Zerówka

/ 7 odpowiedzi
Mam pytanie do Rodziców dzieci, które od września idą do zerówek, bo niestety moje 5-letnie dziecko też to czeka... Ona się cieszy gorzej z nami... i stąd moje pytanie.
Do której szkoły wysyłacie swoje pociechy i jak jest ze świetlicą w danej szkole? Czy nadal zerówkowiczom "nie należy" się świetlica?
Proszę o wypowiedź osoby bezpośrednio związane z tematem.
Pozdrawiam
Moje już chodzi do drugiej klasy ale poszedł do 1 klasy jako 6 latek. Z tego co się orientuję " zerówce " nadal nie należy się świetlica więc dla pracujących rodziców lepiej zostawić dziecko w przedszkolu .

(2014/02/24 17:55)
moje dziecko zostaje w przedszkolu w zerówcedo szkoły bym nie wysłała 

(2014/02/24 21:51)

Ja dzwoniłem dziś do SP 4 i tam nie mają zerówki dla 5 latków więc musi zostać w Przedszkolu, Paranoja jakaś z tymi zerówkami u nas w Sochaczewie.

(2014/02/25 09:25)

swietlice dla zerowek sa tylko w szkołach gminnych. min. katy ,kozlow biskupi.

(2014/02/26 11:36)
Polecam http://www.6latki.men.gov.pl/index.php/pytania-i-odpowiedzi/wychowanie-przedszkolne
Można tam znaleźć odpowiedzi na wiele pytań dotyczących funkcjonowania "zerówek". Poniżej tylko dwa zagadnienia:

Przedszkole oferuje dziecku opiekę w czasie ferii szkolnych, rok przedszkolny kończy się 30 czerwca a szkolny 21 czerwca. W przedszkolu nie ma przerwy świątecznej a w szkole jest. Czy "zerówka" w szkołach w te dni zapewni dziecku opiekę?

Pojęcie „zerówka” nie funkcjonuje w prawie oświatowym. Potocznie określa się tak oddział przedszkolny zorganizowany w szkole podstawowej. Jest to, oprócz przedszkola oraz innej formy wychowania przedszkolnego, miejsce, w których dziecko może realizować wychowanie przedszkolne. We wszystkich tych placówkach obowiązuje ta sama podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych funkcjonują więc według modelu przedszkolnego.

Zgodnie z prawem oświatowym przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola. W organizacji przedszkola nie są zatem przewidziane ferie zimowe i letnie, a w konsekwencji zalicza się je do tzw. placówek nieferyjnych. Oddziały przedszkolne powinny funkcjonować przez cały rok kalendarzowy, gdyż nie mieszczą się one w strukturze organizacyjnej szkoły podstawowej.

Oznacza to, że rok szkolny w oddziale przedszkolnym kończy się 31 sierpnia (tak jak w szkołach). Ze względów organizacyjnych, związanych z mniejszym zainteresowaniem wychowaniem przedszkolnym w okresie wakacyjnym, organ prowadzący może podjąć decyzję o wyznaczeniu placówek wychowania przedszkolnego pełniących w tym czasie dyżur.

Dlaczego za pobyt dziecka w „zerówce” szkolnej trzeba płacić?

Pojęcie „zerówka” nie funkcjonuje w prawie oświatowym. Potocznie określa się tak oddział przedszkolny zorganizowany w szkole podstawowej. Jest to, oprócz przedszkola oraz innej formy wychowania przedszkolnego, miejsce, w którym dziecko może realizować wychowanie przedszkolne. We wszystkich tych placówkach obowiązuje ta sama podstawa programowa wychowania przedszkolnego.

Dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Miejsce jego odbywania nie ma znaczenia, gdyż we wszystkich tych placówkach obowiązuje ta sama podstawa programowa. Zgodnie z prawem wymiar bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki zapewniany dziecku przez gminę nie może być krótszy niż 5 godzin. Za pozostałe godziny gmina, poprzez dyrekcję placówki, może pobierać opłaty w wysokości nie wyższej niż 1 zł za każdą godzinę. Za dziecko, które przebywa w wychowaniu przedszkolnym wyłącznie w godzinach bezpłatnego wymiaru (nie mniejszego niż 5 godzin dziennie), i które nie korzysta z posiłków, rodzice nie ponoszą żadnych opłat.

(2014/02/26 12:25)

mks
Pięknie to cytujesz....
Tylko szkoda ze rzeczywistość jest bardziej brutalna, spróbuj zapisać swoje 5 letnie dziecko mieszkające na wsi, do przedszkola w mieście Sochaczew????  Paragrafy to się fajnie tworzy i fajnie czyta, trochę... sory - dużo gorzej wykonuje. Niektóre dzieci po prostu są skazane na oddział przedszkolny (popularnie zwany zerówką w szkole) i żadne dyrdymały nie pomogą, a faktem jest (raport NIK) że ok 90% szkól niestety nie jest przygotowana na takie między innymi w zakresie świetlicy i opieki po lekcyjnej.

(2014/02/28 07:50)
Witam, jestem na tym samym etapie poszukiwawczym który trwa już miesiąc jestem sfrustrowana i nie wygląda to dobrze z tego co wynika w Sochaczewie nie ma żadnej podstawówki ze świetlicami dla maluchów podobno szkoły nie mają uprawnień. No ale ustawę i obowiązek odbywania zerówki od 5 lat to potrafili szybko wprowadzić, jednak nikt nie pomyślał z naszych "mądrych"władz jak to ma się kręcić na ludzkich warunkach skoro rodzice pracują, i nie mają dziadków do odprowadzania dziecka. Niż demograficzny, przedłużane macierzyńskie a może wystarczyłoby pomyśleć od innej strony i zapewnić matką świetlice dla dzieci żeby mogły normalnie pracować???? Szczerze bardziej była bym zaskoczona gdyby zrobili coś jak trzeba w naszym Państwie, taka sytuacja nawet nie zaskakuje bo to w naszym nie normalnym ustroju "NORMALNE".
  Do wątku poniżej w Kozłowie Biskupim byłam dzisiaj i też zostałam odesłana z kwitkiem nie ma miejsca dla zerówkowiczów już teraz z okręgu utworzyli 3 klasy, dyrekcja kazała zajrzeć we wrześniu może coś się zwolni!!! no ale nadzieja matka głupich, a we wrześniu możemy obudzić się z ręką w przysłowiowym nocniku. Jeżeli mogę podpowiedzieć to kawałeczek za Sochaczewem a mianowicie wyższa szkoła u Krupy mieści niepubliczną podstawówkę z uprawnieniami szkoły państwowej. Za darmo!! jest tam zerówka a świetlice działają od 7 bodajże do 18 godziny, jednak nie jestem w stanie udzielić żadnych informacji na temat opinii i nauczania w tej szkole, jeżeli wiedzą Państwo coś w tej kwestii to proszę o kontynuację byłabym wdzięczna.

(2014/04/10 18:16)