Śmieci po nowemu … staremu?

/ 15 odpowiedzi / 4 zdjęć

• konto usunięte

Zbliża się nowy przetarg na odbiór odpadów komunalnych w naszym mieście. Znając urzędników naszego miasta, to zapewne nic nowego nie wniesiono do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, a uważam, iż jest co zmieniać.

Do końca czerwca br. śmieci niesegregowane z prywatnych posesji odbierane są raz na dwa tygodnie. Uważam, iż odpady niesegregowane powinny być odbierane minimum raz w tygodniu.
W krajach cywilizowanych śmieci odbierane są każdego dnia, ale nam jeszcze daleko do krajów rozwiniętych.

Śmieci segregowane w chwili obecnej odbierane są z prywatnych posesji raz w miesiącu! No cóż, władze Sochaczewa robią z naszych posesji przechowalnię śmieci. Myślę, że jest to główny powód, że nie wszyscy mieszkańcy  chcą segregować śmieci. Myślę, że śmieci segregowane powinny być odbierane w tym samym dniu co śmieci niesegregowane, czyli raz w tygodniu (jest to niezbędne minimum).

Najlepszy paradoks jest z odbiorem odpadów ZIELONYCH. To jest jakieś nieporozumienie. Przypominam Panu Burmistrzowi, iż trawę na prywatnych posesjach kosi się przynajmniej raz
w tygodniu. Przeważnie jest to sobota. Mieszkańcy są zapracowani w tygodniu, a czas na ogrodowe pielęgnacje mają przeważnie w weekendy. Wniosek nasuwa się sam, odpady ZIELONE powinny być odbierane raz w tygodni, najlepiej w sobotę po południu. Pewnie poprzednią SIWZ pisał urzędnik, który na oczy nie widział jak trawa wygląda i jak szybko rośnie. Zapewne to był typowy „BLOKERS”.

Mam pytanie do Pana Burmistrza, co mają robić właściciele posesji ze skoszoną trawą? Gdzie mają ją przechowywać różne odpady przez cały miesiąc? Przecież nasze działki (posesje), to nie są magazyny odpadów komunalnych! Szczególnie w okresie letnim, gdy jest bardzo ciepło, a proces rozkładu odpadów jest bardzo szybki, a zapachy nie zawsze kojarzą się z zapachem perfum znanych marek.

Zapewne zaraz podniosą się głosy, że jak będą śmieci odbierane częściej, to będzie drożej! Nie zawsze tak musi być. A jeżeli będzie trochę drożej, to raczej mieszkańcy to jakoś zaakceptują.
A może zrobić dwu wariantowość w termiach odbioru śmieci? Tym mieszkańcom co lubią „swojskie  zapachy” można zostawić obecny grafik odbioru odpadów komunalnych, a tym, co szanują porządek, odbiór śmieci powinien odbywać się tak jak powyżej opisałem, czyli MINIMUM RAZ W TYGODNIU. Można też zwiększyć różnice w cenach odbioru śmieci segregowanych i niesegregowanych,  aby „zachęcić” mieszkańców do segregacji odpadów.

Jak za 100 lat mentalność mieszkańców Sochaczewa się zmieni i będziemy bardziej cywilizowani, to śmieci będą nam odbierać każdego dnia!!!

(2015/04/22 05:45)
@apteka_centrum
...z jednym się z Tobą zgodzę, częstsze odbieranie śmieci spowoduje wzrost cen i to znaczny.
Ja myślę, że obecny system nie jest zły. Mieszkańcy przyzwyczaili się do niego i jakoś to funkcjonuje. Sądzę, że to co jest dla nas ważne to to, żeby śmieci były odbierane zgodnie z harmonogramem i co najważniejsze za rozsądne pieniądze.
Moim zdaniem cała ta ustawa to jedno wielkie nieporozumienie. Ograniczyła ona konkurencje i doprowadziła do wzrostu cen.
W poprzednim systemie mogłeś sam decydować z kim, jak często i ile wydajesz na odbiór śmieci.
Niestety, obecna władza ograniczyła ci tę możliwość, a patrząc na ilość pieniędzy w portfelu przeciętnego sochaczewianina Twoje pomysły nie spotkają się z dużym zainteresowaniem.

Odnośnie odpadów zielonych...jeśli chcesz płacić więcej za ich częstszy odbiór to równie dobrze możesz wywieźć je do jakiegoś rolnika i za "piwko" rozrzuci Ci trawę z ogródka na swoim oborniku... ;)

(2015/04/22 08:45)
Moim zdaniem raz w miesiącu to jakieś nieporozumienie. Wystarczy krótki spacer po okolicznym lesie. Takich "nadwyżek" jest pełno :(

(2015/04/22 10:06)
Nie rozumiem wyrzucania śmieci do lasu, jak zabierają każdą ilość śmieci, a opłata się nie zmienia. I nigdy nie zrozumiem :(

(2015/04/23 09:04)
debilizm ludzki nie zna granic ,wywala cham do lasu a potem placze bo w lesie brudno

(2015/04/23 09:28)

iks

Do końca czerwca br. śmieci niesegregowane z prywatnych posesji odbierane są raz na dwa tygodnie. Uważam, iż odpady niesegregowane powinny być odbierane minimum raz w tygodniu.
W krajach cywilizowanych śmieci odbierane są każdego dnia, ale nam jeszcze daleko do krajów rozwiniętych.

