Testament Szarego Człowieka - Ku Pamięci

/ 31 odpowiedzi / 3 zdjęć
Dzisiaj mija rocznica aktu samospalenia dokonanego przez Piotra Szczęsnego. Warto pamiętać o Jego proteście:
1. Protestuję przeciwkoograniczaniu przez władzę wolności obywatelskich.
2. Protestuję przeciwko łamaniu przez rządzących zasad demokracji, w szczególności przeciwkozniszczeniu (w praktyce)Trybunału Konstytucyjnegoi niszczeniu systemuniezależnych sądów.
3. Protestuję przeciwkołamaniu przez władzę prawa, w szczególnościKonstytucji RP. Protestuję przeciwko temu, aby ci, którzy są za to odpowiedzialni (m.in. Prezydent) podejmowali jakiekolwiek działania w kierunku zmian w obecnej konstytucji – najpierw niech przestrzegają tej, która obecnie obowiązuje.
4. Protestuję przeciwkotakiemu sprawowaniu władzy,że osoby na najwyższych stanowiskach w państwie realizują polecenia wydawane przez bliżej nieokreślone centrum decyzyjne związane z Prezesem PiS, nieponoszące za swoje decyzje odpowiedzialności. Protestuję przeciwko takiej pracy w Sejmie, kiedy ustawy tworzone są w pośpiechu, bez dyskusji i odpowiednich konsultacji, często po nocach, a potem muszą być prawie od razu poprawiane.
5. Protestuje przeciwkomarginalizowaniu roli Polskina arenie międzynarodowej i ośmieszaniu naszego kraju.
6. Protestuję przeciwkoniszczeniu przyrody,szczególnie przez tych, którzy mają ją chronić (wycinkaPuszczy Białowieskieji innych obszarów cennych przyrodniczo, forowanie lobby łowieckiego, promowanie energetyki opartej na węglu).
7. Protestuję przeciwko dzieleniu społeczeństwa, umacnianiu i pogłębianiu tych podziałów. W szczególności protestuję przeciwko budowaniu„religii smoleńskiej”i na tym tle dzieleniu ludzi. Protestuję przeciwkoseansom nienawiści, jakimi stały się „miesięcznice smoleńskie” i przeciwko językowi nienawiści i ksenofobii wprowadzanemu przed władze do debaty publicznej.
8. Protestuję przeciwko obsadzaniu wszystkich możliwych doobsadzenia stanowiskswoimi ludźmi, którzy w większości nie mają odpowiednich kwalifikacji.
9. Protestuję przeciwko pomniejszaniu dokonań, obrzucaniu błotem iniszczeniu autorytetów,takich jak np. Lech Wałęsa, czy byli prezesi TK.
10. Protestuję przeciwko nadmiernejcentralizacji państwai zmianom prawa dotyczącego samorządów i organizacji pozarządowych zgodnie z doraźnymi potrzebami politycznymi rządzącej partii.
11. Protestuję przeciwko wrogiemustosunkowi władzy do imigrantóworaz przeciwdyskryminacji różnych grup mniejszościowych: kobiet, osób homoseksualnych (i innych z LGBT), muzułmanów i innych.
12. Protestuję przeciwko całkowitemuubezwłasnowolnieniu telewizji publiczneji niemal całego radia i zrobieniu z nich tub propagandowych władzy. Szczególnie boli mnie niszczenie(na szczęście jeszcze nie całkowite), Trójki – radia, którego słucham od czasów młodości.
13. Protestuję przeciwkowykorzystywaniusłużb specjalnych,policji i prokuratury do realizacji swoich własnych (partyjnych bądź prywatnych) celów.
14. Protestuję przeciwko nieprzemyślanej, nieskonsultowanej inieprzygotowanejreformie oświaty.
15. Protestuję przeciwko ignorowaniu ogromnychpotrzeb służby zdrowia.

Myślę, że dzisiaj dorzucić warto jeszcze protest przeciwko świadomemu rozbijaniu Unii Europejskiej i wyprowadzania Polski z jej szeregów.

