Sędziowie Pokoju

/ 18 odpowiedzi / 2 zdjęć
Kolejny "świetny pomysł" PISowców:

PiS szykuje się do kolejnych zmian w sądach. 500 tys. spraw przejmą sędziowie pokoju, którzy nie muszą mieć wykształcenia prawniczego. Wystarczy, że mają "doświadczenie życiowe"

Jak wiemy, największe doświadczenie życiowe ma patologia społeczna, matki wychowujące 10-ro dzieci, ludzie w więzieniach i im podobni.
daleko nie trzeba szukać,parafie są w każdym sołectwie,gminie,dzielnicy miast ,tysiące zaufanych księży jest na etatach kapelanów,po co fatygować cywilów? policja podwiezie pod konfesjonał,proboszcz ukaże 300 zł. na tacę,i 7 zdrowasiek.

(2019/03/19 19:14)
A mi akturat ten pomysł się podoba, gdyż sędziowie pokoju mają się zajmować błachymi sprawami (wykroczeniami) których jest w sądach najwięcej. Np. ktoś przekroczył prędkość i odmówił przyjęcia mandatu. Taką właśnie sprawą będzie zajmował się sędzia pokoju. Kiedyś takimi sprawami zajmowało się kolegium ds. wykroczeń.

Natomiast przestępstwami będą zajmowali się już "zawodowi" sędziowie, co wg. mnie powinno przyśpieszyć rozpatrywanie spraw z uwagi na odciążenie tych sędziów najprostrzymi sprawami.

A co do braku wykształcenia, to np. w USA sędziowie na najniższych szczeblach też nie maja wykszałcenia prawniczego. Są to zazwyczaj zwykli mieszkańcy miasta, majacy odpowiedni wiek i doświadczenie życiowe. I co ważniejsze, ci sędziowie są wybierani w wyborach powszechnych.

(2019/03/19 22:42)
Natomiast u nas sedziami beda znajomi Zbigniewa... i wierny elektorat. Na wypadek gdyby komus naszemu zdarzyło sie po pijaku to sedzia osadzi wlasciwie, legitymacja partyjna -50% od wyroku. Przeciez ORMO powstało na takich samych zasadach.

(2019/03/19 22:58)
przecież od takich szybkich ,błachych spraw są sady 24 godzinne,pana Ziobry,coś przeoczyłem?

(2019/03/20 06:09)
Marcpro proszę nie porównuj mentalności Polaków do Amerykanów, Robbo2k ma ma rację, niestety jesteśmy kombinatorami, krętaczami i stajemy się coraz bardziej nietolerancyjnym społeczeństwem i szczerze nie wyobrażam sobie na naszym podwórku, żeby taki sędzia pokoju, skrajny prawicowiec osądzał mnie za głośne słuchanie Sabatona czy Teriona. Niestety uprzedzenia w naszym kraju biorą górę nad zdrowy rozsądek i jestem przekonany że co najmniej byłbym skazany za satanizm a wyrok byłby zgoła inny gdybym głosno słuchał pieśni Jana Chrziciela czy co tam jest akurat na tapecie w kościele.

(2019/03/20 08:10)
Po pierwsze żeby być precyzyjnym to trzeba powiedzieć ,że inicjatywa sędziego pokoju wyszła od Kukiz 15,po drugie nie jest to Polski pomysł i funkcjonuje w innych krajach:
WBelgiisądy pokoju orzekają w drobnych sprawach, w których wysokość roszczeń nie przekracza 2500 euro.
WStanach Zjednoczonychsędziemu pokoju podlegająsądynajniższej instancji (orzekające o winie w drobnychprzestępstwachi wykroczeniach drogowych), udziela teżślubów; funkcja ma charakter wybieralny i wiążą się z nią wynagrodzenia pieniężne.
WWielkiej Brytaniijest to sędzia lokalny, który nie otrzymuje wynagrodzenia (opróczdieti zwrotu kosztów); może orzekać grzywny do 5000funtówi kary pozbawienia wolności na okres do 12 miesięcy.
WSzwajcariiinstytucja sędziego pokoju funkcjonuje w kilkukantonach. Kompetencje szwajcarskich sędziów pokoju różnią się z zależności od kantonu.
Po trzecie są to sądy niższej instancji i nie musza kończyć postępowań sądowych.
,,Rzecznik prasowy resortu sprawiedliwości wodpowiedzi na wątpliwości Hermelińskiego napisał na Twitterze: "W zespole powołanym przez @ZiobroPL zinicjatywy przewodn.@pkukiz opracowano założenia dot. sędziów pokoju. Każdorazowo istnieje możliwość odwołania się do sądu"."
@pierwsza_krew
Czy sędziowie ,,prawdziwi"nie są Polakami i są pozbawieni wszystkich tych ,,cudownych" cech ,którymi raczyłeś nas Polaków określić.Co stanowi, że do jednych masz zaufanie a do innych nie?

