Ruszyły piły w Parku Garbolewskiego

/ 27 odpowiedzi

Z dokumentów wynika, że do wycinki zakwalifikowano 57 drzew, co stanowi 1/4 całego drzewostanu. Do pielęgnacji podstawowej - 81 drzew, do pielęgnacji zaawansowanej - 38 drzew, do zabiegów leczniczych - 13 drzew i do przesadzenia 7 drzew. Obawiam się, że park straci swój dostojny dworski charakter w części poddanej renowacji (od Szkoły Muzycznej do ulicy Piłsudskiego). Nowych nasadzeń drzew będzie mniej - 28. Zamiast drzew będzie dużo nasadzeń krzewów i bylin, a przed szkołą powstanie rabata kwiatowa. To będzie raczej ogród botaniczny za 3.8 mln zł !

Przyjdzie taki czas, że te działania będą traktowane jako zbrodnie przeciwko ludzkości, ale wtedy już będzie za późno. Już jest za poźno.

(2018/02/21 21:21)

Mam pewne wątpliwości, czy park w dotychczasowym stanie miał cokolwiek z dworskiego charakteru. Układ alej, brak podjazdu i klombu przed dwoerm oraz obce dworskim parkom gatunki drzew czyniły ten pięknie położony zakątek zaniedbanym terenem zieleni. Wycinane są gatunki drzew, które w tego typu założeniach są niepożądane, albo wręcz są chwastami parkowymi (robinia akacjowa), a także drzewa porażone przez półpasożyty (topole czarne z jemiołą).

Jestem bardzo ciekaw jak zostanie połączone hostoryczne ząłożenie parkowe z elementami współczenymi. Ogrody rosną długo, kształtują się i zmieniają. Ten nie miał szczęścia do pielęgnacji. Pewne rzeczy koryguje przyroda, inne  ludzka ręka. Przy tak daleko posuniętym zaniedbaniu niektóre elementy trzeba zmienić radykalnie. Będzie cień, zieleń i kolor kwiatów oraz chłód od wody (oby bez zapchów). To jest dobry przepis na park.

(2018/02/21 22:06)

i już sie nie podoba ,co by nie zrobili to zapewne bedzie ładniej niż to co teraz oglądamy,a krytykowac nie ma co przynajmniej cos się dzieje a nie jak za czasów dawnych nic.

(2018/02/22 08:03)

Już dawno napisałam, ze "rewitalizacja" w tym przypadku będzie się równała z barbarzyńskim niszczeniem w wersji a la Szyszko. Niestety, miłośnicy kostki Bauma i betonu mnie zakrzyczeli, ze jeszcze im gałązka na (pusty) łeb spadnie.

No cóż, pozostaje nam wspominać spacery z dzieć mi po parku, czytanie ksiażek na ławeczce w cieniu i temu podobne atrakcje. Niestety, takie mamy czase, ze każde drzewo to wróg.

(2018/02/22 09:45)

wow.a może protest,świeczuszki  jak pod sądem palić i bronic drzewek .

(2018/02/22 11:32)

iks

I będzie kolejna patelnia, było to jedno z nielicznych miejsc gdzie można było się schronić przed upałem. Dlatego tam od jakiegoś czasu odbywał się Sochaczewski Zwierzyniec a nie na Placu Kościuszki, jak widać beton musi królować wszędzie. To jest przerażające co się dzieje. Drzewo dzięki, któremu żyjemy (bo to ono tłuku jeden z drugim produkuje tlen) stało się nic nie znaczącą rzeczą, którąmożna tak po prostu ściąć kiedy się żywnie podoba. I to wszystko w momencie kiedy zaczyna nas zabijać smog (średnio typowe drzewo absorbuje 1 tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu! tłuku jeden z drugim).