wbienko,i co dał ten samobójczy protest?,co zmienił? W jakim stanie psychicznym był ten człowiek że ubrał swoją śmierć w tyle powodów? Wielu z nas też zżyma się na władzę,na kumoterstwo,nepotyzm,nieliczenie się z interesem Państwa,Narodu,pojedyńczego człowieka? czy wszyscy jak barany mamy krzyknąć do władców Polski-"idący na smierć pozdrawiają was?" ,myślicz że ten protest (oprócz smutku rodziny) któryś z adresatów wziął do siebie? Że zastanowił się nad tym czynem między łykiem Whiskacza rocznik 1987 i szczyptą kawioru? Kiedy mnie te sprawy doprowadziłyby do takiego stanu załamania prawdopodobnie (myśl hipotetyczna) zabrałbym ze sobą jednego a moze i kilku tych sqrwieli ,wykonałbym rzut trójzębem jak Gladiator na "Spartakusie"-tyle że celny.kto dzisiaj pamięta samospalenie na stadionie dziesięciolecia w proteście przeciwko Gomółce,podczas występu "Mazowsza"?,Nikt ,oprócz rodziny,i tak będzie za jakiś czas z pamięcią o desparackim kroku Piotra Szczęsnego

(2018/10/19 19:07)
@robroy
Co dał akt samospalenia Ryszarda Siwca, Jana Palacha,Ilji Ripsa, Romasa Kalanty, Sándora Bauera, Oskara Brüsewitza, Musy Mamuta? Wszystkie były rozpaczliwym aktem sprzeciwu wobec dziejącej sie niesprawiedliwości, wyrazem bezsilności wobec bezduszności i arogancji autorytarnej władzy. Wszyscy po tym akcie byli przez tę władzę dyskredytowani i dezawuowani. Wszyscy byli po odejściu władzy, przeciw której protestowali, byli uznawani przez swoich rodaków za ludzi godnych pamięci i za wielkich patriotów.

(2018/10/19 20:28)
Czy Piotr Szczęsny zrobił to dla pamięci o nim, nie. On się dusił w pisowskiej atmosferze. Cieszył się ta wolną, otwartą Polską, o którą walczył. Członkostwo w UE w NATO, otwarte granice i nagle beznadzieja. Ja go rozumiem, to jest uczucie bezradności wobec bezsensownego zła czy głupoty, bo ja to czuję jak widzę bezsensowne wycinanie prawie, że ostatniego drzewka, nikomu nie przeszkadzającego na blokowym podwórku. Stoi sobie taki zgrabny kasztanek, kwitnący wiosna na czerwono, troche osłania ławeczkę w upalne dni i nagle idziesz i widzisz maszyny, które majągo zniszczyc. I żadne słowa, prośby o ułaskawienie go nie uchronią. Serce się kraje, ogarnia bezsilmość. Bardzo smutno, że Piotr sobie nie poradził z tym uczuciem beznadziei. Jak ciężko musi być jego rodzinie i przyjaciołom po stracie takiego człowieka.

(2018/10/19 22:00)
"A kto umarł... ten nieżyje"

(2018/10/19 22:40)
@wbienko-nie przeginać ! samemu się targnąć na życie w proteście przeciwko komuś? mam się obwiesić żeby upierdliwą teściową sumienie ruszyło? co wynikło ze smierci tych osób które podałeś? nie idźcie tą drogą. pewnie żaden z adresatów tego czynu nawet nie wie o tym fakcie desperackiego aktu. @metasekwoja- wiem,drzewa to twoja fobia,ale żeby się o nie zabijać?,drzewa odrosną,człowiek do życia nie powróci.i to by było na tyle

(2018/10/20 10:05)
Fobia? Czy rozumiesz słowo fobia? Ja je kocham.Fobia to strach przed czymś. Tak, człowiek wrażliwy na piękno natury cierpi gdy widzi jak jest bezpowrotnie niszczona.Odrośnie? Tylko głupota szybko odrasta. Drzewo potrzebuje lat żeby pokazało swoja urodę, swój pokrój, swoj ąmoc. Postaraj się patrzeć na drzewa, prawdopodobnie jedziesz autem i wszysko ci miga przed oczami. Zacznij od chodakowskiego dębu, który jakimś cudem ocalał.

(2018/10/20 10:40)
@metasekwoja,kilkakrotnie dałem świadectwo że też jestem przeciwko wycinkom drzew, poszerzyć jezdnię-trzeba coś poswięcić,chore ,uschnięte zagrażające-trzeba usunąć,Greenpeace polska ostro protestowała przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej,kiedy Niemcy wzięły się za swoje zagrożone lasy w Bawarii czy tam w innym Landzie cisza i spokój,może pomoże Tobie zrozumieć skład zarządu tej organizacji w Polsce

(2018/10/20 10:57)
Myślałam, że to uplne lato da ludziom do myślenia. Niestety jeszcze przygrzało za mało.Co do ludzi, którzy z gołymi rękami rzucali się na te ogromne maszyny w obronie Puszczy Białowieskiej, to mam wiele słów podziwu za ich odwagę, wprost bohaterstwo. To były często dorbniutkiej budowy kobiety, a przed nimi potężne karki pilnujące interesów Szyszki.Cóż, udało się, chociaż jak napisał Leonardo da Vici "wiekszośc ludzi to zjadacze kielbasy."
Jeden psa zatłucze pałkąalbo powiesi w lesie, a inny odda ostatni grosz, żeby go leczyć po tym beztialstwie. Powiem Ci tylko jedno, że Tobie łatwiej żyć i nawe Ci zazdroszczę.

