W kwestii aptek.

/ 12 odpowiedzi

Będąc czynnie związanym z rynkiem aptecznym obuża mnie jawne wprowadzanie w błąd i manipulacja ludzmi.
Kodeks Etyki Aptekarza określa, że zasady etyki ogólnoludzkiej zobowiązują Aptekarza do przestrzegania praw człowieka i dbania o godność zawodu,
którego członkiem staje się on w chwili otrzymania prawa jego wykonywania, a każde zachowanie podważające zaufanie do zawodu jest naruszeniem godności tego zawodu w szczególności takie, które wykracza poza dobro nadrzędne, jakim jest dobro pacjenta.

Coraz częściej słyszy się, że gdzieś są ceny hurtowe gdzieindziej tanie, drożdze lub tańsze czy najtańsze.
W ramach wyjaśnienia nie do końca tak jest jak mówią.

Ze względu na widoczną nieświadomość i/lub brak wystarczającej wiedzy społeczeństwa chciałbym to wyjaśnić.

Art. 94a Prawa Farmaceutycznego określa, że zabroniona jest reklama działalności aptek
lub punktów aptecznych skierowana do publicznej wiadomości.

Artykuł 94a ust. 1 P.F. obecnie stanowi, iż: „zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności".
W dalszej części przepis określa, że „nie stanowi reklamy informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego".

Także prowadzenie przez apteki programów lojalnościowych oraz programów opieki farmaceutycznej, z którymi związana jest promocja apteki
są przez Sądy administracyjne uznawane na gruncie art. 94a ust. 1 P.F.  za zakazaną reklamę.

Art. 68 ust.1 P.F. dotyczący Obrótu detalicznego produktami leczniczymi mówi:
"Obrót detaliczny produktami leczniczymi prowadzony jest w aptekach ogólnodostępnych".

W Art. 72 ust.1 P.F. czytamy, że obrót hurtowy produktami leczniczymi, mogą prowadzić wyłącznie hurtownie farmaceutyczne.

Zatem apteka nie może prowadzić sprzedaży leków w cenach hurtowych,
a jeśli już tak miałoby być proszę zapytać dlaczego leki refundowane są w tej samej cenie w każdej aptece lub dlaczego antybiotyk nie jest w hurtowej?

Jest to tylko złudna manipulacja słowna sugerująca nieprawdę lub celowe wprowadzenie w bład. Niektóre apteki zamieszczaja informację o czasowej, ograniczonej sprzedaży preparatów pełnopłatnych, a zasady ich wydawania pisane drobnym drukiem zamieszczone są często na kartke gdzies w kącie lokalu.

Proszę nie dajcie sie nabierać na sugestie reklamy, karteczki od lekarza czy sponsorowane, wyssane z palca ulotki cenowe w skrzynkach pocztowych.
To tylko złudna manipulacja podobna do telewizyjnych reklam.

CENY LEKÓW REFUNDOWANYCH SĄ IDENTYCZNE W KAŻDEJ APTECE czy to w Sochaczewie, Gdańsku czy w Krakowie.

Owszem niektóre preparaty mogą różnić się cenami, lecz są to nieliczne stanowiące niewielki ułamek pełnopłatnych dopuszczonych do obrotu aptecznego preparatów .
Jeśli szukacie tańszych leków poproście o zamiane na odpowiednik, a gdy macie obawy przed ich stosowaniem poproście o poradę lekarza.

Odsyłam do:

https://www.gif.gov.pl/pl/prawo/ustawa-prawo-farmaceuty/116,Ustawa-Prawo-farmaceutyczne.html
http://www.rynekaptek.pl/prawo/lamanie-zakazu-reklamy-aptek-quot-dyskwalifikuje-quot-do-ich-prowadzenia,7983.html
http://www.arslege.pl/prawo-farmaceutyczne/k602/s6248/
http://www.polskatimes.pl/artykul/3320646,zakaz-reklamy-aptek-doprowadzil-do-absurdow-farmaceuci-boja-sie-horrendalnie-wysokich-kar,id,t.html

B R A W O!!!!!

W końcu ktoż zauważyła że pani B.R. łamie przepisy i nie działa zgodnie z prawem. 

Szkoda tylko że ludzie naiwnie wierzą w CENY HURTOWE!

gdyby ceny były hurtowe to nie stać by było ją na 3 auta z wyższej półki!

