Sędziowie Pokoju

/ 9 odpowiedzi
Kolejny "świetny pomysł" PISowców:

PiS szykuje się do kolejnych zmian w sądach. 500 tys. spraw przejmą sędziowie pokoju, którzy nie muszą mieć wykształcenia prawniczego. Wystarczy, że mają "doświadczenie życiowe"

Jak wiemy, największe doświadczenie życiowe ma patologia społeczna, matki wychowujące 10-ro dzieci, ludzie w więzieniach i im podobni.
daleko nie trzeba szukać,parafie są w każdym sołectwie,gminie,dzielnicy miast ,tysiące zaufanych księży jest na etatach kapelanów,po co fatygować cywilów? policja podwiezie pod konfesjonał,proboszcz ukaże 300 zł. na tacę,i 7 zdrowasiek.

(2019/03/19 19:14)
A mi akturat ten pomysł się podoba, gdyż sędziowie pokoju mają się zajmować błachymi sprawami (wykroczeniami) których jest w sądach najwięcej. Np. ktoś przekroczył prędkość i odmówił przyjęcia mandatu. Taką właśnie sprawą będzie zajmował się sędzia pokoju. Kiedyś takimi sprawami zajmowało się kolegium ds. wykroczeń.

Natomiast przestępstwami będą zajmowali się już "zawodowi" sędziowie, co wg. mnie powinno przyśpieszyć rozpatrywanie spraw z uwagi na odciążenie tych sędziów najprostrzymi sprawami.

A co do braku wykształcenia, to np. w USA sędziowie na najniższych szczeblach też nie maja wykszałcenia prawniczego. Są to zazwyczaj zwykli mieszkańcy miasta, majacy odpowiedni wiek i doświadczenie życiowe. I co ważniejsze, ci sędziowie są wybierani w wyborach powszechnych.

(2019/03/19 22:42)
Natomiast u nas sedziami beda znajomi Zbigniewa... i wierny elektorat. Na wypadek gdyby komus naszemu zdarzyło sie po pijaku to sedzia osadzi wlasciwie, legitymacja partyjna -50% od wyroku. Przeciez ORMO powstało na takich samych zasadach.

(2019/03/19 22:58)
przecież od takich szybkich ,błachych spraw są sady 24 godzinne,pana Ziobry,coś przeoczyłem?

(2019/03/20 06:09)
Marcpro proszę nie porównuj mentalności Polaków do Amerykanów, Robbo2k ma ma rację, niestety jesteśmy kombinatorami, krętaczami i stajemy się coraz bardziej nietolerancyjnym społeczeństwem i szczerze nie wyobrażam sobie na naszym podwórku, żeby taki sędzia pokoju, skrajny prawicowiec osądzał mnie za głośne słuchanie Sabatona czy Teriona. Niestety uprzedzenia w naszym kraju biorą górę nad zdrowy rozsądek i jestem przekonany że co najmniej byłbym skazany za satanizm a wyrok byłby zgoła inny gdybym głosno słuchał pieśni Jana Chrziciela czy co tam jest akurat na tapecie w kościele.

(2019/03/20 08:10)
Po pierwsze żeby być precyzyjnym to trzeba powiedzieć ,że inicjatywa sędziego pokoju wyszła od Kukiz 15,po drugie nie jest to Polski pomysł i funkcjonuje w innych krajach:
WBelgiisądy pokoju orzekają w drobnych sprawach, w których wysokość roszczeń nie przekracza 2500 euro.
WStanach Zjednoczonychsędziemu pokoju podlegająsądynajniższej instancji (orzekające o winie w drobnychprzestępstwachi wykroczeniach drogowych), udziela teżślubów; funkcja ma charakter wybieralny i wiążą się z nią wynagrodzenia pieniężne.
WWielkiej Brytaniijest to sędzia lokalny, który nie otrzymuje wynagrodzenia (opróczdieti zwrotu kosztów); może orzekać grzywny do 5000funtówi kary pozbawienia wolności na okres do 12 miesięcy.
WSzwajcariiinstytucja sędziego pokoju funkcjonuje w kilkukantonach. Kompetencje szwajcarskich sędziów pokoju różnią się z zależności od kantonu.
Po trzecie są to sądy niższej instancji i nie musza kończyć postępowań sądowych.
,,Rzecznik prasowy resortu sprawiedliwości wodpowiedzi na wątpliwości Hermelińskiego napisał na Twitterze: "W zespole powołanym przez @ZiobroPL zinicjatywy przewodn.@pkukiz opracowano założenia dot. sędziów pokoju. Każdorazowo istnieje możliwość odwołania się do sądu"."
@pierwsza_krew
Czy sędziowie ,,prawdziwi"nie są Polakami i są pozbawieni wszystkich tych ,,cudownych" cech ,którymi raczyłeś nas Polaków określić.Co stanowi, że do jednych masz zaufanie a do innych nie?

(2019/03/20 08:59)
@pierwsza_krew
Sędzia ma orzekać zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Więc jeżeli są na dzień dzisiejszy są paragrafy dające sędziemu możliwość ukarania Cię za głośnie słuchanie Sabatona lub Teriona - to zrobi to każdy sędzia. Bez wzgledu na to czy będzie to sędzia pokoju czy niepokoju. I tutaj nie można mieć pretensji do sędziego, tylko do ustawodawców że stworzyli takie prawo.

Natomiast jeśli takich przepisów nie ma - to każdy sędzia (cytując klasyka): "może Ci skoczyć".

A tak przy okazji, patrząc na to co ostatnio w Polsce wyprawia lewica, śmiem sądzić że prędzej by Cię skazali za słuchanie Jana Chrziciela niż za satanistyczną muzykę.
Bo jak to mawiał św. pamięci prof. Bogusław Wolniewicz: "Pośród wielu ujemnych cech lewactwa najbardziej wydatną jest głupota."

@robroy
Tak są. Tylko w tych sądach orzekają doświadczeni sędziowie po aplikacji.
A tutaj chodzi o to, żeby Ci "zawodowi" sędziowie nie zajmowali się wykroczeniami, czyli mandatami, ukaraniem kogoś za picie piwa na chodniku, czy tym że ktoś na trawniku nie sprzątnął kupy po psie. Od tego powinno być tak jak kiedys kolegium ds. wykroczeń.
Więc jeżeli ktoś chce żeby Ci sędziowie po aplikacjach zajmowali się takimi pierdołami, to niech potem nie narzeka że postępowania ciągną się latami.

(2019/03/20 09:11)
Sedziowie pokoju to w społeczeństwie Polskim proszenie się o poważne kłopoty. Najpierw Partia i Socjalizm rozmontowuje sady a potem obsadza jedynie słusznymi prezesam w sądach okręgowych a wy towarzysze pytacie o zaufanie? Nie róbcie sobie jaj. Porównujecie demokracje z rodowodem kilkuset lat od polskiego "TKM" i kaczokracji? Mam miec zaufanie do ludzi którzy łamia konstytucję iż wprowadzą uczciwych sędziów pokoju? Wszyscy wiemy iż sędziowie pokoju to poprostu próba wprowadzenia "swoich wiernych żolnierzy" do sadownictwa. Zapewne demokratycznie zostana wybrani... przez kółka różancowe i bojówki Gazety Polskiej

(2019/03/20 09:19)
Zgodnie z obowiązujacymi przepisami to można: powiesic na szubienicy zdjęcie posła opozycji i nie mozna zalozyc papierowej koszulki na pomnik. Mozna swietowac urodziny Hitlera a nie mozna Stalina.

(2019/03/20 09:29)