(2018/10/20 11:06)
Panie Waldemarze, dziękuję za rocznicowe wspomnienie na portalu o "Zwykłym Szarym Człowieku" - Piotrze Szczęsnym, który w dramatycznym proteście w Warszawie poświęcił własne życie. To się stało 19 października 2017 r. Najpierw Piotr Szczęsny rozsypał ulotki, a z głośnika, który ustawił, puścił kultowy utwór „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni. Po chwili oblał się płynem łatwopalnym i podpalił, krzycząc: „Protestuję!”. Ugasili go i próbowali ratować przypadkowi świadkowie. Nie odzyskał przytomności. Zmarł 10 dni później. To był jego protest przeciwko łamaniu przez rząd wolności obywatelskich. "Zwykły Szary Człowiek" - współczesny Bohater apelował: "Obudźcie się! Jeszcze nie jest za późno!"

List Piotra Szczęsnego do mediów:
"Można oczekiwać, że PiS będzie się starał pomniejszyć mój protest i będzie szukał na mnie „haków”. Postanowiłem mu to ułatwić i wskazać pierwszy punkt zaczepienia (inne będą sobie musieli wymyślić).
Od kilku lat choruję na depresję, więc jestem tzw. osobą chorą psychicznie.
Ale takich osób jak ja jest w Polsce kilka milionów i jakoś funkcjonują w sposób mniej więcej normalny, często nawet nie wiadomo o ich chorobie.
Zresztą sformułowanie „choroba psychiczna” odnosi się również np. do takich dolegliwości jak bezsenność czy jąkanie się, więc niekoniecznie musi być związane z niepoczytalnością. To, co na pewno jest związane z moją chorobą, to problemy ze snem i łaknieniem, zmniejszenie energii, tendencja do odkładania wszystkiego na później (prokrastynacja) i że widzę rzeczywistość w bardziej czarnych barwach niż większość „normalnych” ludzi.
Ale w tej sytuacji to nawet dobrze, bo potrafię dostrzec bardzo niepokojące sygnały wcześniej niż inni i silniej na nie reagować. I może też łatwiej mi poświęcić swoje życie, chociaż zapewniam, że wcale nie tak łatwo.
Cóż mogę jeszcze dodać – poglądy takie jak ja wyraża wiele osób z mojego otoczenia, publicystów czy polityków, więc nie wynikają one z mojego spaczonego odbioru rzeczywistości.
A dlaczego tak radykalna forma protestu? Bo sytuacja jest dramatyczna. Nie chodzi o to, że rząd popełnia mniej czy więcej błędów (każdy rząd to robi), ale że ten rząd wstrząsa podstawami naszej państwowości i funkcjonowania społeczeństwa. Natomiast większość społeczeństwa śpi, nie zwraca uwagi, co się dzieje, i trzeba ją z tego snu obudzić.
Tak mało zrobiłem do tej pory dla Ojczyzny
Urodziłem się w 1963 r., dlatego jestem w tej dobrej sytuacji, że pamiętam PRL, pamiętam „Solidarność”, odzyskiwanie niepodległości i kształtowanie się naszej demokracji. Dzięki temu mogę lepiej ocenić to, co się teraz dzieje.
Kiedy wybuchła „Solidarność”, byłem jeszcze w liceum. I w tym liceum z kolegami zakładaliśmy Samorządne Zrzeszenie Uczniowskie, bo nie było wszak „Solidarności” dla niepełnoletnich uczniów.
13 grudnia 1981 r. byłem już studentem i nie spałem do południa, tylko roznosiłem pierwsze ulotki.
W czasie stanu wojennego robiłem to, co miliony innych ludzi w Polsce – roznosiłem ulotki, chodziłem na demonstracje, słuchałem Wolnej Europy, zapalałem świeczki w oknach.
4 czerwca 1989 z radością wziąłem udział w pierwszych, częściowo wolnych wyborach i potem we wszystkich następnych.
Mój wkład w odzyskanie niepodległości był mikroskopijny, wstydzę się, że do tej pory tak mało zrobiłem dla Ojczyzny. I wiem, że muszę to zmienić.
Wstydzę się, tłumacząc, że Polska to nie to samo co polski rząd
Wstydzę się, że mam prezydenta, który jest prezydentem tylko swojej partii i jej zwolenników i który łamie konstytucję (zawetowanie dwóch niekonstytucyjnych ustaw, aby zaproponować dwie inne, ale nadal niekonstytucyjne ustawy, nie jest odkupieniem win).
Wstydzę się, że mam premier, która realizuje wydawane jej „po linii partyjnej” polecenia.
Wstydzę się, że znajomym z Zachodu muszę tłumaczyć, że Polska to nie to samo co polski rząd.
Wstydzę się, że znowu muszę używać pojęcia „nomenklatura” i sformułowania „partia i rząd” tak jak w czasach PRL.
Wstydzę się, widząc, jak opluwani są ludzie, którym należy się szacunek za to, co zrobili dla wolnej Polski."