(2016/01/14 12:26)

BTW. Nie polecam apteki na rogu Staszica!

Przebitka na cenie srednio 10 zł, szkoda, że po zakupie dopiero się zorientowałam, że ceny są znacznie wyższe.

Zresztą obsługa nieprzyjemna więc szczerze powiedziawszy nie chciałam tracić zdrowia i nerwów na anwatury.

Jest nauczka na następny raz.

(2016/01/14 14:09)

Panie Surowiak, rozumię Pana irytację i chęć nakreślenia pacjentom ich praw a także praw i obowiązków farmaceutów. Ale reklama radiowa apteki Serduszko (do której mniemam Pan się odosi) brzmi mniej więcej tak:

APTEKA SERDUSZKO. (KROPKA)

CAŁODOBOWE. (KROPKA)

CENY HURTOWE. (KROPKA) 

Przy czym słowa "ceny hurtowe"  w tej reklamie nijak się mają do powołanego przez Pana Art. 72 ust.1 P.F. że obrót hurtowy produktami leczniczymi, mogą prowadzić wyłącznie hurtownie farmaceutyczne.

W REKLAMIE NIE POWIEDZIANO, ŻE CHODZI O CENY LEKÓW, PRODUKTÓW LECZNICZYCH.

A może mają ceny hurtowe prezerwatyw, albo ciśnieniomierzy. A to nie jest produkt leczniczy i cenę hurtową może pewnie mieć...

Prawo jest dla umiejących go stosować, a rozumienie reklam przez Społeczeństwo...no cóż, z tym bywa różnie.

(2016/01/14 19:43)

BTW. Nie polecam apteki na rogu Staszica!

Przebitka na cenie srednio 10 zł, szkoda, że po zakupie dopiero się zorientowałam, że ceny są znacznie wyższe.

Zresztą obsługa nieprzyjemna więc szczerze powiedziawszy nie chciałam tracić zdrowia i nerwów na anwatury.

Jest nauczka na następny raz.

A ty z jakiejś konkurencyjnej apteki czy co? Bo jakoś zdarza mi się kupować w tej aptece dość często i NIGDY nie stwierdziłem, żeby obsługa była nieprzyjemna. A i zdarzały się przypadki, że jak nie było kolejki to zamieniło się miłe słowo. Ceny niezłe.

Ja natomiast nie polecam apteki na Traugutta, przy podzamczu. Przechodząc w pobliżu kupiłem tam lek. Niedługo potem, robiąc zakupy z aptece na rogu Staszica/Narutowicza okazało się, że ten sam lek kosztuje 20 ZŁ MNIEJ. Znajomych narzekających na aptekę przy muszli mam też kilku, więc opinia nie jest moim wymysłem.

Dziękuję za uwagę.

(2016/01/14 20:06)

Proszę źle nie interpretować. Nie mi oceniać czy ktoś łamie, bądź nie przepisy, bo od tego są wyższe instancje. Zwróciłem uwagę tylko na problem jakim jest manipulacja słowna. Niemniej nie o tą osobę chodzi, o której Pani przypuszcalnie mówi, a o szereg wielu.

(2016/01/15 09:32)

Nie rozumiecie poruszonego problemu. Gdybym chciał zwrócić uwage na którąś konkretną  aptekę na pewno bym to zrobił. Nie ukrywam się pod pseudonimem, wiec raczej mam świadomość swoich wypowiedzi i wiem co piszę.

Swoją jednak drogą ciekawostką jest, że apteki tego samego właściciela moga mieć różne ceny /NAWET O PONAD 20 złoty/ w zależności od położenia w mieście.

Każdy kupuje  gdzie chce, a przekrzykiwanie się jest dzicinadą.

Nie zmienia to jednak faktu, że CENY LEKÓW REFUNDOWANYCH (ze "zniżką" na recepcie) SĄ TAKIE SAME WE WSZYSTKICH APTEKACH, co wynika z przepisów.

(2016/01/15 10:26)

A ty z jakiejś konkurencyjnej apteki czy co? Bo jakoś zdarza mi się kupować w tej aptece dość często i NIGDY nie stwierdziłem, żeby obsługa była nieprzyjemna. A i zdarzały się przypadki, że jak nie było kolejki to zamieniło się miłe słowo. Ceny niezłe.