(2018/02/22 16:18)

Panie bandar, konserwator zabytków nie miał wątpliwości wpisując do rejestru zabytków w 1962 roku park podworski w Czerwonce. Aby rozwiać Pańskie wątpliwości co do dworskiego charakteru parku załączam opisy drzew z dokumentu - Projekt zieleni. Więcej ciekawych informacji znajdzie Pan w BIP UM pod linkiem:

http://sochaczew.pl/home/auctionshow/21150?title=OGLOSZENIE-O-WYBORZE-OFERTY-W-TRYBIE-PRZETARGU-NIEOGRANICZONEGO-NA-RENOWACJE-PARKU-IM-IGNACEGO-WLODZIMIERZA-GARBOLEWSKIEGO-W-SOCHACZEWIE-W-RAMACH-ZADANIA-POPRAWA-JAKOSCI-SRODOWISKA-MIEJSKIEGO-W-SOCHACZEWIE-POPRZEZ-RENOWACJE-I-ROZWOJ-TERENOW-ZIELENI&filterId=5&tabId=76&sochaczew

Na podstawie wykonanej inwentaryzacji przeprowadzono analizę wiekową drzew w parku. Liczby drzew w poszczególnych grupach wiekowych przedstawiają się następująco:

1. lata > 1990 - 67 szt.

2. 1946 - 1989 - 68 szt.

3. 1901 - 1945 - 55 szt.

4. 1851 - 1900 - 15 szt.

5. 1800 - 1850 - 0 szt.

6. < 1800 r. - 1 szt.

Najstarsze drzewa, z grup 3-6, znajdują się głównie w centralnej części parku, przed dworem i podkreślają osiową, symetryczną kompozycję. Kilka wiekowych drzew rośnie również za stawem, przy południowej granicy parku. Są to kasztanowce, lipy oraz klon jesionolistny.

Do najstarszych drzew w parku (grupa 4 i 6) należą:

• robinie akacjowe - 8 szt.

• lipy drobnolistne - 3 szt.

• jesiony wyniosłe - 2 szt.

• klony pospolite - 2 szt.

• dąb szypułkowy - 1 szt.

W decyzji zezwalającej na wycinkę drzew jest informacja, żewycięte robinie akacjowe mają być ponownie nasadzone. W parkach kiedyś była bardzo popularna, nie traktowano jej jako chwast parkowy.

Natomiast na pewno nic wspólnego z dworskim charakterem nie miały siermiężne, asfaltowe alejki parkowe.

Drzew żal. Szkoda też, że renowacja nie obejmie drugiej części parku na tyłach Szkoły Muzycznej, bo tam również jest cenny starodrzew. Ale cieszę się, że do porządku zostanie doprowadzony parkowy staw i jego otoczenie.

(2018/02/22 18:00)

Od dawna moją ulubioną częścią tego parku był teren za Szkołą Muzyczną. Gdyby tam odtworzyć żwirowe alejki ...

Obawiam sie, że oprócz przepięknego dębu rosnącego od strony miasta, najcenniejszy drzewostan rośnie włśnie z tyłu. I dobrze, niech sobie tam spokojnie rośnie.

Natomiast w dalszym ciagu uważam, że pomysł rewitalizacji jest dobry. Ogród jest dla cierpliwych. Nie oceniajmy od razu. Trzeba uruchomić wyobraźnię i mieć nieco wiedzy o tempie wzrostu i zmianach pokroju roślin. A także o barwach i fakturach w zależności od pory roku. Jestem przekonany, że docelowo przybędzie powierzchni aktywnej asymilacyjnie. Uporządkowany drzewostan i aleje utworzą osie widokowe z ekspozycją dworu. Równie ważny jest staw. W końcu zostanie rzeczywiście włączony do parku.

Park to nie las, jego ważną funkcją jest możliwość rekreacji i wypoczynku z wykorzystaniem elementów architektury ogrodowej do tego przeznaczonych. Pewien porzadek i bezpieczeństwo musi być zachowane. Żeby mnie patyczek nie "pukął w mój pusty łeb".

Cierpliwości, będzie dobrze.

