Przekręt przy budżecie obywatelskim?

/ 31 odpowiedzi
Milion podzielony na trzy projekty!

Tradycyjnie zablokowane komentarze więc tworzymy wątek.

Czy tylko mi coś śmierdzi w tych wynikach?

Oddano 8387 głosów. Z czego komisja uznała 2233 za nieważne.

Nigdzie nie można znaleźć informacji na co było oddane ile głosów.
Na stronie sochaczew.pl są pokazane slajdy z miejscami 20-15 i 14-9. Brak finałowej grupy.

Wygrał projekt zgłoszony przez dyrektora zespołu szkół w Chodakowie. Przypadek?

25% głosów uznanych za nieważne? Strasznie dużo.
Dlaczego strona do głosowania nie odrzucała od razu prób gdy ktoś nie wpisał numeru PESEL.
Może tak osoba nawet nie wiedziała że jej głos został odrzucony, a wystarczyło wstawić warunek i sprawdzenie czy format PESEL jest poprawny. Prosta formuła.

Ciekawe ile głosów na Park'n'Ride było w odrzuconych ankietach.
Ciekawe ile głosów w ogóle oddano na Park'n'Ride.

I dlaczego wyniki głosowania są aż tak różne od tych w sondzie na e-sochaczew?
Grzech czy można to prawnie sprawdzić? Może trzeba zgłosić taki wniosek do prokuratury, zebrać podpisy. To szczyt lekceważenia społeczeństwa, więc po co była sonda na tym portalu z czego wynikało że Park'n'Ride!

Karol

(2013/11/08 16:32)
Też popierałem Park'n'Ride! Nie mniej n nie winię że projekt nie przeszedł organizatorów głosowania lecz głupotę wielu Sochaczewian którzy przekonywali iż używki i rozrywki są bardziej potrzebne od rzeczy tzw.niezbędnych

(2013/11/08 16:42)
Nie popieram nowego dyrektora szkoły w Chodakowie jak pewnie większość z Was ale czemu od razu widzicie przekręt w wynikach. Moje dzieci chodzą do tej szkoły i wiem ile dzieciaki włożyły wysiłku w zbieranie głosów. Chodziły po sklepach, blokach i wszędzie gdzie się dało agitowały za tym projektem. Owszem głosowaliśmy z mężem tez na inny projekt , który nie znalazł się w tej trójce ale trudno. Co do parkingu przy stacji to chyba powinien zająć się tym burmistrz bo pieniądze na ten cel są w województwie.tylko trzeba się o nie postarać tak jak zrobiły o ościenne miasta.

(2013/11/08 16:49)
 Kuźwa kino letnie koło zamku, w przyszłym roku będzie projekt ustawienia koszy na puszki i butelki po piwie oraz remont zdewastowanego terenu wokół kina który obecnie wyremontowano za grube miliony.  Czy w tym mieście ktoś myśli czy mieszkają tu same dekle? A wy będziecie narzekać na brak parkingu przy PKP , bo środki w urzędzie wojewódzkim raczej już zostały rozdysponowane,i małe szanse by jeszcze coś złapać.

(2013/11/08 17:10)
Rzadko się zgadzamy Olaf, ale jednak czasem.
Kino letnie to porażka.
Projektor za 7 tyś i po sprawie. To żaden projekt.

Z wszystkich projektów tylko park'n'ride miał szanse aktywować miasto. Zwiększyć jego możliwości produkcyjne czyli więcej ludzi pracujących w Warszawie i odprowadzających podatki do Sochaczewa.
Złote czasy dofinansowań na park'n'ride się już skończyły i nie ma na to pieniędzy z budżetu wojewódzkiego. Było o tym nie raz pisane.

Sami sobie sochaczewianie i swoim dzieciom rzucacie kłody pod nogi.

(2013/11/08 17:31)
Ja też chciałem głosowac na parking, ale ekipa która stała pod kościołem w Trojanowie zbierała tylko podpisy na bieżnię przy gimnazjum-innych nie. Cała ta nasza kleptokracja to przekręt.

