim mieście. Dlatego chętnie czytam informacje pojawiające się w lokalnych mediach i staram się mieć własne zdanie na temat tego, w jakim kierunku zmierza, a w jakim powinien zmierzać Sochaczew. Jestem też katoliczką, od lat uczęszczającą do kościoła na pl. Kościuszki. Tyle tytułem wstępu, nie mam dużego doświadczenia we współczesnych, skrótowych formach wypowiadania się na forach itp., więc pewnie to, co chcę powiedzieć, zbyt długą będzie miało formę. Z góry przepraszam, ale chcę być dobrze zrozumiana.

Otóż uważam, że nastąpił zdecydowany przesyt polityki w kościele parafii św. Wawrzyńca. Od wielu tygodni obserwuję, że najważniejsza msza w niedzielę o godz. 12.30 nie może odbyć się bez obecności miejskich władz samorządowych, zajmujących pierwsze rzędy i obfotografowywanych już nie wiem przez kogo lub noszących dary do ołtarza. Co tydzień POMPA. Jakby już nic w mieście nie mogło się wydarzyć bez specjalnego występu na mszy św. Z tygodnia na tydzień moja rodzina jest coraz bardziej zażenowana. Ostatecznie podjęliśmy decyzję o zmianie godziny mszy, na którą będziemy uczęszczać, mimo iż ta o  12.30 była od wielu lat naszą ulubioną.

Nie zdecydowałabym się na ten wpis, tj. podzielenie się swoją refleksją z mieszkańcami, gdyby nie procesja Bożego Ciała w ostatni czwartek. To była ta kropla, która przepełniła czarę goryczy. Otóż wyobraźcie sobie Państwo (kto nie był), że procesja jak nigdy dotychczas przeszła wzdłuż wyremontowanego pl. Armii Ludowej! Wprawdzie proboszcz tłumaczył, że to powrót do starej trasy, ale widocznie tak starej, że nikt jej nie pamięta. Poza tym, skąd taka nagła zmiana? Jak nie mieć wrażenia, że nową trasę (czy też wskrzeszoną starą) musiał rozpisać proboszczowi burmistrz, by wierni mogli zobaczyć i popodziwiać przebudowany pl. Armii Ludowej, ostatnią inwestycję miejską. Litości!

Bardzo apeluję do władz miasta i proboszcza o rozsądek! Nie wprowadzajcie polityki, nawet tej lokalnej, w mury kościoła. To naprawdę pachnie obłudą, a wierni mogą się poczuć, jak ja, urażeni. Na dodatek to się może obrócić przeciwko Wam, ludzie nie są głuptaskami z przedszkola (i nie chcą być tak traktowani), naprawdę wiedzą, o co chodzi.  

Basiulka, a przewodnicząca Gonta też taka rozmodlona? W Sochaczewie mają już Osieckiego i jej tak dosyć, że zostaje im ostatnia deska ratunku w postaci poparcia przez całkowicie niezaangażowanego w lokalną politykę proboszcza. Ale trzeba wiedzieć, że głosowanie na Osieckiego to to samo co głosowanie na PiS. Dobrze, że Osiecki nie zbudował czegoś na Boryszewie albo w Chodakowie, bo by ludzie musieli parę kilometrów z nim zasuwać. 

(2014/06/22 18:11)
Jezus z tej niszczejącej zabytkowej figury pod kościołem powinien zejść i popędzić to towarzystwo jak kiedyś kupców w świątyni. 

(2014/06/22 18:13)
A na taki optymistyczny punkt widzenia nie wpadłam. Faktycznie dobrze, że pl. Armii Ludowej w miarę blisko ;-)

(2014/06/22 18:17)
Ale służą do mszy, czy tylko siedzą w pierwszych ławach?

(2014/06/22 18:20)
Przeważnie siedzą, ewentualnie z darami do ołtarza spieszą. 

(2014/06/22 18:28)
A czy przypadkiem Osiecki nie powinien w Nowej Suchej się modlić? Zdaje się, że to jego parafia. Na pewno go tam ludziom bardzo brakuje. 

(2014/06/22 18:35)
No, jeśli tak jest, to faktycznie swoją parafię w ostatnich tygodniach zaniedbał. Chyba że na dwie msze chadza. Tak czy inaczej, powiedz falconerze, czy nie przesadzono z tą zmianą trasy procesji w Boże Ciało? W moim odczuciu to po prostu tragifarsa! Tyle że w kontekście religijnego święta więcej we mnie oburzenia niż śmiechu!

(2014/06/22 18:42)
Coś mi się widzi, że ten pl. Armii Ludowej zamiast chwałę zsyłać, będzie się czkał obecnym władzom miasta. Najpierw ten pomnik z orłem (wygląda na to, że się wycofali na szczęście), potem to ściemnianie w kwestii strefy płatnego parkowania, bo idą wybory, teraz ta procesja Bożego Ciała. No w głowie się nie mieści! 

(2014/06/22 18:47)
Osobiście uważam, że parafia w centrum to kandydatka na najbardziej upolitycznioną parafię w kraju. O innych mankamentach już nie wspomnę. A co do mszy, to ludzie powinni to w ogóle bojkotować i chodzić na inną godzinę, względnie do innego kościoła. Rodzi się jednak obawa, że Osiecki i Gonta pojechaliby za nimi. Chrystus nie może nikomu przesłaniać lokalnych włodarzy. :P 

(2014/06/22 18:48)
do basiulka--  własnie dawniejszymi laty procesja chodziła własnie trasą jaką szła w tym roku.