(2019/03/20 08:59)
@pierwsza_krew
Sędzia ma orzekać zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Więc jeżeli są na dzień dzisiejszy są paragrafy dające sędziemu możliwość ukarania Cię za głośnie słuchanie Sabatona lub Teriona - to zrobi to każdy sędzia. Bez wzgledu na to czy będzie to sędzia pokoju czy niepokoju. I tutaj nie można mieć pretensji do sędziego, tylko do ustawodawców że stworzyli takie prawo.

Natomiast jeśli takich przepisów nie ma - to każdy sędzia (cytując klasyka): "może Ci skoczyć".

A tak przy okazji, patrząc na to co ostatnio w Polsce wyprawia lewica, śmiem sądzić że prędzej by Cię skazali za słuchanie Jana Chrziciela niż za satanistyczną muzykę.
Bo jak to mawiał św. pamięci prof. Bogusław Wolniewicz: "Pośród wielu ujemnych cech lewactwa najbardziej wydatną jest głupota."

@robroy
Tak są. Tylko w tych sądach orzekają doświadczeni sędziowie po aplikacji.
A tutaj chodzi o to, żeby Ci "zawodowi" sędziowie nie zajmowali się wykroczeniami, czyli mandatami, ukaraniem kogoś za picie piwa na chodniku, czy tym że ktoś na trawniku nie sprzątnął kupy po psie. Od tego powinno być tak jak kiedys kolegium ds. wykroczeń.
Więc jeżeli ktoś chce żeby Ci sędziowie po aplikacjach zajmowali się takimi pierdołami, to niech potem nie narzeka że postępowania ciągną się latami.

(2019/03/20 09:11)
Sedziowie pokoju to w społeczeństwie Polskim proszenie się o poważne kłopoty. Najpierw Partia i Socjalizm rozmontowuje sady a potem obsadza jedynie słusznymi prezesam w sądach okręgowych a wy towarzysze pytacie o zaufanie? Nie róbcie sobie jaj. Porównujecie demokracje z rodowodem kilkuset lat od polskiego "TKM" i kaczokracji? Mam miec zaufanie do ludzi którzy łamia konstytucję iż wprowadzą uczciwych sędziów pokoju? Wszyscy wiemy iż sędziowie pokoju to poprostu próba wprowadzenia "swoich wiernych żolnierzy" do sadownictwa. Zapewne demokratycznie zostana wybrani... przez kółka różancowe i bojówki Gazety Polskiej

(2019/03/20 09:19)
Zgodnie z obowiązujacymi przepisami to można: powiesic na szubienicy zdjęcie posła opozycji i nie mozna zalozyc papierowej koszulki na pomnik. Mozna swietowac urodziny Hitlera a nie mozna Stalina.

(2019/03/20 09:29)
@robbo2k co Ty masz do kółek różańcowych uważasz,że tylko środowisko LGBT czy Gazety Wyborczej gwarantują demokrację?
Ja rozumiem ,że dla niektórych obywateli przeprowadzanie reform w obecnym układzie politycznym nie ma sensu i nie gwarantuje żadnej poprawy, ale czy to znaczy ,że reformy nie są potrzebne? A jak są potrzebne to kiedy je przeprowadzić?

(2019/03/20 11:09)
@robbop2k
Jeśli nie sędzia pokoju to kto?
Kto wg. Ciebie mógłby się zajmować wykroczeniami i innymi błachymi sprawami które paraliżują polskie sądy?
Jaki masz pomysł na odciążenie sędziów i na to żeby sprawy sądowe nie ciągnęły się latami?

Nie ma jeszcze uchwalonych przepisów w tej sprawie, wiec trudno się wypowiadać jak to będzie wyglądało i czy taka koncepcja się sprawdzi.
Niemniej jednak, nie wiem czy znasz założenia, ale sędziowie pokoju mają być wybierani w wyborach powszechnych i będziesz mógł zagłosować na "swojego" sędziego.
Jego funkcja nie bedzie dożywotnia, lecz będzie wybierany na określony czas. Więc jeżeli sędzia się nie sprawdzi, to go ludzie już wiecej nie wybiorąc.

(2019/03/20 11:23)
@robbop2k
Jeśli nie sędzia pokoju to kto?
Kto wg. Ciebie mógłby się zajmować wykroczeniami i innymi błachymi sprawami które paraliżują polskie sądy?
Jaki masz pomysł na odciążenie sędziów i na to żeby sprawy sądowe nie ciągnęły się latami?

Nie ma jeszcze uchwalonych przepisów w tej sprawie, wiec trudno się wypowiadać jak to będzie wyglądało i czy taka koncepcja się sprawdzi.
Niemniej jednak, nie wiem czy znasz założenia, ale sędziowie pokoju mają być wybierani w wyborach powszechnych i będziesz mógł zagłosować na "swojego" sędziego.
Jego funkcja nie bedzie dożywotnia, lecz będzie wybierany na określony czas. Więc jeżeli sędzia się nie sprawdzi, to go ludzie już wiecej nie wybiorąc.