(2013/11/08 17:49)
do Karola
Od jakiegoś czasu nawet się z Tobą /Panem zgadzam, ale tu muszę powiedzieć Karol och Karol to rzeczywistość przy tej władzy. Ja niczego innego się nie spodziewałem . Dorzucenie tych drugich projektów to najzwyklejszy kamuflaż bidona i Osickiego.Daję Ci/Panu słowo , że w rozmowach o wygranej zdecydowanie stawiałem na projekt który wygrał . To są jaja z mieszkańców , ale cóż ......  .

(2013/11/08 18:00)
Ojjj śmierdzi tu na kilometr, oj smierdziiii. W Płocku też bylo ciekawie, z tym że u nas to raczej UM zrobił przekręt, a nie mieszkańcy... Teraz Każdy powie jaki to Pan Pakuła dobry, złożył wygrany wniosek do BO! http://plock.gazeta.pl/plock/1,35710,14887949,Budzet_obywatelski__Glosowanie_do_powtorki__Niewykluczone_.html#ixzz2jlQ1j8gP Co ciekawe, to będzie blockquote ze strony naszego BO: "W Elblągu mieszkańcy złożyli aż 777 wniosków do pierwszej edycji budżetu obywatelskiego i oddali ponad 5000 głosów na zaproponowane inwestycje. [...] - Najbardziej martwić może frekwencja. O milionowych wydatkach np. w Elblągu chciało decydować jedynie ok. 5% uprawnionych do głosowania. Podobnie o sukcesie projektu trudno mówić w Gorzowie. Ważny głos oddało 3,8 tys. osób, to jest niespełna 4% uprawnionych – mówi radny Edward Stasiak przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji RM." No, nooo, a u nas 26%! Jak to możliwe? Z tego co pamiętam, to aby zaglosować wystrczyło podać swoje imię, nazwisko i pesel... A gdzie w Sochaczewie znajduje się baza pesel? No właśnie... Mam nadzieję, że ktoś to skontroluje...

(2013/11/08 18:13)
W wyborach średnia liczba nieważnych głosów to 12%. Ilość nieważnych głosów przy sochaczewskim budżecie obywatelskim 25%.

Oddano 8387 głosów 11 dni trwało samo głosowanie, a 21 dni zbieranie liczenie i sumowanie wyników

Nie będę dalej tego komentował. 

(2013/11/08 18:17)
  Sarkastycznie z o tym boisku w chodakowie, raptem sami strzelcy wyborowi piłki nożnej reanimuja Reprezentację Polski, ha ha. Nasłuchali się o milionowych transferach i wszyscy rodzice naiwnie myślą iż wychowają takich Lewandowskich,Błaszczykowskich itd. gołąbki będą leciały do gąbki.
 Trochę żyję już na tym świecie i nie jedno widziałem, wśród młodzieży młodego pokolenia  na naszym terenie spotkałem raptem dwóch wybitnie uzdolnionych talentem piłkarskim chłopaczków którzy trenowali gdzieś tam na polance przy bramkach ustawionych  własnoręcznie z jakichś grubszych patyków, drągów, załapali się do jakiejś młodzieżówki, jeżdżą na zgrupowania . można? Można.

Jest takie przysłowie" Złej baletnicy przeszkadza rąmbek przy spódnicy", jak niema talentu to i stadion narodowy nie pomoże i raptem bez specjalnego boiska w Chodakowie zmarnują nam się talenty. Jest  Bzura  w Chodakowie lepiej było by dofinansować i reaktywować ten klub bo boisko stoi bezużyteczne a połączenie z Orkanem jak na razie nie przynosi efektów.

Życie i prawda jednak są bardziej okrutne, dzieciaci zamiast się uczyć będą kopać piłkę a potem z powodzeniem kopać rowy

(2013/11/08 18:25)
A swoja droga wstyd mi za Sochaczew, jedzcie do Teresina i zobaczcie jak prężnie działa Teresiński Ośrodek Kultury, rozmaite sekcje, artystyczne, sportowe, łucznictwo itd. 

