Wybory do samorządów 2014

/ 20 odpowiedzi / 2 zdjęć

Zbliżają się wybory. Już niedługo dowiemy się kto dostanie mandat radnego i kto będzie burmistrzem naszego miasta. Jest to cykliczna procedura w państwie demokratycznym dająca mieszkańcom szanse zagłosowania na najlepszego kandydata. Nie dajmy ogłupić się agresywnej kampanii wyborczej. Demokracja daje szansę każdemu na swoje publiczne wypowiedzi i przemyślenia, ale jest cienka granica pomiędzy demokracją, a wolną amerykanką. Jak na razie obserwuję bardzo agresywne zachowanie nieoficjalnych komitetów wyborczych skupionych wokół poszczególnych kandydatów na stanowisko burmistrza. Polega to na tym, że te komitety starają się udowadniać nieudolność swoich kontrkandydatów, nie mówiąc prawie nic o zaletach tych których reprezentują.

Wszyscy powinniśmy cieszyć się tym co w mieście dla mieszkańców zostało zrobione. Za kadencji pana burmistrza Bogumiła Czubackiego wykonane zostały różne inwestycje i również przygotowane założenia na następny kolejny powyborczy rok. To normalne, ponieważ powinna być zachowana ciągłość inwestycji w mieście. Za kadencji pana burmistrza Piotra Osieckiego, ciągłość ta była kontynuowana i podjęte kolejne inwestycje, oraz założenia na kolejny powyborczy rok. Tak było, jest i będzie. Język krytyki jest bardzo cięty, a zarzuty stron zmanipulowane. Znam wszystkich kandydatów na burmistrza Sochaczewa i myślę, że jeżeli chodzi o kampanie wyborczą stać ich na rzetelne przedstawienie swoich racji i zaprezentowanie swojej osoby oraz zamierzeń w sposób godny z poszanowaniem drugiej strony. Chciałbym usłyszeć co kandydaci na stanowisko burmistrza (czy radnego) zamierzają konkretnie zrobić w przyszłej kadencji. Co dla nich jest ważne. Oczywiście bez odrywania się od rzeczywistość.

Chciałby poznać ich światopogląd, ich doświadczenie, ich motywacje, priorytety inwestycyjne w mieście, oraz ewentualnych współpracowników. Dobrym sygnałem jest to, że żadna (jak na razie) partia polityczna oficjalnie nie wystawia swojego kandydata na burmistrza. Są to wybory samorządowe i polecenia partyjne nie są wskazane.

Oczywiście każdy z kandydatów ma jakieś powiązania z konkretną partią, lub sympatyzuje z nią. Myślę, że my wyborcy mamy prawo o tym wiedzieć. Czym więcej będziemy mieć rzetelnych informacji o kandydatach, tym wybór 16 listopada będzie bardziej świadomy i owocny (w demokracji przecież o to chodzi).

Pozdrawiam wszystkich kandydatów i życzę, żeby w tym przedwyborczym czasie nie pogubili się, aby później (po wyborach) móc wspólnie podjęć pracę na rzecz naszych „małych ojczyzn”.

Marek Stępowski

Tzn. kandydaci nie mogą oceniać obecnego burmistrza? Wiadomo, że fani burmistrza Osieckiego uznają to za atak a jego przeciwnicy za merytoryczne argumenty. Na tym Panie Marku polega demokracja i jakoś nie widzę w tym nic złego. Podobnie jak z programem. Dla miłośników danego kandydata będzie to szansa na rozwój i lepsze życie a dla przeciwników banialuki. Nie przesadzajmy, że mamy jakąś szczególnie agresywną kampanię, bo to jest śmieszne ;)

(2014/10/08 12:16)

Ocena i podsumowanie kadencji burmistrza jest niezbędna przed wyborami. Musimy my wyborcy mieć świadomość, czy obecny burmistrz dobrze pełnił przez cztery lata swoją funkcję. Ci którzy na niego głosowali wiedzą, czy zawiódł ich, czy nie. Chodzi mi o to, że nie widzę oprócz udowadniania zła poszczególnym kandydatom nic innego. Rozumiem, że w tym kraju to norma, ale to zdecydowanie za mało. Kampania wyborcza staje się nie tylko agresywna, ale powiedziałbym chamska. Jeżeli jakikolwiek kandydat na burmistrza toleruje taki język, to również o nim świadczy.

Trzeba być również osobą kreatywną i pozytywnie nastawioną do ludzi. Nie każdy przyzwyczajony jest tylko do krytyki. Mój znajomy św. pamięci Lucjan Niemira, który uznawany był za wielkiego krytyka polityki poszczególnych burmistrzów mówił: „Jeżeli nie masz nic do powiedzenia oprócz krytykowania, to nic nie mów” Oczekuję od komitetów wyborczych czegoś więcej niż udowadniania sobie nawzajem nieudolności i cwaniactwa poszczególnych kandydatów.

