Sochaczewska Karta Mieszkańca - sukces czy porażka?

Takich pytań na forum już było wiele. Niestety bez odzewu ze strony UM.

Pierwsze podstawowe pytanie czy SKM daje mieszkańcom faktyczne korzyści?

15% zniżki na bilety ZKM ale tylko wybrane. Przeanalizujmy:
bilet jednorazowy kosztuje 2,80 PLN, ze zniżką 2,38 PLN
karnet (6 przejazdów) kosztuje 14,00 PLN co daje nam za jeden przejazd 2,33 PLN
Co nam dała w tym przypadku SKM? - nic. Nawet więcej - jest mniej korzystna niż zakup karnetu bez żadnych zniżek.

OK, bilet miesięczny normalny, mimo że na stronach ZKM nie ma informacji, że można zakupić go ze zniżką 15% w Regulaminie SKM wyczytałem, że takowy można zakupić. Cena to 84 PLN, ze zniżką 74,40 PLN.
zakładając, że dojeżdzam do pracy tylko w tygodniu, każdego dnia w tą i z powrotem, kupując karnety zapłacę średnio 20 dni x 2 przejazdy to 40x2,33 = 93,20 ale wystaczy że 4 dni w miesiącu (8 przejazdów) wypadną mi z planu bo się przejdę bo ładna pogoda, bo święto lub prozaiczny przykład bo wychodząc z pociągu po prostu nie ma autobusu lub spieprzył minutę temu i trzeba iść na pieszo to wydam 74.56 PLN raptem 16 GROSZY WIECEJ niż bilet miesięczny po 15% zniżce. Czy się opłaca przeanalizujcie sami. Na normalnym bilecie miesięcznym, bez zniżki 15% na pewno nie opłaca się jeździć bo karnety wychodzą taniej.

15% zniżki na basen
jak to zostało załatwione każdy wie. Przed wprowadzeniem kart SKM ośrodek podwyższył ceny - taką to dostaliśmy zniżkę. Płacimy tyle samo z SKM co bez niej, przed jej wprowadzeniem

15% na kino, parkowanie, muzeum
OK.3 zlote od osoby na kinie, rodzina 4 osoby oszczędzamy 12 PLN. Jak często chodzisz do kina w Sochaczewie? Parkowanie to samo. O muzeum nawet nie będe pytał.

Druga sprawa to zasada działania takich kart, co ma na celu i czy przynosi zakładane zyski do kasy UM?

SKM ma zmobilizować mieszkańców nie zameldowanych w Sochaczewie lub tych co nie rozliczają podatku w naszym mieście, żeby to robili. Pytanie czy Sochaczew jest miejscem takim jak Warszawa gdzie ludność napływowa to pewnie 50% jak nie wiecej mieszkańców: Studenci, ludzie którzy przyjechali za pracą. Specyfika tego miasta powoduje, że wiele osób tu mieszka ale mimo to jest zameldowanych w rodzinnych miastach, choćby Sochaczewie. Zapewne nie. Ludzie, którzy tu już przyjadą w znaczącej większości decydują się tu zamieszkać a nie dojeżdzać 50 km do warszawy a być zameldowanym jeszcze gdzieś indziej. Dojeżdzać lepiej z Grodziska Mazowieckiego lub Pruszkowa i w tych miastach (do 25 km od stolicy) jest zasadność stosowania takich kart.

Ktoś już zadał to pytanie. Ponowie je i ja. Czy Pan Burmistrz lub Rzecznik Prasowy UM, mógłby podać jakie koszty generowane są przez wprowadzenie projektu SKM a jakie zyski do tej pory wpłynęły z tego tytułu do US? Ile osób mieszkających w Sochaczewie ale rozliczających PIT gdzie indziej zdecydowało się zmienić ten stan rzeczy?