Sochaczewski Budżet Obywatelski - zaskakujące wyniki (wynik)

/ 21 odpowiedzi
I tak oto idea Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego legła w gruzach:

http://echopowiatu.pl/sochaczew/znamy-wyniki-glosowania-sbo/
Aż żal...

(2014/10/30 19:26)
Smutno, totalna klapa i wiele innych gorzkich słow ciśnie się na usta na wiadomość że projekt który nie powinien zostać nawet dopuszczony do głosowania wygrał...remonty szkół, dróg czy chodników powinny być realizowane z zupełnie innej puli środków. Budżet który powinien być obywatelski i jak nazwa wskazuje być ogólnodostępny i służący wszystkim, posłuży uczniom szkoły w Chidakowie. Bezsensu.

(2014/10/30 22:39)
bartosz9 - święta racja! Ale urzędnicy się cieszą - projekt załatwiony i odfajkowany, no i szkoła w przyszłym roku nie będzie wołać o kasę.

(2014/10/31 01:26)
spojrzcie na to z innej strony.. zbierzmy sie wszyscy kibice.. zalozmy SBO ze chcemy 1 000 000 pln na bilety na mistrzostw swiata w pilce noznej.. co nie zbierze sie nas pare tysi w socho?? kazdy bilet dostanie! widze ze tak dziala wlasnie SBO

(2014/10/31 08:24)
O co wam chodzi, były jasne przejrzyste zasady, pewnego rodzaju konkurs, i tutaj Chodaków wykazał się  idealnym przykładem Obywatelskiej postawy, Solidarności i mobilizacji, zawalczyli i wygrali.
 Na szczęście nie wy będziecie o tym decydować, dopiero byłyby przekręty

(2014/10/31 08:58)
Skoro zasady były jasne i przejrzyste to może w takim razie nie były prawidłowo sformułowane?Zdecydowanie nie takim celom powinien służyć SBO! Projekty takie jak renowacje szkół i innych tego typu obiektów powinny być finansowane ze zdecydowanie innej puli pieniędzy. Tutaj w 100% zgadzam się z bartosz9.Projekty takie jak np. „Plaża miejska, kąpielisko z pomostem do cumowania kajaków” mogą zmienić wygląd naszego miasta i posłużyć wszystkim mieszkańcom. Wydaje mi się, że takim właśnie projektom powinien służyć SBO. To co wydarzyło się w tej edycji budżetu obywatelskiego to jakaś kpina. Jeżeli budżet obywatelski w naszym mieście ma służyć celom i projektom takim jak tegoroczny zwycięzca, to może oddać w ręce mieszkańców np 80% budżetu!? nich mieszkańcy sami decydują które inwestycje w mieście powinny być realizowane...

(2014/10/31 09:43)

chykor, bartosz - dokladnie.

kazdy wie na zdrowy rozum jak cos powinno funkcjonowac.. pytam sie co?? co uniemozliwia zarzadzanie, kierowanie tym krajem czy miastem w ten sposob zeby cos dzialalo jak nalezy?? dlaczego nawet jak sa dobre checi to i tak finalnie jest niewypal??

na pewno po czesci to chore prawo w tym kraju. ale czy tylko?

(2014/10/31 10:01)
Widzę że nawet nie macie pojęcia o czym piszecie. SBO zakładał zgłaszanie projektów w odpowiednim trybie i terminie a następnie głosowanie, tak też się odbyło.

(2014/10/31 10:01)
Ty za to zawsze masz o wszystkim pojęcie, tyle masz tego pojęcia że co chwila Ci konta blokują, a może po prostu jesteś takim kretynem, że haseł zapominasz, już mi brak słów na Ciebie człowieku, wszyscy na tym forum mają Cię za trola i pajaca, a Ty dalej w to brniesz, narażając na szyderstwa swoją rodzinę, bo każdy wie kim jesteś, i wszyscy wiedzą jakie babole strzelałeś na tym forum. Jeżeli nie zależy Ci na tym jak Ty jesteś postrzegany, to pomyśl o żonie czy synu, bo noszą twoje nazwisko.

(2014/10/31 10:10)
 chyba o sobie piszesz!
  Może mi raz tam zablokowali, czasami zmieniam nick jak mi się znudzi, moje prawo, moja decyzja!!!!!

(2014/10/31 10:19)

hehe dokladnie pisalem to samo co ty..

olaf masz dzieci.. zszargales swoje nazwisko i masz to gdzies... ale pomysl przynajmniej o nich i oszczesz im wstydu i zaprzestan dzialalnosci na tym forum. ale chyba jestes skrajnym egoista i mysle ze tego nie zrobisz..  pozwolisz zeby rodzina ze spuszczonymi glowami chodzila..

(2014/10/31 10:20)
CWKS musisz chyba zatrudnić ochronę bo ten "bartosz9" to chyba Ci grozi.
Ale nie bój się to taki piszczący cieniasek.