(2018/02/22 23:12)

Panie jeżyk nie spaceruj pan po parku bo może pana przygnieść i"szkoda" byłoby tak "wybitnego" samorządowca i być może burmistrza dwoch miast, bo podobno masz pan "ogromne" poparcie w Socho i w Płońsku. Ale chyba Opatrzność zachowa nas od takiego "gosodarza". A tak na marginesie skad masz pan takie dokładne informacje o naszym mieście? ... o wiem część pana urzedników została i to są efekty. jaki wniosek? trza jednak czyścić.

(2018/02/23 08:17)

Ależ oczywiście, pomysł rewitalizacyjny jest dobry i dodam, nie nowy. Pamiętam plany renowacji parku jeszcze z początku 2000 roku, ale nie było wówczas dostępnych na ten cel środków unijnych. Prowadzone więc były ograniczone prace pozwalające eksponować walory estetyczne tego miejsca (częściowe oświetlenie parku, iluminacja frontu dworu, oczyszczenie stawu, pielęgnacja zieleni i nowe nasadzenia - posadzono m.in. 3 platany). Za kwotę prawie 4 mln zł to można oczarować oko, nie mam ja, ani moja wyobraźnia, nic przeciwko.

Krytycznie odnoszę się do skali wycinki drzew i zdania nie zmienię. Dobrze, że konserwator nie wyraził zgody na wszystkie planowane w parku wycinki.

(2018/02/23 08:42)

A co do cierpliwości, to zabrakło jej chyba burmistrzowi, bo przydrugiejpróbie wyłonienia wykonawcy renowacji parku skapitulował i zgodził sięjednak na ofertę o pół miliona złotych droższą (ta sama firma zaproponowała tyle samo co za pierwszym razem). Przypuszczam, że decydującym powodem są jesienne wybory, a burmistrzowi potrzebni są przecież oczarowani wyborcy. Drugie unieważnienieprzetargu, kiedy zgłosiła się tylko jedna, konsekwentna firma, to nieuchronneryzyko poważnych zakłóceń przy wycinkach drzew i w efekcie rozczarowani na jesieni wyborcy. Od 1 marca rozpoczyna się sezon lęgowy ptaków, stąd większość drzew do wycinki w parku została już ekspresowo "położona". Czypół miliona więcej można zapłacić, bo to pieniądze unijne? Można. Ale zabraknie trochękasy unijnej na park przy ul. Traugutta, którego renowacjajest elementem tego samego projektu. Czy nie dlatego renowację parku przy ul. Traugutta połączono w kompleks z innymi projektami unijnymi zagospodarowania terenów nad Bzurą?

(2018/02/23 18:32)

Prośba do administratora portalu:

Czy można prosićo zrobienie porządku z tą upierdliwą literą "A", która pojawia sięw postach? Moja irytacja wzrosła, kiedy próbowałem kilka postów wyżejwkleić kilka fotografii. Niestety, pojawiły siętam tylko litery "A".

(2018/02/23 18:40)

Trza nauczyć się pisać a nie pi......głupoty

(2018/02/23 19:35)

Brawo jeżyk. Nareszcie dobrze napisales panie

Chyba mają adminy tez ciebie panie dość. Oj jeżyk...

(2018/02/23 20:59)

Chyba choroba postępuje.......

(2018/02/25 19:52)

adam11111

Czy Pan Panie adam 11111 ma trochę kultury . Przecież tymi wpisami nic Pan nowego nie wnosi do dyskusji a tylko obraża byłego burmistrza  i każdego innego , który ma inne zdanie niż Pan. Jeżeli Pan myśli , że to przynosi splędor obecnemu burmistrzowi , to jest Pan w błędzie , bo jestem przekonany ,że Pan Osiecki nie potrzebuje mieć takich popleczników jak Pan , bo to tylko przynosi lub przyniesie mu ujemne skutki. Myślę , że hasło marca powinno brzmieć 'koniec z chamstwem na tym portalu,  jeżeli nie masz nic mądrego do powiedzenia , nie zabieraj głosu" ŻYCZE DUŻO ZDROWIA I ROZSĄDKU.

