Spółdzielnia Mieszkaniowa – czyli...

/ 17 odpowiedzi

Mamy w naszym mieście twór który ''doi'' mieszkańców ok. 80ciu bloków... jak tylko się da... jest tak naprawdę drugim tego typu mało szanującym mieszkańców organizmem pełnym przedsiębiorczych urzędników po magistracie... a mianowicie jest to Spółdzielnia Lokatorsko-Własnościowa w Sochaczewie... Mam na myśli głównie ceny wody ciepłej i centralnego ogrzewania... mimo iż gaz bardzo staniał rachunki do mieszkańców przychodzą równie wygórowane co w latach poprzednich w których gaz z którego korzystają kotłownie zmodernizowane kilka lat temu teoretycznie powinny w połączeniu z termomodernizacją większości bloków przynosić znaczną ulgę portfelom i domowym budżetom... zamiast tego ktoś napycha sobie kieszenie pieniędzmi z rachunków które powinny być o połowę niższe...

Może ktoś wie o co chodzi... kto i dla czego każe mieszkańcom przepłacać za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę... 

Czy termomodernizacje bloków nie przyniosły oszczędności???

Czy niska cena gazu nie powinna przełożyć się na obniżenie rachunków??? 

Kto jest odpowiedzialny personalnie za taki stan rzeczy!!! 

Gdzie zatem ulokowana jest nadwyżka finansowa środków które wpływają na konto Spółdzielni z wygórowanych astronomicznie rachunków za ciepłą wodę i centralne ogrzewanie. 

tadek ,wszedzie zlodziejstwo aby płacić każą a z czego brac.

(2015/04/04 09:00)
Doskonały przykład monopolisty na rynku bez konkurencji.

(2015/04/04 09:04)
Po powstaniu Wspólnoty Mieszkaniowej Spółdzielnia nie powinna już zarządzać danym budynkiem. Może być tak, że Spółdzielnia w dalszym ciągu to robi i spotyka się to z akceptacją niczego nieświadomych właścicieli lokali. Często również Spółdzielnie wpisują do aktów notarialnych sprzedaży lokali zapisy o zarządzaniu nieruchomością po wykupieniu lokali. Trzeba sprawdzić koniecznie treść aktu notarialnego. Nawet jeżeli Spółdzielnia wpisała siebie jaką zarządce to właściciele mogą sposób zarządzania nieruchomością wspólną zmienić, podejmując uchwałę zaprotokołowaną przez notariusza. Mogą wówczas powierzyć zarząd innemu podmiotowi niż Spółdzielnia albo wybrać jednoosobowy lub kilkuosobowy zarząd spośród siebie i np. zawrzeć umowę z administratorem nieruchomości, który będzie pomagał w zarządzaniu nieruchomością. Tym sposobem właściciele lokali, jeżeli nie mieli zaufania do Spółdzielni, z pewnością zyskują większą kontrolę nad tym, jak są wydawane ich pieniądze i na to co dzieje się na ich nieruchomości.
WSPÓLNOTY PŁACĄ Z FUNDUSZU REMONTOWEGO ZA WSZYSTKO-REMONTY,MALOWANIE ,OCIEPL,ANIE,jest trochą wspólnot które odłączyły się od tego "pośrednika ",mieszkanie wykupione jest moje i dlaczego jeszcze mam płacić czynsze na prezesów i inne pijawki?relikt PRL http://www.wspolnotamieszkaniowa.pl/aktualnosci/wspolnota-mieszkaniowa-lepsza-od-spoldzielni/1665.html
dopisek-już od dłuższego czasu linki-zamieszczone prawidłowo,zaznaczone,wklejone nie działają,trzeba kopiować i wkleić,szkoda

(2015/04/04 09:13)
Witam Fajnie że w końcu ktoś poruszył ten temat,zgadzam się co do kolosalnych opłat za wodę i centralne ogrzewanie i nie rozumiem jednego kiedy jest ciepło na dworze zamiast zminimalizować ogrzewanie kaloryfery są gorące co jest nie do wytrzymania,można sobie przykręcić albo otworzyć okno ale co z tego podzielników nie ma więc i tak się nie zaoszczędzi bez sensu może niech się wypowie ktoś ze spółdzielni na ten temat dodam że blok jest ocieplony.

(2015/04/04 17:22)
Założyć wspólnotę. Wybudować własną kotłownię. Mieszkam w bloku z własną kotłownią,za rok 2014 koszt podgrzania 1m to1,70zł.