(2013/11/08 18:28)
P.S  do Karola
Głupich nie sieją sami się rodzą , ale ta krytyka mnie tyka , sam głosowałem i moja duża rodzina i znajomi pod presją rodziny na Osieckiego , ale dzisiaj oświadczam ,że nigdy więcej , chcemy się pozbyć bidona , musimy pozbyć się Osieckiego . I to będzie kamień u Pana Panie Osiecki sz... .Jest Pan zakłamanym człowiekiem , a takiego Sochaczew nie trawi .

(2013/11/08 18:35)
Wynik nie jest zaskoczeniem. Projekt pt Budowa boisk przy Zespole Szkół w Chodakowie był przez samorząd mocno promowany -  takie moje spostrzeżenie. Głosowanie przez internet to totalna porażka. Użytkownik Grzech ma racje. Wystarczyło napisać prosty algorytm aby uniknąć takich wpadek. Być może wynik byłby inny. Ale to tylko gdybanie. Teraz gdy już znamy wyniki i zwycięzcę to liczę, że boiska oraz bieżnia będą dostępne cały rok i utrzymywane w pełnej gotowości również w zimą. Pewnie na okres zimowych zajęć z Wf-u rodzice będą musieli zakupić dla swych pociech odzież termoaktywną i obuwie. Warto, gdyż z doświadczenia wiem, że takie zajęcia hartują. 

(2013/11/08 18:42)
A czy jest możliwość dowiedzieć się jaka była frekwencja w poszczególnych dzielnicach, myślę że to miało decydujący wpływ na wynik.

(2013/11/08 18:53)
Jestem mieszkanką Chodakowa i serdecznie dziękuję WSZYSTKIM, którzy oddali swój głos na budowę boiska przy Zespole Szkół w Sochaczewie. Nasze dzieci bardzo się starały aby ten projekt zdobył najwięcej głosów, deszcz czy słońce reklamowały swoją szkołę i projekt boiska. Rozumiem, że wszystkie projekty były potrzebne, fajne itd. ale  dzieciom z CHODAKOWA też się coś należy. Dzieci z centrum mają pod ręką basen, sale gimnastyczne a nasze co? Starą hale sportową na którą żeby się dostać muszą się ubierać i tracić 20 minut lekcji?Na basen musimy dojechać i znowu 50 minut w jedną stronę.  Dzieciaki, dziękuję,  to Wasza zasługa, że dziś obchodzimy małe święto!!!!

(2013/11/08 18:58)
Ja osobiście głosowałem przez internet i ciekawe jestem czy mój głos był wśród odrzuconych.
PESEL podałem, ale głosowałem z IP dalekiego od Sochaczew.
Inna sprawa że internetowych ankiet nie da się podrobić więc może dlatego zostały odrzucone.

Bardzo ciekawy wpis sq7bte: ..."ekipa która stała pod kościołem w Trojanowie zbierała tylko podpisy na bieżnię przy gimnazjum-innych nie."...

Mógłbyś wyjaśnić jak wyglądał ten proceder?

A frekwencja jest wyższa niż 25% bo ją się liczy wśród uprawnionych do głosowania.
A tych w sochaczewie pewnie jest nie więcej niż 20 000.

(2013/11/08 19:01)
Do OlafChyba nie doczytałeś o projekcie boiska przy szkole w Chodakowie. Mają być dwa, jedno do siatkówki i piłki ręcznej a drugie do piłki nożnej. Dzieciaki marnują pół lekcji na dojście na boisko Bzury a potem się wszyscy dziwią , że taka młodzież mało fizycznie sprawna.A jeśli chodzi o Bzurę to może idź i zobacz jak funkcjonuje tam Akademia Piłkarska , która ma tyle drużyn , że miejsca na boiskach brakuje i dzieciaki trenują tez przy Gimnazjum nr 2, w Gimnazjum Nr 3 i na Orkanie. I gwarantuje Ci, że kilku utalentowanych chłopców tam jest. 

