Wizyty Duszpasterskie...

/ 25 odpowiedzi / 4 zdjęć

Jak się przygotować do wizyty duszpasterskiej?

Do wizyty duszpasterskiej należy przygotować: 
stół nakryty białym obrusem, 
krucyfiks i dwie zapalone świece, 
wodę święconą i kropidło (w przypadku braku wody święconej należy wlać zwykłą wodę i na początku kolędy poprosić księdza o jej poświęcenie), 
dzieci i młodzież przygotowują zeszyty od religii (lepiej przyznać się, że takowego się nie posiada niż tłumaczyć, że "pożyczyłem koledze do przepisania i mi nie oddał" bo i tak żaden ksiądz w to nie uwierzy), 
Na drzwiach domu kredą piszemy K+M+B 2001 (czy który tam będzie akurat rok) - jest to widoczny znal dla księdza, że w tym domu/mieszkaniu mieszkają katolicy i pragną go przyjąć po kolędzie, 
Jeśli mieszkamy daleko od kościoła należy przyjechać po księdza na plebanię, 
Brak możliwości złożenia ofiary na potrzeby Kościoła nie może być w żadnym wypadku powodem nie przyjęcia księdza po kolędzie. 
Rodzina, która notorycznie nie przyjmuje po kolędzie może być potraktowana jako niepraktykująca, lub nawet niewierząca. 
Przebieg kolędy: 

Wypada wyjść po księdza lub poprosić sąsiada o przyprowadzenie go do naszego domu. 
Wyłączamy telewizor i radio (nawet jeśli to jest Radio Maryja ;-)) 
Na chrześcijańskie pozdrowienie "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" odpowiadamy "na wieki wieków Amen". 
Przedmioty religijne, które chcemy poświęcić kładziemy na stole/ławie 
Wszyscy bierzemy udział we wspólnej modlitwie. Gdy ksiądz kropi nas wodą święconą czynimy znak krzyża. 
Głównym powodem wizyty duszpasterskiej jest chęć poznania parafian, ich problemów oraz ich opinii na temat funkcjonowania parafii... Dlatego bardzo ważną rzeczą w trakcie kolędy jest szczerość w rozmowie z kapłanem. Zatem zapytajmy księdza dlaczego kościół tak bardzo nastaje na Wielką Orkiestrę świątecznej Pomocy i jakie jest jego zdanie na ten temat... Tym samym poznacie czy wasz ksiądz to dobry człowiek... i czy zależy mu na ludziach którym WOŚP uratował życie i zdrowie zakupem specjalistycznego sprzętu szpitalnego... Zapytajcie się czy ksiądz nie będzie miał nic przeciwko abyście pieniądze z kolędy przeznaczyli na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy z przeznaczeniem na zakup sprzętu medycznego... Po zakończeniu kolędy odprowadzamy księdza do sąsiada, ostatnia rodzina odprowadza księdza... (lub odwozi na plebanię aby bezpiecznie wrócił ze świadomością przyczynienia się i wsparcia jakim obdarza WOŚP... i Szpitale w całej Polsce również nasz Szpital Sochaczewski)....

"Jeśli mieszkamy daleko od kościoła należy przyjechać po księdza na plebanię"

Czy są jakieś specjalne wytyczne, jakiego rodzaju limuzyna jest w takim wypadku wymagana?

(2016/01/07 14:21)

Zdaję sobie sprawę, że post w treści miał być o stosunku Kościoła do WOŚP, ale poczynię uwagi związane z wizytą duszpasterską, bo nad jej sensem zastanawiam się od wielu lat, a zdecydowanie poważnie po zeszłorocznej. Otóż zeszłoroczna wizyta duszpasterska której celem ma być 'chęć poznania parafian, ich problemów oraz ich opinii na temat funkcjonowania parafii' trwała pod moim dachem poniżej 1 minuty (myślę, że 30-45 sekund), a w całym bloku poniżej godziny.

Jaki ma to sens? Skoro księża nie mają czasu, a i pewnie czasami czują się niezręcznie podczas takich wizyt... Szkoda zachodu, przecież nie chodzi w końcu o pieniądze, bo i o tych księża nie pamiętają próbując pobić rekord w kategorii 'jak najszybciej obskoczyć kolędę'.

(2016/01/07 14:52)

Zgadzam się w 100 % z anomalią

(2016/01/07 15:49)

Rodzina, która notorycznie nie przyjmuje po kolędzie może być potraktowana jako niepraktykująca, lub nawet niewierząca. 

Co kryje sie pod notorycznie? Ja wiem co znaczu słowo notorycznie ale ile to dokładnie jest w przypadku wizyty duszpasterskiej bo ja od 3 czy 4 lat po porstu dziekiuję za wizytę a on co roku i tak i tak przychodzi. Po ilu latach juz nie przyjdzie nie zadzwoni. Nawet dla niego lepiej bo ja na ostatnim pietrze mieszkam :D

(2016/01/07 21:20)

(2016/01/07 21:43)

nie musicie pisać zgryźliwych tekstów  na księży,nie tak dawno temu po mieszkaniach chodzili młodzi ministranci z parafii i pytali się czy zostanie przyjęty ksiądz po kolędzie-księża nie walili do drzwi w ciemno tylko szli tam gdzie ich oczekiwano,sam napis K+M+B mógł być mylący. Nie przyjmujesz księdza? nie dajesz koperty na kościół? no to co morde drzesz-jeden z drugim?