(2018/10/20 12:04)
Dobrze, że mamy Internet, bo odnoszę wrażenie, że poświęcenie Piotra Szczęsnego poszłoby szybko w zapomnienie. Internet nie zapomni!
Młodzi ludzie nie pamiętają podobnego zdarzenia z przeszłości. Miałem 14 lat, pamiętam zdarzenie z dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, gdzie Ryszard Siwiec dokonał samospalenia w "proteścieprzeciwko totalnej tyranii zła, nienawiści i kłamstwa, opanowującego świat" - jak napisał w pozostawionym liście.
To byly ogólnopolskie dożynki z udziałem I sekretarza KC PZPR i wysokich urzędników partyjnych i państwowych. Z całej Polski przyjechało ok. 100 tys. ludzi. Kwadrans po południu Ryszard Siwiec podpalił zapałkę. Z relacji milicjantów i funkcjonariuszy SB, którzy bardzo szybko znaleźli się w jego otoczeniu, wynikało, że cały czas wznosił okrzyki o wolności. W jego teczce esbecy znaleźli biało czerwony sztandar oraz 29 ulotek, wyrażających protest przeciwko agresji na Czechosłowację.
Komunistyczne służby od początku zadbały, aby protest Siwca wyciszyć. Ludziom, którzy widzieli akt samospalenia wmawiano, że był to wypadek, a przyczyną samozapłonu miał być alkohol pity przez poszkodowanego. W rodzinnym Przemyślu rozsiewano plotki o rzekomej chorobie psychicznej Siwca.
Ryszard Siwiec zmarł po czterech dniach, 12 września 1968.
- Był prawym człowiekiem. On musiał powiedzieć NIE – zaznaczał po latach syn Ryszarda Siwca.

(2018/10/20 12:59)

gaj
Takie wydarzenie uświadamia że tak na dobrą sprawę człowiek cały czas szuka drogi do odzyskiwania niepodległości.

(2018/10/20 13:41)
co wy z tymi samobójcami? @gaj ty odnajdziesz drogę do niepodległości podpalając się? Bohaterzy? wątpię,.siadła psychika albo doprawiają legendę do zaistniałej sytuacji. Przepraszam bardzo,jako zdrowy na umyśle najpierw bym załatwił tych którzy mnie gnębią,zamykają drogę do wolnosci,siekierka i w łeb. Jakież to romantyczne,bohaterskie ,powiesić się w proteście bo @jerzyk 2205 wygrał wybory,a ja go nie cierpię !! a jerzyk by się tym przejął-.łochocho :-)) , (przepraszam Panie Jerzy za wyciągnięcie przed szereg ).nie oczekuję że po wygranej PiS w jutrzejszych wyborach będzie fal zamachów na życie ,Wbienko,metasekwoja,szlag was trafia na samą nazwę PiS (mnie też,mnie też),ale wstrzymajcie się ,za 20 lat przegrają sukinknoty i będziemy świętować

(2018/10/20 14:01)
Wyciszmy się więc w obliczu śmierci Piotra i pomyślmy ciepło o Jego najbliższych.

(2018/10/20 14:46)
@metasekwoja,ot i głos rozsądku

(2018/10/20 15:22)
Dla mnie samobójstwo jest spowodowane albo słabością psychiczną albo brakiem wyjścia z sytuacji (robili to ci którzy chcieli uniknąć tortur ,popaść w niewolę itp).Byli też tacy któży robili to żeby zachować honor ale to nie jest ten przypadek.Tutaj mamy słabość psychiczną bo przecież jesli sie ma rodzinę to żyje się często tylko dla niej a samobójstwo jest zrobieniem krzywdy rodzinie.