(2013/11/08 19:15)
SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!Nareszcie nasza szkoła coś dostanie, dlaczego Państwo nie bulwersowali się jak powstawała kolejna sala gimnastyczna przy szkole z centrum???  Ja osobiście również zachęcałam znajomych do głosowania ale jednocześnie Panie z Domu Kultury w Chodakowie również to robiły a niektórzy reklamowali się w Radio Fama. O co więc bój? Wygrał CHODAKÓW bo mamy siłę i potrafimy się zjednoczyć, jeżeli chodzi o wspólne dobro. 
SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(2013/11/08 19:18)
Wypada pogratulować mieszkańcom Chodakowa, a z reszta pochodzę z tam tond i często słyszę żale mieszkańców że Chodaków jest bardzo zaniedbywany przez władze miasta.

(2013/11/08 19:39)
Oczywiście, że Chodaków zasłużył itd, itp, Tylko problem polega na tym, że naszemu burmistrzowi bardzo zalezy, żeby pokazać swojego nowego dyrektora w dobrym świetle, wszyscy wiemy dlaczego, no i taki wynik w BO jest bardzo dobrym elementem promocyjnym!

Wpis dotyczący procedur stosowanych przez Gimnazjum nr 2 jest tu dość znaczący, skoro tak się starali, to czemu tak słabo im poszło? Zastanawiające... Co w takim razie zrobili mieszkańcy Chodakowa, że tak dobrze im poszło?

Przy okazji w 2011 roku w Sochaczewie było uprawnionych do głosowania cos ponad 30 000, zresztą teraz też łatwo policzyć - jeśli było ponad 8 000 głosów, frekwencja to 26%, to wychodzi nam coś ponad 31 000 uprawnionych w głosowaniu do BO, to się zgadza. Ciekaw jestem ile osób jest zameldowanych w Chodakowie, ktoś wie?

Właśnie przeanalizowałem BO w Plocku - tam, jak pisałem wczesniej prawdopodobnie robiono spore przekręty (są głosy o ponownym głosowaniu), ale robili to mieszkańcy, a nie urząd. Tam "W głosowaniu udział wzięło 7042 płocczan (którzy oddali 6828 ważnych głosów)." W Płocku mieszka 124 000 osób, niech do głosowania będzie uprawnionych 100 000, to jaką mamy frekwencję? 7%!

Albo nagle Sochaczew stał się miastem super świadomych ludzi, albo ktoś robi z tych ludzi debili...

(2013/11/08 20:00)

gaj
25 %. Przyznam że to imponujący wynik. Cieszę się że tak wielu zdecydowało się na oddanie głosu. Żałuję że jako mieszkaniec powiatu nie miałem takiej możliwości.Życzę dzieciakom i mieszkańcom Chodakowa by mieli dużo radości z korzystania z nowych boisk. Może zajrzę na jakiś seans w kinie plenerowym. Szkoda że nie korzystam z siłowni...Ciekaw jestem czy ktoś rozważał ideę budżetu obywatelskiego dla całego powiatu? Gdyby przekonać do tego pomysłu wójtów gmin tych pieniędzy mogło by być o wiele więcej.

(2013/11/08 20:01)
To super ,że Chodaków wygrał ,tylko ta otoczka z dyr.rzuca jakieś światło na to głosowanie . A wszystkim mieszkańcom gratuluję ,ale Chciałbym przypomnieć , że Osiecki przed wyborami obiecał nową halę , odnoszę takie wrażenie jakby chciał coś komuś dać nie ponosząc przy tym żadnych kosztów, a mieć wdzięczność mieszkańców . Ale do wszystkich -to bardzo złudne i krótkometrażowe.

(2013/11/08 20:36)
Ale żeby do tego się posuwać to nadaje się w przyszłości do prokuratury . I właśnie takie trupy trzeba wyciągać z szafy i pokazywać mieszkańcom . Możemy jednak zrobić to dopiero po wyborach , bo jak na razie nikt nie ma dostępu do dokumentów , oprócz decydentów.

(2013/11/09 13:15)
Ale żeby do tego się posuwać to nadaje się w przyszłości do prokuratury . I właśnie takie trupy trzeba wyciągać z szafy i pokazywać mieszkańcom . Możemy jednak zrobić to dopiero po wyborach , bo jak na razie nikt nie ma dostępu do dokumentów , oprócz decydentów.

(2013/11/09 13:15)
Tak się zachowują ludzie którzy nie potrafią pogodzić się i przyjąć do wiadomości przegranej.

(2013/11/09 13:23)