Ja natomiast nie polecam apteki na Traugutta, przy podzamczu. Przechodząc w pobliżu kupiłem tam lek. Niedługo potem, robiąc zakupy z aptece na rogu Staszica/Narutowicza okazało się, że ten sam lek kosztuje 20 ZŁ MNIEJ. Znajomych narzekających na aptekę przy muszli mam też kilku, więc opinia nie jest moim wymysłem.

Dziękuję za uwagę.

A co ty taki ciety na niego jestes. Napisal prawde. Wszyscy gadaja ze jak sa hurtowe ceny to na wszystko, a niby ze ta na Staszica taka tania.

Jakos nie zawsze. Na nockach WCISKAJA NAJDROZSZE co maja rzeczy, przetrzymowuja recepty, a do tego w Brzozowie drozej maja niz w Ilowie.

Ja nie bede mowil ze gdzies jest tanio czy drogo, ale klamiesz koles gadajac te bzdury. Ty popatrz, ze ta panna co na nockach tam jest to nawet z tego co slyszalem nie ma magistra, a to chyba tak nie moze byc.

(2016/01/15 19:42)

Ja nie bede mowil ze gdzies jest tanio czy drogo, ale klamiesz koles gadajac te bzdury. Ty popatrz, ze ta panna co na nockach tam jest to nawet z tego co slyszalem nie ma magistra, a to chyba tak nie moze byc.

Hamuj piętą, bo nie jestem dla ciebie żaden koleś. "Chyba tak nie może być" - chyba, to ty jesteś głupi. Jak nie wiesz, to nie chybaj.

I powiedz, z którą apteką masz związek, bo konto chyba specjalnie pod ten wątek założone.

(2016/01/16 10:17)

Panie "Kwiatkowski" chciałbym zapytać na podstawie jakiego leku Pan tak twierdzi. Baza apteczna to ponad 10 tysięcy pozycji, a wyciąganie 1 SZTUKI jest jak KROPLA W MORZU nie mówiąc już o fakcie, że prawie 70% wszystkich leków kosztuje poniżej wspomnianych przez Pana 20PLN.

Zatem śmiem twierdzić, że Pańskie wywody są bezpodstawne.

Przypomnijmy - CENY LEKÓW REFUNFOWANYCH (Na Receptę zniżkową) SĄ WSZĘDZIE TE SAME.

PS. ziutekzbazin dobrze, ze ktoś spoza branży się zainteresował.

(2016/01/27 08:49)

Tak na marginesie...

Znalezione tutaj na forum, ale w innej zakładce

"witam,

czy macie jakieś tanie, sprawdzone apteki w Sochaczewie ? [...]
Do tej pory korzystałam z tej na Staszica, ale po dzisiejszych zakupach stwierdziłam, że w aptece na Staszica oszaleli z cenami ;-("

(2016/02/04 16:04)

koncerny farmaceutyczne lepszy interes  od handlu narkotykami, 8 na 10 spotów reklamowych to reklamy leków,dla zabawy policzcie w najbliższą przerwę na reklamę

(2016/02/13 09:15)

Czytając niektóre z powyższych wpisów ma się wrażenie, że temat najbardziej interesuje tych, których nie interesuje sama treść tekstu. A szkoda... Wracając do rzeczy. Temat jest ważny i dobrze, że ktoś podjął się wyjaśnienia "drobnych" nieścisłości. Niestety daje się zauważyć, że ludzie są zmanipulowani chwytliwymi tekstami reklamowymi, a sytuacja, kiedy cena tego samego leku w kilku aptekach znacząco się różni (co do rzadkości nie należy), budzi niezrozumienie i chaos. I to coraz większy chaos. Co z tego, że mamy ustawy i rozporządzenia o lekach, kiedy samo funkcjonowanie aptek przypomina bazar! Taki rodzaj krzyżówki prawa farmaceutycznego z zasadami pracy sklepu wielobranżowego. Albo apteka będzie apteką - miejscem gdzie odpłatnie wydaje się leki i świadczy opiekę farmaceutyczno-medyczną, albo bazarowym sklepikiem. W tej chwili mamy sytuację, kiedy próbuje się połączyć te dwa światy. Skutek?  Między innymi leki w cenach hurtowych, niskich, tanich, bardziej, mniej, za grosze, bez groszy i jak kto woli:) oraz równie gorzko-śmieszne pytania pacjenta "Czy papier toaletowy to tutaj też kupię?"

(2016/02/19 16:29)