(2018/10/20 16:19)
Ech @robroy, @robroy ......

(2018/10/20 16:42)
@wbienko ,teraz napisz-Ech @mefisti,@mefisto

(2018/10/20 17:00)
dodajcie Ireneusza Sekułę-sld samobój trzema strzałami,Barbarę Blidę,Leppera, no i paru doradców,zastępców,współpracowników różnych prominentnych osób

(2018/10/20 17:19)
Jak widać wszyscy potrzebują męczenników żeby wynieść ich na ołtarze,nawet SLD .

(2018/10/20 20:13)
Oczywiście totalna opozycja też.

(2018/10/20 20:15)
To może teraz głębszy komentarz po przeczytaniu artykułu.Rodzina próbuje dojść do siebie po niewątpliwej tragedii jaka się wydarzyła i korzysta przy tym z pomocy psychologa a nawet psychiatry.Usiłują za wszelką cenę znaleźć jakiś pozytyw wynikający ze śmierci bliskiego człowieka ale wyraźnie widać że mają w tym problem.Za to problemu nie mają KODerzy i Obywatele RP którzy grzeją się przy tym ogniu który ten pan wzniecił.Jeden z sympatyków nawet doznał ulgi bo juz sam nie musi się podpalać bo zrobił to ktoś inny.Utwierdzam się w przekonanu że jest to męczennik liberalno -lewicowych środowisk któremu zbyt mocno weszła ideologia.Cytując klasyka,,nie idźcie tą drogą" bo następni zaczną się wysadzać jak radykalni muzułmanie którym ideologia też zbyt mocno weszła.Ten człowiek zgotował swoim dzieciom piekło na ziemi bo jak widać jego czyn odbił się bardzo negatywnie na ich zdrowiu.

(2018/10/21 12:24)
@mefisto
Każdy odcztuje to co chce. Nawet pewnie nie wiesz jak Twoja argumentacja jest zgodna z tym, co uprawiali partyjni ideolodzy pzpr, po smierci Ryszarda Siwca. Retoryka taka sama. zmieniały się tylko artefakty: KODerzy, Obywatele RP zamiast wewnętrznych sił reakcyjnych, liberalno-lewicowe środowiska zamiast podrzegaczy z zachodu. No i sam czyn, był czynem szaleńca, człowieka niezrównoważonego – jak to próbowali wmawiać opinii publicznej. Przemilczeli zasadnicze fakty dot. motywacji do popełnienia tego tragicznego kroku, natomiast z lubością rozmywali w swoich insynuacjach dotyczących stanu psychicznego sprawcy i fałszywego współczucia w tragedii rodzinnej.
@mefisto - zrobiłbyś wtedy karierę w pionie ideologicznym pzpr :(

(2018/10/22 09:58)
@wbienko , ja Pana nie poznaję?przestałeś uznawać cudze argumenty? przywołujesz pzpr? ty się kufa wypisz z tego PiSu !! @mefisto ma dwa bardzo merytoryczne i rozsądne wpisy.nie trzeba nikogo wyzywać kiedy nie zgadzamy się z jego racjami,wypisz się od Kaczyńskiego,nie ogladaj Kurskiej telewizorni,zawołaj znajomych na pywo,relax wbienko,relax

(2018/10/22 19:18)
Porównujesz sytuację jaka była w Polsce za Gomółki z tym co jest teraz?Ty co widziałeś stan wojenny własnymi oczami,i biedę lat 70 i 80?Stałeś moze w kolejce na schodach sochaczewskej Milicji żeby dostać paszport?Pamiętasz jak nie stawienie się na pochód 1 maja było karane obniżeniem stopnia ze sprawowania?Chyba nie pamietasz bo gdyby tak było to nie stałbyś dziś w jednym szeregu z płk.Mazgułą i emertowanymi milicjantami i ubekami.Ty jednak jesteś aktywny w tym środowisku i dobrze się czujesz w ich towarzystwie,jesteś hardy jak oni w swojej pracy i starasz się być sympatyczny na tym forum.Oni po służbie też tacy byli,wiem bo pamiętam i nigdy z nimi nie stanę w jednym szeregu choćby z nimi było mi po drodze.Tobie to towarzystwo pasuje,czemu?Przez twoje nawiązywanie do pzpr zaczynam się domyślać.Po prostu już wtedy byliśmy po przeciwnych stronach.

(2018/10/22 21:04)