(2019/03/20 11:23)
Reforma nie polega na wymianie "waszych na naszych" tyle pieknych słówek i co ... kolejki w prokuraturze wydłużają sie, w sadach sie wydłuzaja, trybunał konstytucyjny leni sie jak nigdy .... to ja sie pytam czy to reformy czy TKM? Wiec wybacz ale wszystkie reformy to zadne reformy to jest zwykłe TKM. Wszystko co sie dało zawalic zawalili. Inwestycję stoją, wojsko zreformowali tak skutecznie iż Orka, Harpia, Narew, Kruk poszly do piachu .... i zostały tylko słówka. Jak Zalewska zrobiła reformę to grozi nam paraliz szkolnictwa ale Zalewska jest "nasza" wiec bedziemy jej bronic jak niepodleglosci.

(2019/03/20 11:25)
Panowie, zawodowi sędziowie kombinują na potęgę i mogą i nikt im nic nie zrobi a co powiedzieć, taki człowiek z łapanki, jedyny słuszny wyznaczony na ochotnika? Myslę, że mamy już pogląd na sytuację, kiedy to władza rozdawana jest w ręce ludzi niekompetentnych.

Natomiast co do wojska, temat jest mi bliski więc mogę parę słów ogólnie powiedzieć: Pan Antoni skutecznie rozmontował wywiad wojskowy, udupił konkretnie przetarg na śmigłowce, marynarka wojenna w strzępach. Pełno zapowiedzi co to nie kupujemy i na tym się kończy. Nawet proszę Państwa jak to kupimy to będzie raczej chwyt marketingowy niż faktyczne wzmocnienie sił a opieranie swojej doktryny obronnej na strategii "wielki brat nam pomoże" to wielka pomyłka.
W tej chwili jakby wybuchła wojna i zostalibyśmy zmuszeni do obron własnych granic to zostaje nam kilka jednostek specjalnych wyszkolonych na odpowiednim poziomie i przede wszystkim dobrze wyposażonych - reszta to mięso armatnie. Nie jesteśmy w stanie obronić większości głównych miast nie mówiąc już o kraju.
Na koniec dodam, że majstersztyk dywersji w WP na najwyższym szczeblu to wydawanie pieniędzy na OT zamiast na regularne wojsko - to też dzieło Pana Macierewicza.

(2019/03/20 15:11)
@pierwsza _krew,i tu masz rację,wojnę zawsze wygrywają rezerwiści,pobór wojenny polega na wezwaniu rewzerwy,a dzisiaj mamy rezerwistów średnio po lat ok. 40 ,WOT Macierewicza to dzieciaki biorące po 500 zł na miesiecznie- za gotowość !! i szkolące się raz na miesiącu (w weekend) Antek posadził Leopardy na jakimś złomowisku na poligonie pod Wesołą,,nawet nasza duma-F-16 imienia Jaszcomb (pani Maria Kaczyńska,prezydentowa chrzestna) mogą być wyłączone z akcji,unieruchomione jednym przyciskiem z USA,a nie wiadomo czy tego kodu do obezwładnienia nie rozgryżli nasi wrogowie-Jamajka i Urugwaj albo i Egipt-dla przypomnienia-50-60 % sił w wojnach USA,stanowią siły National Guard,rezerwy armii,po odjściu z czynnej służby mają obowiązek przez kilka lat uczestniczyć w szkoleniach w USA,latają ,czołgają się ,artyleryzują,są wzywani i skieowani na front walki o ""demokrację", u nas,absolwentów West Point kieruje się w zielone garnizony na dowódców plutonów remontowych,młodych oficerów po odbyciu stazu w sztabach NATO,kieruje się na stanowiska nieadekwatne do posiadanej wiedzy i zdobytego doswiadczenia,stara gwardia ma przyspawane stołki do dupy i nie dopuści młodej krwi kufa,kufa,kufa,furwa mać!!

(2019/03/20 18:00)
Baqcia reprezentuje poziom domu-mieszkania,a powinno obowiązywać na poziomie kraju-ojczyzny

(2019/03/20 19:30)
Jak sedziowie pokoju będą dbać o relacje w małych społecznosciach i poradzą sobie z prostymi sprawami tak zwyczjanie, np. z coraz bardzije powszechymi związkami otwartymi i roszczeniami na ich tle, to jestem za:)

(2019/03/28 12:18)
Sędziowie pokoju to wymysł ludzi chorych na władzę , nie ma czgoś takiego w konstytucji
, najpierw trzeba by zmiemić w tym p. konstytucję . takich głupot nawet komuna nie
wymyśliła . ąle człowiek mnie niż zero potrafi takich głupotach marzyć

(2019/03/28 18:04)