Wiartarka czy wkrętarka udarowa

/ 14 odpowiedzi
Witam!Planowałem zakupić wiertarkę jednak w sklepie 
http://www.praktiker.pl/produkty,141/narzedzia.html sprzedawca doradził mi zakupić wkrętarkę 14V co sądzicie o takim rozwiązaniu. Oczywiście w takiej sytuacji wybór może paść tylko na jedno urządzenie.
To zależy do czego jest ona potrzebna , czy ma być używana w terenie czy w domu, do lekkich i dorywczych prac, czy do ciężkich i częstych, bo 14V to może być za mało. Do domowych prac zdecydowanie przewodowa bo akumulator nie może leżeć nienaładowany. Nie spotkałem się z wkrętarką udarową.

(2013/12/30 10:50)

Wkrętarka jak sama nazwa wskazuje - służy do wkręcania i żadnej większej dziury nią nie wywiercisz bo ma za małą moc (ciekawe jaki udar da wkrętarka akumulatorowa, o ile w ogóle jakiś da?).

Napiszę podobnie sq7bte - zdecydowanie wersja przewodowa.

Jeśli nie wiesz co kupić - to ja ze swej strony polecę Ci wiertakrę udarową CELMA PRCM 13AEO (polska solidna konstrukcja a nie żadnen chiński badziew który rozleci się po 3 miesiącach).

Fakt że droga -ale sprzęt nie do zajechania (ja sam używam jej około 5 lat i sprawuje się bez zarzutu). Silnik ma 750W i duży moment obrotowy, tak więc przy włączonym udarze i dobrym wiertle - wchodzi w beton bez najmniejszego problemu.

Przedtem miałem supermaketowego Pegasusa i wywiercić coś nim to była masakra (udar to był chyba tylko w nazwie - bo na jedną dziurę zużywałem (spalałem) 2-3 wiertła).

(2013/12/30 12:28)

Nie wiem dlaczego, ale post poszedł podwójnie - prośba do admina o usunięcie.

(2013/12/30 12:28)
MarcproDobra, akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa może posiadać naprawdę bardzo duży moment obrotowy i świetny efekt działania udaru. Sam posiadam taki sprzęt do prac domowych i przyznam, że od czasu jego nabycia nawet razu nie użyłem typowej wiertarki udarowej (chociaż posiadam bardzo dobrą) pomimo, iż naprawdę wiele już robiłem (m.in. wiercenie w żelbetonie - muszą tylko być dobrej jakości wiertła). Ludzie zajmujący się remontami byli zdziwieni, że "to" tak działa. Jasne, że młota udarowego takie urządzenie nie zastąpi, ale też nie służy do wyburzeń - tak samo zresztą jak wiertarka udarowa.Oczywiście wszystko zależy od tego, jak i do czego ma być używany sprzęt. Dobre narzędzie niestety nie będzie tanie, ale naprawdę warto zainwestować.

(2013/12/30 13:53)

marcpro, nie masz racji co do pegasusa :) Powiesiłem nim dwie kuchnie na blokach a to już coś :) Owszem, musiałem kupić solidne wiertło, chyba ze dwie dychy dałem ale było warto. Chociaż tanie wiertło spalisz od razu nawet na najlepszej wiertarce.

Jedyne co przez 5 lat używania  tego wypasionego sprzętu za 49.99 pln mi się zepsuło to kabel - robił zwarcie. A tak to nie mam uwag :)

(2013/12/30 14:10)

Doreq,

Pewnie miałeś więcej szczęścia ode mnie że trafiłeś na dobry egzemplarz.

Z moim Pegasusem pewnie wszystko byłoby OK, gdyby nie zachciało mi sie wyczyścić drewnianej huśtawki dla dzieci (czyściłem tarczami z papieru ściernego cienkie deseczki i listewki wiec obciążenie nie było duże).

Po około 20-25 minutach pracy włącznik został mi w ręku (rozwalił się od częstego włączania i wyłącznia), a po kolejnych może 15 minutach ciągłej pracy (musiała chodzić już cały czas bo włącznik już przeciez nie działał) z wiertarki poszedł dym. Tak więc w ten oto sposób Pegasus zakończył swój żywot :-)

(2013/12/30 15:07)

a no jak dym uciekł to lipa. Wszyscy wiedzą, że urządzenia elektryczne działają na dym - jak ucieknie ze środka to pech...;)

A wiesz, że ja też miałem problem z tą wiertarką jak pracowałem w drewnie. Robiłem zjeżdżalnię dla córki i bach, wywaliło korki. Na początku nie brałem pod uwagę kabla, myślałem że to wina szczotek. Ale na szczęście tylko przewód.