(2015/04/04 20:38)
Szanowny ''adeo1'' no i kopara opada patrząc przez pryzmat rachunków w Spółdzielni na twoją wypowiedź... Ja tu widzę dobry interes dla firm produkujących instalację która usamodzielni bloki wspólnot od molocha spółdzielczego... same wspólnoty będą mało odważne w tej kwestii jednak gdyby dystrybutorzy w ramach usługi dostarczenia instalacji wsparli również fachową wiedzą prawną i pomogli uwolnić się od ''opieki'' spółdzielni... 
1,70 za 1m? oj to przemawia do wyobraźni...   

(2015/04/04 23:48)
Podstawowy fakt, o którym nikt nie wspomina na tym forum jest taki, że ceny ciepła i wody NIE ZALEŻĄ OD SPÓŁDZIELNI. Spółdzielnia jest tylko pośrednikiem w przekazywaniu pieniędzy do PEC-u i ZWIK-u. I Spółdzielnia nie jest żadnym monopolistą - każdy budynek może stać się niezależną wspólnotą, tylko nie należy liczyć na obniżenie kosztów - wprost przeciwnie. Chociażby opłata na fundusz remontowy - w Spółdzielni wynosi 1zł/m2, we wspólnotach wynosi co najmniej 2,5zł/m2. Bo żaden szanujący się Zarządca nie weźmie się za zarządzanie wspólnotą, w której fundusz remontowy wynosi 1 zł. Poza tym koszty za zarządzanie przez zarządcę to kwota w Sochaczewie 0,65-0,70gr/m2 - za pracę 1 osoby, natomiast w Spółdzielni koszty zarządzania wynoszą ok.0,90gr za 52 etaty ...... Panuje powszechny pogląd, że spółdzielnie to twory komunistycze, tymczasem jak czytam wypowiedzi na tym forum to mi komuną zalatuje...... myślenie ludzi się nie zmienia....

(2015/04/07 12:48)
GosiaPa , nie jestem pewny czy można traktować spółdzielnie  tylko jako pośrednika w przekazywaniu pieniędzy ( nie ustala cen to fakt ) ale jako jeden z największych odbiorców wody i ciepła powinna mieć na to jakiś wpływ. Może uznasz to jako teorie spiskową ale nie wierze że spółdzielnia nie pomaga największym spółką w mieście nie wpaść w jeszcze większe kłopoty finansowe kosztem tych o których finanse powinna dbać. Nie zrozumiem dlaczego mój rachunek za CO za miesiac luty tego roku ( 28dni ) jest 30pln większy niż styczeń tego roku  . Nie wprawiło by mnie to w zdziwienie gdybyśmy mieli siarczystą zimę ale jej nie ma do cholerci:) Luty nacieplejszy od wielu lat, podobnie było z marcem, styczniem i grudniem 2014r. Mój każdy rachunek za CO jest analogicznie większy o 30-60 pln niż sezon 2013/2014. Nie wystarczają mi wyjaśnienia że taki jest stan liczników na wejściu ciepła na blok a taki na wyjsciu z kotłowni  i generalnie wszystko jest ok a i jeszcze straty na przesyłach itp. SPEC pcha ciepła bo będzie miał sezon w plecy, nie mamy zimy od 2-3 lat ( ostrej zimy ) , ciepło trzeba wypchać do ludzi -  my spóldzielcy zapłacimy :)