(2016/01/08 04:00)

tych kochacie i wpuszczacie?

(2016/01/08 04:11)

Szanowni forumowicze nie dostrzegacie plusów takich wizyt... nadwyżki finansowe przekazywane przez emerytów i rodziny celebrujące wizytę księdza na kolędowanie mogły by być przez samych księży przekazane tą samą drogą najbardziej potrzebującym... Mamy wiele rodzin których nie stać choć by na opał... aby dzieci miały ciepło w domu... to doskonała okazja aby ksiądz pomógł takiej rodzinie w zakupie węgla dla dzieci... przyborów szkolnych... lub ubrań... Kościół jako instytucja wypełniona urzędnikami ''boskimi'' głoszącymi miłość do bliźniego z całą pewnością ochoczo zaangażuje się w pomoc biedniejszym parafianom... to że do tej pory tego nie robił może wynikać z faktu iż nikt od nich tego nie wymagał...

Zatem jestem pewny że warto w imię szczytnego celu wyciągnąć pomocną dłoń do wszystkich księży... rozmawiać z nimi (okres kolędy jest idealnym)... zapraszać do własnych domów i w przyjaznej domowej atmosferze zacząć wymagać od każdego ''sługi bożego'' wypełniania podstawowego przykazania miłości do bliźniego swego...

(2016/01/08 11:44)

robroy czyżbym przeprowadził atak na Boga? :D
zadałem proste pytanie

PS. u mnie nigdy nie było ministrantów i w tym roku również..

(2016/01/08 15:15)

@Szczawiu,najsampierw- po primo- po piewsze  trzeba w kogoś wierzyć aby przeprowadzić na niego atak,nie atakuję księży bo mi powiewają,i tyle

(2016/01/08 20:40)

tadeusz sieje metlik między urzedem a kościołem,nie chcesz nie dawaj i po co te pisanie ,kazdy ma chyba swój rozum i robi jak mu dusza nakazuje.

(2016/01/09 14:25)

A tak panie Tadeusz na marginesie kościół robił i robi cały czas takie tam różne akcje osobom potrzebujacym m.in. wydawanie darów, posiłki, stołówka,świetlica CARITAS" przy Plebani, trochę mnie tylko razi podejście osób cywilnych angażujacych się przy kościele w tę niby "bezinteresowną" działalność przy kościele, trochę to  takie...? Może by tak lepiej wysłać te dary do Syrii gdzie dzieci raz na tydzień cokolwiek jedzą, wszak u Nas pomoc ubogim płynie z co najmniej dwu stron : Od Państwa,i Ludzi Dobrej Woli m.in. za pośrednictwem Kościoła   a i nie tylko. A i jeszcze jedno to podejście mentalne, bo wiele się mówi o tzw. wolności więc traktujcie się sami jako ludzie wolni, jak tu widzę wiele osób podchodzi, myśli tak jakby im ktoś coś nakazywał.

(2016/01/09 22:40)

@Szczawiu,najsampierw- po primo- po piewsze  trzeba w kogoś wierzyć aby przeprowadzić na niego atak,nie atakuję księży bo mi powiewają,i tyle

To było tylko nawiązanie do pewnego satyrycznego rysunku i ogólnie podejścia bardzo wielu tzw. katotalibów. Na rysunku tymże jest ksiądz prawdopodobnie podczas mszy gdyż stoi za ołatrzem a przed nim są ławki  w których siedzą ludzie w charakterystycznych beretach. Ksiądz trzyma w ręku gazetę z artykułem o tytule PEDOFILIA W KOŚCIELE krzycząc w niebogłosy do wiernych że to kolejny atak na Boga.
Tak właśnie trochę zabrzmiał mi Twój post o "darciu mordy" i zgryźliwych tekstach na księży :)

a tak w ogóle to słuszna racja każdy ma swój rozum i nawet jeśli Tadeusz napisał taki a nie inny tekst to jeśli ktos uważa, że i tak da pieniądze księdzu to i tak da i żadne teksty Tadeusza tego nie zmienią.

a tak przy okazji zapytam max-ton Kościół robi różne akcje powiadasz. Co zrobił nasz kościół? Nasz ten sochaczewski? Znasz jakies przykłady bo wiadomo, że o tym sie gazety nie rozpisuja am mnie to po prostu ciekawi.

(2016/01/11 10:41)

Proponuję żebyś w dzień roboczy ok. 12 poszedł pod kościół to sam zobaczysz. Później wróć ok. 16 i stań pod plebanią, ale od strony bramy. A jak Ci się znudzi to idź na tył kościoła i popatrz. Ale wiem że nie pójdziesz więc Ci powiem: ok. południa wydawane są posiłki wszystkim potrzebującym nie tylko tym z chorobą alkoholową, funkcjonuje świetlica i bibloteka do której uczęszczają dzieci z rodzin porzebujących. A na tyłach kościoła funkcjonuje "kawiarnia" gdzie w spokoju możesz wypić kawę i herbatę za rozsądne pienądze nikogo nie denerwując swoim wyglądem. Ale w sumie: to co ja tam wiem...