(2014/06/22 18:55)
Może i tak, ale wtedy bez Novoosieckich :P To jeszcze można było popylać. :D :D :D 

(2014/06/22 19:02)
falconer  ,a mnie sie wydaje że nie ide na procesje dla Novoosieckich tylko dla Boga,i nie przeszkadza mi kto tam się z boku modli czy nie ,liczę się ja i moja obecność,modlitwa.

(2014/06/22 19:06)
Ja w ogóle rzadko chodzę, ale wiem, że w czasach Jezusa byli faryzeusze, którzy również prezentowali pokazową religijność. O ile dobrze pamiętam, to Jezus za nimi nie przepadał. A Tobie jak nie przeszkadza, to już mnie nic nie obchodzi. Chociaż mam wątpliwości, czy wiesz, kto to byli faryzeusze. Pozdrawiam cieplutko :P 

(2014/06/22 19:13)
wiem może więcej niż ci się wydaje ale nie mam zamiaru wdawać się w tematy -pozdrawiam.

(2014/06/22 19:18)
Do Router: przecież moja wypowiedź w ogóle nie dotyczy Boga, Jego zostawmy w spokoju. Oburza mnie wyłącznie zbyt daleko posunięta, w mojej ocenie, ingerencja lokalnej polityki do lokalnego kościoła. Nie może inwestycyjny popis władz miasta decydować o nowej (czy wskrzeszaniu starej - to nie ma znaczenia) trasie procesji Bożego Ciała. Kościół nie powinien pod pretekstem religijnego święta prowadzić przedwyborczej agitacji. 

(2014/06/22 19:35)

Basiulka chce zapewne powiedzieć, że biorąc udział w tak ważnej procesji, jako wierna kościoła katolickiego, chce należeć do biblijnego stada owiec  Dobrego Pasterza – Jezusa Chrystusa, a nie do stada baranów proboszcza – burmistrza. I ja ją rozumiem.

(2014/06/22 19:51)
klaudyna ostro pojechane,akurat bylem na procesji i nie widze nic w tym zlego że byla iinna trasa czy wlodarze miasta ,bo była też orkiestra itd..,co do tej trasy to jak juz to nawet kilka razy szlo się do parafii Boryszew takie ołtarze dalekie,wkoło miasta Reymonta, Warszawska ,Traugutta ,to bylo od lat nie wiem ale chyba tu nie chodzi o procesje tylko o coś innego.

(2014/06/22 19:59)
No wreszcie zrozumiałeś! Nie o procesję, tylko o zbijanie politycznego kapitału w kościele i podczas procesji. Brawo! Brawo! Brawo! 

(2014/06/22 20:15)
dzieki za brawa ale ja wiedzialem od początku co ma ten wpis na celu ,tyle jak wcześniej nie idę tam dla oceny kto i co ,tylko w skupieniu modlić się .

(2014/06/22 20:27)
Do Klaudyny: faktycznie ostro, ale tak, to chciałam powiedzieć. Dziękuję za wsparcie.

(2014/06/22 21:06)
dzieki za brawa ale ja wiedzialem od początku co ma ten wpis na celu ,tyle jak wcześniej nie idę tam dla oceny kto i co ,tylko w skupieniu modlić się .

To chyba jednak nie chodziło Ci o modlitwę, skoro wiedziałeś, a jednak zainteresowałeś się tematem, który nie dotyczył modlitwy. W podobny sposób Osieckiemu chodzi o modlitwę ;-) 

(2014/06/22 21:15)
Router
Ty to już od dawna nic złego w poczynaniach tego Osieckiego nie widzisz . Przetrzyj oczy chłopie albo się wyłącz. Proboszcz wziął się za politykę , ale czy wie gdzie przynależał kiedyś Osiecki . I tam nie chwalono kościoła proszę proboszcza.

(2014/06/22 22:15)

K.

Basiulka..niestety,masz całkowitą rację..ja ,osoba wierząca-w Boga, a nie w Rydzyka czy brzozę, straciłam serce dla tej parafii po drastycznej, głównie dla dzieci, akcji plakatowej, dotyczącej aborcji. Chociaż jest to moja rodzinna parafia-w tym kościele byłam chrzczona, brałam ślub i chrzciłam moje dzieci..Nie podoba mi się wzajemna adoracja proboszcza,władz miejskich  i posła, całość trąca o nepotyzm. Polecam inne parafie, w kórych można porozmawiać i posłuchać o Bogu, nie o gender (kazanie z tegorocznej Wielkanocy:(), jest takich kilka w Sochaczewie i okolicach(np.Niepokalanów)..

(2014/06/22 22:24)
A czy przypadkiem Osiecki nie powinien w Nowej Suchej się modlić? Zdaje się, że to jego parafia. Na pewno go tam ludziom bardzo brakuje. 

Otóż pan Burmistrz był u nas w Boże Ciało :) na procesji, a jakże!! Tyle, że nam popisowych polityków nie trzeba, wystarczą nam parafianie "z serca i wiary" :)

Pozdrawiam parafię ;)

(2014/06/22 22:24)
 Cóż za spiskowa teoria dziejów, do kościoła każdy sam sobie wybiera godzinę kiedy przychodzi, trasa Procesji, co za kuriozalne skojarzenia. basiulka radzę odwiedzić  psyhiatrę bo jeszcze dojdziesz do wniosków gdy w głowie ci się znowu coś uroi że Kler stoi za  podsłuchami polityków PO. To chyba brak zajęcia, gdy kobieta ma za dużo czasu i  kombinuje to jej głupoty do głowy przychodzą.

(2014/06/23 00:06)