(2015/04/07 21:34)
Szakul, to prawda, że nie ma zimy ostrej w tym roku i w poprzednich latach również nie była zbyt ostra - to fakt. Fakt też, że może i trochę spadły ceny gazu, ale trzeba wziąć pod uwagę też jeszcze inny fakt, a mianowicie - każde przedsiębiorstwo, tj. PEC czy ZWiK ma jakieś koszty stałe, które z reguły rosną, a nie maleją - bo generalnie koszty życia mają tendencję rosnącą. Analogicznie paliwo trochę staniało, ale nie widzę odbicia w cenach produktów np. spożywczych. I proszę mi wierzyć, że Spółdzielnia jest tylko i wyłącznie pośrednikiem w przekazywaniu pieniędzy pomiędzy mieszkańcami bloków spółdzielczych a PEC-em i ZWIK-iem. Media MUSZĄ się rozliczyć na zero i nie ma innej opcji. Dla PEC-u ceny ciepła akceptuje URE i nikt się Spółdzielni nie pyta w tym momencie o zdanie, tylko przychodzi decyzja i koniec, zaś dla ZWIK-u ceny wody akceptuje nasza szanowna RADA MIASTA - po przedłożeniu oczywiście dokumentów, że cena ma być taka  a nie inna. Poza tym proszę mi wierzyć - bardzo trudno rozmawia się z przedstawicielami naszych władz - trudno i krótko - takie mają koszty i koniec rozmowy. Też mnie to drażni ponieważ też płacę i nie mogę się pogodzić z tym, że mieszkańcy gminy płacą za tę samą wodę  2zł, a ja 13zł. Dziś rola Spółdzielni bardzo się zmieniła i proszę Spółdzielni nie traktować jako instytucji, której jedynym zadaniem jest oszukać, okraść i naciągnąć na kasę jej "bidnych" członków. A jeżeli chodzi o wspólnoty - to wcale nie jest kolorowo i mówię to z doświadczenia bo mieszkałam we wspólnocie. Zasady rozliczania są bardzo podobne jak w Spółdzielni, tylko największy problem jest wówczas gdy wszyscy nie płacą regularnie, a zawsze tacy się zdarzą, wówczas wspólnota błyskawicznie płynność finansową. Jedno-blokowa wspólnota musi jeszcze kasę mieć na wyegzekwowanie od dłużnika tego co się należy a z reguły nie ma, poza tym we wspólnocie na wszystko biorą kredyty, albo zbierają np. na docieplenie przez parę ładnych lat. W spółdzielni koszty prawnicze, bankowe czy pocztowe rozkładają się na większą liczbę mieszkańców, a jak wiadomo w kupie jest łatwiej.

(2015/04/08 13:42)
GosiaPa, zgodze się z tobą że na cene ogrzewania wpływają remonty, modrernizacje inwestycje itp, zgodzę się że zadaniem pracowników spódzielni nie jest oszukiwanie jej członków ( mają i tak wystarczająca roszczeniowych klientów , awanturujących się o każdą byle rzecz),ale jest pewne "ale" . Z wodą sytuacja jest prosta mamy cenę z 1m3 ( jej stawka to już odrębny temat ), mamy liczniki w domach i każdy może to kontrolować . Niestety z ceną ciepła   a właściwie jej przesyłem na bloki jest coś nie tak. Jak napisałem wcześniej cała moja klatka i blok ma rachunki za luty większe niż za styczeń. Poświeciłem się ( kazdy to może zrobić, włącznie z pracownikiem spółdzielni ) sprawdziłem amplitudy temp. dobowych w lutym i w styczniu dla rejonu Sochaczewa, wyniki są jednoznaczne , luty był znacznie cieplejszy od stycznia ( od wielu lat ) więc skąd te wyższe rachunki,. Nad tym się podejrzewam nikt nie zastanowił w spółdzielni, chciałbym się mylić :) SPEC pcha ciepło , wystawia rachunek, na licznikach wszystko się zgadza co do KJ a my płacimy. Tak jest od wielu lat to norma w poczynaniach spółdzielni więc co mamy sobie pomyśleć,zwykła niekompetencja pracowników czy świadome przymykanie oczu na poczynania SPEC-u. Nie wiem co lepsze :)

(2015/04/08 21:15)
Szakul - PEC nie "wepcha" do bloków ciepła więcej niż pozwolą na to jego mieszkańcy. Węzły cieplne są w pełni zautomatyzowane i nastawy są jednoznaczne. Jest też automatyka pogodowa, która pozwala na ograniczenie dopływu ciepła przy odpowiedniej temperaturze na zewnątrz - jest to kwestia nastaw. A z tego co wiem to spółdzielnia ma dostęp do węzłów i ma możliwość zmiany nastaw temperatur na węzłach - oczywiście w granicach obowiązujących przepisów. I myślę, że na prośbę mieszkańców spółdzielnia to robi. Natomiast jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie indywidualne zachowania się mieszkańców. Niestety ludzie nie wiedzą do czego służą zawory na grzejnikach i łatwiej im otworzyć na cały dzień okno niż przykręcić zawór, po to by tego ciepła "weszło" do bloku mniej - "bo ja zakręcę, a sąsiad będzie się grzał???? o co to to nie.....". Ja nie bronię PEC-u - bo zdaję sobie sprawę, że na naszym rynku sochaczewskim jest monopolistą i zadaniem tej instytucji jest jak najwięcej tego ciepła sprzedać. Jestem również w stanie zaryzykować stwierdzenie, że rzeczywiście może spółdzielnia jest nieco bierna w stosunku do takich cen jakie obecnie mamy,choć z drugiej strony możliwości są naprawdę niewielkie........  :)

(2015/04/09 10:58)
Czytam twój post "GosiaPa" i jakbym słyszał pracowników spółdzielni. Ludzie nie przykręcają grzejników ,wietrzą na 5 itp -tak najłatwiej powiedzieć. W wielu przypadkach tak jest zapewne ale nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka. Już nawet nie będę wspominał o moim najnowszym rachunku za marzec a  wierz mi że sąsiedzi pilnują zasada wietrzenia i przykręcania kaloryferów a i tak rachunki wyglądają jakby w marcu temp w dzień nie przekręcała 5st a w nocy spadała w okolicy - 5st. Problem jest złożony ale nie można z rzucić wszystko na ludzi.