(2016/01/18 19:46)

Koliber docenia sie kazda pomoc ale z tymi przychodami jakie ma kosciol katolicki to zamiast wydawanych posilkow powinny byc co dzien bankiety klasy rozdanie oscarow co najmniej, zamiast biblioteki to mega archiwum z arcydzialami z calego swiata, zamiast kawiarni, to cos na miare hoteli 5* z dubaju. a i tak jeszcze by im zostalo na lexusy, bentleje, panienki, pokera i wóde.

(2016/01/19 12:42)

Jak nie kijem go to pałką...

(2016/01/19 18:14)

wnioskuję z wiedzy na temat bogactwa,że @kacperskyy był księdzem?

(2016/01/19 20:29)

Jak chcesz się dowiedzieć jaka jutro pogoda zapytaj Kacperskyego, On wszystko wie , aczkolwiek gdyby był Księdzem to posiadał by poziom wykształcenia na tyle istotny iż wiedziałby że nazwy miast pisze się z Wielkiej litery :-)

haha ha hotelu 5* z Dubaju, jakby to miało podwyższyć poziom ,rangę hotelu, hotel   posiada jakiś poziom albo nie np. Hotel Bornit **** w Szklarskiej Porębie niczym nie odbiega od  Hotelu  ***** w innej części Świata itd.

(2016/01/20 00:10)

maxton nie chce cie rozwiewac twoich zludzen. pojedz do egitpu i porownaj hotel **** z tym co jest w europie.

tak bylem ksiedzem i wpadli mi w oko wasi synowie ministranci :P

(2016/01/20 14:01)

Popieram Kacpperskiego

Ja kilkakrotnie przychodzącemu pasibrzuchowi mówiłam , że nie chcę jego wizyty , a ten z uporem maniaka pchał się na siłę, chyba po kopertę . Od momentu kiedy nabyłam psa notabene ze schroniska czującego swoją rolę obrońcy terenu, czarny  już mnie nie nawiedza . I tak trzymać. Nie chce z tą ciemnotą mieć nic do czynienia.A ten czas ich rządów przetrzymam .

(2016/01/21 20:46)

jak tak czytam to widze u wielu obrzydzenie do kleru,a ciekaw jestem jak będzie z ostatnią posługą.

(2016/01/22 18:39)

A ja mam znajomego, który nienawidzi księży i wyśmiewa wiarę katolicką.....a tymczasem brał slub kościelny, ochrzcił dziecko, posłał je do pierwszej komunii, w Wielkanoc zasiada do śniadania i dzieli się święconym a w Wigilię łamie się opłatkiem....ale dalej twierdzi że jest niewierzący.

Myślę, że takich niewierzących ale uparcie praktykujących jest wielu, No i bądź tu mądry i zrozum o co ludziom chodzi....

(2016/01/22 20:50)

Jak zwykle "mędrcy" tego portalu z wszechstronną wiedzą udzielają tu swoich objawień myślowych:)

Jak zawsze wszystkiemu winny jest Kościół i PiS.

Nie chcesz nie dawaj na Kościół, jeżeli inni dają to swoje a nie TWOJE pieniądze.

Jak ktoś krytykuje WOŚP to masz pretensję, ale jak ta sama osoba wspiera Kościół to ty ją krytykujesz. Błędne koło.

Och mędrcy, uczeni w piśmie ateistycznym,

Czym, że jest świat z klerem katolickim.

W czystej postaci zło mówimy otwarcie,

Mamy rację my, twierdzimy uparcie.

Wszyscy pisowcy, mohery i katolicy,

To ludzie głupi, wszyscy dzicy.

Nieskończoną mądrością  zostaliśmy obdarzeni,

Na forum każdy z nas się pieni.

(2016/01/24 11:46)

@Nancy--ten Twój znajomy jest człowiekiem tolerancyjnym,szanuje wolę rodziców,żonę,ślub w kościele,chrzest dziecka,chcecie to macie!, -a święta ?obchody świąt to takie znaczniki czasu,tak jak Sylwester ,bez nich rok byłby nijaki,okrągły,nie wiedzielibyśmy w którym momencie życia jesteśmy , Twoich znajomych ""niewierzących"" nie traktuj jako ludzi  praktykujących,być okazjonalnie w kościele (ślub,chrzest,pogrzeb) ,celebracja rodzinnych(bo takie z załozenia są) świąt, to nie praktykowanie wiary,będoc wielokrotnie w restauracji,pubie,pijąc alkohol nie jestem uzależnionym alkoholikiem

(2016/01/24 12:23)

ogolnie wiele osob ma wszystko w D.. ,a robi co trzeba bo tak jest i tyle .

(2016/01/24 14:55)