Ciesz się, że raz na dwa tygodnie. Np w gminie Nowa Sucha, śmieci niesegregowane są odbierane o zgrozo raz w miesiącu!!! Nie wiem od czego jest Sanepid w tym kraju, że godzi się na takie rzeczy. Każdy z mieszkańców ma na posesji miesięczne śmieci, latem w upały to trudno się zbliżyć do kosza.

(2015/04/23 18:40)

A w jakim  CYWILIZOWANYM kraju odbierają śmieci CODZIENNIE?  :-)) Bo nie znam takiego.

(2015/04/24 13:24)
https://youtu.be/iLcp_FLShog

(2015/04/24 16:11)
Grece, podam Ci przykład z Francji. Każdego dnia przed wyjściem do pracy, wystawia się worek ze śmieciami przed bramą... za kwadrans przyjedzie samochód i zbiera wszystkie worki z ulicy.Mniej więcej w tym samym czasie jeździ piekarz ze świeżymi bagietkami ... każdy mieszkaniec ma ciepłe pieczywo na śniadanie dowiezione do każdego domu! A u nas w Sochaczewie co? Piekarz, zamiast rozwijać swój biznes i naśladować dobre, sprawdzone zwyczaje z zachodu, to zajął się polityką na poziomie naszego samorządu sochaczewskiego! Efekt mamy taki, że  nikt nam nie dowozi ciepłych bułeczek na śniadanie, ale za to musimy zająć się magazynowaniem śmieci i znosić "swojskie" klimaty przez dwa tygodnie. Daleko nam jeszcze do cywilizowanych standardów!

(2015/04/24 20:32)
wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.Bajki piekarz,na filmach może ,

(2015/04/24 21:14)
We Francji to raczej normalne, zwłaszcza w małych miejscowościach! Bagietki każdego dnia do domu ...

(2015/04/24 21:31)
jak masz dom,przed domem masz jakiś pojemnik to może i piekarz włoży bagietkę i rogaliki,a u nas latać w blokach po piętrach z bagietką chlebem? powodzenia życzę

(2015/04/25 08:25)

Chyba te bagietki i worki ze śmieciami w Paryżu przeoczyliśmy ?

Jednak to żadna nowość. W Polsce już dawno tak było.

Mleczko i śmietana dostarczane pod same drzwi :-)

Polska  już dawno była krajem cywilizowanym.

Czy naprawdę wyobrażasz sobie: 

- codzienne kawalkady ciężarówek, każda udająca się do swojego rewiru, zbierających po jednym woreczku śmieci spod posesji?

- smród spalin, kurz na drogach wysypanych tłuczniem lub inną zarazą?

- tysiące litrów spalonego paliwa?

- tony plastikowych worków na wysypiskach? bo kto je oddzieli o zebranych śmieci?

- koszt całego przedsięwzięcia?

W innych krajach mieszkańcy nawet sami potrafią zawozić śmieci na wysypisko,  w Polsce tylko potrafią na wszystko narzekać.

(2015/04/27 14:29)
Chyba mówisz o czasach komuny ... wtedy faktycznie mleko dowozili pod każde drzwi w bloku. Ale te czasy już dawno minęły. Ale nie o tym chciałem powiedzieć! W Sochaczewie zdarza się, że mieszkańcy sami wywożą śmieci, pozostawiając je w okolicznych rowach, czy torowiskach! Pomimo tego, że ustawa "śmieciowa" już jakiś czas funkcjonuje, to jednak mentalność Sochaczewiaków jakoś się nie zmieniła w tej materii. Ale nie zmieniła się też mentalność naszych władz w tym aspekcie. Dlatego też apeluję do mieszkańców jak i do władz Sochaczewa... zróbcie porządek ze śmieciami! Jak już wcześniej pisałem, częstotliwość odbioru śmieci powinna odbywać się nie rzadziej niż raz w tygodniu. Ale do kogo ja apeluję ... Wy autochtoni lubicie żyć w brudzie! Ja idąc ulicą, mogę bez żadnego problemu odróżnić, gdzie mieszka "przyjezdny" a gdzie rdzenny mieszkaniec Sochaczewa. Oczywiście nie chcę generalizować, ale niestety taka jest rzeczywistość Sochaczewska. Jak widzę, że "autochton" nie sprząta chodnika przy swojej posesji, to od czasu do czasu sam mu posprzątam, bo jest mi wstyd, że mieszkam koło takich brudasów! Ale muszę powiedzieć, że to podziałało...  od tego czasu sąsiad już sam sprząta! No jakoś trzeba uczyć sąsiadów, dając dobry przykład! Więc do roboty .... dbajmy wszyscy do porządek w naszym mieście!

(2015/04/27 20:48)
No tak, władze Sochaczewa zajmują się wyborami na prezydenta RP, a sprawy przyziemne niestety leżą! Od 14 maja czekam, aż ktoś zabierze "zielone odpady" z naszej ulicy. Kilkakrotnie dzwoniłem do Remondisa i tylko obiecują, że przyjadą ... poczekam jeszcze kilka dni! Jak nikt tego nie zabierze, to ja sam zawiozę je do gabinetu burmistrza... może wtedy zlitują się i je w końcu zabiorą! Jeszcze raz przypominam władzom naszego miasta, iż odpady zielone powinny być odbierane nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu. Uprasza się rządzących o włączenie myślenia!

(2015/05/19 21:00)