(2013/12/30 15:37)
W myśli powiedzenia " Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego" polecałbym kupić dwie oddzielne wkrętarkę do wkręcania i wiertarkę do wiercenia, niech cie nie zmyli cena że jakaś droga wiertarka która waży 0.5 kg ma  więcej jak 1000 wat mocy , bo na pewno niema choćby pisało inaczej. Polecam kupić wiertarkę 1500 watt która waży co najmniej 3 kg i czuć jej moc

Polecam

(2014/01/03 16:18)
Olaf, po Twoim wpisie nie wiadomo, czy ma czuć moc, czy ciężar tej wiertarki.

(2014/01/03 18:49)
 To musisz zacząć czytać ze zrozumieniem, wszak marketing robi swoje i piszę o tym że jakaś znana firma reklamuje się że wiertarka która waży nie więcej  jak kilo ma 1400 wat a to po prostu bzdura. Jeśli nie wierzysz poczytaj trochę o budowie urządzeń.Ja kupiłem wiertarkę którą ci poleciłem i jak na razie jestem zadowolony, a wcześniej miałem różne inne, wszystkie maja jedna wadę, są jednorazowe i ich się nie naprawia. Kupiłem Polska szlifierkę kątowa i wiertarkę z możliwością wymiany szczotek w bardzo prosty sposób gdzie praktycznie każdy byłby to w stanie zrobić.

(2014/01/03 23:37)

Olaf, nie należy generalizować, kupilem w potrzebie szlifierkę kątowa firmy Krzak za 6 dych i slużyla mi 2 lata a używalem na co dzień. Należy się zastanowić do czego ma sluzyć to urządzenie, do wiercenia w ścianach, jak już ktoś wcześniej napisal, tylko przewodowe, jak masz ściany z cegly to nieduża 700 watowa da radę, do twardszych typu beton nie da rady, tutaj polecam coś na wiertlo sds, ma mniejsze obroty a mocniejszy udar. W razie pytań mogę pomóc.

Pozdrawiam

(2014/01/03 23:54)
 Tak tylko kilka takich tanich lekkich , made in china już mi się spaliło, więc postanowiłem kupić coś  trwalszego  co nadaje się i do betonu i do płyty drewnianej oraz stali, wkrętarka bardzo przydatna rzecz i wygodna ale do wiercenia nie polecam, chyba że jakieś drobne na wierty w trudno dostępnych miejscach gdzie potrzebowalibyśmy kilku przedłużaczy napięciowych. Ponadto zależało mi aby w łatwy i prosty sposób można było wymienić szczotki bo ten element najczęściej  się zużywa w tego typu urządzeniach.700wat to straszna cienizna, daje to rade w ogóle wiercić?

(2014/01/04 17:14)
Oczywiście że daje radę, większość malych wiertarek z udarem to przedzial 500-800watt. Oczywiście do zastosowań amatorskich i w cegle. Ale w wypadku udaru nie chodzi generalnie o waty tylko o silę uderzenia a to wyrażane jest w Julach, i tu do twardych materialów, tak jak beton, polecam tylko i wylącznie mloto-wiertarki na wiertla typu sds. Wybór ogromny ale warto zaplacić 100-200pln więcej, bo urządzenie sobie poradzi i dlużej będzie slużyć

(2014/01/04 22:29)
 Powiem ci tak kupiłem kiedyś Niemiecka wiertarkę Ferm, facet w sklepie mi powiedział, mało znana firma ale Niemiecka, a Bosh czy Black Decker to jest dupa bo produkcję wyprowadzili do skośnookich, chodziła  chyba ponad 2 lata i jej nie oszczędzałem, a co prawda mała ,poręczna i czuło się brak mocy, a wiesz ja potrafię mocno przycisnąć i wtedy obroty spadały, w końcu na betonie poległa. Myślę że ta obecna 1500 watt co waży 3 kg jest odpowiednia, i taka moja uwaga warto się wgłębić i poczytać parametry nawet w instrukcji czy tabliczce znamionowej a nie to co jest na kolorowej ulotce bo to tylko marketing.

(2014/01/05 00:47)