Poza tym jak tak dalej pójdzie, to większość mieszkańców nie weźmie udziału w tych wyborach (chyba, że niektórzy w tym widzą swoją szansę).

(2014/10/08 12:50)
Ocena i podsumowanie kadencji burmistrza jest niezbędna przed wyborami. Musimy my wyborcy mieć świadomość, czy obecny burmistrz dobrze pełnił przez cztery lata swoją funkcję. Ci którzy na niego głosowali wiedzą, czy zawiódł ich, czy nie. Chodzi mi o to, że nie widzę oprócz udowadniania zła poszczególnym kandydatom nic innego. Rozumiem, że w tym kraju to norma, ale to zdecydowanie za mało. 

A ja bym nie uogólniał , bo jeżeli śledzi Pan okres przedwyborczy , to są kandydaci , którzy nie krytykują nikogo , a i swoje plany może nie całkowicie też już pokazywali. Agresja jeżeli chodzi o mojego kandydata równa jest zeru.

(2014/10/08 13:10)
Kampania wyborcza się zaczęła na całego, pełno kandydatów agituje na różnych portalach idą po najmniejszej linii oporu.
Olaf, jak można nie rozliczyć burmistrza jak kolejny wywiad jest zablokowany to znaczy, że jednak czegoś się boi (komentarzy).

Karol

(2014/10/08 19:15)
A mnie się rządy Pana Osieckiego zdecydowanie nie podobają. Ten Pan nie rozumie czym jest demokracja, a niektórymi swoimi zachowaniami pokazuje, że nie ucieknie się przed niczym, nawet śmiesznością byle tylko rządzić. Nie widzę merytorycznych powodów, żeby dawać mu drugą szansę!

(2014/10/08 19:18)
Wystarczy porównać złożone obietnice ustępującego Burmistrza do poziomu ich realizacji by stwierdzić że nie warto dawać mu kolejnej szansy na kierowanie sprawami miasta. I nie chodzi tu tylko o nie dotrzymywanie obietnic wyborczych, ale również styl sprawowania urzędu, a właściwie jego brak.

(2014/10/09 16:16)
ten pan to wyglada jak bandzior.. bezjbola brakuje tylko :)

(2014/10/10 07:42)
szulczyk,,,,, szulczyk... ten co prezesa spoldzieli za byle gowno usunal I ostrzy pazurki na jego posadke??? wez.,.....

(2014/10/10 09:11)
A NAJBARDZIEJ MNIE WKURW....A JAK CI CO CIE NIE ZNAJA PRZED WYBORAMI NAGLE ZACZYNAJĄ SIĘ WITAĆ PO RĘKACH CAŁOWAĆ ITD...,

(2014/10/12 14:42)

Powtórnie muszę zabrać głos.

W niedzielę 12-10-2014r. przed kościołami w Sochaczewie pojawiły się namioty z logo Sochaczewa w których zbierano opinie i podpisy mieszkańców naszego miasta pod projektami Budżetu Obywatelskiego. Niektóre komitety wyborcze odebrały to jako kampanie wyborczą obecnego burmistrza i wyraziły swoją mylną opinię w internecie. Apeluję raz jeszcze o czystą walkę przedwyborczą poszczególnych komitetów. Nie przekręcajmy faktów i nie wprowadzajmy ludzi w błąd. Budżet Obywatelski jak sama nazwa wskazuje nie jest narzędziem wyborczym burmistrza. To, że ten czy inny burmistrz z racji urzędu nadzoruje taki obywatelski projekt nie może mieć nic wspólnego z wyborami. Sami jako mieszkańcy chcemy, aby wygrały projekty popierane przez największą liczbę mieszkańców, dlatego trzeba wyjść naprzeciw tym mieszkańcom i umożliwić im głosowanie na ważny ich zdaniem projekt. Popieram to, że taka możliwość powstała w niedzielę 12-10-2014r. Niech wygra projekt, lub projekty popierane przez większość Sochaczewian, a nie tylko przez konkretne środowiska zainteresowane danym projektem. Dobrze byłoby, abyśmy w tej przedwyborczej gorące nie zatracili rozsądku i merytorycznie, w pełni świadomie walczyli o głosy wyborców. Nie ważne kto wygra w tych wyborach, ważne, aby w konsekwencji wygrali mieszkańcy,. Zawsze łatwiej jest atakować niż bronić się i o tym trzeba pamiętać. Zmieniajmy to co autentycznie źle funkcjonuje, a nie to o czym tylko mówią inni, że źle funkcjonuje. Nie dajmy ponieść się pustym hasłom, pytajmy kandydatów o konkrety, jak chcą rozwiązywać problemy, jakie mają priorytety na przyszłe cztery lata. Ludzi którzy już pełnili funkcję w urzędach z racji wyborów, trzeba rozliczać, ale rzetelnie.

(2014/10/13 11:37)

A ja NIE

(2014/10/15 11:38)