(2015/04/13 16:17)
Czytam forumowicza ''GosiaPa'' i nie daje wiary w taki sposób usprawiedliwienia wygórowanych rachunków... 
Szanowna ''GosiaPa'' wszyscy moi znajomi mieszkający w ocieplonych blokach gdzie stosunkowo niedawno były również wymienione okna... we wszystkich tych blokach ustawienie grzejników na najwyższą wartość było by równoznaczne z temperaturą w mieszkaniu sięgającą 30 stopni... 
Cały okres grzewczy wszyscy Ci mieszkańcy mieli ustawione termostaty na pozycję 3cią max.. na 4tą nikt z nich nie ustawił w tą zimę czyli w sezonie grzewczym 2014/2015 pozycji 5tej...  
Rachunki są wyższe od wcześniejszych gdzie koszty gazu spadły ok 40%... Ktoś Robi w ''WAŁA'' mieszkańców??? Czy ktoś tylko perfidnie doi z kaski mieszkańców???Kto zarządza PECem? Komu podobają się stawki za ogrzewanie???Kto odpowiada w Spółdzielni Mieszkaniowej za ochronę interesów lokatorów!!!! Komu zależy aby te stawki utrzymywały się mimo niskiej ceny gazu???Ile jeszcze czasu mieszkańcy Sochaczewa będą wykorzystywani przez ''Przedsiębiorczych Urzędników''!!!
PS:''Szakul'' ma rację w tej swojej uprzejmości... 

(2015/04/13 19:19)
Sama termomodernizacja powinna przynieść odczuwalne oszczędności!!! 
Po co ocieplać dom? Po to aby więcej wydawać pieniędzy na jego ogrzanie?! 
Czegoś tu nie rozumiem !!! 
Ktoś może to rozumie ??? 
Zamierzam zgłębić sposób i zasadność decyzji związanych z termomodernizacjami bloków co skutkuje zwiększeniem rachunków za ogrzewanie!!! Ciekawa ta gospodarność urzędnicza!!! 

(2015/04/13 19:37)
Alternatyw jest bardzo dużo ja np. w mieszkaniu mam zamontowane grzejniki podłogowe i Jeden Convector. z Ogrzewania Pecu zrezygnowałem zaraz po wprowadzeniu się do mieszkania. Rachunki za ciepło mniejsze i grzeje kiedy jestem w mieszkaniu.Kolejny pomysł to własna kotłownia na blok. to też sie sprawdza. z termomodernizacją to jakaś lipa że po ogrzaniu budynku styro. Cena ciepła wzrasta. Ktoś tu chyba w ...Uja tnie. 

(2015/04/14 12:28)
Tadeusz jestem zawsze uprzejmy :) , a tak naprawdę to mam już ochotę "ulżyć" sobie słownie na tą całą sytuację związana z CO w Sochaczewie bo nic innego już chyba nam nie pozostaje :)

(2015/04/14 16:52)
''szakul'' bardzo uprzejmie proszę nie krępuj się będziesz usprawiedliwiony... :) 
Tak na bardziej poważnie w domu prywatnym na ogrzewanie kumpel kupował 3 tony węgla na zimę po dociepleniu strychu i elewacji styropianem 5cm znajomy oszczędził 1,5 tony węgla czyli ok 1500 zł w rodzinie zostało po 1szym sezonie grzewczym... teraz szykuje się na zmianę pieca z węglowego na eko-groszek...  wracając do Spółdzielni bloki są docieplane 10cm styropianem więc zarówno teoretycznie i praktycznie oszczędności powinni odczuć mieszkańcy o wiele większe w końcu są obsługiwani hurtem i ta oszczędność na rodzinę czyli użytkownika powinna być większa... Ciekawe jak tam '' starzy menedżerowie'' w Spółdzielni... czy możemy liczyć na komentarz czy wyłącznie na ciszę grobową.... w tej sprawie.... 

(2015/04/15 14:30)