(2018/02/25 23:34)

Panie Szarma a gdzie Pan wyczytał, że mój wpis odnosi się do jakiegoś byłego Burmistrza. Napisałem, że chyba choroba postepuje. To Pan tym wpisem być może obraża któregoś byłego burmistrza przypisujac jemu jakąś chorobę ja natomiast nikomuchoroby nie przypisuję ani nie życzę. A może miałem na myśli np. drzewa, czy zaśmiecanie parku. Prosze czytać ze zrozumieniem. Pozdrowionka i dobrego samopoczucia życzę.....

(2018/02/26 08:15)

adam111111 - gołąb szachista po spożyciu szaleju jadowitego. Wynik pomyłki z marysią?

Zebyś tylko komuś na ramię nie narobił :))))

(2018/02/26 10:42)

Polemizującym z @adam11111 polecam następujące aforyzmy:

"Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy" (prawo Murphy'ego)

"Nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem..." (M. Twain)

Naprawdę nie warto, szkoda energii.

(2018/02/26 12:27)

Następny geniusz czy geniuś sochaczewski. POpaprancy się uaktywniają ale nic wam to nie da. Trochę pokory po wieloletnich "sukcesach" w rządzeniu.

(2018/02/26 13:37)
Każdego drzewa szkoda,można zawsze stosować cięcie pielęgnacyjne,odnawiające aby stymulować wzrost nowych pędów.Przykro na to patrzeć.

(2018/02/26 15:59)
W komentarzu wyżej podałem link do szczegółów ogłoszenia przetargowego na renowację parku zamieszczony w BIP Urzędu Miejskiego. Nie ma już po nim śladu. Tak wygląda transparentność działań burmistrza. Po co komu dostęp do szczegółów inwestycji za prawie 4 mln zł? Jedyne na co magistrat przyzwala i czego nie ogranicza, to aktywność trolli na tym portalu. A ich zaangażowanie w obronę chlebodawcy jeszcze wzrośnie, no bo co oni zrobią po przegranych wyborach? Natomiast skala wycinki drzew w rejonie mojego zamieszkania przez ostatnie osiem lat poraża!!! A co by zostało z kilkudziesięcioletniego drzewostanu miasta, gdyby ten ogłaszany w mediach lokalnych medialny boom w Sochaczewie trwał od kilku lat, a nie od kilku ostatnich miesięcy?

(2018/03/09 21:51)
W komentarzu wyżej podałem link do szczegółów ogłoszenia przetargowego na renowację parku zamieszczony w BIP Urzędu Miejskiego. Nie ma już po nim śladu. Tak wygląda transparentność działań burmistrza. Po co komu dostęp do szczegółów inwestycji za prawie 4 mln zł? Jedyne na co magistrat przyzwala i czego nie ogranicza, to aktywność trolli na tym portalu. A ich zaangażowanie w obronę chlebodawcy jeszcze wzrośnie, no bo co oni zrobią po przegranych wyborach? Natomiast skala wycinki drzew w rejonie mojego zamieszkania przez ostatnie osiem lat poraża!!! A co by zostało z kilkudziesięcioletniego drzewostanu miasta, gdyby ten ogłaszany w mediach lokalnych medialny boom w Sochaczewie trwał od kilku lat, a nie od kilku ostatnich miesięcy?

(2018/03/09 21:53)
Może Pan podać źródło tych dokumentów?

(2018/03/10 12:23)
Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie, proszę skopiować podany przeze mnie wyżej link, wpisać w wyszukiwarkę i wówczas pojawi się źródło tych dokumentów - strona internetowa, Urząd Miejski. Te dokumenty były w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) w zakładce: zamówienia publiczne.

(2018/03/10 13:15)