(2014/10/31 10:22)
kacperskyy-ze spuszczoną głową to twoja rodzina-jeżeli jeszcze jakaś ci została,niedługo będzie chodzić.

(2014/10/31 10:24)
hahah odezwal sie szeryf forum, staw, mjws, monikes i cala sterta jego klonow.. znow walczysz? oplaciles fakture na 10 tysi czy czujesz oddech Kurka na plecach? :) pokonczyles wszystkie sprawy w sadzie za obraze ludzi? i ty wstydu rodzinie nie przynos wiekszego niz wynika to z twojej glupoty.

(2014/10/31 10:33)
MWJS i Olaf, dwóch forumowych napinaczy mocnych w gębie, są tak sztywni i prawilni że grożą policją i prokuratorem, jesteście mistrzami Panowie.

(2014/10/31 10:40)
kacperskyy-10 tysięcy to ja wydaje miesięcznie na skromne rozrywki-ty takie pieniądze to może byś zarabiał gdyby zatrudnili cię w agencji towarzyskiej-byłoby wielu chętnych na ciebie-najpierw w d..ę a póżniej do buzi by ci proponowali.

(2014/10/31 10:40)
 Widzisz dla nich system wartości i poglądy patriotyczne to sprawy hańbiące  a ja uważam Kacpersky że prędzej twoje córki mogą się wstydzić za ciebie jako takiego bezideowego, bez zasad lizodupa, no ba cel uświęca środki, a może same też wstydu nie znają?

(2014/10/31 10:42)
Bartosz a ty chyba coś możesz o tym powiedzieć, bo nie raz chyba u ciebie byli, chopie być uczciwym  w tych czasach i lśnić jak diament to wyjątkowa sztuka której  nie wszyscy potrafią się nauczyć.

(2014/10/31 10:46)
mwjs - Olaf, i ty się uważasz za człowieka PiSU. Zachowaj trochę kultury , kretynie i uszanuj innych . Takiego padalca jak ty to trzeba omijać z daleka , aby się nie pobrudzić.

(2014/10/31 10:49)
Weź stawiki  idź lepiej do kibla i spuść się do szamba, spotkasz rodzinę i przyjaciół, a ode mnie to z daleka śmierdzielu

(2014/10/31 10:54)
Widzę, że dyskusja zeszła na obszary prywatne. Ja jednak nie o tym. Poniżej przedstawię kilka blockquoteów i ich źródła:"Budżet partycypacyjny – demokratyczny proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec miasta decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu miejskiego lub też publicznego.
Najczęściej jest on tworzony poprzez wykorzystanie takich narzędzi, jak poznanie priorytetów w wydawaniu pieniędzy przez samych członków danej wspólnoty, wybór delegatów budżetowych, reprezentujących lokalne społeczności, wsparcie techniczne ze strony rajców miejskich (na poziomie lokalnym), lokalne i regionalne zgromadzenia w celu debaty i głosowania nad priorytetowymi wydatkami, a następnie implementacja pomysłów mających bezpośrednie przełożenie na jakość życia mieszkańców." (http://pl.wikipedia.org/wiki/Bud%C5%BCet_partycypacyjny)
"(...)budżet ten dopuszcza mieszkańców i ich organizacje do kształtowania polityki finansowej wspólnoty lokalnej (miasta, gminy, ale również dzielnicy, osiedla). Mieszkańcy i ich organizacje zyskują dzięki niemu możliwość określenia tego, co jest dla nich w kontekście wykorzystania środków finansowych szczególnie ważne. Dokonują więc gradacji celów (tworzą hierarchię celów), które w pierwszej kolejności – przy użyciu środków wspólnoty lokalnej – powinny być zrealizowane. Co jest jednak ważne – to od przyjętych w danym porządku prawnym rozwiązań zależy, czy tak pojmowany budżet obywatelski (partycypacyjny) będzie obejmował aż 50 proc. środków finansowych, czy jedynie 5 proc." (http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/budzet-obywatelski-na-czym-polega-ta-nowa-instytucja-prawna)
Polecam także lekturę artykułu:  http://iameurope.natemat.pl/63521,kontrowersje-wokol-miejskich-budzetow-partycypacyjnych
Podsumowując, zdecydowanie jeden projekt nie może wykluczać pozostałych. Takie z nich jak plaża miejska nad Bzurą z miejscem do cumowania kajaków czy Miejski Park Linowy służą znacznie większej liczbie mieszkańców niż jedna szkoła podstawowa. Po trzecie, jeżeli jeden projekt pochłania taką kwotę budżetu, to powinien zostać ustalony próg kwotowy dla inwestycji dopuszczonych do głosowania albo Urząd Miasta powinien zwiększyć kwotę przeznaczoną na ten cel. Jestem oburzona tą sytuacją, tym bardziej, że zarówno w roku ubiegłym jak i w tym roku brałam udział w głosowaniu i żywo interesuję się i aktywnie biorę udział w życiu miasta. 
Magda B.

(2014/11/02 12:29)